Dárkové sady koření

Nadměrné ochlupení

Hirsutismus

Obvyklé příznaky nemoci: nadměrné ochlupení , zhrubnutí hlasu, slabost, únava

Příčina

Hirsutismus, neboli tvorba ochlupení u žen a dětí v místech, která jsou typická pro muže, má několik příčin, zejména hormonálních. Je to hlavně změněná produkce pohlavních hormonů a to testosteronu. Ten se v malém množství tvoří i v ženském těle hlavně v nadledvinách. Pokud je jeho tvorba zvýšena, nebo je vyšší citlivost vlasových kořínků k tomuto hormonu, dojde ke zvýšenému růstu ochlupení. Může být vyvolán i léky – anabolickými steroidy.

Průběh

Pacientkám začíná růst ochlupení hlavně na horním rtu, bradě, břichu, zádech, na hrudi a také na končetinách. V některých případech může dojít i k nárůstu svalové hmoty a zhrubění hlasu. V těchto případech se ale jedná o velmi závažnou hormonální poruchu nebo o nadměrný příjem anabolických steroidů. Tyto poruchy mohou být i příčinou neplodnosti.

Vyšetření

Nejprve je nutné znát příčinu. Nejprve je odebrána krev na stanovení hladiny pohlavních hormonů. Pokud jsou hladiny zvýšeny, pátrá se po příčině – například zda nejsou zvětšeny nebo změněny nadledviny nebo pohlavní orgány. K tomu se používá ultrazvuk, magnetická rezonance nebo CT.

Léčba

V případě, že se jedná o hormonální dysbalanci, je třeba korigovat poruchu podáním hormonálních léků (antiandrogeny), které růst ochlupení zastaví a upraví na normální stav. Pokud tato léčba nezabere nebo není příčina onemocnění známa, je možná ještě diatermokoagulace. Při ní se odstraňují vlasové kořínky a po ukončení léčby jsou ženy bez ochlupení. Tato léčba je ale zdlouhavá, nákladná a není možné ji vždy aplikovat na célé tělo.

Diskuze

katka 20. březen 2012, 17:00

Ahoj,je mi 30,posledni 2roky mam viditelne zesilene chloupky na brade,pupiku y v okoli bradavek,zajimalo by me zda je mozne upravit hladinu hormonu,ci spatnou funkci pohlavnich organu naturalni cestou,napriklad bilinkovymi caji,atd.

Barila 13. červen 2012, 16:37

Dobrý den,prosím Vás mám přítele,který má ochlupení po celém těle.Je mu 35 let a jeho matka tvrdí,že to začalo u něj v 10 letech/opice/.Má pravděpodobně nadbytek hormonu.Může tento problém souviset s problémem plodnosti?Děkuji za odpověť.

virtualninemocnice.cz 14. červen 2012, 10:11

Dobrý den,

existuje jistě spousta \"zaručených\" přípravků, které pomohou chloupky odstranit a jsou všude doporučovány. Bohužel ale dávkování je stále stejné ve stejných dávkách bez návaznosti na cykly, které se v těle odehrávají. Navíc se jedná obvykle pouze o potravinové doplňky, které nemají výrazný, prokazatelný léčebný vliv, a proto jsou ve skupině doplňků a ne léků.

Větší zesílení chloupků nebo jejich větší růst může něco vypovídat o hormonální dysbalanci - například po těhotenství nebo třeba v případě polycystických vaječníků, které má asi 10% žen. Zkuste proto požádat svého lékaře o stanovení hormonálních hladin. Pokud by byly hodnoty posunuty, stálo by za to zvážit zda byste stála o léčbu, s největší pravděpodobností hormonální.

Růst chloupků je také do určité míry geneticky podmíněný. Pokud má otec (nebo matka) větší ochlupení, jejich děti obvykle nejsou zcela bez chlupů. U mužů tento příznak nemá většinou s plodností co dělat, u žen se je způsoben většinou vyšší hladinou testosteronu.

Samotné odstranění chloupků je možné buď epilací nebo laserově. To může být ale zátěž jak finanční, tak i bolestivá.

Hezký den, virtuální nemocnice

Rulička 18. červen 2012, 23:16

Dobrý den,
mám nadměrné ochlupení okolo pohlaví na hýždích. Chtěla jsem se zeptat, jestli to nemůže být nějaká porucha? Co se týče ochlupení v jiných místech, tak s tím nemám problém.

virtualninemocnice.cz 20. červen 2012, 08:53

Dobrý den,
hýždě jsou blízko genitálií, může se tedy jednat jen o jakési \"rozšíření\" oblasti jejich růstu. Zvlášť pokud je více chloupků ve spodní části hýždí a v oblasti anální rýhy. Spíše jde ale o to, že hýždě jsou oblastí, kterou si tolik neopalujeme a chloupky jsou tudíž tmavší a více viditelné. Ochlupení může mít stejnou velikost jako třeba na rukách, jen si tady toho kvůli barvě víc všimnete.

