Dárkové sady koření

Hydrocefalus

Hydrocephalus

Příčina

Mozek, který je uložený v lebce, je obalen třemi mozkovými obaly, kterým se říká i pleny (meningy). Jsou to tenké, průhledné blány. Nejvrchnější vrstvou je tvrdá plena, pod ní je druhý obal pavoučnice a nejblíže mozku se nachází měkká plena. Mezi měkkou plenou a pavoučnicí cirkuluje mozkomíšní mok, díky němuž je mozek nadlehčován, vyživován a chráněn před infekcemi. Tato tekutina vzniká filtrací přes cévní stěnu, obtéká míchou, mozkovými komorami (dutiny v mozku) a poté se zase vstřebává. Celkové obnovení mozkomíšního moku se za den odehraje přibližně třikrát. U zdravého jedince se nachází asi 150 – 200ml.

U hydrocefalu je ale množství mozkomíšního moku zvýšeno. To může mít prakticky tři důvody – zvýšená tvorba mozkomíšního moku, porucha jeho zpětného vstřebávání nebo překážka v místě jeho cirkulace, kdy se hromadí před ní. Z toho pak vyplývají různé příznaky, které se liší podle věku vzniku hydrocefalu.

Průběh

U novorozenců a kojenců je prvním viditelným příznakem velká hlavička (makrocefalie), jejíž kůže je velmi tenká a prosvítá přes ní povrchová cévní kresba. Pokud se hydrocefalus zvětšuje, dochází k odtahování lebních kostí od sebe. Při závažnějším stavu nastupují poruchy vědomí, dýchání a srdeční činnosti. Hydrocefalus se může vyskytovat u nezralých novorozenců, kdy je způsoben nadměrným tvořením mozkomíšního moku.

U větších dětí a dospělých nevzniká hydrocefalus z ničeho nic během chvíle, spíše se objevují postupné bolesti hlavy, únava, pocit na zvracení až zvracení, porucha psychických funkcí, poruchy učení, časem se přidávají poruchy vědomí, zvýšená spavost, které nakonec mohou vyústit v bezvědomí, kdy bez léčby může dojít až k selhávání dýchání a srdeční činnosti.

U starších lidí je typická triáda příznaků a to demence, únik moči a porucha chůze.

Pokud je překážka v cirkulaci mozkomíšního moku mimo komorový systém mozku (třeba v míše nebo na povrchu mozku), jedná se o komunikující nebo také hyporesorpční hydrocefalus, při němž je zhoršené vstřebávání, a proto je mozkomíšního moku více. Vzniká u zánětů mozkových obalů (meningitidy), krvácení do mozkových obalů (epidurální hematom, sudburální hematom) nebo také po poraněních. Po těchto příčinách mohou zůstat srůsty, které cirkulaci mozkomíšního moku zhoršují. Mohou být přítomny příznaky jako demence, zhoršení paměťových schopností, poruchy učení, řeči, čtení, psaní, psychické potíže, únava, únik moči (inkontinence) a i poruchy chůze.

Nekomunikující hydrocefalus vzniká při překážce v komorovém systému mozku a obvykle se jedná o nádorovou příčinu. Další příčiny jsou stejné jako u komunikujícího hydrocefalu.

Vyšetření

Pro stanovení diagnózy hydrocefalu se provádí neurologické vyšetření doplněné o zobrazení lebky a mozku – tedy CT. U malých dětí je možné provést ultrazvuk přes vazivovou ploténku (fontanelu) na lebce, pokud ještě nedošlo k jejímu zvápenatění. Provádí se také ventrikulografie, což je podání kontrastní látky do mozkomíšního moku, díky níž je možné zobrazit komorový systém a další místa, kudy mozkomíšní mok cirkuluje. Na obrazech jsou pak viditelná zúžení, případně i rozšíření a hromadění tekutiny. Provádí se také vyšetření očí (vyšetření očního pozadí).

Léčba

Při hydrocefalu je třeba provést operační řešení, při němž se nadbytečný mok odvádí do jiných prostorů těla, kde se vstřebá. To se označuje jako drenáž. U novorozenců s hydrocefalem se podávají látky, které zvyšují množství moči a tím tedy odchodu tekutin z těla (diuretika), protože se u nich se většinou jedná pouze o přechodný stav, který operační řešení nevyžaduje.

Diskuze

vcelka 16. říjen 2012, 15:46

Dobrý den, byla jsem na NLS-diagnostice a bylo mi naměřenašířka třetí ventrikulární komory mozku v hodnotě 14,35, maximum je 6. Potíže až na občasnou bolest hlavy jiné nemám.Mám mít nějaké obavy? že se jedná o hydrocephalus?Děkuji za odpověď.

gabik 10. leden 2013, 17:45

dobrý den,kamarádka má hydrocefalus,cc syndrom a problém s krční páteří...určitě se jedno s druhým ovlivňuje,mě zajímá..dá se ji pomoci?Vávod má.děkuji

Kessi 3. srpen 2013, 16:25

Dobrý den kamarádka touto nemocí trpí dá se to nějak uplně výlčit děkuji za odpověď Kessi

Moňa 12. leden 2014, 17:11

Dobrý den,
mám hydrocephalus a mám problémy s komunikací a se spontálními reakcemi. Nemůže to s tím nějak souviset? Nemohlo v mozku dojít k nějakému zkratu?
Děkuji Monika

Jarča 29. leden 2014, 16:51

Ahoj Mono,narodila jsem se s vrozeným hydrocephalem a občas mám taky problém se rychle vyjádřit nebo jakkoli zareagovat.Z vlastní zkušenosti vím že pravděpodobně k žádnému zkratu nedošlo. Bohužel to k této nemoci patří,jinak ale žiju normálně. Chodím do práce,volný čas využívám čtením a starám se o svého 2-letého kocoura a nijak mě to neomezuje.Doufám že jsem Ti alespoň trochu pomohla.Držím palce at se ti daří.

jana00 10. únor 2014, 22:12

dobry den narodil se mi syn je mu uz 1 mesic ma hydrocefalus trivertikularni uz od narozeni zavedli mu shunt ale rikaj ze nebude mluvit nebude chodit atd prosim poradte je to pravda a jeste jsem zapomela udat nema celej mozecek
dekuji

Moňa 11. únor 2014, 20:22

Dobrý den Jano,
tak přesně to se stalo nám.Také mám vrozený hydrocephalus. Když jsem se narodila, to našim taky říkali, že nebudu moct chodit.... Také nemám něco v mozku, ale přesto jsem zdravá, chodím, mluvím...Dnes už je mi 18 a normálně studuji.
Chce to cvičit Voytovu metodu. Je to náročné, ale výsledek je úžasný. Hlavně cvičit, "mučit" a neztrácet naději. V Motole jsou na to dobří odborníci. Až vyroste, nikdo to na něm nemusí vubec poznat :)
Moc ráda bych Vám pomohla, ale chce to vyhledet opravdu ty nejlepší odborníky.
Držím palečky a nestrácejte optimismus!

hydrocefalus 25. leden 2017, 18:38

mam 64 rokov pred 6 rokmi mi bol zisteny hydrocefalus chodim raz do roka na mr stav nezmeneny ale stale sa mi toci hlava a mam neistu chodzu suvisi to z dydrocefamom neviem ako si pomoct co mi poradite dakujem libor

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.