Dárkové sady koření

Fibrilace síní

Příčina

Srdce je automatický orgán. Nachází se v něm několik center automacie, což je nakupení nervové tkáně, která tvoří vzruchy. Ty jsou potom nervy převáděny ke svalovým buňkám srdce a ty se v závislosti na přiváděné frekvenci kontrahují. Tím se stahuje celé srdce. Prvním centrem automacie je sinusový uzlík (nodus sinuatrialis), z něho vedou nervová vlákna do druhého centra – uzlíku na pomezí síní a komor srdečních (nodus atrioventricularis) a z tohoto uzlíku septem, které odděluje pravou a levou komoru až na hrot srdeční.

Příčinou fibrilace síní je obvykle vytvoření vzruchu v malých svalových buňkách, které jsou ve stěně srdečních žil. Tento vytvořený vzruch přejde ze svaloviny žíly na svalovinu srdce a zde pak vyvolává stahy v jiném rytmu než je ten správný. Chybně vytvořený vzruch dráždí síně a na jejich svalovině se déle udrží také díky chorobným (degenerativním) změnám svalových buněk síní.

Průběh

Projevy fibrilace síní mohou probíhat bez jakýchkoliv příznaků, mohou být ale pociťovány jako jemný až nepříjemný tlukot nebo bušení srdce. Onemocnění se vyskytuje až u 5% nad 70let, tito pacienti mají ale spíše formu bez příznaků. U mladších jedinců, kde je toto onemocnění odhadováno u každého stého člověka, jsou příznaky výraznější, záchvaty arytmie mohou být provázeny celkovou slabostí, která je někdy tak výrazná, že vede k omdlení.

Vyšetření

Snadným vyšetřením je detekce pulzu na zápěstí nebo na krku. Při arytmii je tep je nepravidelný. Na EKG křivce je pak arytmie jasně rozpoznatelná.

Léčba

V tomto případě je léčba farmakologická, používají se betablokátory. Je také možné chirurgické řešení, při němž je do těla zaveden kardiostimulátor.
Predispozice u pacientů s:ischemická choroba srdeční, srdeční selhání, chlopenní vady

Diskuze

Lendulle 27. březen 2012, 14:44

Dobry den, mam dotaz, nekdy se mi stane,ze mi srdce bouchne nekolikrat za den jinak nez by melo, doprovazi to i takovy divny pocit na hrudniku a obcas i kratka slabost.na vysetreni srdce jsem byla jsou to asi 4 roky,ale nic nezjistili, mela jsem i Holtra na jeden den.je to neprijmeny pocit,ktery nekdy citim az v krku.bojim se,protoze vubec nevim o co by se mohlo jednat.poradite prosim

Petr 27. červen 2012, 17:35

Dobry den,nekdy se mi stane jakoby mi jednou netlouklo srdce a v zapeti se mi tep na chvili zrychli.Je to jen chvilka,ale i nekolikrat denne.Pak zase treba mesic Nic.Vse pouze za klidu a vice kdyz jsem treba v predklonu a mackam si bricho.Pri sportu problemy nepocituji.Bulk jsem i na zatezovem kole,vse v poradku.Gastro doktorka mi tvrdi,ze mi to muze delat branicni kyla,s kterou se lecim nekolik let.Ma pravdu?

virtualninemocnice.cz 28. červen 2012, 08:12

Dobrý den,

každému z nás se denně stane, že srdce při neustále stejném bušené vyvede nějakou \"neplechu\". Nicméně to nijak neovlivní funkci, protože další stahy jsou již normální. Někteří jedinci jsou na tyto nepravidelné stahy, vynechání tepu nebo náhlé rozbušení srdce ale více citliví. Pokud máte všechna vyšetření v pořádku, pravděpodobně je příčina právě zde.

Zkuste, pokud opět ucítíte své příznaky, si zacpat nos a zavřít pusu a proti odporu vydechovat. Pomáhá také stříknutí studené vody do obličeje, protože to aktivuje nervová centra, která mají na starost i srdce.

Pokud tyto stahy vyvolávají úzkost a ovlivňují Váš život (raději nikam nepůjdete, aby se Vám nic nestalo), je vhodné pořádat lékaře o léky na zklidnění napětí. Podávají se v malých dávkách a přinášejí úlevu.

Nicméně pokud se obáváte, že se srdíčkem nemáte něco v pořádku, raději si ještě jednou nechte provést vyšetření.

Hezký den, Vaše virtuální nemocnice.

Charlie 25. prosinec 2015, 19:13

Hezký večer,
chci se zeptat, jak je to se sportem při fibrilaci síní. Nikde jsem se o tom nic nedočetl.
Předem děkuji za odpověď.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.