Pokud se ale obáváte, že by se mohlo jednat o nějakou hormonální, nebo kožní příčinu, navštivte svého lékaře.

Hezký den, Vaše virtuální nemocnice

Katka 1. červenec 2012, 10:10

Dobrý den, je mi 19 let a za poslední 3 měsíce mi zesílily a ztmavly chloupky po celém těle. Po každém epilování strojkem se mi navíc objevují další chloupky i tam, kde předtím nebyly. Hladinu hormonů mám v pořádku. Nevíte co bych ještě mohla dělat?

virtualninemocnice.cz 1. červenec 2012, 10:56

Dobrý den,
protože i v 19 letech se tělo stále vyvíjí, je možné, že se jedná pouze o přechodnou změnu. Nicméně pokud se Vám chloupky nelíbí (což je v tomto období pochopitelné), asi nejjednoduším řešením je je odstranit.

Metod odstranění je hned několik. Můžete si je epilovat sama, nebo zajít do salónu, kde Vám je odstraněí profesionálně. Rozhodně bychom nedoporučovali holení všech chloupků, protože zejména teď v teplých měsících by Vám mohly chloupky začít zarůstat a tvořily by se Vám nehezké boláky.

Další metodou je laserové odstranění chloupků, které je trvalé. Jedná se ale o poměrně finančně náročnou metodu, kdy je lepší jít na kvalitní pracoviště, aby se předešlo případným komplikacím.

Chloupky je také možné pouze zesvětlit, opět ale nedoporučujeme provádět zesvětlení na první pokus doma, aby výsledek nebyl horší než původní stav, ale obrátit se na kosmetické centrum.

Pokud byste ale pozorovala nějaké zdravotní obtíže - únavu, větší pocení, náhlé změny hmotnosti, poruchy menstruačního cyklu nebo měla o svůj stav obavy, zajděte si k lékaři ještě jednou. Pokud však máte všechna vyšetření v pořádku, pravděpodobně se jedná pouze o tělesný znak (kdo je tmavší typ, má i tmavší chloupky atd.).

Přejeme Vám hezký den, Vyše virtuální nemocnice

Marika 25. srpen 2012, 19:58

Dobrý den,

již více jak 4 roky se potýkám s nadměrným ochlupením na bradě a krku. Tmavé chloupky - mužského typu. V kosmetickém salonu mi řekli, že se jedná o hormonální poruchu. Mám poněkud obavy, neboť je mi 25 let, neberu hormonální antikoncepci a ještě nesouložila. Nevím, zda je to způsobeno tím? Podstupuji metodu fotoepilace IPL, aby došlo k odstranění chloupků. Laser prý bolí, ale asi je účinnější, nevím. Děsí mě však představa, že by se tento problém léčil požíváním léků, které by mi mohly třeba způsobit vypadání vlasů, když mají potlačit růst ochlupení !!!

Nevím, zda s tím mám zajít k lékaři, nebo nadále pokračovat v metodě IPL fotoepilace. Léky každopádně odmítám, nechci riskovat že mi to způsobí ještě větší potíže.

Prosím o radu.

Děkuji.

virtualninemocnice.cz 8. září 2012, 11:23

Dobrý den,

rozhodně bychom Vám doporučili návštěvu lékaře, který by Vám provedl z krve stanovení hormonálních hladin. Tyto problémy je vzhledem k Vašemu věku a pravděpodobně i k tomu, že jednou budete chtít mít děti, řešit co nejdříve.

Pokud by byla zahájena hormonální terapie, dostávala byste hormony tak, aby se nastavila produkce hormonů ve Vašem těle tak, jak má být. Tato léčba může mít jistě i nežádoucí účinky stejně jako kterákoli jiná, nicméně je důležitá.

Držíme Vám palce a přejeme hezký den, Vaše virtuální nemocnice

klára 23. září 2012, 23:10

Dobrý den, již několik let mě trápí chloupky v oblasti kolem pupíku, kde jich je několik výrazných tmavých a více slabounkých a v oblasti hýždí a spodní části zad. Několik výrazných mi vyrůstá i v okolí bradavek. Hormonální antikoncepci neberu. Nejsem si jistá, na kterého lékaře se obrátit a také je mi to nepříjemné, až trapné. Bojím se, že v případě hormonální léčby bych mohla přibrat, je zde takové riziko?

virtualninemocnice.cz 26. září 2012, 21:12

Dobrý den,

pokud máte jen o pár drobných chloupků v těchto místech, pravděpodobně se o žádnou hormonální poruchu nejedná, ale jde spíše o normální růst. Chloupků se můžete zbavit nejlépe epilací, která vydrží déle než prosté oholení a je spojena s méně nežádoucími efekty jako je zarůstání chloupků atd.

