Dárkové sady koření

Alkoholismus

Příčina

Příčinou závislosti na alkoholu mohou být deprese nebo některá psychiatrická onemocnění. Mnohdy závislost na alkoholu vzniká z nadměrného stresu, strachu ze selhání, úzkosti. U některých lidí se nadměrné užívání alkoholu vyvine z nedostatku lepší zábavy, z nudy.

Průběh

Alkoholismus začíná poměrně nenápadně, objevuje se touha a potřeba (tzv. craving), obtížně kontrolovatelná konzumace (pacient odchází z domu s pevným vnitřním přesvědčením, že si dá například dvě piva a půjde domů, toto přesvědčení ale po prvních doušcích opouští a opíjí se). Dále pak rozvoj nepříjemných příznaků pokud si alkohol nemůže dát, podrážděnost, bolesti hlavy, pocení, bušení na hrudi, nadměrná žízeň, vyschlost v ústech. Je zde z počátku také nárůst tolerance – pacient potřebuje více alkoholu, aby se opil než dříve. V pozdějších fázích alkoholismu dojde ale k úplně opačnému stavu a pacienta přivede do stavu naprosté opilosti i malé množství.

Současně s tělesnými příznaky pacient opouští své zájmy, koníčky, přestává se zajímat o své blízké. Po čase se začínají objevovat i obtíže v zaměstnání, kdy má pacient pocit, že se na něj vše valí. Další fází pak je, že si dává stále se zvětšující množství tzv. ranních doušků, objevují se i okénka, kdy si pacient na určité události nepamatuje. Později jsou problémy v zaměstnání tak velké, že buď musí zaměstnání sám opustit, nebo je propuštěn. Tím má na alkohol více času a stav se dále prohlubuje.

Kvůli rodinných problémům jsou alkoholici za různě dlouhou dobu opuštěni nejprve přáteli, později i rodinou a kvůli nedostatku financí končí ve špatné sociální situaci. Později se přidávají i zdravotní příznaky -_ zhoršená funkce jater_, která ústí v cirhózu a jaterní selhání. Dále pak záněty slinivky (pankreatitida), ledvinselhání ledvin. Kvůli nevhodné stravě, v které prakticky chybí důležité složky potravy (vitamíny, zelenina, bílkoviny) je možné nalézt rozmanité spektrum příznaků – průjmy, vyrážky, nekvalitní pleť, nehty, vysokou kazivost zubů, srdeční selhání, poruchy zraku, u mužů růst prsou (gynekomastie) a podobně. Časté jsou rovněž úrazy, které alkoholici utrpí pády nebo napadením. Později se přidává encefalopatie, která je spojena kromě jiného i demencí.

Pacienti většinou umírají předčasně na jaterní nebo ledvinové selhání. Další příčinou smrti je u nich sepse při zánětu slinivky, případně prasklém vředu v žaludku nebo střevě. Mnohdy jsou u nich přítomny i různé plicní nádory, za které většinou mohou tisíce hodin strávené v zakouřeném prostředí restauračních zařízení.

Pokud pijí ženy v těhotenství, rozvíjí se záhy po narození u jejich dětí fetální alkoholový syndrom (FAS). Tyto děti mají abstinenční příznaky, mají mnohem častěji vývojové vady, mentální retardace a podobně.

Vyšetření

Alkohol je možné stanovit vyšetřením krve, případně dechovou zkouškou. Existuje i látka, jejímž stanovením je možné zjistit, zda pacient konzumoval alkohol i několik týdnů zpět.

Alkoholici mají obvykle zvýšené jaterní enzymy, zvýšené zánětlivé ukazatele (CRP, sedimentace), zánětlivý nález v moči. Při sonografickém vyšetření jsou nalezeny u pokročilejších alkoholiků vazivové uzly v játrech.

Při celkovém vyšetření jsou na těle patrné rozšířené podkožní žíly a pavoučkové névy a to hlavně v oblasti pupku a břicha. Je to dáno městnáním žilní krve před játry – tzv. portální hypertenze. Tím, že je v játrech místo jaterních buněk vazivo, krev se jimi hůře filtruje, a tak se městná před nimi, což způsobí právě rozšíření žil.

