Dárkové sady koření

Meniérova choroba

Obvyklé příznaky nemoci: točení hlavy, pískání v uchu, nedoslýchavost

Příčina

Vnitřní ucho je část rovnovážného ústrojí, které určuje, jaký pohyb se s hlavou odehrává, kde se nachází. Je tvořeno třemi polokruhovitými kanálky, které jsou spojeny se sluchovým ústrojím – s hlemýžděm. V těchto kanálcích se nacházejí vláskové buňky, které na sobě mají útvary, které vypadají jako vlasy. Vyrůstají na povrchu buněk. Mezi těmito vlásky jsouvolně uložené drobné kousky minerálu (říká se mu otolyt).

Pokud zahýbeme hlavou, otolyty se pohybují podle pohybu hlavy (je to to samé, jako když dáme do hrnečku s vodou čajový sáček. Pokud s hrnečkem zahýbáme, čajový sáček se hýbe). Tím, jak se kousky pohybují, dráždí vlásky vláskových buněk. Tyto buňky jsou pak napojeny na nervová vlákna. Ta zavedou tyto podněty až do mozku, kde jsou vyhodnoceny třeba jako pohyb hlavou ze strany na stranu.

Kanálky jsou vyplněny speciální tekutinou, která je během dne vstřebávána a znovutvořena, takže má stále stejný objem. Při Meniérově chorobě ale dojde k poruše jejího vstřebávání. Tekutina se stále tvoří, kanálky se naplňují, rozpínají až nakonec dojde k prasknutí. Protože tekutina obsahuje mnoho draslíkových iontů, dojde k podráždění nervu, který vede podněty z rovnovážného ústrojí. Proč ale kanálek praskne není zcela známo.

Průběh

Po prasknutí kanálku pacient pak najednou během 15 minut cítí tlak v uchu, na postižené straně hůře slyší, má pískání v uchu. Později se připojí závratě, které trvají asi 2 – 3 hodiny. Sluch se během několika hodin vrátí k normálnímu stavu. Tyto záchvaty závratí se opakují přibližně po měsíci. Po prodělání několika záchvatů se sluch zhoršuje a nevrací se do původních hodnot slyšení. K úplné hluchotě ale nemoc nevede.

Léčba

Protože není jasné, proč nedochází k odtékání tekutiny, podávají se pouze léky tlumící závratě. Je také možné chirurgické řešení.

Diskuze

dádule 24. leden 2013, 13:46

Dobrý den, trpím Menierovou chorobou již 30 let a věřte, že to není nic příjemného a při záchvatech to opravdu velice znepříjemŇuje život. Dříve jsem na tlumení závratí brala Medrin, ten se však přestal vyrábět. O ničem jiném můj lékař neví, poslední záchvat trval 18 hodin a bylo to opravdu strašné, můžete prosím, poradit, jestli existuje něco pobobného jako byl Medrin
děkuji Čekalová

Mišule 25. březen 2013, 14:34

Dobrý den, já touto nemocí trpím asi 5 let, ale k lékaři jsem šla až v roce 2011, kdy mi diagnozu stanovili. Beru Arlevert a Betaserc 24 po jedné tabletě denně a zatím dobrý. Zeptám s Vás, Dádule, jak dlouho jste měla nejdelší pauzu mezi závratěmi? Já jsem ted měla naposledy v září, takže už jsem přes půl roku bez závratí. Jediný, co mi asi pomohlo je, že si to nepřipouštím, žiju úplně normálně. všude píšou nesolit, alkohol zakázali, kofein, hodně spát.. ráno si dám kafe, odpoledne třeba i colu, o víkendech chodím na párty a vracím se nad ránem a solím normálně.. když jsem to na začátku léčby všechno dodržovala podle stanoených "pravidel", tak se mi to furt horšilo.. tot moje zkušenost

Radka 16. červenec 2013, 15:36

Dobrý den pane doktore, již přes rok se léčím na Manierovou nemoc,beru Cavinton Forte a Avertin 24 bohužel nic mi nepomáha,závratě má pořád.Co by jstem z léku doporučil.Děkuji

Radka 16. červenec 2013, 15:39

Dobrý den pane doktore,již přes rok se léčim na Manierovou nemoc,beru Cavinton forte a Avertin,bohužel ztěchto léku mi nic nezabíra.Doporučil by jste mi něco jiného.Děkuji

Dádule 22. červenec 2013, 11:54

Mišule: nejdelší pauza mezi závratěmi, byla asi 2 roky, ale zřejmě jsem si to způsobila sama. Bylo mi celkem dobře, kromě hučení v uchu, které mě opravdu 20 let neopustilo, a tak jsem přestala brát léky, beru Avertin. Výsledek byl již zmiňovaný 18 ti hodinový záchvat, po radě s lékařem, který mi řekl, že úplně vysadit léky by nedoporučoval, nyní beru jeden Avertin denně. Je to přesně tak jak říkáte, je lepší si nic nepřipouštět a žít normální život, naučit se s touto nemocí žít, jsou daleko horší. Také se nijak neomezuji, když to začalo strašně jsem se hlídala a bylo to podstatně horší. Teď , když přijde záchvat, tak ho normálně přežiju, ale pak je zase dobře......tak vám přeji co nejméně záchvatů.....

