Poruchy erekce jako včasné varování před infarktem

26. květen 2014, 09:39

Přestože je to k neuvěření, srdce má s penisem, alespoň co se cév týče, hodně společného. Oba tyto orgány mají pouze několik přívodných tepen, které, pokud jsou změněny aterosklerózou (kornatěním tepen), mají menší průsvit než by měly mít. A protože ateroskleróza je proces, který probíhá ve všech tepnách, postihuje jak ty srdeční, tak i ty pro penis. Pokud se tedy muži po 40. roce zhoršuje erekce, jedná se velmi často o první příznak toho, že se mu postupně ucpávají tepny a to nejen v penisu, ale i v srdci.

Ateroskleróza je onemocnění, které postihuje hlavně pacienty s vyšší hladinou cholesterolu v krvi. Ten se pak postupem času pomalu ukládá do cévní stěny. Tím se zmenšuje plocha, kterou může krev protékat.

U srdce a stejně tak i u penisu je ještě navíc jedna věc – oba tyto orgány potřebují někdy krve i kyslíku více. Srdce při zvýšené tělesné aktivitě, penis pro erekci. Pokud nemá srdce dost krve při zátěži, objeví se bolest na hrudi, která může vyústit až v infarkt. U penisu se ale stane “jen” to, že nezbytní.

Čím se ale pozná, že je ateroskleróza v tepnách již přítomna ve větší míře?
Pláty cholesterolu v tepnách jsou stejně velké jak v tepnách srdce, tak i penisu. Rozdíl je ale v tom, že tepny penisu jsou menší, a proto se tento problém projeví o několik měsíců až let dříve právě zde. Proto je velmi důležité, aby muži s poruchami erekce vyhledali svého lékaře a nechali si srdce vyšetřit. To jim velmi často zachrání život.

Známe ale nejen české, ale muže obecně. Podle posledních průzkumů více než dvě třetiny mužů s poruchami erekce tento problém nejprve neřeší, později se uchýlí k tomu, že si koupí doplňky stravy (nejedná se ale o léky na předpis, které mají prokazatelný vliv) a ty jim obvykle nepomohou. A pokud ano, jedná se o placebo efekt, který je přítomen až u 15% lidí.

20% rozvodů je zaviněno poruchami erekce.

Další alarmující skutečností je, že tyto dvě třetiny mužů s poruchou erekce i nadále nic nedělají. Naštěstí jsou to ale jejich partnerky, které své muže k lékaři dovedou a tím jim pomohou vyřešit nejen poruchu erekce, ale i zabrání rozvoji závažnému onemocnění.

Léčba přitom není nijak náročná. Pacienti dostanou léky na podporu erekce (může je předepsat kterýkoli lékař) a současně by se mělo pátrat, zda není příčina v srdci. Navíc zlepšením erekce se zlepší celková kvalita života. Muži se cítí zase plnohodnotní, mají lepší náladu, sexuální život s partnerkou se zlepší a tím se vylepší i celkové společné vztahy. Není totiž žádnou novou zprávou, že poruchy erekce jsou ve 20% příčinou rozvodů.