Dárkové sady koření

Dráždivý tračník

Příčina

Příčina dráždivého tračníku není zcela známá. Na jejím vzniku má vliv pravděpodobně více činitelů jako je prodělaná střevní infekce nebo snížená pohyblivost střeva.

Průběh

Onemocnění vzniká postupně trávicími obtížemi. Existují tří formy – průjmovitá, zácpovitá a smíšená forma. Typické je, že po vyprázdnění stolice dojde k okamžité úlevě. U průjmovité stolice je průjem málo objemný, nicméně brzy po vyprázdění se během několika minut objevuje nové nucení na stolici. Z toho pak také mohou vyplývat různé psychosociální problémy. Častěji postihuje ženy.

Léčba

Protože není přesně známá příčina, je léčba poměrně obtížná. Zvláštní také je, že i při úspěšné terapii často dojde k návratu obtíží při dietní chybě nebo stresu. Léčba začíná dietní úpravou. Důležité je odstranit hlavní a nejvíce obtěžující příznak. Pacientům s průjmovou formou se proto podávají léky na snížení střevní pohyblivosti a pro nižší četnost stolic. Nemocní se zácpovou formou užívají projímadla, která musí být co nejvíce šetrná, aby mohla být přijímána dlouhodobě. Antidepresiva snižují břišní bolesti a zbavují pacienta psychického tlaku.

Diskuze

Tygris 9. leden 2016, 19:00

Dobrý den, v roce 2000 mi byl extrahován žlučník laparoskop. Již po 2 letech začaly problémy. Koliky a stále se vracející bolesti a tlakové obtíže v pravém podžebří, boku a nad pravou ledvinou. Absolvovala jsem sona, RTG, gastroskopii s testem na malabsorbci, neurolog. vyš., laborator. vyš. krve, ale bolest a pocity tíhy a pocity dušnosti trvají. Byl mi zjištěn reflux z tenkého střeva do žaludku - žluč - léky prokinetika a Helicid. Stále přetrvává pocit plného břicha, tlaku a celková pichlavost, která se stále objevuje spíš po jídle a trvá několik hodin. Připadám si jako bych měla v břiše jehelník s jehlami a nemohl projít střevy a bokem. Děkuji Tygris

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.