Dárkové sady koření

Černý kašel

Pertuse

Příčina

Příčinou černého kašle je bakterie Bordetella pertusis, která se šíří vzduchem. Protože se proti černému kašli dnes očkuje, imitují jeho projevy jiné mikroorganismy jako adenoviry, chlamydie, mykoplasmata, RS a podobné. V tomto případě pak nehovoříme o černém kašli, ale pertusoidním syndromu.

Klasický černý kašel se může objevit pouze u neočkovaných dětí, nicméně je vzácný.

Průběh

Hlavním příznakem černého kašle je dráždivý kašel, který se objevuje týden až dva po vstupu bakterie do těla. Tento kašel stále zesiluje až vyústí do formy silného záchvatu kašle, po němž je silná dušnost, zajíkání, někdy i zvracení. Těchto záchvatů může být denně i padesát, což pacienta velmi vyčerpává. Silný kašel zvyšuje tlak v cévách hlavy, a tak může dojít k popraskání žilek v oku a pod spojivkami. Zvýšený nitrobřišní tlak může způsobit vznik nejčastěji pupeční kýly. Záchvaty kašle se objevují více v noci. Teploty mohou být jen lehce zvýšené, přítomnost horeček je vzácná.

Černý kašel může být komplikován vznikem zápalu plic nebo křečemi.

Vyšetření

Pro stanovení diagnózy je třeba provést kultivaci z vykašlaných hlenů nebo výtěrem z krku.

Léčba

Pokud je onemocnění vyvoláno Bordettelou v případě kašle, nebo jinými bakteriemi v případě pertusoidního syndromu, jsou podávána antibiotika, na která jsou bakterie citlivé.

Je vhodné, aby byl vzduch v místnosti, kde pacient leží, zvlhčován, s dítětem by měl vždy někdo být, aby ho uklidňoval. Na záchvaty se podávají léky ze skupiny neuroleptik, které tlumí úzkost.

Diskuze

verýsek 2. duben 2013, 11:09

Kdy je černý kašel vyléčen? S manželem jsme oba prodělali černý kašel, který byl u manžela léčen jako zánět průdušek a u mne na základě krevních testů byl diagnostikován černý kašel. Manžel po využívání duomaxu má stále nález v krvi. Já budu mít výsledky po využívání 2 dávek fromilidu příští týden. Pokud je nález v krvi, musí probíhat ještě léčba antibiotiky nebo dojde k postupnému odeznívání dokud v krvi žádný nález nebude?
Děkuji
Věra

virtualninemocnice.cz 2. duben 2013, 13:40

Dobrý den,
záleží, co Vám v krvi našli - pokud jste léčbu řádně využívali a máte ještě zvýšené protilátky, budou pomalu klesat. Pokud jsou ale zvýšeny i jiné parametry, je třeba léčbu zopakovat, případně váš případ konzultovat s antibiotickým centrem .
Krásný den, Vaše virtuální nemocnice.cz

Marmelada 16. duben 2014, 14:35

dobry den, uz mesic jsem lecena na virozu... Mela jsem vysoke teploty, bolest v krku, kasel. Brala jsem antibiotika fromilid, stale jsem kaslala, jen mirne rano, ak pani doktorka napsala dalsi antibiotika. Kasel byl stale, proto vzala krev na cerny kasel. Mezi vysledkem jsem mela dalsi antibiotika Azitromycin (jen na 3 dny). Krevni testy na cerny kasel jsou hranicni. Rano stale trochu kaslu. Prosim o radu, zda si nechat od doktorky napsat dalsi antibiotika. Dekuji

truckerka53 30. červenec 2014, 07:23

Dobrý den.Před 4 měsíci jsem se nastěhovala do Znojma.Po týdnu jsem začala mít dráždivý suchý kašel bez vykašlávání hlenu.Na teploty netrpím.Byla jsem u lékaře a ten mi napsal léky ENHANCIN 875 mg,Lotera 5mg a talvosilen.Po přečtení příbalových letáků jsem zjistila,že léky způsobují dušnost a tu já při tomto kašli mám.Poradte mi prosím nějaký lék volně prodejný bez receptu .Nejsem činně výdělečná,ale v částečném invalidním důchodě a tak si nemohu dovolit chodit každý týden k lékaři a platit za drahé léky.Děkuji za odpověd.
P.S.Slyšela jsem ,že na tento problém který mám je dobrý ERDOMED ale ten je na lékařský předpis.Není nějaký podobný lék ERDOMEDU bez lékařského předpisu?

hiphop1 17. prosinec 2015, 21:29

Dobrý den,mám otázku ohledně černého kašle. Mojí tchýni zjistili před 14 dny černý kašel, kašlala už 2 měsíce, nechali jsme si všichni okolo uděla krevní testy a zjistilo se, že to má i její manžel, syn a jeho přítelkyně. Dostali všichni antibiotika, tchýně s tchánem už dobrali a na krev půjdou až po svátcích, tudíž až po novém roce. Já a manžel a syn po krevních testech prý nemáme černý kašel. Zítra mám termín porodu, takže každým dnem můžu porodit, a každý doktor nám tvrdí něco jiného, někdo, že k nám nesmí i když dobrali antibiotika a máme počkat až jim vezmou krev a budou výsledky a někdo z doktorů říká, že když dobrali antibiotika, že už nemůžou nikoho nakazit.Bojíme se aby to někdo z nás nechytil, aby když se narodí miminko aby jsme to nepřenesli. Chci se zeptat na to kdy je černý kašel vyléčen, jestli stačí jen dobrat antibiotika a už to nikdo nemůže chytit, nebo se má čekat na ty krevní testy? děkuji moc

elca 26. leden 2017, 07:45

elan298@seznam.cz

elca 26. leden 2017, 07:45

elan298@seznam.cz

elca 26. leden 2017, 07:45

elan298@seznam.cz

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.