Dárkové sady koření

Ječné zrno

Hordeolum

Příčina

Ječné zrno je akutní hnisavý zánět kořínků řas a jejich okolí a žlázek ve víčku. Je způsoben bakteriální infekcí, která je hlavně stafylokoková.

Průběh

Onemocnění vzniká náhle, obvykle si ho pacienti všimnou hned při probuzení, kdy se jim oko hůře otevírá, protože řasy jsou k sobě slepeny hnisem. Oko, víčko a jeho okolí je citlivé, svědí, víčko je zarudlé a pobolívá hlavně při mrkání. Může se objevit i drobná bulka na víčku, která je způsobena nahromaděním zánětu v jednom místě. Tato bulka se nazývá absces.

Ječné zrno se pak během několika dní samo uvolní a vymizí.

Vyšetření

Pro diagnostiku stačí běžné vyšetření očním lékařem.

Léčba

Pro urychlení spontánnímu uvolnění zánětu se doporučuje přikládat na víčko teplé obklady, lékař pak může drobným zásahem hnis uvolnit. Na okolí se podávají antibiotické masti, které zamezí další šíření zánětu.

Diskuze

Pavel 13. leden 2014, 20:43

Dobrý den,Mám problém už asi 7měsicu,s podkožnimi jebáky,od doby co jsem byl řezat první,tak se mi jich udělalo na obličeji několik,Ječné zrno se mi udělalo asi před týdnem vedle oka,Existuje něco na to ? abych to nemusel chodit pořád,řezat a nedělalo se mi to ? A mohl bych se zeptat z čeho to můžu mít ? Děkuji za odpověd,přeji hezký den.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.