Dárkové sady koření

Nádor na mozku

Příčina

Mozkové nádory tvoří asi 2% ze všech nádorových onemocnění. Můžeme je rozdělit na primární, které vznikají přímo nádorovým bujením v mozku a sekundární, které vznikly metastázováním jiného nádorového procesu (třeba rakoviny plic) do mozku.

Existuje i další dělení na zhoubné a nezhoubné, které bude dále rozebráno níže.

Příčin nádorů je velké množství a často je téměř nemožné vybrat jednu – spíše se jedná o jejich kombinaci. Vliv hrají vrozené vlohy (častá nádorová onemocnění v rodině), vlivy prostředí (chemické – různá rozpouštědla, látky v potravě, fyzikální – záření, invazivní výkony na mozku), některá onemocnění (tuberkulóza mozku, střevní polypóza, Rendu – Osler – Weber nemoc) nebo vážné úrazy hlavy.

Průběh

Onemocnění se obvykle projeví útlakem přilehlých struktur nádorem. Proto jsem nebezpečné i některé nezhoubné nádory (astrocytom, oligodendrogliom, meningeom). Tlak způsobí snížení nebo ztrátu některých funkcí podle toho, na jakou oblast tlačí – ztráta sluchu (neurinom akustiku – nádor sluchového nervu), ztráta řeči, ztráta zraku, změna osobnosti, myšlení, porucha mluvení (afázie), obrny a podobně.

Dále jsou velmi častým projevem nádoru prudké bolesti hlavy, při nichž jsou přítomny i mžitky, epileptické záchvaty, zvracení, neutuchající pocit hladu nebo žízně, mohou se objevit i některé psychické změny (deprese, nervozita nebo naopak až manické stavy velmi dobré nálady, hlučnosti), někdy se mohou objevit i halucinace.

Nádory mohou také bránit cirkulaci mozkomíšního mozku, což způsobí vzestup nitrolebního tlaku, bolesti hlavy a očí, někdy i výpadky zorného pole. Pokud tento stav přetrvává, hovoří se o hydrocefalu.

Nádory mozku mají mnoho označení, která jsou uvedena v dalším odstavci. Tato označení vycházejí z buněk, ze kterých nádor vznikl. Pokud tedy hovoříme o neurinomu, jedná se o nádor z nervových buněk, naopak gliomy jsou z buněk, které nervové buňky podporují a ochraňují (astrocytom, glioblastom), dalším typem jsou buňky mozkových obalů (meningeom).

Podle umístění pak rozlišujeme nádory, které postihují hemisféry mozku (supratentoriání nádory mozku), které jsou hlavně u dospělých. Patří mezi ně astrocytom, oligodendrogliom, glioblastom. Druhým typem jsou pak tzv. infratentoriální nádory postihující hlavně děti mezi které se řadí ependymom a spongioblastom.

Jako vzácné nádory se berou Schwanomy, neurosarkomy, vrozené nádory mozku, neurinom sluchového nervu.

Vyšetření

Nejvýznamnějším vyšetřením mozku pro diagnostiku mozkových nádorů má magnetická rezonance, hned za ní stojí CT. Protože do některých nádorů se ukládá vápník a kalcifikují, mohou být viditelné i na prostém rentgenovém snímku hlavy. Mnohdy může být nádor zjištěn i při vyšetření očního pozadí nebo vyšetření mozkomíšního moku po odběru nejčastěji lumbální punkcí.

Důležité je rovněž klinické vyšetření neurologem.

Léčba

Důležitá je včasná diagnostika. Některé typy nádorů mohou být po určitou dobu pouze sledovány, u některých je naopak nezbytné co nejrychlejší odstranění než prorostou důležitými strukturami a stanou se neodstranitelnými. Proto je nutné při obtížích včas vyhledat lékaře.

V léčbě existuje několik cest po kterých se lékař vydá v závislosti na tom, o jaký nádor jde, v jakém je stadiu, zda se jedná o primární nebo sekundární nádor, záleží také na celkovém stavu pacienta a dalších faktorech.

Jednou možností je záření – před chirurgickým výkonem pro zmenšení velké nádorové hmoty nebo naopak po vyjmutí nádoru pro likvidaci zbylých buněk.

Další je chirurgické odstranění. Tato metoda je limitována životně důležitými okrsky mozkové tkáně. Pokud je tedy nádor příliš velký nebo tyto oblasti zasahuje, je velmi obtížné nebo i nemožné ho odstranit a je nutné ho nejprve zmenšit ozařováním. Malé výkony se ale provádějí i u pacientů, u nichž není odstranění možné a to hlavně s cílem uvolnit zablokovaný průtok mozkomíšního moku, odstranit část nádoru nebo odebrat vzorek pro histologické vyšetření a tím určit, o jaký nádor se jedná. U malých ložisek je možné provedení tzv. stereotaktické operace, která odstraní nádor a přitom minimálně zasáhne zdravou okolní tkáň, což je velmi výhodné.

Chemoterapie je u těchto nádorů pouze doplňkovou metodou a samostatně se prakticky nepoužívá.

Diskuze

Palec 17. květen 2012, 15:24

Četl jsem na internetu pod heslem \"Neurinom akustického nervu\" že k odstranění nádoru do velikosti 1,5 cm se používá záření tzv.Leksellovým nožem. V článku je uvedeno, že se tím eliminuje i riziko poškození okolních nervů, což mě velmi zajímá, neboť jsem slyšel, že naopak při citlivém odstranění nádoru neurochirurgem je výsledek relativně pozitivnější. Dá se to odborně nějak objektivně posoudit (třeba na procenta), aby se mohl laik rozhodnout? Viděl jsem dnes v TV filmu, že mikrochirurgie při odstraňování neurinomu chirurgicky má lékař pod kontrolou okolní nervy pomocí citlivých přístrojů. Jak je to zajišťováno při ozařování?
Za Vaši odpověď předem moc děkuji. Jaroslav

virtualninemocnice.cz 20. květen 2012, 13:00

Dobrý den,
obě metody se používají a přesně se nedá říct, co je nejlepší, protože každá metoda má svoje pro a proti u jednotlivých případů.

Obecně se dá říct, že u neurinomu akustického nervu se používá gama nůž pro nádory do 3cm. Protože záření je soustředěno do ložiska, okolní tkáň je velmi málo postižena, může se však objevit její otok. Na rozdíl od neurochirurgického zákroku (kde je ložisko odtraněno a tím je hodně zjednodušeně řečeno problém vyřešen) je také léčba Leksellovým gama nožem mnohem delší. Trvá až několik let než se ložiska zmenší a odstraní.

Je to tedy metoda šetrnější, v některých případech ale nemusí být vhodná. Proto je nejlepší nerozhodovat se sám, ale na rozhodnutí by se měl podílet tým odborníků, kteří mají s konkrétními případy zkušenosti a mohou tak nejlépe posoudit, která metoda je u jednotlivých typů nejlepší.

Sandy 21. červenec 2012, 13:39

Dobrý den, moje babička má nádor mozku (primární ložisko v mozku) a byla na chemoterapii. Slyšela jsem, že nesmí mít po této léčbě jídlo, které obsahují hodně živin. Je to pravda? Moje babička totiž byla pak na akupunktuře a hodně se zlepšil stav, ale přišla k nám známá, která nám řekla, že se nesmí píchat nic kovového do hlavy. Je to pravda? Předem Vám děkuji za odpověď.

virtualninemocnice.cz 31. červenec 2012, 12:53

Dobrý den,
pokud Vám lékař akupunkturu vysloveně nezakázal nebo nemá Vaše babička nějaký speciální režim, neměla by akupunktura nijak škodit, ale spíše pomoci. S tím souvisí i živiny. Nádory často začnou způsobovat stav zvaný kachexie, kdy přestože tělo dostává spoustu energie, ji nespotřebovává a pacient významně ubývá na váze. Proto je dostatečný přísun živin velmi důležitý.

