Dárkové sady koření

Bazaliom (rakovina kůže)

Basalioma

Příčiny

Bazaliom vzniká po letech postuného mutování kožních buněk (tyto mutace způsobuje intenzivní se slunění, dále chemické sloučeniny, zejména arsen nebo třeba některé léky a masti). V určité chvíli jsou mutace tak rozsáhlé, že se začne měnit tvar buněk a pacient může pozorovat změny na kůži. V tuto chvíli začíná onemocnění.

bazaliom

Průběh

Bazaliom má několik forem – uzlíkovou, pigmentovanou nebo povrchovou. Uzlíkový nádor má barvu kůže a tvoří útvary podobné perličkám. V dalších fázích růstu může zvředovatět a pronikat do hlubších vrstev. Pigmentový bazaliom je podobný uzlíkovému, ale je nepravidelně zbarven do hněda až černa. Povrchová forma se nevyklenuje nad kůži a je červeně lemována. Často se vyskytuje na trupu nebo obličeji (u lidí žijících v horských oblastech typicky na rtech). Tyto nádory metastazují velmi zřídka. Je pro ně ale typický velmi rychlý růst – například za 14 dní vyroste nádor o velikosti několik centimetrů. Neplatí to ale vždy.

bazaliom

Vyšetření

Pro diagnostiku tohoto typu nádoru obvykle stačí vyšetření kožním lékařem. Po odstranění je pak celý útvar poslán na histologický rozbor.

Léčba

Léčba je prováděna vyříznutím celého ložiska s lemem nepostižené kůže. Často se jedná o velmi radikální operace, což může být problém – zejména na obličeji, kde se tyto nádory často vyskytují. Proto často navazují plastické operace, při kterých se na místa postižená vyříznutím velké části tkáně, přikládají tkáňové štěpy. Léčba tímto způsobem je velmi úspěšná, existuje ale riziko recidiv (znovuobjevení), a proto musí být pacienti ještě dlouhou dobu po vymizení onemocnění sledování a měli by se vyhýbat dlouhému pobytu na slunci.

Diskuze

husopaska 4. září 2012, 23:44

Je možné po operaci a vyndání stehů navštívit země s intenzivním slunečním zářením ? Pokud je ložisko na hlavě, stačí místo ( Bazaliom ) zakrýt náplastí nebo čepicí? Není nebezpečí zarudnutí, hnisání rány po operaci ? Děkuji

virtualninemocnice.cz 8. září 2012, 11:40

Dobrý den,

tyto země jistě navštívit můžete, ale o ránu se musíte pečlivě starat a hlavně ji pořádně chránit před slunečním zářením. Nejlepší je vyvarovat se slunce v době největší intenzity záření a to i z důvodu, že pokud jste jednou bazaliom měl, je riziko vzniku dalšího vyšší.

Místo rány venku zakrývejte (čepicí, náplastí), mažte krémy s vysokými UV faktory. Pokud jste v místnosti, náplast ale sundejte a nechte ránu větrat, ať předejdete případnému mokvání a hnisání.

Hezký den, Vaše virtuální nemocnice

Kopecká 4. srpen 2013, 12:42

Dobrý den, je mi 34 let a objevil se mi bazaliom na nose. Na slunci pobývám málo, u moře jsem byla jednou před deseti lety ani solární studia nenavštěvji, v rodině nikdo nádorové onemocnění kůže nezaznamenal. Proto bych se ráda zeptala, jestli může být příčinou vziku tohoto nádoru možnost, že mám ještě jinou rakovinu? Děkuji za odpověď Kopecká

Zdeněk 10. srpen 2013, 17:54

Dobrý den,
před necelými 2 lety mi byl odstraněn bazaliom ze špičky nosu. Nedávno jsem si všiml, že podobný útvar se mi objevil uvnitř v nose na nosní přepážce. Chtěl jsem se zeptat, zda může bazaliom vyrůst i takto na sliznici.