Při diagnostice se pak alkoholismus rozděluje do pěti skupin:
Typ α – problémové pití – pití o samotě, alkohol slouží k potlačení úzkosti, strachu
Typ β – příležitostné pití – časté pití ve společnosti, pacienti neví, kdy přestat pít, často končí až v ranních hodinách
Typ γ – anglosaský typ – preference piva a destilátů, poruchy kontroly, pacienti neví, kdy přestanou pít, postupně jsou schopni vypít stále více alkoholu
Typ δ – románský typ – preference vína, udržování hladinky
Typ ε – epizodické pití – někdy označováno jako kvartální pití, tito pacienti mají období abstinence, kdy prakticky nepijí, která se střídají s obdobími, kdy pijí vydatně a často

Léčba

Pro to, aby se mohl alkoholik vyléčit je hlavně třeba, aby o vyléčení stál hlavně pacient a bylo to jeho rozhodnutí, za kterým si stojí. Je také třeba doživotně abstinovat.

Dále je třeba zahájit komplexní léčbu, která obsahuje psychoterapii, změnu životního stylu, návyků. Rovněž je třeba nějak smysluplně vyplnit čas, kdy pacient nepije. Pro odvykání se používají léky (antabus), které zhorší rozkládání alkoholu v těle a tím způsobí velmi nepříjemnou reakci po jeho požití – stačí pár doušků alkoholu a pacient zvrací, je mu velice špatně, cítí bušení na hrudi, bolesti hlavy a podobně.

Na závěr je třeba dodat, že mnoho škod, které byly napáchány třeba na játrech nebo ledvinách, je možné včasným a trvalým vyléčením alkoholismu ještě zastavit. Pacient pak může prožít kvalitní a plnohodnotný život a může se dožít i přiměřeného nebo i vysokého věku. Škody sociální (ztráta důvěry rodiny, odcizení se od partnerů, dětí, přátel) ale již mnohdy napravit nejde. Proto je vhodné se při podezření na alkoholismus nad sebou zamyslet a začít s nápravou co nejdříve.

Diskuze

Roman Ed. 16. březen 2013, 22:11

Již delší čas uvažuji o tom že opět přestanu požívat alkohol.Měl jsem sice ve svém životě několik přestávek .Jednu dokonce dvouletou spojenou i s nekuřáctvím. Ovšem po té jsem se k popíjení vrátil. Přišlo to až k litru ferneta denně. Nikdy jsem nebyl léčen na alkoholismus .Jen jednou asi před třemi lety jsem navštívil Apolináře. Svobodně dobrovolně a střízlivý. Chtěl jsem se alespoň objednat .Ale asi nás chlastá moc.Neměli na mne čas.Teď nedávno jsem se pokusil o druhou návštěvu .Se svým společníkem. Ten je ovšem v pořádku. Tento způsob léčby si nedovedu představit na v podstatě odloučení od světa. Měl bych to podle Dr Randáka brát jako investici do sebe. Zamýšlím se nad sebou a začínám s nápravou.

janyma 20. červen 2013, 12:21

MAM DOTAS MAM PŘITELE A ŽAČEL MOC PIT KDYŽ MU DOJDE PIVO TAK DE DOHOSPODI A TAM PIJE DAL A PAK OPILEJ A MAM KECI AD... MUŽE BYT ALKOHOLIK DEKUJI

virtualninemocnice.cz 25. červen 2013, 19:33

Dobrý den, Janymo,
záleží, jak moc je pro Vašeho přítele alkohol důležitý, kolik ho denně vypije a jak často pije. Teprve podle toho je možné posoudit, zda se jedná o alkoholika. Nicméně pokud Vás opouští a chodí do hospody, protože doma není pivo, stálo by jistě za to si s ním o tom promluvit a pokusit se omezit nebo ideálně zarazit tyto návyky již v počátcích, aby se z něho opravdu alkoholik nestal a neměl problémy nejen on, ale nakonec i Vy.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

jančule 4. září 2013, 12:46

Dobrý den,potřebovala bych poradit...mám tušení že je má matka alkoholik...matka bydlí se sestrou v bytě a já s přítelem,a už nemám na to abych řešila jejich hádky atd. pokaždé když má šanci,jde si koupit vino,je každý den opilá,už i volaly z práce že si toho všimly,a že budou muset udělat razantní kroky...na sestru vesmes kasle,nezepta se ji co a jak ve skole,proste nic.Nedávno přišla dokonce i s rozbitou hlavou.Neudělá ani krok bez pullitrové sklenice v kabelce.potřebuji vědět co mám dělat,sestra má 18 a dělá druhy rocnik skoly.A já mám 18mesicni miminko a starosti svych az nad hlavu. prosim vas o radu ,popripade o kontakt na nejake lecebny.