Hezký den a Vaší babičce i Vám hodně zdraví,

Vaše virtuální nemocnice.cz

Janina 1. listopad 2012, 15:51

Dobrý den, chtěla by se zeptat,doktoři mi našli meningeom tuberculum a tím,že mi zasahuje k očnímu nervu je vyloučena operace gama nožem. Můžu si vybrat operaci hlavou nebo nosem. Prosím o radu,co je méně ryzikové?? Děkuji za odpověď..

jitka 20. leden 2013, 15:52

Dobrý den,prosím vás,,mám nezhoubný nádor mozku,tzv meningeom ,na konvexitě P dx.parasagitálně drobný,v levé frontotemporál.oblasti příměs alfa-theta vln navyšujících scoji amplit.oblého i ostrého tvaru ,patrně během HV,AAR +RFdriving při 5,1O hz occip.sym.
Před nedávnem mi bylo sděleno,že bych neměla chodit na elektroléčbu v oblasti zátylku,nebo masáží a podobně. Protože mám nyní bolesti ramene,mám jít na masáže,magnety a elektroléčbu právě ramen a krku.
Jaký je váš názor.? Děkuji za odpovědˇ Jitka

jitka 23. leden 2013, 18:52

Vážení,píšete zde,že nebude email zveřejně a stále je zde vidět.Jitka

Marek 26. únor 2013, 17:43

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli se nádory vyskytují i u dětí ? Děkuji za odpověď.

ládislava 4. duben 2013, 13:51

je možné,že při nezhoubném nádoru mozku,který mám 1 rok začínám špatně slyšet??děkuji Vladka

virtualninemocnice.cz 4. duben 2013, 13:59

Dobrý den, emailová adresa není veřejně vidět.

virtualninemocnice.cz 4. duben 2013, 14:01

Dobrý den,
je možné, že nádor zasahuje do okrajů sluchové oblasti, která se v mozku nachází a to zhoršuje přenos sluchového signálu. Zkuste ale navštívit ORL, vyšetří vás a třeba to může být i něco jiného (např. mazová zátka). Doporučí vám také navazující léčbu - například sluchadlo atd.
Držíme vám palce, Vaše virtuální nemocnice.cz

Lucizska 24. duben 2013, 12:31

Dobrý den, zjistili mi ve 2letech nezhoubný nádor na mozku, poté jsem šla na operaci, po operaci jsem musela chodit na logopedii. Doktorka mi v 5letech po vyšetřeních z operace řekla,že léčba či nějaké další vyšetření není potřeba. Dnes mi je 22let a chtěla bych se zeptat zda se mám něčeho vyvarovat, teta mi řekla že četla, že bych neměla kouřit cigarety,nechodit moc na diskotéky apod.že bych se měla šetřit. Prosím o radu, zda po nezhoubným nádorů mám být v nečem opatrná. Jinak s tím kouřením, je to možné..při zapálení cigarety mě pobolívala dost hlava a začali mě brnit nohy...Děkuji za odpověď

virtualninemocnice.cz 24. duben 2013, 14:34

Dobrý den,
pokud nejste už nikde sledovaná, je asi riziko návratu nádoru minimální. Nicméně po operacích mozku jsou četnější výskyty například epilepsie, různých psychiatrických onemocnění jako deprese atd., poruchy řeči... Pokud Vás před nějakými nadměrnými zvukovými nebo světelnými podněty nevarovali na pracovišti, kde Vás operovali (nevíme, jak rozsáhlá operace byla), asi bychom se toho tolik neobávali. Jste jistě ve vyšším riziku a pokud máte obavy, měla byste svého lékaře vyhledat.

Kouření samo o sobě je karcinogenní faktor, který prokazatelně způsobuje nádory a to nejen plic, ale i dalších orgánů. Je tedy co se nejen rakoviny týká velmi nebezpečné. U Vás se nádor ale vyskytl v raném dětství - to znamená, že byl pravděpodobně geneticky podmíněn. Kouření však působí na cévy a může - pokud máte po operaci nějaké anomálie v oběhovém řečišti mozku, vyvolat Vámi popisované obtíže. Spíše ale hádáme, protože neznáme Váš přesný klinický stav. Rozhodně Vám ale kouření z výše popsaných rizik nedoporučujeme.

S konkrétními dotazy se raději obracejte na pracoviště, kde jste byla operována, případně na jakékoli pracoviště neurochirurgie, kde se vzhledem k výsledkům a průběhu, jsou lékaři mnohem více schopní se k Vašim dotazům kompetentně vyjádřit.

Hezký den, Vaše VN.cz

mimi 23. květen 2013, 20:38

Dobrý den, chtěla bych se zeptat naší dceři v 9 měsících diagn. nádor mozkového kmene. Ze dne na den ji selhalo srdíčko a dýchání a tak se na to přišlo. Během dvou dnů jí operovali jelikož nádor už byl velmi velký. A i když operace dopadla dobře nedávali naši malé žádnou šanci na přežití. Ted jsou to 3 měsíce od operace a jsme doma a docházíme cvičit vojtovu metodu. Naštěstí nebyl nádor zhoubný, takže žádnou další léčbu malá podstoupit nemusela. Po operaci zůstala malé částečné ochrnutí levé půlky těla. Takže cvičíme a uvidíme jak dalece to malé pomůže. Pro nás už je, ale zázrak, že žije!!! Prosím o radu, nidko nám neřekl z čeho malá nádor má a jako to, že neměla předtím žádné příznaky? Je v pořádku že ted máme jít na kontrolu až za půl roku(na magnetickou rezonanci)? Neměla by být sledována častěji?

virtualninemocnice.cz 27. květen 2013, 16:09

Dobrý den,
nádory v mozku jsou zrádné právě tím, že se nemusí nijak projevovat a přijde se na ně až ve chvíli, kdy už stlačují okolní mozkovou tkáň tolik, že přestane fungovat - v případě Vaší dcerky centra pro řízení dýchání a oběhu. Je úžasné, že se operace zdařila sice s následky. Pokud se rehabilitace daří a postupně dcerku rozhýbáváte, je to úžasné. S cvičením jistě pokračujte pod dozorem zkušeného fyzioterapeuta, aby rehabilitace probíhaly v pořádku.

Příčiny nádorů u dětí je těžké shrnovat. Často se může jednat o genetickou predispozici, vlivy na plod v těhotenství atd. Často je ale příčina neznámá. Nádory mozku se ale u dětí obecně vyskytují jako jedny z nejčastějších nádorů. Velice často se jedná o nezhoubné procesy, které jsou nebezpečné právě útlakem okolí.

Kontroly jsou zcela v kompetenci daného pracoviště. Pokud ale máte obavy, že se s dcerkou něco děje, nebo chcete její stav zkonzultovat, obraťte se na něj dříve.

Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

manželka 28. květen 2013, 11:15

Dobrý den, mám dotaz. Manželovi byl náhodou zjištěn meningeom F sin. Za měsíc ho čeká operace. Dozvěděli jsme se to včera a tak nějak se s tím vyrovnávám a mám pocit, že manžel to nese o dost lépe, než já. Můžu se zeptat, jaká jsou pooperační rizika? Nádor je cca 3,1x3x1,8 cm velký. Lze ho odstranit jinak než chirurgicky? Děkuji a hezký den.

virtualninemocnice.cz 28. květen 2013, 17:35

Dobrý den,
meningeomy jsou nádory, které se v populaci vyskytují často. Obvykle jsou nezhoubné, ale je třeba je odstranit, protože útlakem blízkých struktur v mozku brání funkci této oblasti. Mohou také způsobit poruchy cirkulace mozkomíšního moku až hydrocefalus, což pak vyvolává všechny příznaky jako poruchy vidění, bolesti hlavy, psychické změny atd. Nádor je potom tedy třeba odstranit.
Jedná se o operaci v blízkosti mozku a z toho pak vyplývají všechna obvyklá rizika. Nevíme přesně, kde se nádor nachází, jak moc je cévně zásoben, jaké mozkové oblasti jsou v blízkosti, proto Vám přesně nemůžeme poradit. Je ale skvělé, že je Váš manžel již v péči odborníků, kterým věříte, a ti se o manžela zcela jistě dobře postarají. Po operaci je vhodné zeptat se na pooperační péči - frekvenci kontrol, rehabilitaci atd.
Budeme Vám i Vašemu manželovi držet palce, ať operace dobře dopadne a vše zvládnete.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

manželka 28. květen 2013, 18:47

Děkuju za odpověď, sháním informace, kde se dá. Nádor má na levé straně a dle doktora u řečového centra. Ten se ptal manžela, zda nemá problémy s řečí, ale zatím je opravdu bez jakýchkoli příznaků, což je asi dobře, že?

virtualninemocnice.cz 28. květen 2013, 18:51

Ano, to je dobře, protože kdyby na centrum řeči tlačil, měl by Váš muž problémy s tvorbou slov - od zadrhávání, přes chvilkové výpadky až po jednu z horších variant, kdy by věděl, co chce říct, ale buď by nic neřekl nebo by z něho šla směs různých písmen, slov atd. - tzv. slovní salát.
Záleží v jaké blízkosti nádor je a zda třeba již centrum nezasahuje. Obvykle ale rostou meningeomy "hezky" ohraničeně, takže neprorůstají do mozku, ale spíše ho utlačují.

kajdasan 20. červen 2013, 09:06

Dobrý den.Mám 3 týdny po operaci mozku.Přesná diagnoza byla olfactory groovr meningeom F při střední čáře s perifokálním edemem.Chtěla bych se zeptat,zda se můžou zlepšit pooperační problémy,které nyní mám.Třesou se mi ruce,zhoršilo se mi vidění a od operace trpím nespavostí.Třes rukou se objevuje při sebemenší zátěži-např.i při vyřízení telefonu.Se spaním to dřív bývalo,že jsem spala 8-9 hodin a nyní přes den mi to nejde vůbec,a v noci když se mi podaří usnout např.ve 23hod a ráno ve 4 už nemůžu spát.Děkuji za odpověď.

Lucie 20. červen 2013, 17:19

Dobrý den. V dospělosti jsme začal trpět epilepsií.Vyšetřením na MR byla zjištěna diskrétní kortikální léze temp. laloku vpravo charakteru kortik. displasie či spíš drobného nízkostup. tu.
V červenci mám nastoupit do Nem. u sv. Anny v Brně na VIDEO-EEGvyšetření a uvažuje se chirurgické léčbě. Chci se zeptat,zda by se dala použít i léčba gama nožem, příp. jaké jsou nevýhody. Vím, že se epilepsie také tak léčí, ale bojím se, že na brněnském pracovišti budou chtít léčbu směrovat spíš pouze chirurgicky. Děkuji

Marie 22. červen 2013, 22:44

Byl mi diagnostikován meningeom, po zákroku Cyber knifem se mi zhoršily vyjadřovací schopnosti,orientace v prostoru i občasné zhoršené vidění. Je to setrvalý stav nebo jenom přechodný? Děkuji za odpověď.

mimi 24. červen 2013, 20:43

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat naše roční dcera je 4.měsíce po operaci nádoru mozkového kmene. Jako zázrakem se malá z toho všeho dostala ted cvičíme vojtovu metodu, aby se nám podařila rozhýbat levá polovina těla, která vypadala že bude ochrnutá po nádoru, který utlačoval důležitá centra. Do ted šlo vše výbrně malá už umí lozit po čtyřech. Kromě rehabilitace nebyla u malé žádná další léčba potřeba. V červenci jsme měli jít na kontrolní magnetickou rezonanci, ale asi před týdnem jsme úplně náhodou zjistili že malá nevidí na levé očičko. Na očním nám řekli, že se to bude sledovat a časem se uvidí jestli se to zlepší nebo ne. Termín magnet. rezonance máme za 2 týdny. Ale ted se malé udělala pod levým očičkem modřina, která se objeví, ale třeba po pár hodinách zase zmizí a tak se to opakuje už týden. Neměla by malá jít na magnet. rezonanci hned? Nemůže to něco znamenat?

virtualninemocnice.cz 25. červen 2013, 19:37

Dobrý den, Kajdasan,
po operaci by se měly problémy postupně zmírňovat. Obraťte se na pracoviště, kde Vám byla operace provedena, nebo na praktického lékaře, aby Vás případně odeslal na pracoviště rehabilitačního lékařství, kde řeší i tyto obtíže.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

virtualninemocnice.cz 25. červen 2013, 19:39

Dobrý den, Lucie,
o léčbě gamanožem je náš příspěvek výše z 20.května. Zkuste si ho pročíst. Je důležité, abyste o svých obavách řekla svému lékaři a ten s Vámi jistě vše prodiskutuje a řekne Vám, proč je pro Vás postup, na kterém se společně domluvíte, nejlepší.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

virtualninemocnice.cz 25. červen 2013, 19:40

Dobrý den, Marie,
naše odpověď je stejná jako pro uživatelku Kajdasan. Obraťte se na lékaře, který Vás doporučí na rehabilitace, aby se Vám obtíže co nejvíce zmírnily.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

virtualninemocnice.cz 25. červen 2013, 19:41

Dobrý den, mimi,
pokud má Vaše dcera tyto obtíže, měli byste navštívit pracoviště, kde byla operována, ihned.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

kajdasan 1. červenec 2013, 13:48

Dobrý den,mám ještě jeden dotaz.Jsem měsíc po operaci mozku,meningeomu F při střední čáře,měla jsem ho za očima a ztratila jsem čich.Po operaci jsem žádné bolesti,ani jiné problémy tohoto typu neměla,ale teď poslední tři dny se mi v pravé horní části hlavy(nevím jak tuto oblast jinak popsat)stává,že mě hlavně třeba večer,když jsem v klidu a lehnu si začne jakoby pálit a svědět v tomto místě.Většinou se to pak přesune do čela,kde jsem měla vyndanou kost.Nevím,zda je to normální pooperační stav a patří to k hojení,nebo mám jít k lékaři.Prosím o odpověď děkuji.

virtualninemocnice.cz 7. červenec 2013, 14:07

Dobrý den, Kajdasan,
svému lékaři byste o těchto problémech říct samozřejmě měla. Měsíc je ještě krátká doba a je určitě lepší nechat se zkontrolovat než něco zanedbat.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

danah 17. červenec 2013, 20:28

Dobrý den,asi před dvěma lety mi začaly bolesti pravé strany hlavy,přes oko,/pocit zapadlého oka a zamlžené vidění /,přes spánek,přes pravou nosní přepážku,/ucpává se mi jen pravá nosní dírka/,tlak a bolest na lícní kosti a svalu.Od té doby mám méně citlivou tuto pravou polovinu hlavy,bolest jde i k čelistnímu kloubu,někdy do čela,za ucho,mám pocit jako bych měla hlavu ve svěráku.Současně s tím jsem začala mít slabší pravou ruku, bolesti od ramene přes loket až k zápěstí, a začala jsem trpět neskutečnou nespavostí,problémy s usínáním i buzení v noci,a začala brát léky na spaní.Při vyšetření MR mám zjištěny změny na krční páteři,C4-5 vlevo foramin.osteofyt,C5-6 vlevo protruze,vpravo protruze i ostofyt,C6-7 vpravo nejhorší nález,foramen zacpané osteofytem,vlevo osteofyt+protruze zužuje foramen na polovinu,dále MR mozku - bilat.v bílé hmotě v T2W sekv.drobná hypersign.ložiska v bílé hmotě,největší frontálně vlevo do velikosti 6-7 mm. Vysoko na konvexitě pod kalvou prstenčitý útvar vel.do 10mm vně korové vrstvy P gyru,vlevo při stř.rovině,v.s.meningeom.
Nikdo mi není schopen říct,z čeho mám všechny tyto problémy.
Absolvovala jsem spoustu rehabilitací,akupunkturu,snědla spoustu analgetik,Mg,K,kloubní výživy,nekouřím,nepiji vůbec alkohol.
Před týdnem jsem dostala do prav.ramene obstřik Diprophos+Mesocain ,a od té doby mi pálí oči,únava,slabost,motá se mi hlava,hořely tváře,horší dýchání.
Prosím o názor případně nějaký tip či doporučení,děkuji