Pokud byste se ale obávala o své zdraví, nebo měla i další příznaky jako je nepravidelný cyklus, špinění atd., raději navštivte svého gynekologa, endokrinologa, nebo kožního lékaře.

Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice

Lucka 8. listopad 2012, 22:13

Dobrý den. Je mi 14.let a trpím nadměrným ochlupením. Mám chloupky nad rtem,jakoby na tváří,na hrudi,zádech,břiše a i na hýždích. Chci se zeptat,jestli se to v mém věku může takhle stát? Hodně kvůli tomu mám malou sebedůvěru a neustále kvůli tomu brečím.. Děkuji za odpověď.

Lenka 29. listopad 2012, 19:42

Dobrý den. Je mi 17 a mám problémy s tmavými chloupky kolem bradavek, na břiše, bedrech, tříslech, v anální oblasti a stehnech. K tomu mám ještě hodně malá prsa,spíš nulky jak se říká. Některé chloupky(okolo bradavek a na břiše)trhám pinzetou, s těmi na zádech nedělá nic a stehna holím jen z vnitřní strany. Je možné, že se to čase zlepší a třeba se mi i vyvinou prsa?

evickaag 31. leden 2013, 20:21

Dobrý den,
už delší dobu mě trápí nadměré ochlupení okolo pupku, bradavek a na bradě. Při nejbližší návštěvě lékaře požádám o testy hladin pohlavních hormonů. Chtěla bych se však zeptat...V případě,že by se potvrdila zvýšená hladina testosteronu, jaká léčba by následovala? Nechci brát HA, protože mám ve svém okolí několik případů žen, které po jejím užívání nemohly otěhotnět. Je antiandrogenní léčba rovna HA? Nebo existují přípravky účinkující na i jiném prncipu?
Děkuji z odpověď.

danca 21 12. únor 2013, 14:49

Dobrý mám takový větší problém mám ochlupení úplně všude, hlavně mě trápí okolo pupku, na hrudi a okolo bradavek. Je mi 33 let. A dřív ještě když jsem neměla dítě tak nic takovýho jsem neměla. A když se syn narodil tak jse to změnilo. A měla jsem i větši prsa číslo 3 a tetko mám úplně prsa. A hrozně mě to deptá. V lete jse s tidim jít do plavek. Chtěla jsem se zeptat jestli my poradite co mám dělat. Děkuji za odpověď

Iveta 21 4. březen 2013, 16:53

Dobrý den,
mám problém s ochlupením (spodek zad, horní ret, od pupiku dolů, okolo bradavek) asi 2 a půl roku jsem brala Diane 35 a před měsícem mi paní doktorka napsala Jeanine. Než jsem začala brát Diane 35, chloupky byly uplně tmavé a dnes když se podívam tak je skoro nevidím. I vaječníky se mi spravily ale mám strach, že s novou antikoncepcí Jeanine se mi vrátí tmavý odstín. Nejradši bych opět přešla na Diane 35 ale zase je tam větší dávka EE. Je to veliký rozdíl zda je dávka EE 35 nebo 30 ? Děkuji za odpověď

jennifer 6. březen 2013, 03:53

Dobry den,je mi 17 let a uz nakich 3 roky me trapi chloupky na brise ale ne Jen ra cara jak vetsinu holek ale po celim brise od zpoda as ke prsum . Prsa cele chlupate i kolem bradavkach ,do konce i na hrudi a jdou horzne videt ... nemuzu nosit tricka s vystrihem a v lete nemuzu jit ani do plavek protoze to se neda prehlednout ... nejvic me trapi chlupy lo celem brise , vickrat sem so holila cele bricho i prsa uplne vse i kdyz tam nic nebylo tak sem to porad holila ..ale tet sem stim prestala a sem stoho totalne v prde*i. Chloupky sou dlouhe a cerne a zacinaj tvrdnout.a to uplne vsude... newim co stim moc me totrapi .... s pinzetou trham jen okolo bradavek ..ale pp celem brise to trhat ani nemuzu pac he to citleve a bolestive ... na laser nemam penize ,jeto moc drahe ...a depilaci nepomaha ... beru antikon. RigeviDon z UK , jelikoz tu ziji....a neumim anglicky tak jeste horsi no :( co stim man delat ? Nic nefunguje a moje bricho je strasne chlupaety ... nejhorsi to buddge v lete nemuzu jit do plavek nebo nosit tilka a podobne...newtim co stim moc se zato stidim ... vzdy pred svim klukem to radsi oholim ih kdyz to holim nerada tak proste musim aby si toho nevsiml he may take celibate telo ..:( prosim poradte mi :(

Anežka 17. březen 2013, 11:30

Dobrý den,
jsem už zoufalá. Rostou mi chloupky z oblasti bikin, ale dávno překročily oblast třísel a táhnou se po stehnech. Není to pár chloupků ani nejsou řídké. Není možné je hodit žiletkou ale vytrhávat. Nebolí to, ale zůstávjí tam pak ošklivé jizvičky a nevypadá to pěkně. Ani v prádle a už vůbec ne v plavkách. Poradíte mi jak postupovat? Zajít na kožní?Jsem zoufalá