Martuška 27. únor 2014, 12:24

Dobrý den, potřebuji pomoc a poradit,syn mého přítele 24 let bez práce ale s velikým finančním dědictvím po matce a babičce je alkoholik již jsem mu sehnala protialkoholní léčbu,zvolil si ambulantní 3.měsíční léčbu,bral antabus,lamotrix,atd. Na léčbu docházel jen 1.měsíc.(dle mého pozorování aspoň v jednom případě antabus přepil)a léčbu ukončil.Začal se počurávat ve spaní neudrží rovnováhu,neartikuluje,dáví se. Já ani jeho otec (má jeho peníze na svém účtu)nevíme jak dál, kam se obrátit o pomoc, koho oslovit aby nám řekl jak máme postupovat dál.Můj partner a otec syna si myslí že vzhledem k ploletosti svého syna nemůžeme dělat nic.Navíc syn začal trpět představou že ho o jeho dědictví chceme připravit.Už několikrát žádal partnera aby mu vydal jeho peníze,což partner nechce udělat jen mu dává finanční obnosy 1.000-2.000 Kč v průměru ob den.naivně si myslí že na jídlo tyto peníze se okamžitě promění v tvrdý alkohol který syn konzumuje. Už nevím jak vysvětlit příteli že mu stašně ubližuje.Navíc syn strašně lže,já vím že proto aby dostal od otce peníze,ale opět nejsem schopna příteli toto vysvětlit. Prosím o pomoc!!!!!!!!

Veru 3. září 2014, 07:12

Dobrý den potřebuji vaši radu moje matka je alkoholik už 8 let jako malá jsem to neviděla ale teď to poslední 3 roky vidím každý druhý den je opilá nevím co sní je strašně agresivní dělá naschvály, strejda a táta se jí snažili dostat do léčebny ale nechtěla už si to ani nepřizná vše dává za vinnu mně protože jsem její nejstarší dítě co sní bydlí. Už sme i volaly policii ale ta s tím nic neudělá protože je opilá ve svém baráku takže si ji odvést nemohly moc vás prosím pomožte mi.

Jana 19. říjen 2014, 14:27

Dobry den,to ze je muj muz alkoholik vim davno bohuzel mu nejde dmluvit a vzdy to hodi na me,pritom pil uz davno pred tim ja naivni myslela,ze ho zmeni narozeni dcerky..bohuzel je to horsi ale proc vam pisi,posledni dobou se jednou zacas v noci pocura i kdyz zrovna nema vypito dekuji

Hanka 5. květen 2015, 14:09

Paní Jano, s takovým člověkem bych žít opravdu nemohla, Být Vámi, seberu se i s dcerou a odejdu od něj.

Štěpi 24. říjen 2015, 06:24

Dobrý den, můj otec prodělal před rokem operaci cévy, bohužel se nějak nepovedla, měl stále bolesti, noha mu natékala, krvácela atd. Po kontrole v nemocnici ho většinou poslali bez léků domů, praktická lékařka mu pak napsala něco na bolest, ale bez valného úspěchu.Nakonec vše vyústilo v září v amputaci levé nohy. Při delším pobytu v nemocnici dostal záchvat. Doktorka zprvu tvrdila, že to je reakce na nadměrné užití léků na bolest a druhá mi řekla, že šlo o delírku a dávají mu ted kapačky, aby udrželi hladinu alkoholu. Táta si za tento rok opravdu dost zkusil, musel mít velké bolesti (které má i ted). V noci nespal, pořád se snažil chodit, protože tvrdil, že ho to pak bolí méně.Navíc přestal kouřit. Asi už opravdu neviděl jiné východisko než, že zapíjel prášky alkoholem. Vím, že si dal občas alkohol a pil pivo, ale nikdy nebyl vyloženě opilý, jak se říká pod obraz. Jeho koníčkem je zahrada, o tu zájem neztratil. Někdy byl slovně zlý, ale přičítala jsem to té bolesti nohy. Myslíte si, že můj otec je opravdu alkoholik? Existuje nějaká jiná forma deliria než u silných alkoholiků? Co ho čeká? Mé otázky jsou asi hloupé, ale z informací, které mám z nemocnice, jsem dost zmatená a lékařskou terminologii příliš neznám. Děkuji za odpověď Štěpi

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.