virtualninemocnice.cz 27. červenec 2013, 21:31

Dobrý den,
je dobře, že se o svůj zdravotní stav obáváte a snažíte se najít léčbu. Vaše problémy mohou samozřejmě vycházet z páteře, příčina by ale mohla být i v mozku. Poslal Vás lékař po MR mozku na nějaké pracoviště, kde by nález někdo zhodnotil a uzavřel?
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

danah 5. srpen 2013, 20:54

Dobrý den, MR mozku viděl neurolog, specialistka na meningeomy,prý to od meningeomu není, neustále mám bolesti pravé poloviny těla, nyní se přidala bolest pravého stehenního svalu, která při chůzi jde až do kolena. Minulý problém byla alergie na Mesocain, který jsem však již několikrát měla.
Jaký je Váš názor na meningeom ?
Děkuji a podotýkám, že mailová adresa je trvale vidět

virtualninemocnice.cz 19. srpen 2013, 18:41

Dobrý den, danah,
vidíte ji pouze Vy a pouze tu svojí, takže nemusíte mít obavy.
Pokud Vás viděl neurolog a neví příčiu obtíží, doporučili bychom Vám pokračovat v rehabilitacích, plnit režimová opatření doporučená lékařem. Vzhledem k tomu, že Vás viděl odborník - neurolog, takže má o Vás ty nejpřesnější informace, nevíme moc, co Vám dále doporučit.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

petra 31. srpen 2013, 00:21

Vzkaz pro danah.
Mám přesně tyto problémy, pravá strana bolesti, ruka,loket až do maíčku, hlava,ucpaný nos v pravo, zánět dutin čsto, pravé koleno při chůzi. Marodím skoro rok, tento týden zjištěn kalcifikovan meningeom vlevo frnt. Bolesti hlavy a únava je hrozná. prý bolest pravé strany nemlže být z toho. Jak čtu Vaše příspěvky, tak asi jj. Můžete mi napsat na e mail popíšu víc a budu ráda taky za radu. Čeká mě neurohyrurg koncem září, tak snad mi už konečně pomůžou od těch bolestí a únavy hrozné..patrikradek10@eznam.cz
Děkuji. petra.

jitka 11. září 2013, 21:15

Dobrý den, prosím,ptala jsem se dne 2O.ledna v 15,52 a zatím jsem nedostala odpovědˇ.Také zde čtu,že s nezhoubným nádorem jdou lidé na oiperaci,ale mně bylo řečeno,že operují jen mladší a pokud se jedná o člověka ve vyšším věku,že na operaci již nejde.Je to pravda? Děkuji. Jitka

petra 24. září 2013, 15:40

Dobý den, chtěla bych ještě porosit o radu. Píše se zde, když je meningem menčí než 15mm, lze použít záření Leksellovým nožem. U mne velkost 7x10mm věk 39let a mám čekat rok na další magnetickou resonanci, nyní se nic dělat nebude. Čeká se až bue jak velký? Když nad 15mm je pozd na Leksellův nůž. Všude se píše, když se najde nádor v začátku, malý, je to dobře a mě řekne neurochirurg, že je malý,že až za rok mám dojít.Meningeom se může přeměnit na zhoubný, jak jse četla, tak nerozumím, nač čekat? Děkuji, hezký den. Petra.

Hanka 1. prosinec 2013, 21:33

Dnes uz potreti se me udelala bulka na hlave. Po prve jsem si myslela ze jsem se ve spani bouchla do hlavy,dala jsem si studeny obklad a bulka se zmensila.
Podruhe zase v noci jsem se probudila a na stejnem miste jsem si nahmatala bulku velikosti liskoveho orisku. Znova jsem si davala studeny obklad a be zmansila ale zustaly po ni dve zvyseniny.Dnes po 4 mesicich zase na tom samem miste jsem si nahmatala bulku.Premyslim jestli je to ovlivneno nejakym jidlem a tak jenom si uvedomuju ze jsem jedla ho
hodne cukru.Nevim jestli mam vyhledat lekare nebo pockat jestli budou nejake zavaznejsi problem,protoze zatim me nic neboli ,krome kycle. Dekuji predem za odpoved. S pozdravem Hanka

petra 1. leden 2014, 20:42

Po zjištěních po PC jsem zjistila, že gama nůž, lekselův nůž, na malé meningeomy na mozkzu se může dostat smrtelník z Prahy a z okolí popřípadě jen mladý člověk.Jinde se to neprovádí celém Česku.Takže mám nejspíš smůlu.....Mám 39, ale severomoravský kraj....

Sonik 20. leden 2014, 20:31

Dobrý den Petro,kam chodíte k lékaři?Nezkoušela jste jiného neurologa?V jaké lokalitě nádor máte?

petra 25. leden 2014, 08:19

Dobrý den Soni,
už jsem se objednala jinde. Mám ho frontálně vlevo.

Sonik 25. leden 2014, 10:14

Taky jsem hledala pomoc u více lékařů-první lékařka se nesnažila najít příčinu mých problému-druhý lékař-úplně s jiným přístupem našel problém a do 14 dnů jsem měla po operaci.

petra 27. leden 2014, 13:44

Jak byl velký a kdebyl umístěn?Můžeš mi písnout i e mailík. patrikradek10@sez.cz

Martin 4. únor 2014, 18:51

Dobrý den,moje přítelkyně je po operaci nádoru v hlavě,byl odstraněn ale né celí protože nějaký kousky prorostli dál chtěl jsem se zeptat zda potom pomůže chemoterapie nebo něco jiného.Děkuji za odpověd

deda 6. duben 2014, 15:39

Dobrý den,chtěla jsem poprosit o radu.Pro výrazné bolesti hlavy,poruchu vidění jsem absolvovala MR s nálezem meningeomu vysoko ve frontální oblasti vpravo cca 1,3 cm.protože je nádor malý, bez útlaku na okolí a bez edému mám dojít na kontrolní MR za půl roku.Jsem zdravotní sestra a jaksi mám zafixované že i malý a nezhoubný nádor je lépe odoperovat a ne čekat na zhoršení stavu,tak nevím co dělat,jestli se operace dožadovat nebo vyčkávat.Občas zakopávám,zapomínám,neurologem je potvrzené oslabení levé strany těla.Děkuji za odpověď

sonik 6. duben 2014, 16:32

Dobrý den,velikost se mi teda nezdá až tak malinká.
Měla jsem nádor velký přes 2cm a už musel jít ven otevřenou lebkou,kdyby byl menší tak gamanožem.Možná bych zkusila i názor jiného neurologa-já jich taky za dobu mých problému vystřídala víc a udělala jsem dobře.

deda 6. duben 2014, 17:12

Děkuji za Váš názor,manžel se k tomu staví podobně jako Vy.

