Dárkové sady koření

Diabetická neuropatie

Příčina

Příčinou této komplikace cukrovky je její nedostatečná kompenzace – tedy nedostatečné léčení a délka trvání onemocnění. Po deseti letech trvání cukrovky je v různé míře přítomna u poloviny pacientů.

Kvůli vyšší hladině cukru v krvi dochází k zesílení vrstvy, na kterou nasedají buňky tvořící cévy. Tím se ztíží přechod látek z krve do tkání (v tomto případě do nervů) a ty jsou hůře zásobeny jak kyslíkem, tak i živinami a mají kvůli tomu zhoršenou funkci. Říká se tomu mikroangiopatie.

Průběh

Existují tři typy diabetické neuropatie.

Diabetická periferní senzomotorická polyneuropatie ukazuje vlastně vše již ve svém názvu. Diabetická znamená, že se vyskytuje u pacientů s cukrovkou. Periferní pa označuje, že postiženy jsou nervy na periferii (tedy centrální struktury jako mozek a mícha nejsou postiženy) a jedná se o nervy, které vedou jak podněty z venčí (senzo), tak i vzruchy ke svalům (motorická). Polyneuropatie znamená, že se jedná o více nervů.

Tento typ neuropatie je u diabetiků nejčastější. Postihuje hlavně nohy, na nichž je sníženo čití tepla i bolesti. Z toho pak vyplývají snadnější úrazy, které se pak hůře hojí a mohou se rozvinout až v diabetickou nohu. Jsou také snížené až zcela vymizelé reflexy (například při poklepu na Achillovu šlachu nedojde k typickému zaškubnutí jako u zdravého člověka). Později se mohou připojit poruchy hybnosti s končetinou.

Diabetická kořenová polyneuropatie je relativně vzácná a postihuje úsek nervů, které vycházejí z páteře, hned u jejich výstupu z ní. Objevují se asymetrické bolesti kyčlí, které mohou vyzařovat až do stehen.

Autonomní diabetická neuropatie postihuje nervy tzv. vegetativního systému – jsou to tedy nervy, které vyvolávají pochody, které nemůžeme ovlivnit vůlí – rychlost tlukotu srdce, teplotu, pohyby střev a podobně.

U postižení kardiovaskulárního systému mají pacienti bušení srdce a němé infarkty – to znamená, že u nich proběhne infarkt, aniž by zaznamenali příznaky.

Pokud je postižen trávicí trakt, objevují se u nich poruchy pasáže tráveniny hlavně v jícnu, což vyvolává při průchodu sousta pocity tlaku na hrudi, eventuálně i pocit návratu potravy do úst. Může se objevit i únik stolice při postižení střev nebo střídavé zácpy s průjmem.

Vyšetření

Důležité je stanovení glykemického profilu. Pokud jsou přítomny příznaky,vyšetřují se jednotlivé orgány pomocí sonografie, CT. Měří se také rychlost převodu vzruchu nervem, které je u tohoto onemocnění zpomaleno. Používá se i pedografie, která měří rozložení tlaků na noze při došlapu na podložku.

Léčba

Nejdůležitější je správná léčba diabetu.

Diskuze

Verkazrzka 73let 15. duben 2014, 10:18

Dobrý den, jsem diabetička, beru maninil, glykéie 8,9 až 12,0 očas až 14,0. Jsem po bypassu v r. 2005, odstraněná operativně aritmie srdce v r. 2012, beru i wanfarin. Ale hlavně proč píši, občas cítím v krku slinu a polknu
jenže v tu chvíli se musím předklonit a snažím se slinu vykašlat, proděla jsem od prosince 2012 do února 2013 virozu se strašným kašlem a škrábáním v krku v období co uvádím se mi to 3x vrátilo a od té doby pokašlávám a vlastně se tohoto pokašláván nemohu zbavit a od té doby mám problém s polykáním, souvisí to s výše popsaném, takže jak je Vaše rada? Děkuji předem za odpověď na můj email.

tetička 26. říjen 2015, 15:41

Už více jak 15 let mámDM II.Kompenzováno je Actracitem a Levemirem. Je mi 73 let a trpím řadou dosti závažných chorob. A nyní se začala ozývat pravděpodobně i neuropatie - trpím pocitem studených nohou ( na dotek jsou teplé),mám pocit že mám na noze ponožku, ale nohu mám bosou,v kříži mně bolí řadu let, ale přikládá se to páteři. Poslední dobou trpím častou únavou,bolestí kyčlí, ramen, kloubů, nespavostí,nyní mně náhle selhaly ledviny, ačkoliv jsem s nimi nikdy nestonala.Po pobytu v nemocnici se stav zlepšil. Ale bolesti nohou, kloubú a kříže mne omezují v pohybu.Budu asi muset požádat o umístění do domova seniorů, ale mám naději při všech mých obtížích ? Co byste doporučil-a na neuropatii? Děkuji předem za odpověď ( k obv.lékaři,pravidelně chodim.)

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.