Zoufalka 26. duben 2013, 18:21

Dobrý den, mi 13 let.Ochlupeni mám na nohách, rukách, ,prstech, zádech , břiše a hrudníku velmi silné.Mámě to říkat nechci, je mi to trapné a nevím co s tím.Je to normální? Vadí mi to hodně ...holím si ken nohy lrotoze vim že chloupky rostou rychle..Prosím poraďte. .Děkuji za pomoc

virtualninemocnice.cz 28. duben 2013, 20:02

Dobrý den,
omlouváme se, že jste teď delší dobu neodpovídali. Pokud Vám ve 13 letech rostou více chloupky, je to vlivem hormonálních změn v těle, které jsou v tomto období obrovské. Časem by se měly tyto projevy upravit. Pokud je ale ochlupení skutečně nadměrné, obraťte se na svou lékařku. Záleží také na spoustě dalších věcí - jestli již menstruujete, jak ochlupen je zbytek Vaší rodiny, jestli jste spíše světlejší nebo tmavší typ atd.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Mařenka 1. květen 2013, 16:58

Dobrý den, v důsledku zvýšeného testosteronu souvislosti s polycystickými vječníky mám nadměrné ochlupení a IPL nezabírá, je nějaká jiná možnost, jak se toho zbavit? Kromě HA. Děkuji.

virtualninemocnice.cz 1. květen 2013, 17:07

Dobrý den,
při nadměrném ochlupení při polycystických ovariích jsou nejvíce doporučovány antiandrogeny - ovšem v kombinaci s antikoncepcí. Dále pak mechanické odstraňování chloupků atd. Ale antikoncepce je v tomto směru asi nejvýhodnější.

Pokud si přejete otěhotnět a je to ten důvod, proč antikoncepci nechcete brát, používají se antiestrogeny a hyperstimulace. Nicméně v těhotenství pak zase fyziologicky roste ochlupení více.

Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Anonym 8. květen 2013, 10:12

Dobrý den, je mi teprve 14, jsem tmavší typ a nevím co mám dělat. Nadměrné ochlupení mám uplně všude - brada, nad horním rtem, tvařich, na prstech, zádech, břiše i na hrudi atd.. Je mi trapné to říct někomu doma. Prosím porad'te co mám dělat

virtualninemocnice.cz 8. květen 2013, 10:46

Dobrý den,
jak jsme již psali o několik příspěvků výše. Kvůli velkým hormonálním změnám v dospívání se tmavší ochlupení může objevovat, obvykle ale později zesvětlí, zmenší se. Často tomu pomůže hormonální antikoncepce.
Zkuste se proto zeptat své maminky, zda třeba neměla v dospívání podobný problém. Nebo se zeptejte své dětské lékařky. Záleží také jak je ochlupení masivní. Možná Vás odešle na endokrinologické pracoviště k vyloučení například onemocnění štítné žlázy atd.
Držíme Vám palce, ať toto nelehké období zdárně překonáte. Kdybyste měla nějaké další dotazy, obraťte se na nás, rádi Vám je zodpovíme.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Misa// 13. červen 2013, 16:58

Dobrý den,
můj problém spočívá v nadměrném ochlupení v oblasti vnitřní strany stehen, pod pupíkem, nad rty a na zadačku. Chloupky jsou otravné a dost silné. Není to příjemné je pořád odstraňovat. Beru ha a k žádné změně nedošlo.. Možná se za tu delší dobu chloupky rozrostly(to nebude ha, ale holením) Dříve jsem to tolik neřešila, i když mi to velmi vadilo. Jenže teď už to řešit chci.
Minulý rok jsem měla problém s menstruací. Měla jsem jí 3 měsíce v kuse, pak to přešlo a za další půl rok zase necelé 3 měsíce v kuse. Gynekoložka mi pouze změnila ha a udělala ultrazvuk. Problem už se nevratil, ale za par měsíců by mohl. Proto mě napadlo, jestli nemám nějaký problém s hormony. Po přečtení informací tady.
Chtěla bych se zeptat, kolik vyšetření stojí? a zda mi ho udělají, když beru ha. A jestli pak budou výsledy průkazné.
Děkuji za přečtení a případnou odpověď. Moc by mi to pomohlo
Hezký den :)

virtualninemocnice.cz 16. červen 2013, 22:01

Dobrý den,
pokud máte tyto obtíže, je vyšetření hormonálních hladin hrazené pojišťovnou. Zkuste proto požádat Vaši gynekoložku, případně si zkuste nejprve zajít na kožní.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Saša 25. červenec 2013, 18:29