virtualninemocnice.cz 27. červenec 2013, 21:28

Dobrý den, Radko,
o tom, že Vám léčba neúčinkuje, byste měla říct svému lékaři. Ten zná nejlépe Váš komplexní zdravotní stav, ví i o Vaší osobní a rodinné anamnéze a díky tomu může uváženě nasadit a vysadit léčbu.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Dádule 30. červenec 2013, 09:02

Dobrý den, pane doktore, léčím se na Meniera již 20 let a beru Avertin, dávkování je vždy přizpůsobeno stavu, v kterém se zrovna nacházím. Záchvaty již nemám tak časté i když se stále objevují, trápí mě velmi silné hučení v levém uchu, poslední dobou dost vystupňované. I sluch se horší , na infuzích jsem nebyla již několik let. Chtěla jsem se Vás zeptat, jestli by bylo vhodné je podstoupit, ale potřebovala bych ambulantně, starám se o 87 letou maminku a nemohu nastoupit do nemocnice. Jsem z Jindřichova Hradce, kde by mi i bylo umožněno infuze ambulantně aplikovat. A druhý dotaz se týká léku na rotační záchvaty, po celá léta jsem brala Medrin, ale ten se již nějaký čas nevyrábí, můj lékař tvrdí, že nic jiného není. Nechce se mi věřit, že by tyto léky zrušili bez náhrady. Vy byste mi něco neporadil?
Moc děkuji za odpověď

virtualninemocnice.cz 2. srpen 2013, 12:59

Dobrý den,
infúzní terapie může být podávána i ambulantně a pokud Vám dříve pomohla, jistě byste ji měla podstoupit.
Ohledně Medrinu má Váš lékař pravdu, zkuste se ale obrátit na nějaké více specializované pracoviště, kde Vám jistě poradí.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

dádule 3. srpen 2013, 18:39

děkuji za odpověď, byla jsem na vyšetření i v Praze, ale opravdu místo Medrinu není nic. Můžu se zeptat jaké specializované pracoviště byste mi mohl doporučit?
děkuji Čekalová

virtualninemocnice.cz 19. srpen 2013, 18:19

Dobrý den,
zkuste asi jakékoli větší ORL pracoviště. Uvidíte. Zkuste se i poptat třeba mezi jinými pacienty s touto chorobou, třeba mají nějaký tip.
Držíme Vám palce, Vaše Virtuální nemocnice.cz

leiter 4. srpen 2014, 20:44

minulý týden mě propustili z nemocnice v Plzni,kde mi diagnostikovali Méniérovu nemoc, kdy jsem prodělal za poslední půl rok asi přes 100 záchvatů závratí a předminulý týden každý den, kdy Torecan čípky nezabíraly, teď mi píchají vitamíny skupiny B, beru Betahistin 24mg -4xdenně, tinnitus se zhoršuje, při záchvatech závratí se zhoršuje sluch, stačí jenom, abych nastydl a mám závratě každý den od rána do večera, jenom musím vstávat z postele velmi pomalu, jinak mám do hodiny závratě různé intenzity a doby, šíleně mě to omezuje na životě, protože mám závratě v práci, doma, ráno i večer, když jedu z práce, nevím co s tím mám dělat? doporučení lékařů- zvyknout si na to a pomalé pohyby-já si zvykl, ale můj zaměstnavatel jaksi nechce, co mám dělat? nevím? spíš se děsím budoucnosti, že to bude jenom horší, což mi potvrzuje posledních pár let, jinak vám přeji co nejméně záchvatů a lepší život

nada 19. leden 2015, 20:06

Já trpím nedoslýchavostí a šelestem v pravém uchu asi čtyři roky. Na to se dalo celkem zvyknout, s horším sluchem se po padesátce dá docela počítat. Když jsem loni v listopadu ale poprvé měla záchvat závratí, tak jsem vůbec netušila, o co jde a strach mě docela ochromil. Teď když vím, že to asi o moc lepší nebude, po dvou měsících relativního klidu se závratě a motání hlavy začínají se stresem v práci zase vracet, jsem vděčná za vaše zkušenosti a rady. Pozitivní přístup mi snad pomůže, pokusím se o rozhýbání krční páteře a zlepšení životosprávy a snad to budu zvládat. Nejhorší je to při stresu v práci, občas toho je na mne asi moc, ale když už vím, o co jde, jsem trochu klidnější. Tak všem přeji pevný krok a optimismus, ať nás to neporazí.
Nada

leiter 20. leden 2015, 12:36

Me zjistili v listopadu magnetickou rezonanci, že nemám poškozene zadne nervy a beru 144 mg Betasercu a po roční pauze a znovu nastoupení do Prace jsem musel zvysit léky o další dva, abych nemel zavratě, ktere se mi minulý týden 3 krát znovu objevili, mam totiz uzke nosní dírky a dýchám většinou pusou a proto mám vpácene usní bubinky, ktere mi způsobují tyto zavrate, pujdu na operaci nosni prepazky abych lepe dychal nosem a usní bubínky se vyrovnali. Jinak loni jsem měl přes 150 zavrati a neděle mi trvali 14 dni v kuse.