petra 7. duben 2014, 14:34

Mě taky dělá problém pravá strana,nádor vlevo táhne mě to doprava, hlava bolí hrozně, ruka pravá an nemluvím, křivý se mi prsty, prý to z toho není, že je malý a gama nožem se to nedělá, jelikož je v plenách mozkových, tak nevím. Jdu nyní v dubnna další MR, tak zajedu znova do OV k neurochyrurgovi a optám se co dál. Už jsem na pracákuod 1.4., odpoledne nejsem schopna fungovat z únavy, neustále záněty pravé strany těla, dutin hlavy,atd... Pak dám vědět. Vložila jsme ie mailík, kdo by chtěl napst víc o tom. Děkuji.

petra 7. duben 2014, 16:00

Sonik, odkud jste? Kam jste docházela k neurologovi a kde Vás operovali? Děkuji moc. Prý se meningeomy gama nožem nedělají mi řekl nový neurolog v Karviné....

sonik 7. duben 2014, 19:24

Měla jsem meningeom na mozkovém kmeni,což bylo hodně špatné místo.Docházela jsem do Frýdku ale tam mi nikdo nepomohl,měla jsem velké bolesti,nádor mi tlačil na trojklanný nerv a dostávala jsem opiáty a neřešila se příčina.Náhoda chtěla a dostala jsem se do Třince k zlatému lékaři Mudr Radim Szotkowski ,ten mě objednal na mag.rezonanci a do 14dnů jsem byla po operaci.Operovali mě v Praze na Homolce přímo primářem nyní ředitelem MUDr. Michal Šetlík.Bolesti jsem už neměla.Následky operace mírné jsou ale vzhledem k bolestem,které byly se s tím žít dá.
Dva roky zpět,gamanožem operovali ale já sama bych ho asi nechtěla.
Nedejte se,nenechejte se odbýt.

petra 8. duben 2014, 06:28

Prý jak je malý 1cm, tak minmálně 10-15 let se nebude nic dělat a prý jako babka 80ti letá s ním umřu.Já jdu po drhé na MR, budu docházet jednou za rok na kontrolní MR,ale nyní jdu dřív, jelikož při narkoze se mi hodně zvedl tlak, tak doktor z ARA m napsal doporučení dřív jít na MR, tak uvidíme. Nejhoší je ta ruka pravá, od lokte, někdy mi padají věci z ruky, po námaze v noci bolí a brní. Odpoldne velká únava a táhne mě to doprava, jAK opilá....A zapomínám i banální věci....Kdyby byl nějaký neurolog se zaměřením přímo na meningeomy, bylo by to nejlepší, ale žádného neznám...

Martin 8. duben 2014, 08:28

Martin
Dobrý den ,jak tady píše Petra zažil jsem si to samé s přítelkyní od loňského roku kdy začala být unavená začala chodit víc doprava a postupem času se připojili bolesti hlavy skončili jsme na Proseku na neurologii kde jí udělali EEG hlavy a nic nenašli dali jí prášky na bolest a další kontrola za měsíc.Jenže ten stav se tak zhoršoval , že přestávala chodit a začla padat.Po konzultaci v Bohnicích kde byla nakonec umístěna dva měsíce jí konečně poslali na CT hlavy a zjistili gliom v levé části komory .Byla okamžitě převezena do nemocnice Královské Vinohrady kde jí operoval na neurochirurgii pan profesor Haninec tímto jemu i celému personálu moc a moc děkuji musím říct naprosto perfekní celé oddělení.Po operaci mě zdělil že ten gliom tam musel být déle jak dva roky a byl obrovský.Po zaslání na histologii je nezhoubný.Tím jak to bylo veliké má přítelkyně špatnou hybnost pravé ruky a pravé nohy,nepamatuje si zhruba 10 let zpátky.Vím že když jsem měl konzultace s panem profesorem čím dřív je to venku tím líp a nejsou potom třeba zdravotní komplikace.
Dnes s přítelkyní provádím rehabilitace ,noha a ruka se lepší ale ta hlava po tak velikém zákroku to je na dlouho a jenom proto že se nešlo dřív.

sonik 8. duben 2014, 08:35

Dobrá den Petro není neurolog každý stejný-pokud je ten Váš s takovým přístupem,zkuste jiného-třeba i v Třinci.Je to pro Vás daleko?Nebo Ostravu...Máte problémy,které Vás dost omezují..

sonik 8. duben 2014, 08:46

Dobrý den Martine,
Přítelkyni moc pozdravujte,chce to určitě čas a trpělivost.Dobře ,že se na to nakonec v čas přišlo a vy můžete být spolu.......
Mě po operaci rehabilitovali pravou tvář,každý den mě manžel vozil dva měsíce...a můžu říct,že necelý rok trvalo,než se vše dalo do nějakého normálu.
Doktorka,která mě léčila s mými problémy jako první,byla opravdu jen doktorka-tu jsem jako pacient nezajímala...
měla jsem takové bolesti,že jsem nemohla mluvit-pak už jsem nemluvila vůbec,jedla jen jogurt-nemohla jsem otevřít pusu po tabletách,které jsem dostala jsem jen spala..přestavala jsem žít a doma dvě malé děti..
Proto píši at se nedáte.

Martin 8. duben 2014, 08:57

Martin
pan profesor osobně kontaktoval pani primářku s Kladrub pro následnou rehabilitaci ta aniž by pacientku viděla řekla že to není pacient pro ně,tak nám dohodili Chittusio nemocnici na rehabilitaci ,tam byla týden a přestala chodit i na tu zdravou nohu, strašnej ústav,proto jsem zůstal doma a rehabilitace provádí sám

sonik 8. duben 2014, 09:28

Hodně sil.....

Marie 8. duben 2014, 14:52

Pro Petru!
Petro, prosím vás, nevím, kde máte svého neurologa.
Já chodím do odborných ambulancí do Hornické nemocnice v Karviné,kde bydlím a jinam bych nešla. Moje neuroložka je sice MUDr.Czolková,ale tahdy ji zastupovala kvůli nemocenské MUDr.Kultanová.Která mě poslala na MRI a potom mě poslala do Ostravy FN v Porubě. Nádor ,právě proto,že byl malý, mi pouze ozářili cyber knifem(léčí na stejném principu jako Gamaknife,ale léčí i menší nádory a po celém těle). Jestli si otom chcete popovídat, tak je možnost(dejte vědět touto cestou).Podle toho odkud jste.Jezdím k rodině do středních Čech.
Taky se mě MUDr.Reguli ptal,jestli se chci léčit v Praze,ale já jsem tuto možnost odmítla a zůstala jsem v Ostravě a nelituji. Profesionální přístup po všech stránkách! Slušné jednání s pacienty a perfektní péče.
Nevím odkud jste, ale můžete si všechny informace najít na Internetu stačí zadat ,,meningeom´´ a najdete tam informace o léčbě gamanožem nebo robotickým nožem.
takhle jsem k nádoru jménem ,,meningeom´´ přistupovala já.

petra 9. duben 2014, 13:23

Martine, hodně sil přeji, z nejhoršho jste venku s ženou. Hlavně, že nebyl shoubný.
Maruško, taky jsem přešla k jinému neurologovi na hornikou v Karviné. Potvdil, taky, že je malý a prý to ani takové meningeomy nezděluje při nálezu sým pacientám, že je to bezvýznamný nález. Budu chytřejší po další MR a konzultaci na neurochirurgii v Ostravě. Takže Vy jste taky tady z okolí. Můžeme se spojit mejlíkem. Můj je patrikradek10@seznam.cz. Napište mi, prosím.

ginuska 26. květen 2014, 17:53

chci se zeptat na toto, mému manželovi zjistili nádor na mozku,v Plzenské nemocnici ho odstranily a podle histologického nalezu: nález odpovídá high-grade gliálnímu tumoru charakteru glioblastomu,WHO grade IV. Nevím co to znamená? dále mu indikovali pooperační radioterapie krania s ev. konkomitantní chemoterapie.vůbec se v tom nevyznám, pomůže mu ta léčba? děkuji

janis 4. červen 2014, 20:45

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, maminka v posledních 2-3 měsících začala špatně mluvit, přemýšlí nad slovy, mluví těžkopádně. Byla jsem s ní u lékaře a je objednaná na neurologii. Až nyní se zmínila, že má delší dobu problémy s ucpanou nosní dírkou, jinak prý žádné příznaky...Bolest hlavy nepociťuje. Je možné, že by se mohlo jednat o nádor, který tlačí na centrum řeči? Pokud ano, jaké jsou naděje na vyléčení, bývají zde nádory zhoubné nebo nezhoubné a jakým způsobem probíhá léčba? Mamince je 71 let. Moc děkuji za odpověď.

