Dárkové sady koření

Afty

Afta

Příčina

Důvod tvorby aftů není přesně znám. Často se vyskytuje u malých dětí, které ještě nemají zcela vyvinutou vlastní imunitu a u imunitně oslabených lidí. Bakterie, které se normálně v ústech vyskytují, pak mohou snadno působit na sliznici dutiny ústní a výsledkem toho jsou afty. Vyskytují se ale také ve zvýšené míře u žen před menstruací, po dlouhodobé zátěži (stres, velké fyzické výkony) a u kuřáků. Afty nejsou nakažlivé.

Průběh

Afty se většinou objevují ve skupinkách o více vřídcích. Mohou být na sliznici tváří, na spodině dutiny ústní nebo na dásních. Okolí aftu je červené, teplejší. Samotný aft z tohoto červeného ložiska vystupuje jako bělavý vřídek o velikosti okolo dvou milimetrů. Tyto afty se po týdnu hojí bez jizvy. Velké afty, které mají průměr nad půl centimetrem, se hojí o poznání pomaleji, mohou být v ústech i několik týdnů.

Afty jsou bolestivé, pokud se nacházejí v zadní části dutiny ústní, způsobují bolest při polykání. Při větším počtu je silná bolest při otevírání úst, při příjmu potravy a tekutin. Proto je zejména u dětí vysoké riziko dehydratace. Při závažnějším průběhu se zvyšuje teplota.

Léčba

Pokud aftů není v ústech mnoho a nezpůsobují přílišné obtíže, postačí výplachy dutiny ústní ústními vodami bez alkoholu nebo třeba bylinkovými odvary – třeba z heřmánku. Afty pak samy do týdne zmizí. Při aftech o větší velikosti a při velké bolestivosti je nutná návštěva stomatologa, který tlumí bolesti, zajistí doplnění tekutin.

Diskuze

Test 29. březen 2013, 11:37

aft

puketka 29. září 2016, 20:30

dobrý den chci se zeptat polední rok se mi pořád dělají afty v puse,nikdy jsem tim netrpěla,až ted poslední rok a měla jsem 4 afty na jazyku za sebou byla to velká bolest a zůstali mi i jizvy na jazyku a ted se mi poslední dobou dělají afty na mandlích a bolí mě i s toho ucho a afty mám často,sotva se mi zahojí tak za 14 dnů mám nové,můžete mi prosím poradit,jestli mi chybí nějaký vitamín,nebo v lékarně mi řekla paní že každá vyražka na těle nebo v ustech pochází ze střeva a chtělo by to detoxikaci celého těla je to pravda nebo si raději mám zajíd k pani doktorce at mi udělá nějaké odběry děkuji mockrát za odpověd mějte se hezky m .

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.