Pepan 13. březen 2015, 18:10

Moje zkušenost s Méniérem.Před 21 lety silný atak nemoci.Bez jakýchkoli příznaků,při vstání z křesla náhlá ztráta rovnováhy,padání na podlahu,zvracení. Odvoz do nemocnice,různé vyšetření(CT,ultrazvuk apod.bez výsledku)Až po nějaké době,při náhodné návštěvě ORL,konstatoval lékař pravděpodobné prasknutí cévky vyživující střední ucho na levé straně,kde je centrum rovnováhy.(Podotýkám,že od prvního ataku nemoci mám šumění v levém uchu a za ta léta téměř na levé ucho neslyším).Během této doby jsem zaznamenal situace,kdy se projevila závrať až rozkolísání vidění(jako když se díváte na tv a někdo kopne do kamery.A to je zkušenost o kterou se chci podělit.Zpočátku při závrati jsem se pokoušel toto tzv. vyrovnat a zaostřovat a čím déle jsem to vyrovnával,tím déle závrať a další nepříjemnosti trvaly. Někdy to trvalo hodiny a dny.Pokud při závrati nebo tzv. rozkmitání obrazu IHNED! zavřu oči(pokud samozřejmě neřídím auto apod.ale při řízení se mi to naštěstí zatím nepřihodilo)a případně si lehnu cca na20-30 minut,oči pokud možno neotvírat !příznaky zmizí a mám zase na nějakou dobu pokoj.Intervaly jsou různě dlouhé)např.2 roky nic a potom 3* za měsíc.Ze zkušenosti jsem též vypozoroval ,že spouštěcí mechanismus závratě může souviset s krční páteří,případně s očima.Mám 2,5 dioptrie na čtení a když se náhodou přes brýle podívám do dálky(né vždy),objeví se mírná závrať.Jinak žiju normální život dnes již důchodce,nic si neodpírám(smířil jsem se s tím,že se to nedá léčit )a pokud moje zkušenost někomu pomůže, budu jenom rád.

leiter 13. březen 2015, 18:22

dobrý den, tak už musím brát 192 mg Betasercu, od začátku roku dělám a měl jsem už několik zatím malých záchvatů závratí, trošku mi pomáhá dostatek spánku, pomalé pohyby nahoru a dolu, předklánění a co nejméně stresu, i když tv dnešní době a ve výrobě není možné, měl jsem 2 hodinový záchvat závratí v práci jak na to? měl jsme štěstí - dělal jsem na troji, kde jsem mohl sedět na židličce a nemusel jsem běhat kolem stroje a naštěstí moji kolegové a kolegyně s vedoucími to ví, tak se mi snaží pomoci, ale mám strach na přechodu pro chodce, protože to občas "se mnou hodí do strany" a vypadá to jako, bych byl opilý

tena 14. březen 2015, 20:01

Dobrý den, asi tři roky mám pískaní a hučení v uchu.Občas se objevila závrať,která trvala chvilku, tak jsem tomu nevěnovala pozornost.Pozoroval jsem ale zhoršení sluchu v levém uchu.Letos v lednu se mi najednou udělalo hrozně špatně - závratě, zvracení a pískot a hučení se značně zhoršili. Nakonec jsem skončila v nemocnici na ORL, kde mi byly nasazeny kapačky a vyšetření na CT a Magnet.rezonanci hlavy. Výsledky těchto vyšetření jsou ok. Výsledek vyšetření na Audio - jednostranní ztráta sluchu. Závěrečná správa zněla - pravděpodobně se jedná o Meniérovou nemoc.Momentální stav - pískání a hučení přetrvává a tak jednou za 14 dní mám závrať, která naštěstí trvá většinou jenom chvilku. Na ztrátu sluchu mi bylo doporučeno naslouchátko.Máte někdo s tím zkušenosti?? Prý by mělo taky eliminovat to šílené pískání.

leiter 15. březen 2015, 11:17

bohužel to šílené pískání neeliminuje spíše opačně, ale zeptejte se ještě někoho jiného