Miriam 9. srpen 2014, 23:38

dobry den, jw mi 22 let a presne pred msicem mi zjistili nador na mozku, presneji 2, jeden vic u kmene hlavy a druhej v centru nervu, ktery nevi zda bude operovatelny, jiz zitra nastupuji do nemocnice do Fn v Olomouci.
Priznaky nadoru jsem mela, ze mi asi pred 2ma mesicama sem zacala kulhat na levou nohu, ale jelikoz moje maminka je od malicka ma vytrhlou kycel, tak byla ted v unoru na operaci s vymenenou kycli, tak sem si myslela, ze je to dedicne, sla sem na rentgen a zjistili mi ze mam skoro stejnou vadu jako ona, akorad ona ju mela vrozenou a me se projevila ted, tak sem to nejak neresila. Asi po mesicu od tohodle jsem mela zhrosene videni a prave oko mi zacalo utikat k nosu (svidrani ci silhani?) nevim, ale kazdopadne u me nezvyk, sice od 3 let nosim bryle, ale 2 roky sem nosila cocky, takze sem sla k ocni a ta mi rekla ze treba tam bude nador ale ze si mysli ze uz je to dyl a jen simuluju, a to sem ji rekla, ze nejsem zrovna clovek, kterej chodi s okem jednim tam a druhym onam a jeste bez bryli, tak me poslala odedne kdy jsem tam byla za mesic na MR, tak sem sla a neresila sem to opet. Asi za 14 dni v sobotu sem doma brecela s tim ze z niceho nic jsem nemohla hybat prstama od leve nohy a mam vice oslabenou levou ruku, tak okamzite v pondeli sem sla k obvodni doktorce,te sem rekla priznaky a okamzite me poslala k neurologovy v Prostejove, ten okamzite urchlil MR na stredu, jelikoz sem v utery musela do prace, no a ve stredu 9.7.14 mi oznamili ze mam velice rozsahle 2 nadory na mozku. Neurolog, co me vysetroval, tak mi rekl ze je to jen malickaty nador a ze bude potreba mala banalni operace a pak se i zlepsi priznaky hybnosti, a jeste ten den me poslal k primarovy doc mudr. Vaverkovy z FN v OL a ten mi dost drastickym zpusobem oznaamil ze to tak banalni nebude, ze je to docela obtizne, ze ryziko je ze ochrnu uplne (ted mam jen castecne ochrnutou celou polovinu tela) nebo umru a ze nevi zda se to pujde lecit. Po tydnu mi zavolali a objednali na PET/CT a pak na MR a objednali na operaci ktera mela byt 8.8, ale presunuli na 11.8. tak me zajima, zda budu schopna neceho zda se ma hybnost da zrehabylitovat, jelikoz ma prace je hosteska a jsem i fotografka a udelam cokoli abych byla opet normalni... mate prosi mnekdo podobne zkusenosti? prosim pripadne napiste na mejl. mirdisss@seznam.cz dekuji M.

Dena 31. říjen 2014, 14:42

Dobrý deň, moja sestra má nádor niekde v spánkovej oblasti, doktori jej povedali že jej to nemožu operovať vraj to ma na rizikovom mieste a nič s tým nerobia, prosim vás ako sa toho može zbaviť?

Panda 4. listopad 2014, 08:47

Dobrý den, před 4lety jsem po viroze kompletně přišla o čich. V srpnu 2011 jsem byla vyšetřena na mag.rez., normální nález v oblasti mozku i VDN, uzavřeno jako povirový stav. Čich se nevrátil. Nyní, cca před 2dny se objevila phantosmie - cítím stále naftu a výfukové plyny, ale v ovzduší cítit nejsou. Jde o progresi onemocnění?

jajinek 28. únor 2015, 20:07

dobry den ...moje kamaradka je po operaci nezhoubneho nadoru hlavy 2 krat jiz ...po 14 dnech ji posilaji na chemoterapii .neni to brzy kdyz je par dni po operaci a je unavena ?

BlankaN 22. březen 2015, 18:54

Dobrý den,už asi půl roku mě bolívá hlava-jen pravá polovina,vzadu na temeni,na zátylku,nad okem,cítím lehce zduřený nos-opět jen pravá polovina.Bojím se,jestli to není nádor,neurolog mě nechce poslat na CT-přitom já bych byla klidnější.

petra 23. březen 2015, 06:36

Blanko, mám v pravo tyto stejné potíže pravá dírka nosu nonstop ucpaná, i ruka skoro nefunkčí, noha,jde mi to do celé pravé strany. Zjštěn nezoubný nádor-meningeom na levé straně hlavy. Ale prý to není z toho ty problémy.Jenomže jak jsem četla ostatní, tak většina má tyto potíže stejné.

kajdasan 23. březen 2015, 19:59

Zdravím,reaguji na oba příspěvky(jak Blanky,tak Petry a radím-nenechte se,pokud Vás jeden doktor nechce poslat na CT nebo magnetickou jděte k jinému.Na mě takhle"prděli"rok a já se nechala,vždyť jsou to doktoři a mají pravdu,vyznají se v tom a ve finále jsem měla v hlavě nádor 3x4,5cm.Dnes jsem již rok a půl po operaci mozku(hurá nebylo to zhoubné)ale dnes již vím,že bych se nikdy s ničím nenechala vyhodit a trvala si na svým.
Mě neustále bolela hlava,tim myslím ve dne v noci a pořád,byla jsem unavená a ztrácela jsem čich.Ten jsem ve finále ztratila úplně a již se mi nikdy nevrátí.Nádor mi tyto buňky utlačoval až je úplně zahubil.Beru to s nadhledema říkám si,že je to malá daň za to ,že jsem jinak OK.Takže ještě jednou:NENECHTE SE A JDĚTE K JINÉMU LÉKAŘI!!!!!!!!!!!

kajdasan 23. březen 2015, 20:04

Jo a pokud Vám budou tvrdit,že toto vyšetření je moc drahé,nevěřte jim!Po operaci jsem si nechala vyjet,kolik co stojí a CT i magnetická je okolo dvou tisíc korun.A to si myslím,že každý z nás pojišťovně z výplat odvedl tisíckrát.

petra 24. březen 2015, 06:22

Tak já chodím každý rok na MR s hlavou.Nyní co 2 roky na hlídání velikosti nádoru. Mě to neodmítají. Jen mám ten nádor 1cm velý, prý ty moje problémy nejsou z toho. Pravá strana mě trápí čím dál víc, únava je děsná, odpolene teplotuji několik let a rukou už neudělám skoro nic. Z práce mě propustili, důchod nedali, tak jsem na úřadu práce. Doktoři si mě přehazují, cpou do mě jen antibiotika na záněty na pravé straně těla.....Škoda mluvit..