Dobrý den,
je mi 22 let a během posledních pár měsíců si všímám většího ochlupení na těle. Hlavně je to krk, hruď, kolem pupíku. Vždy jsem měla větší ochlupení na rukou, nohou, obličeji apod., i když jsem světlý typ. OD 17ti let beru stejnou HA a menstruaci mám pravidelnou. I když se ochlupení snažím zbavovat, chloupky vždy dorostou a je jich i víc, na hrudi a krku mi to je velmi nepříjemné. Chtěla bych se zeptat, s jakým lékařem tento problém řešit,jestli s gynekologem nebo s kožním lékařem.
Děkuji za odpověď. S.

virtualninemocnice.cz 27. červenec 2013, 21:49

Dobrý den, Sašo,
ideálně nejprve s gynekologem.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

klara 17. srpen 2013, 12:07

dobrý den
je mi 20 let a během 2 měsícu si všímám vetšího ochlupení na celém těle,konkrétně na stehnách,na bříchu,na bradě a na tváři i nad rtem jsem stoho už strašně špatná nevím co mám dělat...uvažovala jsem že bych si to nechala odstranit ale mám strach že to pak poroste jetě víc :( chtěla bych se zeptat jestli mi někdo neporadí čím by to mohlo bejt :( předem moc děkuji :(

virtualninemocnice.cz 19. srpen 2013, 20:45

Dobrý den,
platí vše, co jsme již napsali. Pokud máte ještě další doplňující otázky, rádi Vám je zodpovíme :)
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

mel 21. srpen 2013, 16:29

Dobrý den,
je mi 15 let a mám nezvykle silné ochlupení na rukou, zádech a na břiše, jako mají muži. Objevilo se to už když jsem byla celkem malá. Nikdy předtím jsem neslyšela, že by mohle nějaká taková "nemoc", o které tu píšete, existovat. Měla bych si s tím tedy dělat starosti a zajít k lékaři, nebo bych to měla prostě nechat a doufat, že se to spraví? Děkuji předem za odpověď.

Janulka 30. srpen 2013, 20:38

Dobry den,
mam 6-ti letou dceru a ma opravdu silne a tmave chloupky na nohach,nikde jinde,mela bych s ni zajit k lekari?

Mája 6. prosinec 2013, 09:10

Dobrý den,je mi 34 let mám dvě děti 10 a 6 a tak 3 roky mě trápí ochlupení na krku,tvářích,hrudi,prsou...občas mi vynechala menstruace tak mi gyn.napsala utrogestan dva dny v měsíci na pravidelnou menstruasi což funguje,ale to ochlupení mne trápí.Antikoncepci jsem nikdy nebrala,jen zhruba 5 let léky na cholesterol.
Děkuji předem za odpověď

Soňa 2. leden 2014, 22:01

Dobrý den, je mi 17 let a už delší dobu trpím nadměrným ochlupením na končetinách, krku, nad horním rtem, docela mě to brzdí. Stydím se za to. Chtěla byh se zeptat, když bych brala léky na vylepšení hormonální hladiny. Nebudou po přestání užívání chloupky zase růst? Nikdo z mojí rodiny netrpí nadměrným ochlupením, proto to také přisuzuji hormonům. Děkuji za odpověď

tinka 4. únor 2014, 09:58

Prosím o radu jsem žena je mi 28 let a mam moc chlupu na těle co mam dělat je to nechutne prosím o pomoc mam to jak muž :( chci metodu aby se mi chloupky nějak odstranily leaserem děkuji napište mi kde se to děla tato služba :)

jaja 23. únor 2014, 19:50

Dobrý den,Je mi 17 let. Mám tmavé chlupy na rukách a jemné tmavé chloupky i na celém břichu a zádech.A trošku chloupků mám i nad horním rtem. Strašně se za to stydím. Je to vůbec normální?! Je pravda,že jsem hodně po svém otci,terý je dost chlupatý a jsem tmavší,ale i přesto. Může to být způsobeno tím,že mám málo ženských hormonů nebo s něčím podobným? Zbavím se toho někdy? Předem děkuji za odpověd a za trpělivost! :)

anonymka 2. březen 2014, 16:07

Chtěla jsem se zeptat je mi šestnáct let a vždy jsem měla potíže s chloupkama ,ale během posledních dvou měsícu mi začali rust chloupky na břichu,hrudi,zádech a krku a jdou dost vidět a mě to moc vadí .Předem díky za radu .

Simona 22. březen 2014, 22:14

Dobrý den,
nasadila jsem po půlroční pauze tu samou HA, kterou jsem brala rok a půl předtím /Foxinette/. Neměla jsem s ní dřív žádné problémy. Teď jsem v polovině 2.platíčka a pozoruji zvýšený růst ochlupení v obličeji - podel obličeje, zhuštěné obočí, pod nosem, trochu zhoršenou pleť, občas bolesti hlavy, nepochopitelnou únavu apod. Považuji to za hormonální rovnováhou nasazením HA. Zajímá mě však, jestli mám vyčkat a tyto příznaky by měly ustálením hormonů vymizet nebo okamžitě reagovat? Děkuji moc.

