Dárkové sady koření

Atopický ekzém

Příčina

Atopický ekzém je druhem alergické reakce. Je velmi často děděn po rodičích nebo jiných příbuzných. Může být také vyvolán některými chemickými látkami.

Průběh

Atopický ekzém se může objevit už v době před jedním rokem. V této době je průběh nejhorší. Kojenci se škrábou všude, kam dosáhnou, což rozrušuje pokožku a může se do ní dostat infekce. Ekzém je prakticky kdekoli. Často se objeví v době přechodu z mateřského mléka na umělou výživu. Okolo jednoho roku se stav mírně zlepšuje, ekzém se stěhuje do typických míst – loketních a pokoleních jamek a na obličej. V dospělosti pak v těchto místech zůstává. Kvůli svědění trpí pacienti zhoršených spánkem, depresemi a je proto třeba příznaky co nejvíce mírnit.

Vyšetření

Před zahájením léčby je třeba absolvovat imunologické vyšetření.

Léčba

Z imunologického vyšetření pak vyplyne, na co je dítě alergické a čeho je třeba se vyvarovat na celý život. Kůže ekzematiků by měla být neustále promašťována, aby nikdy nevyschla a nepopraskávala. Absolutně nevhodné je používání mýdel. Nejlepší jsou sprchové krémy vyráběné přímo pro atopiky. Zejména u dětí do jednoho roku a u rozsáhlých ekzémů ve všech věkových skupinách je vhodné použití glukokortikoidů. Ty mohou mít sice různé nežádoucí účinky, přesto ale mohou nemoc zastavit a odstranit její nejhorší příznaky.

Diskuze

Nini 18. říjen 2015, 17:59

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat,jestli nemá někdo podobnou zkušenost s tímto problémem.

Od mala trpím atopickým exémem.Posledních pár let ( můj věk 23 let) je to opravdu extrémní.Nicméně jsem našla dobrého doktora,konečně a ten mi nasadil Cyclosporin,po kterém je vidět značné zlepšení. Co mě ale trápí ještě k tomu všemu jsou záchvaty dušnosti.Projevuje se to vždy když koupu psa,nebo kdykoliv prijde jeho srst,či dokonce jeho věci,vodítko,nahubek do kontaktu s vodou.Okamžitě nastupuje nemožnost se pořádně nadechnout,chrčení při nádechu.Tento stav zhruba do 30 min odezni,poté uz se mi dycha lépe. U doktorky jsem s tim zatim nebyla,ovsem nekolikrát jsem slyšela,ze se může jednat o astma.

Nema prosim někdo podobnou zkušenost? Nejsem si jista,jestli to neni třeba jen alergie....ale je.divné,že se to stane pouze,pokud je pes mokrý....

Dekuji všem.

S pozdravem,
Nikola

Veva3 25. leden 2017, 15:55

Moc neporadím, ale opravdu by bylo dobré zajít na alergologii.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.