Sonik 24. březen 2015, 08:11

dobrý den,tak to je zoufale...proč vás neoperují?

jajinek 24. březen 2015, 10:27

Petro ,brante se ,,,,ja mam take po rakovine prsu a duchod mam,,,,chodte po doktorech ,jedte do Prahy nebo tak ,,,ozyvejte se ,,,nebojte se ...ja mam doma sadu Kyani silny antioxidant a to me hodneeee pomaha taky ,,,popr Zdenkajh@seznam.cz

lenka 5. červenec 2015, 13:27

Dobry den.som 4 mesiace po operacii meningeomu v mozgu.od lekarov som sa dozvedela,ze tam bol aj 15 rokov.a tlacil mi na zrakove centrum.po operacii sa mi zhorsil zrak.vidim akoby na pol oka.iba sa chcem spytat,ci je to nastalo alebo sa to moze este zmenit.dakujem vopred

petra 13. září 2015, 12:18

Lenko, jak jste ho měla velký? Děkuji.

Monika 16. prosinec 2015, 02:38

Prosim o radu ziji v irsku a syn 11dnes pidstoupil vysetreni a sem uplne zdesena, prosim vas pred tydnem jsem si vsimla ze ma syn jedno oko dost vystouple tudiz sem bezela hned za lekarwm a ten pi 3dennim vys, mi sdelil ze budou muset udelat biopsi jelikoz snimek z ct ukazuje ze ma jakysi. Nalez za okem!!! Opravdu se bojim ten nalez je dist velky a proto se ptam?! Je normalni ze mi dali dalsi mavstevu a naplanovani ty biobsie az za 3tydny??? Potrebivala bych se piradir z ceskym nebo slovenskym lekarem!! =prosim naky kontak... Moc se bojim..

Dekuji


Pety 8. březen 2016, 10:03

Dobrý den, 1.2.2016 jsem prodělala celkem náročnou operaci nezhoubného meningeomu na mozku o velikosti 5x5cm. Momentálně jsem v pracovní neschopnosti. Chtěli bychom s přítelem miminko, měli bychom ještě nějakou dobu vyčkat? Děkuji

Sonik 8. březen 2016, 17:00

Dobrý den,určitě záleží na tom jak se cítíte ?Tuhle otázku bych určitě dala lékaři.V jaké lokalitě moku nádor byl?

Pety 11. březen 2016, 11:29

Objemný meningeom Z.J.L. vlevo. Víc ze zprávy bohužel nevyčtu.

Maty 7. duben 2016, 15:20

Dobrý den, dne 23.9.2015 jsem se v ústecké nemocnici podrobil operaci biopsii/part.resekci susp. subependymonu WHO I. v horní oblongatě vlevo, v listopadu na témže pracovišti jsem se podrobil revizi rány pro zánět. Na nádor se přišlo tak, že se mi ze dne na den začala silně točit hlava, špatně se mi polykalo a levá část těla byla ochablá, na pravé paži od krku k ruce necítím teplotu, repektive jen vlažnou, původně mě léčili na mrtvici a po MR byl zjištěn nádor. Po operaci 6 měsíců se mi stále točí hlava jako před operací, zdá se mi, že se mi zhoršuje hybnost levé nohy a ruky, mám nateklý krk, polykání se zlepšilo.Na kontrolní MR a kontrolu do ÚL jdu příští týden. Chtěl jsem se zeptat, zda je normální, že se mi stále 6 měsíců po operaci motá hlava? Chodím na rehabilitaci, kde cvičím rovnováhu a posiluji, takže s tím točením tak nějak žiju. Lékař mi řekl, že by se to mělo zlepšit, že to chce čas, ale nějak se mi to nezdá, trvá to dlouho a zlepšení žádné, nemáte někdo obdobné zkušenosti? popř. co s tím?
Děkuji.

Sonik 7. duben 2016, 16:37

Dobrý den,je to záležitost individuální-mně po operaci meningeomu na mozkovém kmeni se hlava točila-závratě a rovnováha se zlepšily snad až po roce ....

Maty 9. duben 2016, 12:06

Somík: děkuji Vám za sdělení, tak snad se to zlepší

Sula 9. září 2016, 22:27

Dobrý den, už dva měsíce mám veký bolesti hlavy,které nepřestávají,zhorsil se mi zrak, a zda se mi ze mi prave oko ujizdi smerem k nosu, a rapidne se mi zhorsil zrak, vidim rozostrene, nekdy dvojite, pri pohledu pravym okem vidim jakoby takovej hnedej flíček, začali se mi klepat prsty, brni mi v nich, cukaji mi chodidla a svaly i svaly v obliceji. Zatim sem u doktora nebyla. Myslim si ze by to mohl byt i nador na mozku, ale muze to byt i od patere. Je tu nekdo s podobnyma priznakama?

Petra 10. září 2016, 12:02

Ahoj, doporučuji, okamžitě zajít na oční pohotovost. Jsem 8mesicu po operaci meningeomu mozku a první příznaky byly prudká bodava bolest do hlavy, která během několika sekund odeznela, rapidní zhoršení zraku a mravenceni končetin. Při diagnóze nádoru na mozku, který tlačí na zrakový nerv jde o čas. Vím to z vlastní zkušenosti a během týdne můžeš úplně oslepnout. Určitě vyhledej lékaře co nejdřív! A nezapomeň dat vědět, jak jsi dopadla

Sula 11. září 2016, 13:47

Děkuju moc. Zitra jdu na neurologii tak se uvidi. Me vic nez zrak trapi ta hlava. Uz 2 mesice v kise ani na chvilku neprestala bolet. Posledni dobou jsou to bolesti ze dokazu jen lezet a brecet bolesti a nezvladam nic. Ja mam bryle asi dioptrii a pul na levy oko a dioptrii na pravy a bryle ted nemuzu nosit jelikoz uz pres ne spatne vidim. Mozna to muze byt i tim.

Míša 4. leden 2017, 21:25

Ahoj, čtu si vaše příspěvky a začínám mit obavy z moji nadcházející operace meningeomu 4x4x3cm. Zatim mám jeden příznak a to je bolest hlavy spojená s úplnou ztrátou paměti. Po pár minutách to přejede. Řeknete mi jak je dlouhá rekonvalescence? Děkuji

Pety 5. leden 2017, 20:57

Ahoj, to je individuální. Já jsem třeba byla 1/2 roku doma. Moc si nedokážu představit, jak se projevuje bolest hlavy spojena se ztrátou paměti?

sonik 6. leden 2017, 20:11

Ahoj,měla jsem meningeom na mozkovém kmeni,určitě záleží v jaké lokalitě meningeom je -já byla doma necelý rok.

xxx 21. leden 2017, 10:24

Chci se zeptat, co je pravdy na tom, že žena nemůže nikdy otěhotnět pokud má nádor v hlavě. Mě to nepřijde moc logické, ale teď se nádor u nás v rodině objevil, tak bych ráda věděla zda je to jen mýtus.

Pety 21. leden 2017, 18:05

Podle mě je to nesmysl!

petra 22. leden 2017, 13:10

To je nesmysl, otěhotněla jsem, mám zdravé krásné dítě a meningeom na mozku.

Pety 22. leden 2017, 14:04

Četla jsem spoustu článku na internetu, jak ženám v těhotenství nádory zaktivovaly a začali růst, neslyšela jste o tom? Mam meningeom na mozku, jsem po ozařování gama nožem, ale stejnak mam strach otěhotnět

Tomas 27. leden 2017, 16:13

Dobry den chci se zeptat me zene nasli nador v hlave bohuzel lekari rikaji ze nejde operovat protoze je tehotna existuje nejaka moznost i vtomto pripade dekuji za odpoved.

Pety 27. leden 2017, 21:53

A co Vám řekli lékaři?

Tomas 27. leden 2017, 21:57

Podle lékařú možnost jíž není ale když čtu na netu příběhy lidí říkám si třeba by někdo věděl o nějaké možnosti.

Míša 27. leden 2017, 22:10

zdravim všechny, jsem již doma po operaci. odstranili mi 90% nadoru. Zbytek čekám na gama nůž. Ztrata paměti byla úplná _ nevěděla jsem kde jsem jak se jmenují a kdo jsou lide kolem mne. Bylo to děsivé. Zatim jsem po operaci bez těch hrůzných příznakůz, jen hodně unavená. Všem vam držím palce. Potkala jsem jedinečné lékaře, kteří mne hodně podpořili.

