Dárkové sady koření

Barretův jícen

Příčina

Barretův jícen vzniká při refluxní chorobě jícnu, kdy se do jícnu dostává zpět kyselý žaludeční obsah. Ten při dlouhodobém působení na buňky jícnu způsobí, že se tyto buňky přemění a mají stejný tvar jako buňky střeva.

Průběh

Buňky jícnu mají pouze stavební funkci, protože úloha jícnu je pouze ta, že převede potravu z úst do žaludku. U zdravého jedince je zde normální prostředí. Při refluxní chorobě dochází ale k návratu kyselého žaludečního obsahu zpět do jícnu.

Pokud působí kyselina na buňky jícnu často, začnou se měnit a nakonec mají po letech stejnou stavbu jako střevní buňky, s tím rozdílem, že zde nejsou hlenové buňky. Hlen je v trávicím traktu důležitý, protože nad buňkami tvoří ochrannou vrstvu a brání tak přímému působení agresivnímu kyselému prostředí, jaké je v žaludku. Přestavěné buňky jícnu tedy i nadále nejsou chráněny, jen mají jiný tvar. Tato změna je ale významná, protože je předstupněm rakoviny jícnu.

Baretův jícen se projevuje stejně jako refluxní choroba, na kterou přímo navazuje. Nejčastěji tedy pálením žáhy, pocitem kyselosti v ústech po jídle, někdy i tlaky na hrudi nebo lehkou bolestí břicha.

Vyšetření

Pokud je Barretův jícen prokázán endoskopickým vyšetřenímodběrem materiálu na histologický rozbor, je třeba začít co nejdříve s léčbou. Endoskopické vyšetření probíhá zavedením sondy s kamerou přes dutinu ústní a hltan do jícnu. Zde se prohlédne sliznice a odeberou se vzorky. Dále je možné podívat se i do žaludku a do začátku tenkého střeva – dvanáctníku.

Léčba

Pacientovi jsou podávány antacidové léky, které snižují kyselost žaludečního obsahu. Dále by měl dodržovat dietní opatřenívyvarovat se alkoholu a přejídání se. Nemocným je doporučováno spát v poloze s mírně vyvýšenou horní polovinou těla, aby nedocházelo ke stékání kyselého obsahu žaludku vlivem gravitace, ale naopak byl podporován směr dolů. Rovněž snížení tělesné hmotnosti pomáhá zmírnit obtěžující příznaky.

Protože se jedná o předstupeň rakoviny jícnu, jsou pacienti ve zvýšeném riziku a měli by být pravidelně sledováni. Také by měli přestat kouřit, protože kouření samo o sobě je rakovinotvorné a pouze urychluje přestavbu přednádorového stavu v nádorový.

Diskuze

Valja 25. září 2013, 20:04

moje diagnóza je K210 - užívám lék Nolpaza 40 mg, stav po léku se zlepšil, může se úplně vše dostat do normálu ? Díky za odpověď.

Dáša 21. listopad 2013, 19:05

Dobrý den, mám tuto diagnózu. Lékařka mi nasadila ortanol, který mám užívat trvale. Nenašlo by se nějaké šetrnější řešení? Děkuji.

Irma 1. leden 2014, 18:51

mám také tuto diagnozu,užívám Helicid 20,někdy mám stavy,hlavně v noci jde mi vše zpět a pálí,mám pocit,že mě hoří v krku,hrozný pocit.Abych to utišila,vezmu si trochu prášku do pečiva,je to k nevydržení.Navíc mám brániční kýlu,hrozí mi operace.V roce 95 jsem po operaci srdce.Zbavím se někdy těchto stavu?Děkuji

Dáša 2. leden 2014, 13:05

Částečně mi pomohl polohovací rošt - nedochází k pronikání žaludečních kyselin do jícnu v noci v takovém rozsahu jako v minulosti.

Míla 20. červen 2014, 09:16

Mám Barretův jícen,dostal se mi do ruky lék Emanera 40mg,mělo by to pokrýt celých 24 hodin,nebo je potřeba brát ještě něco k tomu.Děkuji

Míla2 12. srpen 2014, 10:55

Již před několika lety určena diag.refluxní choroba žaludku a Baretův jícen.Užíván dlouhodobě Helicid, pak Apo Rabeprazol a teď poslední 3 týdny šílené pálení v ústech,jako když máte spálený jazyk žhavým nápojem.Byla jsem min.týden u odb.lékaře -gastro. a dostala nový lék Lanzul,kdy asi po 4 dávce hrozné bolesti žaludku.Mám obavu, abych neměla něco horšího.V prosinci 2012 gastroskopie-závěr RCHJ nyní asymptom na PPI,Barretův jícen, bez dyspl.změn -kontrol.gastroskopie r.2015.Teď je dost fofr, neboť 17.8.mám odjet do lázní a bojím se, abych to zvládla a něco se neprošvihlo.Co dělat ? Prosím a děkuji za odpověď.M2

zdenula 2. březen 2016, 19:13

Mám BARRETŮV jícen. Užívám Helides a je to lepší. Před tím jsem měla pálení žáhy a v noci jsem se dusila štavama, které s jsm vdechla do plic. Bylo to hrozné. Snad to skončilo a bude vše dobré.

leonor 7. prosinec 2018, 14:30

Dobry den, mam dotaz?Mam kyselost v puse a nekdy me se zvratky jdou s puse .Nemam bolesti a jen se lecim na diabetologii neberu leky,endokrinologii,a beru antidrepesiva.Operovana jsem byla na edimetrozu.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.