virtualninemocnice.cz 19. srpen 2013, 18:36

Dobrý den, paní Kopecká,
to je málo pravděpodobné. Někdy prostě rakovina vzniká náhodně nebo jako nová mutace. Jistě byste měla být více sledována, ale toho, že máte jinou rakovinu, bychom se nebáli. Rakovina kůže se velice málokdy spolu s jinou rakovinou. Navíc rakovina kůže je nejčastěji se vyskytujícím nádorem. Pokud ale máte nějaké jiné obtíže, kvůli kterým byste se obávala nádoru nějakého jiného orgánu, navštivte samozřejmě co nejdříve lékaře.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

virtualninemocnice.cz 19. srpen 2013, 18:37

Zdeňku,
spíše by se mohlo jednat o polyp na sliznici. Vzhledem k Vaší anamnéze bychom ale raději vyhledali ORL lékaře.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Hanny 4. říjen 2013, 17:22

Dobrý den,
na kožním oddělení mě paní dotorka našla na nose malý basaliom. Odstranila ho dusíkem. Chtěla bych zeptat jestli to bude stačit na vyléčení. Děkuji.

Hanny 13. listopad 2013, 22:44

Dobrý den,
prosím o radu,paní doktorka mě dvakrát bazaliom vypálila dusíkem, zmenšil se, ale je tam stále. Co by bylo vhodné jako další léčení. Děkuji.

Jarka 17. prosinec 2013, 15:32

V loňském roce mi byl odstraněn bazaliom na nose. Chodila jsem na prohlíky a vše bylo vpořádku. Ale začal mi svědit nos v místě zákroku. Mám se obávat dalšího problému?

Jarka 17. prosinec 2013, 15:37

Před rokem mi byl odstraněn bazaliom na nose. chodila jsem na kontroly a vše bylo v pořádku. Teď zjišťuji, že v místě odstraněného bazaliomu mi začíná svědět a cukat.
Znamená to nějaký problém?

Jarka 17. prosinec 2013, 15:41

Před rokem mi byl odstraněn bazaliom na nose. Chodila jsem na kontroly a vše bylo v pořádku. V současné době mi zažalo okolí místa svědit a cukat. Znamená to nějaký nový problém?

Božena 24. únor 2014, 19:25

Dobrý den na podzim 2013 mi bylo odstraněno bazalium na nose.Ráda byh věděla , zda mohu jet k moři samozřejmě bych se chránila opal. krémem s vysokým faktorem(jak velkým ? )a kloboukem na hlavě a pod slunečníkem. Je to možné? Já se neopaluji,ale slunci se nevyhýbám jen se ráda máchám v moři. Děkuji

zdena 11. květen 2014, 15:14

Dobrý den jsem po operaci basaliomu v oblasti nosu, chci k moř a moje kožní léařka mi řekla,že se mohu i opalovat. Nechci aby se mi muj zdravotní stav zhoršil, proto e chci zeptat zda jí mohu věřit a bez bav se vystavovt slunci? za vaší odpověď Vám děkuji.... S pozdrvem Zdena

anina 11. duben 2015, 22:47

Dobrý den , jsem asi 10 dnů po operaci basaliomu na nose, udělal se mi strup,pod kterým to začíná hnisat. Mám navštívit lékaře? Děkuji za radu.

cvanha 9. květen 2015, 10:42

Dobrý den,již půl roku mně svědí až někdy pálí kůže na bradě a na krku.Skusila jsem si vzít ZODAC,ale není žádný efekt.Nemám to nijak zbarvené ani vyrážka.Začínám být steho dosti nervozní.Děkuji za pomoc.

Pája 4. červen 2015, 11:25

Dobrý den,
při běžné kontrole sluchu na ORL mi lékař zjistil depigmentaci na špičce nosu. Kromě vnitřních furunklů, které se ale projevují i zarudnutím na povrchu, jsem žádné změny nezaznamenal.Mám mít obavu a nechat se vyšetřit u kožního lékaře?
Děkuji P.

Alenka2 21. červen 2017, 21:42

Před dvěma dny jsem absolvovala odstranění povrchového bazaliomu na zádech aplikací tekutého dusíku (kryosprejem). Záhy po zákroku mi začala rána silně mokvat. Na telefonickou radu lékaře ránu potírám 2x denně 10 % roztokem Betadinu, ale zatím bez zlepšení. Je tato reakce na dusík v pořádku ?

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.