Dárkové sady koření

Ledvinové kameny

Urolithiáza

Příčina

Kameny vznikají na několika podkladech. V moči je zvýšená koncentrace kamenotvorných látek (vápník, urátové krystaly při dně), nedostatečná koncentrace faktorů, které naopak tvorbě kamenů brání (hořčík), zvýšené nebo naopak snížené pH moči a pacienti mají nedostatečný pitný režim.

Průběh

Kameny se obvykle při své tvorbě nijak neprojevují. Při poranění sliznice se může objevit mikroskopická nebo i okem patrná hematurie (krev v moči). Pokud se kámen z ledviny uvolní a vydá se spolu s močí směrem do močového měchýře, objevuje se prudká bolest v dolní části zad, která vystřeluje pod lopatku. V tuto chvíli je pak stav označován jako renální kolika. Kámen se může vzpříčit a zaseknout nejčastěji v místech zúžení (tato místa jsou v průběhu močovodu dvě). Pokud nepostupuje dál, brání průtoku moči a  může vzniknout infekce, v horším případě až sepse.

Vyšetření

Pacienti jsou vyšetřeni nejčastěji sonograficky, protože na rentgenu nejsou vetšinou vidět (jsou vidět pouze tehdy, pokud mají v sobě dostatečné množství vápníku). Je také třeba vyšetřit moč na přítomnost bakterií a krevních buněk a chemické vyšetření moči, aby se zjistilo, co tvorbu kamenů vyvolává.

Léčba

Je nutné léčit příčinu – například zvýšit pitný režim, normalizovat příjem vápníku, pokud ho mají pacienti zvýšený. Denně by měl být přijat 1,5g vápníku. Z léků je možné podat thiazidová diuretika – hydrochlorthiazd, které zvýší tvorbu moči, alopurinol, znormalizovat pH moči. Pomoci tomu mohou dietní opatření. Pokud je příčina infekce, je třeba podávat antibiotika.

Kameny je rovněž možné odstranit chirurgicky a nebo šetrněji – litotrypsí. Při ní je na místo kamenu vyslána rázová vlna, která kámen rozštěpí – tím se zmenší a spolu s močí pak odejde.

Při vypuzování kamenů je možné také zkusit kámen vyloučit přirozeně – zvýšit pitný režim a vyskakovat – kámen pak díky tomu může zúžení projít i sám. Při vymočení kamene se při jeho průchodu močovou trubicí objevuje silné pálení a řezavá bolest.

Diskuze

TTom. 26. březen 2013, 17:56

Dobrý den mám dotaz lekař mi našel ledvinový kámen a říkal že mě nijak nebude omezovat ve sportu, ale když jsem po sportovním výkonu např: běh, posilování šel na wc tak sem měl v moči krev a když sem šel cca za hodinku zovu na wc nic tam nebylo moč nebyla zbarvena do červena je to normální ??

Hanka 5. květen 2015, 14:12

Normální to určitě není, to podle mě máte v moči krev a s tím je třeba zajít k lékaři

Jaja 5. květen 2016, 19:09

Dobry den. Dnes me propustili z nemocnice. Davali mi hadicky z ledviny do mocaku kvuli kamenu ale ten se tam zasekl tak ho museli rozbit. Porad tam mam ty hadicky ale stale mam krev v moci a dolela dost je to normalni?

Julo 5. červenec 2016, 08:31

Půl roku mám v ejakulátu krev.Ejakulát je řídky,zbarven do žluta až žlutohněda.Žádne bolestivé projevy ani pálení při močení nemám.Jsem kardiak a beru léky na ředení krve.(Godasal)
Je to lékmi nebo něco jinýho?

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.