Dádule 16. březen 2015, 10:32

pro Pepan:_ když jsem četla Váš příspěvek, je to úplně stejné, jako bych ho psala já. mé poznatky s menierem jsou stejné ,jak ty Vaše. Objevilo se to před více jak 20 roky, záchvaty jsou různé intenzity a jak píšete třeba 2 roky nic a pak 3 x do týdne. No konci minulého roku jsem byla na kapačkách a zdá se, že záchvaty to trochu zastavilo. Hučení v levém uchu přetrvává celých 20 let s různou intenzitou, když přijde záchvat, je to silnější a bývá to ucho jako natlakované. Sluch je omezen o 75% a dle doktorky nenávratně. Při větším stresu, zápřahu a nebo jak to nazvat, prostě, když má tělo naloženo víc než unese, objeví se bolesti za krkem a s tím i daleko výraznější hučení, které mě potom opravdu omezuje, protože je to slyšet i přes věškerý jiný zvuk a nejhorší je to v noci, když je všude ticho. po takovémto vystupňování většinou přijde záchvat. Ze strany doktorů je to prý konečná, všechny možnosti vyčerpané, dokonce jsem měla záchvat přímo v nemocnici po kapačce, zvracela jsem na posteli a kromě Torecanu, vám nemají jak pomoc, doktor nade mnou stál a pomalu se mi omlouval, že mi nemá co dát. Nevzdám to, nenechám se od Meniera omezovat, chodím do práce, starám se o 90 letou matku, máme řadovku a zahradu, musím prostě fungovat. Navštívala jsem paní, která se zabývá bylinkama, aniž by mě znala a cokoli o mně věděla, odhadla vše přesně, projev mého ucho je jen následek toho, že tělo už neví jak mi dát signál, že má dost, abych přibrzdila, namíchala mi nějaké bylinky, piju 3 x denně, a také musím zvilnit, věci si tolik nebrat a nestresovat se, ale vše je teprve nové a to chce více času, pak dám vědět Všem přeji co nejmíň záchvatů a motání....

volha79 (Hana Volfova) 19. leden 2016, 22:24

Před 5 lety mi byla diagnostikována Meniérova choroba, záchvaty jsem měla cca 1x za 14 dní a to ne jen nějaké slabé, ale takové, že jsem byla třeba na půl dne vyřazena z provozu - jen jsem ležela, motala se mi hlava jak na kolotoči a zvracela jsem a zvracela. Byl mi předepsán Betahystin, který mi ale nijak zvlášť nepomáhal.
V říjnu 2015 se však všechno změnilo, našla jsem konečně pomoc, navíc ryze přírodní. Betahystin nyní vůbec nepotřebuji, o Vánocích jsem si dopřávala vínečko, slané oříšky, i nějaký ten flám... záchvat se nedostavil ani jeden. Nechci tu dělat žádnou reklamu, proto koho by zajímal přírodní produkt, který mi opravdu pomohl, napište mi na email volha79@seznam.cz, ráda Vám napíšu víc. Všem vám držím palce a jsem neskutečně vděčná, že já jsem nad meniérem už vyhrála! Hana Volfová

ivca 20. květen 2016, 11:52

Mam potize asi 2mesice,vcera na spec.orl mi rekli ze mem meniera,nemuzu se s tim smirit,nejde to,proto jsem rada za kazdou radu a zkusenost'hlavne co se tyka prirodni mediciny,dekuji

leiter 21. červen 2016, 21:19

lék na tuto nemoc není, co nejméně stresu, nastydnutí, udržujte dýchací cesty čisté, zkusil bych nějaké bylinky na vyčištění organismu, proti stresu

herbert 31. srpen 2016, 20:35

Herbert
Dobrý den - pročítám zkušenosti vás všech se závratěmi atd. Dnes mne to potkalo zcela nenadále též. Doufám, že si s tím nějak nakonec zdárně poradím. Děsí mne představa,že by stav měl být nevratný do normálu.
Mimo jiné mám posledních asi 30 let diagnozu RSM - dosud však jsem relativně v pohodě -i pro tuto dg je někdy příznačný stav závratí -které jsem kdysi účinně přeléčil Medrinem a serií inj. B 12 a B-forte léky.
Dnes mne ale lékař ujistil, že tentokrát je na vině moje nastydnutí-ofouknutí krční páteře což odhalil naprosto přesně. Napsal mi 2 x denně Betahistin Actavis 24. Napadá mne také podpůrná léčba, kterou jsem kdysi někde vyčetl či naposlouchal při jogovém cvičení. Relaxačně usednout do klidu, zavřít oči a mysl koncentrovat na místo mezi oči na kořen nosu.Tak setrvat třeba5-10 minut i několikrát za den.
Ano určitě je to i o klidu celkově. A v mém případě několik měsíců řeším ve větším vnitřním stresu co bude dál po hrozící ztrátě mého kantorského zaměstnání v souvislosti s moji půjčkou, zdravím,bydlením, nalezením nového zaměstnání případně..atd... Přejme si všichi uzdravení - když ne brzké tak pozvolna se zlepšující i díky času na svoji relaxaci.
Srdečně vás zdraví 55-letý Herbert.

