Dárkové sady koření

Maniodepresivní psychóza

Bipolární afektivní porucha

Příčina

Správně se toto onemocnění pojmenovává bipolární afektivní porucha. Bipolární znamená, že jsou přítomny jak deprese, tak i mánie. Afektivní popisuje, že se jedná o změny nálad.

Toto onemocnění postihuje asi 1 – 2% populace. Ve vzniku onemocnění hraje roli dědičnost – v některých rodinách se bipolární afektivní porucha vyskytuje více než v jiných v několika generacích. Může být vyvoláno i nějakým stresovým nebo emočním podnětem u predisponovaných osob.

Průběh

Onemocnění začíná obvykle kolem 20. roku života a tvoří jej dvě části – depresivní a manická.

Depresivní epizoda
Tato složka onemocnění je pomalá – je zpomaleno jak myšlení, tak i chování a celková pohybová aktivita. Pro pacienty je mnohdy těžké vůbec ráno vstát z postele. Nálada je velmi smutná, myšlenky jsou převážně negativní. Nemocní mají pocit, že si nic nezaslouží, nejí, protože mají pocit, že jídla nejsou hodni. V době deprese mají velmi nízké sebevědomí, obviňují se, mají výčitky i za věci, které sami nemohli ovlivnit.

Tyto deprese mohou u některých pacientů vyústit až v sebevražedné úmysly nebo i jednání, protože mají pocit, že z jejich situace není žádné východisko. Tyto deprese trvají nejméně dva týdny.

Jako dystymie jsou pak označovány dlouhodobé deprese bez manií, které trvají déle než dva roky.

Manická epizoda
Hypomanie, která trvá minimálně čtyři dny nebo manie, které trvá déle než týden, je prakticky opakem depresivního chování. Pacienti jsou zvýšeně aktivní, mají velké, mnohdy až gigantické a nerealizovatelné plány. Rychle myslí, mluví tak, že jim nemusí být ani nerozumět nebo může mít okolí pocit nesouvislosti kvůli tomu, že přeskakují z jedné myšlenky na druhou. Někdy jsou přítomny i bludy nebo halucinace. Je také snížena potřeba spánku, často i vyšší sexuální aktivita.

Při manii pacienti často nakupují, utrácejí rodinné úspory za věci, které ani nepotřebují. Často jim absolutně nezáleží na ceně a nejsou schopni posoudit hodnotu peněz, které u sebe mají. Pacienti také nejsou schopni posoudit různá rizika a mnohdy je riskování, které mohou vnímat spíše jako zábavu, může stát i život. Tyto epizody se objevují mnohem častěji v létě než v jiném období.

Existuje i termín cystymie, což je vlastně to samé jako bipolární afektivní porucha, nicméně příznaky nejsou tak masivní jako u tohoto onemocnění.

Vyšetření

Pro diagnostiku je zásadní hlavně vyšetření psychiatrem. Ten někdy využívá i Rorschachovy testy.


Jeden z obrázků z Rorchachova testu

Léčba

Pacienta je třeba léčit komplexně, kromě léků by měl docházet na psychoterapie, případně do denních stacionářů, chráněných dílen. O onemocnění by měla být poučena i jeho rodina.

Z léků se používají antidepresiva (např. SSRI), anxiolytika (léčba úzkosti – léky ze skupiny benzodiazepinů) nebo některá neuroleptika pro léčbu depresí. Manie jsou pak korigovány lithiem nebo neuroleptiky. U některých pacientů připadá v úvahu i elektrokonvulzivní léčba (tzv. elektrošoky), která má velmi dobré výsledky.

Diskuze

Neteř 23. únor 2013, 15:21

Prosím o radu. Jsme velká rodina a bydlíme v jednom domě se strýcem, který podle všeho trpí maniodepresivní psychózou. Jeho diagnozu nám ošetřující lékař odmítl sdělit s odvoláním na vůli pacienta. Strýc byl několikrát v léčebně, invalidní důchod pobíral celý život od svých cca 25 let. Nyní je mu 66 let a situace je následující: kvůli dluhům na sebe vyhlásil osobní bankrot, vše, co po našich předcích zůstalo, již prodal různým překupníkům, má odpojený plyn a vodu. S námi v domě bydlí 6 let. Starali jsme se o něj až do chvíle, kdy na nás začal postupně podávat nesmyslné žaloby a občas pošle i policii. Vzhledem k jeho chorobě a inteligenci vystupuje na veřejnosti velmi charismatickým způsobem, proto v očích obyvatel našeho města vypadáme jako ... ani pro to nemám slova... Polovina domu, kde společně bydlíme, mu patří. Abychom o dům nepřišli, dříve jsme za něj jeho náklady platili, ale to nejde do nekonečna. Nebyl by to velký problém a mohli bychom jej "poslat pod most". Přes všechno, co nám způsobuje, víme, že on je na tom hůře než my. Nevíme si však rady. Každý, s kým jsem se radila mi říká: "to si teprve užijete". Vím, že mají pravdu a navíc události ve Frenštátě pod Radhoštěm nás vystrašily. Poradí nám někdo? Jak stát chrání takto nemocného člověka? Odebrání svéprávnosti nám u soudu neprošlo.

Děkuji

eva 8. duben 2013, 15:44

Dobrý den manžel ma v rodine maniodepresirvni psychozu. Manzel tvrdi,ze ji ma take. Je mozne,abych si za 8 let nevsimla zadnych priznaku?manzel tvrdi,ze se pretvaruje,abych nic nepoznala.je to mozne?az ted chce navstivit lekare.dekuji za odpoved

virtualninemocnice.cz 8. duben 2013, 18:42

Dobrý den,
je možné, že se u něj onemocnění objevilo později a že na sobě příznaky pociťoval delší dobu. A nebo mu připadá, že se chová jako nemocní příbuzní a chce se radši nechat zkontrolovat.
Krásný den, VN

Mirda 12. říjen 2014, 17:38

Je dobře, že se píše i o takých nemocech, sám touto nemocí trpím, teď jsem relativně v remisi, ale v plném ID a to je na pytel když jsem ok a nemůžu pracovat, ale většinu času jsem stejně up&down. Mě hodně pomáhají příběhy nemocných, když jsem zrovna dole. Pár příběhů lidí s bipolární poruchout je na www.bipolarni.cz . Občas i nějakej ten blog na ídnesu a občas se vygooglí i něco nového, ale na té stránce co jsem napsal jsou i různé rady, jak a kam se obrátit nebo co se dá jak zařídit.

Karla 11. únor 2015, 22:53

Dobrý den, jaké jsou začátky projevu tohoto onemocnění? mám pocit, že moje sestra touto nemocí trpí. pár dní třeba leží na gauči nebo jen tak posedává, moc nekomunikuje, dost spí, skoro nejí a říká, že má bolesti hlavy i když léky odmítá. ruší vše. protože nemá náladu. Naopak je ale většinu času veselá, povídá co jí napadá, zpívá, uklízí jako blázen. jsou to "špatné nálady" nebo něco víc? ale je jí kolem 24-25? existuje nějaké šetrné vyšetření? doktory vysloveně nesnáší ..

Hanka 5. květen 2015, 14:16

Příznaky co popisujete může být třeba i jen únava

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.