Dárkové sady koření

Achalázie jícnu

Esofageální achalasie

Příčina

Achalázie jícnu je vzácné onemocnění, při němž je porušená relaxace dolního jícnového svěrače. Vyvolávající příčina je neznámá. Svěrač má za úkol být stažený, aby nedocházelo ke vstupu kyselého žaludečního obsahu do jícnu. Pokud jde ale potrava jícnem a podráždí receptory, jeho stah se uvolní (relaxuje) a díky tomu se zvětší prostor, kterým potrava do žaludku vstupuje.

U achalázie je ale svěrač stažen stále, a tak se přijatá potrava hromadí před zúžením. Existuje i pseudoachalasie, jejíž průběh je stejný, ovšem příčinou je jiné vyvolávající onemocnění – například karcinom jícnu nebo zaseknuté spolknuté těleso. Jako vigorózní achalázie je pak označovaná achalázie u níž jsou navíc i kontrakce jícnové svaloviny.

Průběh

V jícnu dochází hromadění potravy před překážkou a postupem času se jícen roztahuje. Po delší době může přijmout až 2l potravy. Objevuje se pocit plnosti, obtížného nebo i bolestivé polykání, tlak na hrudi. U pacientů s vigorózním typem se objevují rytmické bolesti na hrudi v závislosti na vzniku kontrakcí. Pacienti také hubnou.

Achalázie jícnu - vakovité rozšíření části jícnu před vstupem do žaludku

Vyšetření

U pacientů je provedeno kontrastní rentgenové vyšetření, kdy vypijí kontrastní látku a je proveden snímek. U zdravého člověka je tekutina brzy dostane do žaludku, u achalázie (a některých dalších onemocnění) ale stagnuje v jícnu. Je také možné změřit tlaky v dolním jícnovém svěrači, které jsou vysoké a nesnižují se, což znamená, že nedochází k relaxaci svalových buněk.  

Léčba

Protože není známa vyvolávající příčina, je léčba pouze symptomatická. Podávají se nitráty (nitroglycerin, isosorbindinitrát, isosorbidmononitrát) nebo nifedipin. Pokud není reakce na léky, je možné injekčně aplikovat do svěrače botulotoxin díky čemuž se svalovina svěrače uvolní. U těžších obrazů je možné provést i chirurgické řešení.

Je zajímavé, že stejný mechanismus vzniku se vyvolává uměle u obézních pacientů při žaludeční bandáži. Těmto lidem se aplikuje kovový “prsten”, jehož průměr je možné měnit, do horní části žaludku. Díky tomu pacienti nemohou naráz zkonzumovat velké množství jídla a to jim umožní shodit nadbytečnou hmotnost.

Diskuze

Misi 7. září 2014, 09:40

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám ten dojem, že ta achalázie je asi dlouhodobý problém, ale mě se začala objevovat taková bolest při polykání a nemyslím si že to je v hltanu, nebo tak, páč to cítím že to začíná v krku a bolest putuje až do oblasti hrudníku, takže typuji jícen... Včera jsem spolkla pecku z citrónu, tak jestli se mi tam nezasekla... Nejhorší je že se mi stále chce říhat, ale jako by to říhnutí přes tu věc nemohlo projít a to pak zabolí ještě víc...Cítila jsem tu bolest tedy celou noc a dnes ráno když jsem snídala, tak to bolelo při každém polknutí... Chtěla jsem se zeptat jestli je možnost že když to chvíli přetrpím, tak ta pecka, nebo co to je, projde sama, nebo mám okamžitě zajít k lékaři?

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.