Dárkové sady koření

Leukémie

Příčina

Leukémie jsou způsobeny nádorem kostní dřeně, ve které vznikají krevní buňky – červené a bílé krvinky. Ty jsou potom nefunkční a nemohou bojovat proti infekcím. Leukémie může být součástí různých genetických syndromů – Downova syndromu, Fanconiho anémie, Klinefelterova syndromu. Často také následuje po ozáření ionizujícím zářením.

Průběh

Leukémie jsou děleny na akutní, jejichž průběh je velmi rychlý a pokud nedojde k léčbě, způsobí smrt do několika měsíců. S chronickou leukémii je život možný o něco déle – v řádu let. Dále jsou leukémie děleny podle typu bílých krvinek, které poškozují, na lymfoblastové a myeloidní. Existuje ještě zvláštní označení jednoho typu leukémie a tou je tricholeukémie. Je také nazývána jako leukémie z vlasatých buněk, ve skutečnosti ale vychází z B – bílých krvinek (B- lymfocyty).

Akutní a chronické myeloidní leukémii často předchází myeloidní sarkom, což je nádor tvořený bílými krvinkami. Jeho zvláštností je, že má zelenou barvu. Leukémie jako takové nemají žádné ložisko – nádorové buňky jsou rozptýleny v celém krevním oběhu. Tím se odlišují od lymfomů, které mají stejnou příčinu, ale jsou lokalizovány na jednom místě.

Léčba

Leukémie jsou dnes nejčastěji léčeny transplantací kostní dřeně. Před ní jsou pacientovy nemocné krevní buňky zahubeny a do těla jsou vpraveny krevní kmenové buňky dárce. Tyto buňky se pak usídlí v kostech, postupně se dělí a začínají tvořit zdravé krevní buňky. U některých typů leukémie je také nutná cytostatická léčba, která zastaví buněčné dělení, nebo chemoterapie.

Diskuze

Jana 25. březen 2014, 14:46

Hezký den přeji,

chci se zeptat.. kamarádce volala paní doktorka s tím, že si má nechat udělat dif.rozpočet leukocytů, protože je má snížené na 3,6, přitom CRP a všechny ostatní výsledky jsou v normě. Co znamená snížení leukocytů a proč je to problém? Děkuji za odpověď Jana

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.