leiter 1. září 2016, 17:35

bohužel stres závratě jenom zhoršuje, neměl jsem je skoro 7 měsíců a v červenci jsem nastoupil do nové práce a po měsíci a půl mám závratě každý den, dnes mě odvezli do nemocnice a poradili ať jdu se závratěmi na rehabilitaci a k masérovi chodím od půlky ledna a závratě přestali od konce ledna a začali v půlce srpna, díky stresu na pracovišti , doktoři vám závratě léčit nebudou, já si je léčím už přes 3 roky a výsledek je nula a závratě mám pořád, díky pochopení šéfa, si nepřítomnost na pracovišti můžu nadělat, ale už mi dal na vědomí, jestli se to bude častěji opakovat, tak mě přeřadí na jinou práci a podle doktorů se "zdravě motám"

herbert 1. září 2016, 19:50

No to je mi strašná hláška- to ZDRAVĚ SE MOTÁM - Asi bych spoléhal trochu na jogové cviky -samozřejmě pod vedením odborníka na jogové cviky- LEHKÁ KONCENTRACE, KLID, DOSTATEK SPÁNKU, ODPOČINKU -TU A TAM I V PRŮBĚHU DNE- pokud to jen trochu jde-pár minut.Snažit se též zachovat klidnou mysl-tedy jen ne pesimismus.
Koncentrovat se průběžně na svůj klidný dech.Nepřetěžovat se fyzicky ani psychicky.Pravidelně si vyjít na procházku do přírody, parku, těšit se každý den na pěknou rozečtenou knížku třebaže jen na chvilku,
vyhýbat se negativním zprávám a jedincům šířícím chmurnou náladu, nezatěžovat si mysl zbytečnostmi. Jít si občas zapalvat do krytého bazénu, na víkend se těšit na fyzicky nenáročnou túrku přírodou, dodržovat pitný režim ,snažit se spíš řešit aktuálně budoucnost nejbližších dnů,či týdnů -tedy se případně nestresovat
hledáním možných i nemožných problémů v daleké budoucnosti.
Snažit se procvičovat soutředění na stabilitu těla sezením se zavřenými oči a myslí na střed čela, nosu,temna hlavy, dotyku ukazováčku na špičku nosu střídavě a velmipomalu pravým a levým ukazováčkem.
Velmi opatrně ve stoji spatném se soutředit na svoji stabilitu stoje. Pohybovat se opatrně , pomalu, koordinovaně za soustředěně klidného dechu.
TAK TO JE MŮJ NYNĚJŠÍ AKTUÁLNÍ PROGRAM V BOJI PROTI
MÝM ZÁVRATÍM. Sugeruji si, že i kdyby mně bylo nyní hůř, je to proto, že to tak musí být aby se ozdravný proces o to účinněji nastartoval dříve či později - který trpělivě musím očekávat.
přeji pěkný den, pěkné dny

Dádule 2. září 2016, 13:24

lék sice není, ale trochu ulevit od závratí se nechá.....i operativně......Fakultní nemocnice Královské Vinohrady otvírá ambulanci pouze pro Meniery, bude vždy v pátek a povede jí Mudr, Procházková, jít tam může kdokoli...

herbert 2. září 2016, 23:48

ZNÁM TAKÉ JEDNOHO ÚŽASNÉHO AKUPUNKTURISTU Z ASIE KTERÝ U NÁS LÉČÍ ÚČINNĚ MNOHO LET AKUPUKNKTUROU MNOHÉ - A NAVÍC PRO PACIENTY ZDARMA, NEBOT TO HRADÍ ZDR. POJIŠTOVNA, TAKŽE ŽÁDNÝ PODVODNÍČEK ALE SERIOZNÍ, UZNÁVANÝ ODBORNÍK.

leiter 3. září 2016, 20:37

akupunktura mi pomohla jenom v den aplikace, jinak teď mám tři týdny závratě skoro každý den, začal jsme cvičit jógu proti stresu, bohužel v práci je stresu až nad hlavu i když se snažím všechno řešit klidu, ve čtvrtek mě odvezli do nemocnice, kde mě po 4 hodinách propustil aniž by mě léčili závratě nebo mi na ně dali aspoň nějaké léky, prý si mám zajít na rehabilitaci, která mi stejně nepomáhala - chodil jsem tam už přes půl roku a žádný výsledek, teď jsem sotva došel ze zahrady domů, jak jsem se zase motal a to jsem si na zahradě přes 3 hodiny schrupnul a griloval, super den

herbert 3. září 2016, 20:41

Zdravím vás všechny pacienty se závratěmi - mimochodem zajímá mne prosím, jakým zaměstnáním se zabýváte.PTÁM SE PROTO, ŽE NYNÍ stanu ZÁROVEN KROMĚ NOVÝCH AKTUÁLNÍCH PROBLÉMŮ SE SVÝMI ZÁVRATĚMI TAKÉ PŘED PROBLÉMEM ---JAKOU SI NALÉZT NOVOU PRACOVNÍ PŘÍLEŽITOST s ohledem na moji nově vznikající tuto zdravotní potíž.
Srdečně vás zdravím