Sisi 4. květen 2014, 22:09

Dobry den,je mi 24 let .Jsem tmavsiho typu a mam problem s nadmernym ochlupenim celeho tela .Byla jsem u lekare a mela vsemozne prohlidky ultra zvuku,krve atd.. Vse je v poradku az nato ze mam vyce muzskych hormonu,tak mi doporucily navstivyt gynekologii,tak mi nasadily hormonalni antikoncepci ze zacatku Minervu ale ta mi nijak nepomahala tak se potom nasadila Belara ale vysledek zadny nebil. Navstivyla jsem aji kozniho lekare ale marne .Jsem zoufala chloupky zacinaji byt muzskeho typu tvrde a tmave .Predem dekuji

Aneta 13. červen 2014, 22:18

Dobrý večer,
je mi 27let a mám dvouměsíční dcerku.V těhotenství,jsem začala pozorovat zvýšené ochlupení především na zadečku a spodní části zad.Nikdy před tím se mi nic podobného nestalo a tak jsem doufala,že se to zase po porodu srovná,ale bohužel.Snížilo mi to sebevědomí a k partnerovi jsem odtažitější.Prosím porad'te mi,jak se toho problému zbavit.
Předem Vám moc děkuji za odpověd'.

KytkaKatka14 29. červen 2014, 15:25

Dobrý den mám takový dotaz,mám 14 roků a jsem !všude! chlupatá (prsa,břicho,stehna, prsty,ruky,záda,... ) prostě všude. Menstruuji, mám poměrně světlou pleť,hnědé oči i vlasy. Babička mi říkala,že taky byla dost chlupatá,takže můžou být geny ? A nebo jen mám teď v pubertě pomíchané hormony? Ke gynekologovi nechci a stejně se stydím za můj problém.Mamka o tom neví,protože jí to nechci říct.
Děkuji za případné odpovědi :)

jessica207 23. září 2014, 12:46

Dobry den, je mi 30let a v poslednim roce mi pribylo nespocet tmavych chloupku v oblasti pupku, jak smerem nahoru tak i dolu. Premyslim o jejich odstraneni pomoci fotodepilace ci laseru. S pritelem jsme se zacali snazit o miminko, tak bych se rada zeptala zda v tomto pripade by mohla fotodepilace negativne ovlivnit tehotenstvi? Vim, ze v tehotenstvi se nedoporucuje, ale jak je to kdyz se planuje? Predem dekuji za odpoved.

Ahoj 29. září 2014, 22:16

Dobrý den, je mi 20 a za poslední rok a půl se mi objevily tmavé chloupky na břísku (od pupku směrem dolů) a na prsou...nyní mi zjistili zvýšenou funkci štítné žlázy a jsem objednaná na endokrinologii....je možné, že mají tyto dvě věci souvislost? a mohu je přímo na endokrinologii požádat o testy na zjištění hormonálního stavu?Děkuji za odpověď.

Smail 19. listopad 2014, 15:13

Dobry den,je mi 14let a trapi me ochlupeni kolem pupiku,na spodni casti zad,hyzdich a knirek.Nevim co s tim mam delat.Prosim o odpoved.Dekuji

Smail 19. listopad 2014, 15:22

Dobry den,je mi 14let a trapi me ochlupeni na hrudniku,kolem pupiku,na spodni casti zad,knirek a na hyzdich.Uz jsem zacala menstruovat.Jsem takovy tmavy typ.Dekuji za odpoved:)

simka 17. březen 2015, 22:31

Dobry den mam je mi 17let a mam ochlupeni vsude po celem tele chtela bych jse zeptat jestli mam jit s ke gynekolovi nebo k normalni lekarce dekuji

kajka 18. květen 2015, 21:39

Dobry vecer. Chci se zeptat,je mi 25 let a mam takovy problem ze mam nadmerne ochlupeni okolo pupiku,bradavek a na trislech.nemam pravidelnou menstruaci a h.a. jiz delsi dobu neuzivam,navic ochlupeni se porad zvetsuje a dost me to v mem osobnim zivote omezuje.mohl ii by jste mi poradit nejakou financne nenarocnou lecbu? Dekuji moc za odpoved . pekny vecer

Martina 6. červen 2015, 21:50

Dobrý večer, je mi 21 let a připadá mi, že mám chloupky snad všude. Jiné holky nemají problém, ale já mám hodně chlupatá stehna - nemůžu nosit kraťasy. Také mám nadměrné ochlupení na hýždích a i na spodní části zad. Je to šílené, nevím co s tím mám dělat. Na takových místech se holit nemohu. Mám i chloupky nad horním rtem a ochlupení mi roste i na břiše. Teď nedávno jsem objevila, že se mi dělají dlouhé černé chlupy kolem bradavek. Může jít o nějakou hormonální změnu? Prosím o odpověď! Nevím zda to je normální, či si mám zajít k lékaři. Pokud by to byla nějaká porucha, jak by se léčila? Děkuji

Marky 14. červen 2015, 21:56

Dobry den, chtela jsem se zeptat na hyzdich mam dlouhe tmave chloupky ktery maji muzi. Je mi teprve 17 a stydim se jit do plavek da se stim neco delat? Vypada to jako bych si hyzde neholila mesic. Predem dekuji za odpoved.

