Dárkové sady koření

Chřipka

Influenza

Příčina

Chřipka je virové onemocnění způsobené Myxovirem influenzae A nebo B. Na povrchu mají různé antigeny (jakési označení nebo vlastnost), jejich kombinaci má typ A i B rozdílnou. Mohou ale vznikat různé kombinace antigenů, viry mohou postupem času mutovat, a tím se mění i jejich vlastnosti a tím i průběh onemocnění.

Průběh

Onemocnění se velmi snadno kapénkově přenáší mezi lidmi. Proto se velmi doporučuje si v obdobích, kdy je výskyt chřipky zvýšen, mýt mnohem častěji ruce, což je nejúčinnější prevence. Pokud se totiž člověk dotkne místa, kam byl virus kapénkově přenesen (například po kýchnutí třeba v autobuse na madlo), velmi brzy si ho přenese při sáhnutí na obličej (člověk si průměrně sáhne na obličej třikrát za minutu) a pak ho snadno vdechne.


Při chřipce je důležitý dostatečný příjem teplých tekutin.

Chřipka začíná náhle a velmi zprudka horečkami (až kolem 40°C), slabostí, únavouzánětem v horních dýchacích cestách – bolestí v krku, rýmou, kašlem – ten je ze začátku suchý a dráždivý, po několika dnech má vlhčí charakter s vykašláváním. Typická je také svalová únava, bolest svalů, která se může projevovat i bolestí svalů očí, kdy pak bolí jakýkoli pohyb oka. Oko může také postihnout současně zánět spojivek. Při nekomplikovaném průběhu je člověk do týdne zdráv, únava a zvýšená potřeba spánku mohou ale přetrvávat i měsíc po vyléčení.

Má velmi často sezónní charakter, kdy na jaře a v zimním období náhle onemocní hodně lidí (někdy až epidemicky). Méně časté jsou onemocnění na podzim. V posledních letech byly také zaznamenány celosvětové pandemie nového mutantu tohoto viru – tzv. prasečí (mexická) a ptačí chřipka. Epidemie většinou probíhají lehce, jsou ale nebezpečné pro ohrožené osoby – malé děti, pacienty s porušenou nebo utlumenou imunitou a seniory.

Komplikace se vyskytují spíše u ohroženější skupiny, nejsou ale vzácné i u silných jedinců. Patří mezi ně zánět hrtanu (laryngitida), zánět svalů (myositida), postižení nervového systému (zánět mozkových blan nebo jiné postižení, často se projevuje Raynaudovým fenoménem, při kterém je typické záchvatovité bělení prstů). Nebezpečnou komplikací je zápal plic. Často může při ústupu chřipky využít oslabené imunity jiná bakterie nebo virus a po ústupu chřipkových příznaků může dojít ke vzestupu horečky a návratu dalších příznaků.

Existuje i parainfluenza, která je chřipce velmi podobná a postihuje hlavně děti.

Vyšetření

Diagnóza je většinou snadná, onemocnění má poměrně typické příznaky a v době epidemií je právě toto onemocnění velmi pravděpodobné. Je ale možné vyšetřit vykašlaný hlen na přítomnost chřipkových antigenů.

Léčba

Při nekomplikované chřipce není farmakologická léčba nutná – doporučuje se pouze snižovat horečku pokud překročí 38°C. Důležitý je klid, dostatečný příjem tekutin a pobyt v teple. Pokud má onemocnění horší průběh, podávají se léky ze skupiny antivirotik (amantadin, rimantadin), které zkracují průběh onemocnění. Při objevení se větších komplikací – zejména zápalu plic je nutná hospitalizace na jednotce intenzivní péče.

Proti chřipce existuje očkovací látka, která je velmi doporučována zejména ohroženým osobám. Každý rok je vytvořena nová očkovací látka, jejíž složení přesně odpovídá nejčastějším antigenním variantám v daném roce. Proto je třeba toto očkování podstupovat každý rok. Přesto však pacient není chráněn proti všech variantám chřipky, nicméně je menší pravděpodobnost, že chřipku dostane, protože do očkovací látky jsou zahrnuty hlavně nejčastější druhy viru.

Diskuze

Hana 21. leden 2013, 00:37

Vnučka onemocněla chřipkou. Nyní má40stupňů horečku a k ní dostala zimnici. Do této doby, na doporučení lékaře, užívala po 4hodinách dětský brufen a paralen. Co dělat, když chlazení ani prášky nepomohly? Jak zvládnout zimnici a současně tak velkou horečku? Prosím o rychlou odpověď. Vnučce je 9 let.
Moc děkuji.

Míla 17. únor 2013, 10:22

Dobrý den, proím vás o radu. Skoro kažý víkend ke mně dochází k zarudnutí spodních víček, hlavně levého a otokům očí. Zarudnuté otoky jsou velmi pálivé, citlivé na jakýkoliv krém, zkouším ledové obklady, na pár dní to pomůže, ale v pátek navečer a celý víkend o trvá znovu. Dnes je to ještě horší, skoro nevidím nalevé oko, jak je spodní víčko oteklé, bolí mě i tváře a lícní kosti. Prodělala jsem hnisavou rýmu. K lékaři jsem se dostavila po víkendu a to už jsem otoky neměla, dostala jsem ZODAC a mast na oční víčka, která je pouze na recept, obojí už mi došlo. Cítím se hodně unavená, teplotu nemám, už ani rýmu, jenom mě trochu pálí v krku a často kašlu. Beru léky na štítnou žlázu, LETROX 125. Prosím o rychou odpověď.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.