herbert 3. září 2016, 21:13

KDYŽ AKUPUNKTURA POMOHLA AČ POUZE V DEN aplikace I TO LZE POVAŽOVAT ZA URČITÉ PLUS. - SNAŽIL BYCH SE CHODIT NA AKUPUNKTURU ČASTĚJI ABY SE TAK ZA NĚJAKÝ ČAS STAV SE ZÁVRATĚMI ZAČAL TRVALE A DEFINITIVNĚ ZLEPŠOVAT - TŘEBAŽE PO MALÝCH KRŮČCÍCH.
Mně se dnes - nově - po probuzení po včerejším částečném zlepšení přihodil naopak stav takový, že když jsem se chtěl překulit z pohodového lehu na znak - na jednu či druhou stranu na bok začala mne ihned PRONÁSLEDOVAT STRAŠNÁ MOTOLICE PŘIBLIŽNĚ TAKOVÁ -JAKO KDYBYCH UŽ DÁVNO nestál o sezení v roztočeném kolotoči ale přitom s tím již nešlo nic dělat.Začínala se mne zmocňovat rychle beznaděj,obavy - avšak při uvedení se do původní polohy naznak ,vše zvolna ustalo a bylo skoro po problému.
V průběhu dne jsem znovu zkoušel podobné - avšak s velkou opatrností a již se onen výše popisovaný stav skoro neopakoval. Tzn. asi to nyní vyžaduje pomalejší, opatrnější SOUSTŘEDĚNĚJŠÍ pohyb, zejména při změnách polohy hlavy.
KONECKONCŮ - I PŘI JOGOVÉM CVIČENÍ JE PRAVIDLEM SOUSTŘEDĚNÝ POHYB TĚLA.
Dobrý je zkoušet opatrně tzv. pozdrav slunci- přibližně ve stoji spatném zvedat rozpřažené ruce na hlavu a pokoušet se třeba i podívat v této pozici na své vztyčené dlaně s chvilkovou výdrží a klidným dechem-ale to jistě znáte.
ALE I DALŠÍCH MNOHO CVIKŮ NA TYTO PROBLÉMY SAMOZŘEJMĚ EXISTUJE.
DOBRÝ JE TAKÉ SCHULTZŮV AUTOGENNÍ TRÉNINK. RELAXACE -KONCENTRACE postupně od nohou až k hlavě na každou částečku svého těla za zklidněné mysli a zklidněného dechu. JE AŽ SPODIVEM JAK MNOHDY TRVÁ DLOUHO SKUTEČNĚ SKLIDNIT OD VNITŘNÍHO NAPĚTÍ CELÉ TĚLO -KDYŽ SE POSTUPNĚ A PRŮBĚŽNĚ VRACÍME K JEDNOTLIVÝM, VLASTNĚ JIŽ ZDÁNLIVĚ UVOLNĚNÝM ČÁTÍ TĚLA, SVALŮ.ČASTO OBJEVUJEME JEŠTĚ MNOHÉ REZERVY V MOŽNOSTECH DALŠÍHO UVOLNĚNÍ SVALŮ CELÉHO TĚLA.
Přeji pěkný den a hodně relaxačního a regeneračního zdaru - dříve či později se to povede, jiná cesta není.

leiter 4. září 2016, 15:43

před 2 měsíci jsme začal dělat technologa ve velké strojírenské firmě, předtím jsem byl obsluha střihacích strojů a od 30.ledna jsem neměl ani náznak závratí, tak jsem změnil zaměstnání, bohužel pracuji od 8 ráno do půl páté odpoledne a tak se nemůžu dostat k doktorům, večer cvičím jógu, abych se zklidnil, bohužel přes měsíc jsem nachlazený a nemůžu se toho zbavit, beru vitamíny a závratě mám každý den, včera večer a dnes odpoledne taky,vezmou mě kdykoli a kdekoli, k masérovi chodím každý týden, před změnou zaměstnání jsem neměl ani náznak závratí a nyní už 3 týdny mám závratě každý den a to zkouším cokoli, abych jim předešel, piji bylinkové čaje