Jarda 17. červenec 2015, 13:15

Ahoj... Je mi 18 let a mám po celém těle nadměrné ochlupení (rozkrok, v podpaží a na obličeji se s tím něco dá udělat) ale hlavně mám dost velké ochlupení na břiše, zádech, také i na články prstů i na nártách... :) prosím o vysvětlení, zda kdybych začal svičit, zda by ses zmírnilo ochlupení nebo jak proti tomu bojovat...

almond 21. červenec 2015, 20:28

Dobry den timto problemem trpim jiz 15 let,ochlupeni mi roste na brade,pod nosem,na stehnech,zadku i nad zadkem i na brichu...zkousela jsem uz i epilace ale je to financne narocne...poradite prosim vas?dekuji mooooc.Je tezke s tim zit

Marky 16. srpen 2015, 22:20

Dobry den, mam dotaz je mi 17 a mam problem s ochlupenim na hyždich obevilo se mi kolem 10 let. Da se stim neci delat? Neholim si pulky. A s ostatnim ochlupenim nemam problemy. Ale trapy me hodne ochlupeni na hyzdich. Kdyz jsi beru plavky tak se bojim aby ochlupeni nebylo videt. Prosim o odpoved. Dekuji predem.

Terule 18. srpen 2015, 00:48

Dobry den, je mi teprve 12 let ale mam vyditelne tmave chloupky okolo bradavek. I samozrejmne na nohach, rukach a oboci bych mela pekne srostle kdybych si ho netrhala. Okolo bradavek mne to vsak zaujalo nejvice. Nevim co stim a docela se atydim rict to rodicum, poradte prosim

verunka 15. září 2015, 10:24

Dobry den,
je mi 31 let mam 2 deti a od porodu jsem s chlupatela po celem tele ani by mi nevadilo telo ale bradu mam zarostlou jak muz a mam stoho uz mindraky hodne jsem tady cetla vysetreni a prosim o radu to mi udela prakticky lekar nebo nejaky specializovany na tuto vadu dekuji mockrat za odpoved

almond 17. září 2015, 07:35

Me poradil gynekolog a jestli pry zena trpi timto problemem na vice mistech chodi se pry k endokrynologovi.

veronika 4. leden 2016, 02:31

Dobry den, chci se zeptat, je mi 14 let a mam problem s dlouhymi a tmavymi chloupky na tvari.. Take mi hodne rostou chlupy na brise a zadech, tak se chci zeptat je to v mym veku normalni?

almond 5. leden 2016, 17:24

taly jsem slysela o endokrynologovi,poradim se s gynekologem a zazadam si o vysetreni.

Jirinka 3. květen 2016, 12:31

Dobry den.
Trapi me nadmerne oochlupeni na tvarich, rukou(po cele delce az na zada), prsa, bricho, genitalie-zkratka jsem jako krizenec simpanze a cloveka.
Od zakladni skoly jsem tercem posmechu, pred ctvrt r

Jirinka 3. květen 2016, 12:34

Rokem se kvuli tomu se mnou rozesel partner. Cim se toho muzu trvae zbavit? Je mi 23 a rozhodne nemam dostatecnou castku na laser, vase rada? Dekuji

almond 3. květen 2016, 19:46

Tak holky byla jsem na endokrinologii,čeká mě magnetická rezonance na nadledvinky jsou prý tzv nosičem hormonů,jsem zvědavá jak to dopadne.Jestli se potvrdízže je problém v nich....prý zda bude na nadledvinkach nnějaká hrubší vrstva,tak se to odoperuje...uvidím.Jinak vyšetření moči a krve na různé hormony je toho hodně ,co by mohlo být příčinou.A jak to dopadne dobře,nasadí mi trvale androcur.reště to vcas i vy.Hodně sštěstí:-)

almond 3. květen 2016, 19:46

Laser nefunguje!!!!!

Nikola 19. červenec 2016, 20:32

Dobrý den , je mi 12 let a mám velké ochlupení na nohou hrudníku a hlavně brise teď v létě se za to stydím. Menstruaci jsem měla v září a jen týden jinak od té doby nic . pak mě doktor na diabetes relk že mám jít na gynekologii. Tak jsem tam šla a dítě prý mít mužů atd , prý mám hodně muzskych hormonů. Ale já nwm jak se jich mám zbavit. Používám léky glucophage-500mg. Byla bych ráda o radu a opravdu se trápím.

