Dárkové sady koření

Epidurální hematom

Příčina

Epidurální hematom je vlastně krevní sraženina vzniklá krvácením mezi obal mozku a vnitřek lebky. Příčinou je obvykle úraz spojený s otřesem nebo zhmožděním mozku.

Průběh

Při tomto krvácení může dojít ke vzniku sraženiny v místě nárazu nebo na protilehlé straně. S úrazem je obvykle spojena i zlomenina lebních kostí. První příznaky se objevují plíživě po určité době – v řádu hodin. Stav začíná zhoršováním vědomí, vznikem únavy, spavosti, bolestí hlavy. V místě nárazu je častá oděrka, krvácení, vznik modřiny, otoku (boule na hlavě). Tím, jak sraženina narůstá tlačí na mozkovou tkáň a právě kvůli tomu vznikají další příznaky, kterými jsou částečná nebo úplná ztráta pohyblivosti obvykle jedné poloviny těla (částečná ztráta pohyblivosti – hemiparéza, úplná ztráta – hemiplegie). Tyto příznaky mohou začínat rovněž nenápadně – zakopáváním postižené dolní končetiny, neohrabanost ruky a podobně.

Dalšími příznaky jsou poruchy souhry očních pohybů. Mohou se objevit i křeče, které jsou jedním z příznaků epileptického záchvatu. Neznamená to ale, že pacient se stává kvůli úrazu epileptikem, v tomto případě je záchvat pouze příznakem a po léčbě se záchvaty většinou již nevyskytnou.

Pokud není stav urychleně léčen, zvyšuje se tlak v lebce (nitrolební hypertenze), tím dochází k dalším útlakům později i životně důležitých center (například centrum pro dýchání) a pacient může i zemřít.

Vyšetření

Pro stanovení diagnózy se používá neurologické vyšetření pacienta, zobrazení lebky rentgenovým vyšetřením, případně i pomocí CT.

Léčba

Nejdůležitější je včasný transport pacienta k lékaři, klid na lůžku a provedení urgentní operace, při níž je krevní sraženina odsáta a jsou řešeny případné komplikace.

Diskuze

conkli 24. květen 2013, 20:02

časte boleni hlavy tlaky na oči dvoji videni a brneni v rukach

Iv 26. leden 2014, 21:49

Dobrý den, můj bratr (33 let) měl na Silvestra úraz, na Ct je popisována fraktura lebky v temporální oblasti vpravo, epidurální hematom 6cm, tloušťky 8mm vpravo v temporální oblasti, a vlevo v temporální oblasti drobná ložiska do 1cm. S tímto nálezem jediná léčba která byla, že ležel 6 dní v nemocnici a bral ATB. Teď je doma, ale není podle mého v pořádku. Je to úplně změněná osobnost, je vzpurný, podrážděný, jako 6-ti leté dítě, nikdy se tak nechoval. A ještě má problémy s chůzí, když jde tak jakoby nemohl natáhnout levou nohu koleni. Chtěla jsem se zeptat, jestli tato léčba byla podle vás v pořádku, nebo ho měli odeslat na vyšší pracoviště k odsátí hematomu? A jestli se zase vrátí zpět do normálu, nebo z něj bude "pako" navěky? Předem moc děkuji za odpověď. Jsme z toho docela zoufalí, ale odpovědi nám nikdo v nemocnici nedal.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.