herbert 4. září 2016, 22:44

Betahistidin Activis 24 - údajně dle různých odborných pramenů lze užívat v udržovací dávce i delší dobu.
Pití bylinkových čajů je rozhodně dobrá volba i když někde jsem četl na netu dotaz pacienta, zda lze výše uvedený Betahistin Activas 24 alespoň zčásti nahradit nějakou bylinou směsí v čaji na což lékař odpovídá - že skutečně žádná taková bylina podobných vlastnostem tohoto léku - není známa - avšak tím nikdo samozřejmě nepopírá všeobecně úžasnou, léčivou moc přírodním bylinám. Jen že léčí jinak, jinou metodou než mnohá -byt úžasná léčiva - v podobě tablet.
V mém případě mám pocit- a to nejen já ale i lékař, že mne závratě začaly pronásledovat v souvislosti s mým minimálně již dva roky trvajícím doslova každodenním stresem - a to ihned od probuzení až do usnutí večer.
A sice týkající se mého nejistého i když pro mne moc fajn úžasného zaměstnání-pedagoga-, zdraví,
pravidelně nezbytně nutných financí pro hypotéku, atd... Takže uvádím zdánlivě JEN tři body ale mezi nimi proplouvám v myšlenkách neustále a často v souvislosti s nimi jsem nucen nečekaně mnohé složitě a nenadále vyřešit. Takže už jsem dávno zvyklý, když je chvíli relativně pohoda - být vnitřně napjatý - co zas nového příjde, když je chvíli pohoda.A skutečně mnohdy se dočkám překvápka - které bych stejně i tak sám nevymyslel.. Takže když zrovna neexistují vedlejší rušivé faktory kolem a smím JEN vyučovat tu svoji úžasnou třídičku úžasných žáků je to pro mne jako úžasný relax od všeho ostatního kolem.Ano správně tušíte - je rovněž stálá nejistota výše pracovního úvazku a tedy i výše mzdy s tím logicky související.
A nebo přejít do nějakého nezáživného zaměstnání s pochybnostmi jak tam dlouho vydržím zdravotně a s menším stresem?.
Ale to už se dostáváme od zdraví někam zároveň i jinam že.

leiter 5. září 2016, 19:04

Bral jsem Betahistin 24 a potom mi předepsali Betaserc 24 v denních dávkách 240 mg, moc mi to nepomáhalo akorát jsem měl refluxi jícnu, jinak článek je na stejnou notu, proto jsme změnil zaměstnání, které mě baví a kolegové a šéfa jaké mám si může každý jenom přát, snažím se být v pohodě a dost mi i kolegové a šéf v práci pomáhá, až se divím, snažím se stýkat s lidmi, které mě nevysávají a s kterými se chci stýkat, pomáhá mi klid, spánek - jsem jako medvěd v zimním spánku, a to zdravě se motám - mělo pro mě spíš pozitivní vliv, psal jsem si i deník- závratný deník, aspoň trošku pozitivní název mého života s každodenními závratěmi, bohužel jsem je měl až 14 hodin denně - aspoň jsem zhubl a doktorům jsem se nemusel omlouvat, že jsem nepřišel na kontrolu, protože jsem měl závratě, ještě jsme se smál, když mi doktoři nevěřili, že nepiji alkohol, protože se motám i bez něj, takže život bez stresu a závratí vám přeji

herbert 5. září 2016, 22:49

Dnes jsem byl na kontrole a lékař mi potvrdil, že závratě mohou odeznívat třeba i velice zvolna.
S tím psaním deníku -jak uvádíte - mi to připomnělo jeden můj zdravotní problém kdysi - kde jsem se rozhodl vyvinout maximální úsilí k tomu aby zdravotní problémy postupně pominuly navzdory tomu, že mi tehdy lékaři až tolik naděje nedávali. A skutečně se mi to vcelku splnilo. Pečlivě jsem si tehdy psal den za dnem - detailně - úspěchy či neúspěchy ve své autoléčbě a všechny aktuálně související okolnosti s tím spojené den co den. Takto jsem pokračoval skoro každý den i ještě po roce - a myslím, že mi to bylo vcelku ku pomoci rovněž.
Také jsem se nyní informoval, zda se snese Betahistin s Lexaurinem pro případ občasné narychlo vyhrocené situace třeba - a odpověd lékaře zněla kladně.
Tím Lexaurin nijak neprosazuji - ale jen tak jako pro pocit jakési rezervy- jedné z možnosti - mít po ruce půlku tabletky k potlačení někdy, občas, nečekaně gradujícího stresu.
Přeji pohodové dny.

Marie 8. leden 2017, 19:31

Všem vám,kteří hledají lék proti závratím-VERTIMED.Zdravím,Marie.

herbert 9. leden 2017, 02:00

Děkuji paní Marii za sdělení názvu prášku VERTIMED.
Nyní beru na závratě kortikoidy MEDROL - po přechodnou dobu - třeba to odezní

herbert 9. leden 2017, 02:06

V mém případě je na vině dle mudr. -moje zákl. diagnosa roztr. skl. mozkomíšní kdy se zdr. probl. většinou léčí kortikoidy - doufejme, že účinně.
Tuto diagnosu mám bez výraznějších problémů cca 35 let tak doufám, že i tentokrát problém odezní.
Přeji pohodové dny.