Kateřina 31. srpen 2016, 17:01

Dobrý den,
je mi 15 let.Nejsem tmavší typ, spíš normální. A asi před dvě lety mi začaly hodně růst chloupky.Hlavně na horním rtu,krku, břiše a okolo bradavek.Mám strach o tom říct mamce. Dostala jsem strach, když jsem zjistila,že něco takové může existovat.Prosím o radu, bojím se.

Kateřina 31. srpen 2016, 17:01

Dobrý den,
je mi 15 let.Nejsem tmavší typ, spíš normální. A asi před dvě lety mi začaly hodně růst chloupky.Hlavně na horním rtu,krku, břiše a okolo bradavek.Mám strach o tom říct mamce. Dostala jsem strach, když jsem zjistila,že něco takové může existovat.Prosím o radu, bojím se.

Janinka 18. září 2016, 19:40

Dobrý večer je mi 29 let a od svých 13 let bojují s nadměrným ochlupení na celém těle i obličeji neni kousek na mém těle aby nebyl ochlupení proste jsem jako (opice)a je my to dost nepříjemné žádnou HA neberu protože se uz delší dobu pokouším otěhotnět tak chci vědět oč mam požádat svého gynekologa o jaké vyšetření po případě léčbu menstruace pravidelnou nemám takže vubec někým děkuji za odpověď

Aguš 3. listopad 2016, 22:15

Dobrý den,
Mám už zhruba rok problém s tmavými chloupky kolem pohlaví a na hýždích. Nejhorší na tom je, že mám tmavé chloupky i okolo kalhotek, takže třeba v plavkách jdou hodně vidět. V létě jsem to řešila pinzetou a depilačním strojkem, ale bylo to jenom horší a horší. Mám hodně světlou kůži a na ní to jde vidět úplně všude. Možná je to tím že jsem 13tiletá puberťačka, asi jsem tak mladé dívky jako já nepatří, ale jsem z toho zoufalá a potřebuji pomoc. Šla jsem s tím za mojí mamkou, ale ta říká že to nemám řešit ve 13ti, a že nějaké hormony nebo laser nepřipadá v úvahu! Ještě musím poznamenat, že s vývinem jsem byla vždycky hodně napřed a třeba mám ve 13 letech 173 cm na výšku. Zkrátka nejsem zevnějškem úplně malá holka. Neexistuje něco učiného, co by mi pomohlo i v tak mladém věku? Jsem z toho opravdu zoufalá a hlavně se bojím jestli nebudu mít v budoucnu větší problémy.Mám pocit, že když jsem takhle chupatá, tak ztrácím ženskost.
Předem děkuji za odpověď.

Veronika 7. listopad 2017, 17:24

Dobrý den, mám dotaz ohledně nadměrného ochlupení. Již od puberty trpím zvýšeným růstem ochlupení, nikdy jsem neměla moc velká prsa a na ženu mám i hrubší hlas. Nyní jsem v jiném stavu a ochlupení se ještě zhoršilo. Začaly se mi dělat chloupky jak na prsou, tak na zádech a dokonce i na krku. Nevím co s tím, i před těhotenstvím jsem se musela holit prakticky celá, v těhotenství ani nemluvě. Chtěla bych se zeptat, jak to je s užíváním ženských hormonů, tak, jak tyto hormony užívají například transexuálové. Když se muž mění na ženu, užívá hormony, po kterých se mu zjemní hlas, porostou mu prsa a zmenší se ochlupení. Mohou takovéto hormony užívat i ženy? A na koho se případně obrátit, pokud bych tyto léky chtěla užívat? (Samozřejmě až po porodu). Ke gynekologovi asi ne a k praktickému také ne, moc děkuji. Veronika

Adla 2. březen 2018, 11:31

Dobrý den, mám poslední 3-4 roky problém s ochlupením je mi pouhých 14 let a mám nadměrné ochlupení, rostou mi chloupky na břiše, ne že by to byly nějaký jemný chloupky, jsem bruneta a jsou to fakt tvrdé chlupy okolo pupíku, anální oblasti, nad rtem , na zadku, na dolní části zad, na krku a okolo bradavek, stydím se za to nevím co mám dělat, a taky mám poruchu ,cyklu menstruace, části si vyholuju ale chlupy jsou čím dál tím tvrdší a rychle rostou, můj zadek je jako kaktus, bojím se mít přítele, ve škole se mi smějou že jsem opice, s nikým jsem o tom nemluvila stydím se za to, poradíte mi jestli jsou nějaké léky nebo popř. S jakým lékařem o tom mluvit ? Děkuji.

Renata 31. květen 2018, 00:07

Dobriden mam 15 rocneho chlapceka viete pre mamu vzdicki chlapcek a neni ochlipeni ale sa ma pital ze preco neni ale som mu nevedela otpovedat prosim dajtemi vediet vopred dakujem

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.