Dárkové sady koření

Crohnova choroba

Morbus Crohn

Příčina

Crohnova nemoc (CD) je zánětlivé onemocnění trávicí trubice, jehož příčina je neznámá. Roli pravděpodobně hraje i genetická zátěž, protože v některých rodinách se vyskytuje častěji.

Průběh

Crohnova choroba probíhá v atakách – objevuje se záchvatovité zánětlivé postižení celé šířky trávicí trubice. Vznikají bolesti břicha, které jsou velmi podobné zánětu slepého střeva. Po určité době příznaky vymizí, nebo se alespoň zmírní. Za čas ale vše nastává znovu, Existují dvě formy onemocnění – agresivní, při které se tvoří na trávicí trubici abscesy a píštěle, a indolentní*– u které jsou ataky málo časté, ale zase dochází ke zužování průsvitu trubice (vznik tzv. Stenóz). Crohnova nemoc postihuje nejčastěji ileum (kyčelník), což je poslední část tenkého střeva. Častá je i na přechodu tenkého střeva v tlusté. Může se ale vyskytnout i v jícnu, v žaludku nebo v přechodu tlustého střeva v konečník – tedy *kdekoli v trávicí trubici.

Pokud se vyskytují píštěle, jsou časté v okolí konečníku jako perianální píštěle nebo abscesy. Při vzniku abscesu se objevuje v této oblasti zarudnutí kůže, otok, bolestivost, hnisavý nebo čirý výtok. Pacient má teplotu až horečku.

Vyšetření

Zahájení léčby předcházejí diagnostické úkony – pacient podstupuje vyšetření trávicí trubice, aby se zjistilo, jak velké úseky jsou postiženy. Volí se vyšetření enteroklýzou, endoskopické vyšetřeníultrazvukové vyšetření.

Léčba

Protože není známa příčina, je léčení obtížné. Pacienti dostávají pouze léky na mírnění obtíží. V době atak jim je podávána tři týdny výživa sondou nebo parenterálně – to znamená kanylou do žíly (tzv. kapačka). Z léků je využívána Pentasakortikosteroidy. Někteří pacienti, u nichž selhala dosavadní léčba dostávají v určitých obdobích biologickou léčbu. U těžších stavů se přistupuje k chirurgické léčbě, při níž je odstraněna nejvíce postižená část střeva.

Diskuze

pacient 17. říjen 2012, 14:52

Dobrý den prosím o radu manžela už přes rok trápí žaludek :nají se a po chvilce má tlak v žaludku a jde zvracet má řídkou stolici ,ale jde jen pětkrát za den.Myslel že je to stresem nebot je řidič kamionu ale nyní je ted už 14 dní doma a má to ještě častějc.K lékaři ho nemohu dostat.Poradte jakou bio.léčbu by měl skusit.jo a ještě má často rýmu uplně mu teče z nosu to ho chytne tak 1 za týden trápí ho to taky už přes rok byl stím na vyšetření řekli že je to alergie, ale neví na co kapky co mu dali nezabraly.

Martina 30. září 2013, 05:23

Dobrý
den. chtěla bych poprosit o radu. od pátku 27.9 mam prujmy. pri
vyprazdnovani silne krece v podbrisku a obevila se u me asi 4x zimnice.
Stolice je vodnatá a někdy mi přijde že i s příměsí hlenu. Od pátku jsem
byla asi 25x na wc. Mohla bych poprosit o radu, čim by to mohlo být
způsobeno? Děkuji

Martina 30. září 2013, 05:25

Dobrý
den. chtěla bych poprosit o radu. od pátku 27.9 mam prujmy. pri
vyprazdnovani silne krece v podbrisku a obevila se u me asi 4x zimnice.
Stolice je vodnatá a někdy mi přijde že i s příměsí hlenu. Od pátku jsem
byla asi 25x na wc. Mohla bych poprosit o radu, čim by to mohlo být
způsobeno? Děkuji

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.