Dádule 9. leden 2017, 14:03

U mně pomohla na závratě a záchvaty s ní spojené operace. Byla mi provedena labyrintektomie ve FNKV

Tathata 11. červenec 2017, 00:32

Lidi, na různých ORL mi diagnostikovali také meniera. Jelikož jsem ale analytické povahy, nedokázal jsem se smířit s touto neobvyklou a nevysvětlitelnou diagnozou. Až postupem času, zjišťováním informací jsem přišel na jinou příčinu - onemocnění čelistního kloubu. Dá se ověřit pohmatem kloubu a svalů na straně "zalehlého" ucha. Také zataháním ušního lalůčku s pocitem tahání u kloubu. Může mít různé příčiny - vychýlená čelist, zánět zubu, namožené čelistní svaly atd.. I přes námitky některých nedovzdělaných ORL specialistů je to poměrně častá příčina těchto problémů, včetně závratí. Ověřte si prosím nejdřív nejdříve, jestli nemáte také toto, než začnete doživotně chodit na infuze a než si necháte odstraňovat nervy. Většina nemocí má logické vysvětlení, jen ne vždy každý "specialista" má dostatečné informace. Doporučuju specialisty na čelistní kloub a také někteří zubaři mohou pomoct - rentgen čelistí.

Liduna 2. září 2017, 10:15

Dotaz na paní Hanu Volfovou. Jestli můžete prozradit recept na meniéra, byla bych moc ráda. Děkuji Liduna

Dádule 2. září 2017, 18:14

paní Liduna: sice jste neoslovila mě, ale přesto mi to nedá........recept na meniera neexistuje, sama jsem s ním bojovala 23 let a zkusila a to mi věřte, vše možné i nemožné. pomohlo mi jediné...operace, byl mi odstraněn celý labyrint, kromě hlemýždě, tím pádem byl i přetnut rovnovážný a sluchový nerv. Ucho je tedy hluché, ale to bylo i před operací, jelikož menier udělal za ta leta své. Jsem zpátky v normálním životě i v práci a bez záchvatů, motanic a zvracení. Jsem šťastná, že jsem u nás našla člověka, který to operuje a v listopadu už budu slavit první výročí, kdy jsem tomu francouzovi dala sbohem a nikdy jsem nelitovala, naopak....

Liduna 3. září 2017, 10:08

O operaci jsem už uvažovala taky. Nemůžu se nějak rozhodnout.

Dádule 3. září 2017, 14:08

to vám věřím, já se rozhodovala také dlouho a ne každý je na operaci vhodný, já měla to štěstí, že jsem byla. Po 8- měsíčním boji, kdy jsem byla obden v záchvatech bylo ale rozhodnuto, záleží jak moc Vás záchvaty trápí...někdo má meniera a třeba 5 let o něm ani neví a pak přijde jeden záchvat, to je v pohodě, s tím se žít dá, ale pokud je to obden úplně Vás to vyřadí z normálního života, já nebyla schopna jít z baráku sama, věčný strach a neustálé záchvaty, tak s tím se fakt žít nedá. Kdyby Vás zajímalo vše okolo operace, můžeme se domluvit. Nebudu zastírat , že to byl jednoduchý zásah, to skutečně ne, ale dal se přežít a pak následovala velmi důležitá rehabilitace a pokud posloucháte, co vám doktoři radí dá se vše dobře zvládnout....16.11. mě operovali a 1.3. jsem nastupovala zpět do práce

Liduna 3. září 2017, 15:30

Informace o operaci mne zajímají. V případě,že se rozhodnu, budu vědět co mne čeká.

dádule 4. září 2017, 06:52

pokud chcete něco vědět, zasílám svůj email : d.cekalova@seznam.cz

Liduna 4. září 2017, 09:34

Děkuji. ozvu se.

Petka 18. leden 2018, 16:32

Dobrý den , trpím touto nemoci skoro 6 rok . Vyzkoušela jsem kde co, a díky tomu že pozoruji častější komentáře atd tak jsem cca před 2 roky vytvořila na facebooku skupinku jménem menierova nemoc či choroba. Kdokoliv se můžete přidat je tam spousta lidí a spousta rad jak s nemoci žít nebo se sni sžít. :-) rádi vás tam privitame. Petra

Šamot 22. leden 2019, 20:38

Zdravím, nevím, jak to vlastně se mnou je. Vše naznačuje na Meniera, tinnitus, jednostranná hluchota. Ale závrať přišla jen poprvé (zcela nečekaně), ale také naposled. A už je to 12 let. Nemůže to být jiný problém než MCH, když se mi závrať nikdy neopakovala?

Tathata 22. leden 2019, 23:39

Jak jsem psal, menierova choroba je odpověď ORL na něco co neumí vysvětlit. Většinou je to ale problém s čelistním kloubem, zubem, svaly v čelisti, nerv, nebo vysoký tlak. Často to doprovází migrény. Zubař tady bude vědět víc, než na ORL. A nenechte se odbýt s tím, že závratě nemůže způsobit nic jiného než menier. Nové studie dokazují, že čelistňák může. A to nevěděli ani na ORL ani na Neurologii. Mě chtěli doživotně nechat na kapačkách, které k ničemu nebyly. Zrušit sůl, alkohol atd.. Přitom si teď žiju dle svého :)

JuChal 15. únor 2019, 22:55

začnu špatně vidět, potom každým okem něco jiného a pak se válím. a bolí to za očima. díky betahistinu to mám maximálně 4x do roku. zatím. je mě 70. snad už to nějak doklepu.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.