Dárkové sady koření

Akutní revmatická horečka

Příčina

Akutní revmatická horečka vzniká zejména po streptokokové faryngitidě (zánětu hltanu) a to asi dva týdny po vyléčení. Je způsobeno hlavně beta – hemolytickým streptokokem A. Postihuje hlavně děti a to nejvíce v rozvojových zemích. Ve vyspělých státech onemocní přibližně jedno dítě z 100 000 ročně.

Průběh

Akutní revmatická horečka vzniká náhle nástupem vysokých horeček nad 39°C. Zároveň dochází asi u 80% pacientů k postižení kloubů, u poloviny pak k postižení srdce, výjimečně je postižen i nervový systém. Z kloubního postižení je typická náhlá silná bolest kloubů, která se postupně stěhuje z jednoho kloubu na jiný. Klouby jsou výrazně oteklé, kůže nad nimi je horká. Spolu s těmito příznaky se vyskytují i nespecifické jako nechutenství, únava. Po odeznění onemocnění na postižených kloubech nevznikají deformity.

Vyšetření

Toto onemocnění nemá žádný specifický ukazatel. Diagnosticky cenná informace je znalost pacientovy anamnézy – a to hlavně onemocnění v posledním měsíci. Z laboratorních ukazatelů jsou zvýšeny nespecifické ukazatele zánětu – C – reaktivní protein (CRP)sedimentace. Pro posouzení srdečních funkcí se používá EKG vyšetření nebo echokardiografie.

Léčba

Pacientům je podána antibiotická léčba penicilinem. Je nutné mít absolutní klid na lůžku. Pro některé fáze onemocnění se podává kyselina acetylsalicylová k léčbě horečky a kloubů.

Diskuze

jaroušek 8. leden 2014, 09:06

Prosím o odpověď, zda může tímto onemocněním být postižen i starší muž. Můj přítel má všechny příznaky, které popisujete, neměl horečku, ale má lupénku, opuchlé klouby,bolí ho u srdce, je unaven a mášpatnou náladu. Léčbu podstoupil zatím jen mizivou, je veden na vyšetřeních, ale trvá to měsíc a nemá žádný výsledek. Moc se o něho bojím.

Katka 18. červen 2018, 19:51

Dobrý den,manžel byl převezen 155 na interní odělení,po vyšetření je podezření na revmatickou horečku.Bylo mu již uděláno spousta vyšetření ale pořád se ještě neví výsledky a manžela bolí ruce nohy klouby svaly čím dál víc.Leží již 8 den a pořád do něho cpou jen tablety od bolesti,na spaní a čekají na výsledky.Je toto normální postup nebo už měl dostat nějakou léčbu?Mámmobavy o jeho zdraví aby mu to nesedlo na srdce a jiné životně důležité orgány,je to možné aby tompřesedlo z kloubů?Děkuji za odpověd,Kateřina,naschledanou.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.