Dárkové sady koření

Angína

Angina

Příčina

Angína, neboli akutní zánět nejčastěji patrových mandlí může být vyvolána bakteriemi (hl. Betahemolytický Streptococcus pyogenes, ale i pneumokoky, stafylokoky nebo hemofily), viry (zejména chřipkový virus, herpes viry, EBV viry) i mykózou, která je ale spíše u lidí se sníženou imunitou nebo při chronickém zánětu mandlí.

Velký vliv má ale i aktuální stav imunitního systému, který může být oslaben i vlivem stresu. Bakterie, které angínu vyvolávají jsou často přítomny v dutině ústní, ale díky dobré imunitě nevyvolávají onemocnění. Při poklesu funkce imunitního systému pak právě tyto bakterie způsobí onemocnění.

Průběh

Angína se vyskytuje buď samostatně, nebo jako součást jiného onemocnění. Často se objevuje v období klimatických změn – na podzim, na jaře, při náhlém ochlazení. Součástí chřipkových onemocnění je katarální angína (angina catarrhalis). Při ní během několika hodin mandle zvětší až dvojnásobně svou velikost. Krk je zarudlý.

Někdy se může jednat o počínající stadium ostatních hnisavých angín. Tou je i lakunární angína (angina lacunaris), která je nejčastějším typem angíny. Objevuje se hlavně u dětí a mladších dospělých a to často opakovaně. Hlavní zánětlivý proces probíhá v dutinkách na povrchu mandlí (těm se říká lakuny). Z nich pak vytéká hnis, který se okolo výtokové části sráží a tvoří povlak. Nejedná se ale o čepy na mandlích, protože ty mají jiný charakter a vyskytují se u chronického procesu (chronická tonzilitida).

Na počátku onemocnění se objevuje náhlá horečka nad 38°C společně s třesavkami a schváceností. Děti mají často pocity na zvracení, bolesti břicha a někdy i zvrací. Typická je pak bolest v krku, která je horší při polykání, bolest vystřeluje i do uší. Kvůli zánětu mají pacienti zápach z úst, zvýšené slinění. Uzliny na krku jsou bolestivě zvětšené.

Souběžně s lakunární angínou může probíhat i folikulární angína (angina folicularis), při níž mohou v mandlích vznikat drobné abscesy, které pak žlutě prosvítají na povrchu mandle. Dříve byly také časté záškrtové pseudomembranózní angíny, při nichž se na mandlích tvoří veliké krvácející pablány.

U dětí mohou být postiženy i hltanové mandle (angina retronasalis), při níž děti kvůli ucpanému nosu huhňají, chrápou a mají hnisavou rýmu. Vzácně může být postižena i mandle jazyka (angina lingualis).

Společně s onemocněním se pak angína vyskytuje při infekční mononukleóze nebo jako herpangína u dětí předškolního věku při letních virózách.

Vyšetření

Běžné ORL vyšetření, je možný i stěr pro určení vyvolávající příčiny. U infekční mononukleózy jsou pak provedena další vyšetření jako třeba jaterní testy.

Léčba

Při bakteriální angíně jsou podávána antibiotika, na která je vyvolávající činitel citlivý. U angíny při infekční mononukleóze a při herpangíně jsou podávány pouze léky na snižování horečky a bolestí.

Diskuze

tomáššš 11. duben 2013, 10:25

dobrý den před 6 dny jsem byl u doktorky s bolením v krku a s horečkou předepsala mi ospan 1500 3 tablety denně beru ho už 6 dní a stále mívám horečku i 38 na mandlích mám navíc bílé skrvny nejde mi polykat a hodně sliním nevíte proč ? předem děkuji

virtualninemocnice.cz 11. duben 2013, 10:37

Dobrý den,
pokud máte 38°C a víc ne, nejedná se o horečku, ale o zvýšenou teplotu, díky které se organismus přirozeně brání - bakterie se při zvýšené teplotě nemohou množit, a protože tato zvýšená teplota nepoškozuje organismus, je dobré ji nesnižovat. Měl byste mít dostatečný pitný režim - ideálně denně vypít alespoň 2,5l teplého čaje, odpočívat.
Antibiotika někdy zabírají později, proto léčbu doberte a pak se jděte ke své lékařce ukázat. Je možné, že byla angína vyvolána druhem bakterií, na které toto antibiotikum buď primárně neúčinkuje, nebo je na ně rezistentní - to znamená, že si proti tomuto antibiotiku bakterie vyvinuly obranné mechanismy, aby na ně neúčinkovalo.
Nicméně pokud by se u Vás objevily horečky (38°C a výš, které by nereagovaly na běžné léky proti snižování horečky, byl jste dušný nebo se u Vás objevily další příznaky, navštivte svou lékařku nebo pohotovostní službu dříve).
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

majaklma 28. listopad 2013, 14:17

Dobrý den,
dcera je již týden unavená. Dnes jsem ji brala ze školy pro bolesti břicha. U dotorky mi řeki že má angínu, ale ji vůbec nebolí v krku, ale nález v něm je prý jednoznačný. Je to možné aby vůbec nebolelo v krku při angíně?

achilek 27. březen 2014, 17:19

Dobrý den.Od pátku je mi špatně,nejprve chřipková bolest těla, z toho se vyvrbila přes neděli agína. V pondělí jsem dostala antb. Penbene 1500000.Zdá se mi, že zabírají velice pmalu,téměř vůbec, jen zarudnutí je menší. Celou dobu mne provází stabilní velká bolest uší, zvětšená při polykání k nesnesitelnositi.Polykání samo je vynuceno léčením rýmy a velm silným sliněním. Na bolest v krku po celé délce vůbc nepůsobí prostředky, které mi oporučili v lékárě jako Strepfen, Septolete duo, píše polykání podněcují a kr dráždí pálením. Jené, co bolest omezí tak, že nestrčím po ramena hlavu do mrazáku :-)), je Ibalgin 600 3x denně. Zprvu jsme brala2x paralen a 2x ibalgin. Teplou nemám, poybuje se kolem 37,1-37,3. Zítra jdu k lékař, protože odhad nemoci na 7 dnů je těže mimo, cítím se ještě nejnmíň na 7. Vím, že bolest v krku je součástí této angíny,ale prosím, poraďe, zda ji můžu umírni ještě nějakým jiným způsobem, v lékárně radil zmrzlinu, což se mi moc nezdá.Nezabírá ani studéná voda. Dělám zábaly krku, jím vitamíny , piji čajíčky, ale bolest je hozná stále. Děkui za odpověď. 27.03.2014 Naďa

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.