Tomas 27. leden 2017, 22:12

Mohl bych se zeptat na jmena doktoru kteri vam pomohli.

Míša 27. leden 2017, 22:16

operater MUDr. Bartoš v Ústí n/L

Tomas 27. leden 2017, 22:19

Dekuji a preji hodne stesti.

Pety 28. leden 2017, 13:52

Jak to myslíte, ze už neni možnost? Četla jsem spoustu článku, kde ihned po porodu operovali...

Tomas 28. leden 2017, 13:55

Bohuzel doktor rika ze se porodu mozna nedocka potreboval bych kontakt na nejakeho specialistu .

sonik 28. leden 2017, 14:41

Dobrý den,to mě velmi mrzí ale naděje je přece vždycky..určitě kontaktujte https://www.homolka.cz/cs-CZ/oddeleni/neurochirurgie/nas-tym/janklener.html
mě operoval primář Šetlík ,nenechejte se odbýt -konzultujte s více lékaři-odborníky.Sama jsme vyslechla tří lékaře.

Tomas 28. leden 2017, 14:43

Mohu se zeptat jake vam davali sance.

Tomas 28. leden 2017, 14:46

Ted mi psal Dr z Plzne stav me pani se zhorsil budou ji letecky prepravovat z domova do Plzne vubec nevim co mam delat.

sonik 28. leden 2017, 15:40

o jaký druh nádoru se jedná?

Tomas 28. leden 2017, 15:42

To ja presne nevim ale podle lekare uz ho ma plnou hlavu ted pani prepravuji do Plzne a mam byt pripraven na vse bojim se ze se jiz nevrati.

Míša 28. leden 2017, 15:57

když jsem zajišťovala info ke svemu nádoru tak mi bylo řečeno, že Ústí n/L je prý odbornikem na tyto nadory a primář neurochyrurgye jezdi po světě na operace. je uznavanou kapacitou. Držím vaši pani palce. Pevně verim,že ji pomohou.

Tomas 28. leden 2017, 15:59

Moc vám děkuji snad vše dobře dopadne.

Pety 28. leden 2017, 20:21

Taky držím pesticky

Tomas 28. leden 2017, 20:28

Už říkaj že je to jen otázka času momentálně je v bezvědomí.

Pety 28. leden 2017, 22:00

Naděje umírá poslední... Věděli jste o těch nadorech před početím? Měla paní nějaké zdravotní problémy?

Tomas 28. leden 2017, 22:04

Vubec ne az pozdeji se vse ukazalo.

Pety 29. leden 2017, 20:11

Jak to s paní vypadá? Myslím na Vás...

Tomas 29. leden 2017, 20:16

Dekuji Doktor mi rekl ze to konzultoval s nekolika odborniky a reseni neni pani ma zhoubny nador s agresivnimi bunkami.

Pety 30. leden 2017, 09:13

Tak to je mi líto :(

Míša 30. leden 2017, 14:49

To je mi moc lito. Držím s vámi a vaši paní. Držte se.

Lenka 30. leden 2017, 15:22

Tomasi, drzim Vam , Vasi pani i miminku palce. Drzte se.

PeterZA 30. leden 2017, 17:26

Zdravím vás p.míša
Ja by som sa chcel len spýtať či bol váš nález zhubný alebo nezhubny a aký dlhý čas ste pociťovala danne príznaky ktoré opisujete..
Ďakujem

Míša 30. leden 2017, 17:43

nador byl nezhoubny meningom. Priznaky jsem mela od jara 2016. Ale jen tak 1 až 2x do měsíce. A nikdo to nepovažoval za důležité. No a po prokázaných testech, které proběhly říjen až listopad pak to běželo hopem. Jsem 18 dni po operaci. Ale nechali tam cca 15% nadoru na nervu. To ještě budu čekat jak to dopadne. Zda to nechaji a budoupak hlidat nebo to odstraní gama nožem.

PeterZA 30. leden 2017, 18:02

Ďakujem za odpoveď
A Držím palece hlavné nech vše dobré dopadne
A napadlo ma ešte či ste nemali problémy s rečou??? Ak vás to neotravuje samozrejmé
Ďakujem

Míša 30. leden 2017, 18:12

s řečí byl problém v momentě kdy jsem byla mimo. Chyběli slova ale co bylo horší v tento moment jsem nevěděla kde jsem co je za lidi okolo mne. To byly hrozne okamžiky. Pak to ustoupilo a ja se vratila zpět k normálu. Teď po operaci mam podobné momenty, ale to slibují ze povoli. Tak v soucasne chvili se učím par zapomenuzyvh věci. Děkuji vam za podporu. Musim přiznat že mi to hodně pomáhá. Ja vam take preji pevné nervy a hodně přátel.

Golden 16. únor 2017, 22:01

Ahoj mojmu melemu 6-ročnemu synčekovi diagnostikovali zhubny nador mozgoveho kmena gliom pet vysetrenie to ukazalo medzi 2.az trojkov biopsiu som odmietla chcela by som sa spytat nakolko ma nador na velmi zlom mieste či zaberaju oziare ??? dokazu to zmensit?? nador ma velkost 37mmx40mm chceli by sme ho najprv zmensit a potom vyoperovat mate niekto skusenosti?

Michaela 10. březen 2017, 16:30

Dobrý den,
manželovi před měsícem zjistili nádor, nejspíš meningeom na mozkovém kmeni silně sycený okolními cévami. Mozkový kmen je pod tlakem nádoru ohnutý. Manžel má bolesti hlavy, závratě, návaly horka do hlavy. Je zde prosím někdo, kdo prodělal operaci podobného nádoru ve stejném místě, příp. jaké byly následky operace? Manželovi řekli, že místo je velmi špatně operovatelné a vyhlídky nejsou dobré. Děkuji za odpověď.

sonik 10. březen 2017, 19:48

Dobrý den paní Michaelo,to mě mrzí-mám za sebou operaci meningeomu velikosti 29/20/25mm na mozkovém kmeni. Operovaná jsem byla v Praze na Homolce-v Ostravě mi dávali šanci padesát na padesát-Praha to viděla jinak.Po operaci jsem rehabilitovala postižený lícní nerv,který se vyléčil zcela.Dnes jsem pod pravidelnou kontrolou -vyléčená.Ráda vám odpovím na otázky-věřím,že jich máte spoustu.

Michaela 11. březen 2017, 21:11

Dobrý večer Sonik, děkuji za odpověď. Jsme z Ostravy a ve fakultní nemocnici byl manžel na dosti podrobném vyšetření, při kterém se toto vše zjistilo. Problémy má už více než rok, ale nikdo to moc neřešil. Byli jsme na konzultaci v Havířově u primáře neurochirurgie a ten řekl, že si na operaci netroufá a odkázal nás na nemocnici v Ústí nad Labem a ještě nějakého japonského specialistu. Ještě máme konzultaci s primářem neurochirurgie ve fakultní nemocnici v Ostravě. Chtěla jsem se zeptat jak dlouho jste byla po operaci v neschopnosti a jaké jste měla problémy před operací a po ní. Manžel má strach ze ztráty hybnosti a paměti:-( Děkuji za odpověď a gratuluji k uzdravení.

sonik 11. březen 2017, 21:52

Dobrý večer,problémy než se přišlo na příčinu mých problémů-nádor se mi dotýkal trojklanného nervu a vyvolával příšerné křeče ,ve Frýdku mě lékaři léčily silnými léky,které mě jen utlumily,až náhoda tomu chtěla a dostala jsem se k lékaři do Třince-ten po příčině šel a když viděl výsledek magnetické rezonance to šlo rychle a do deseti dnů jsem byla po operaci .V Ostravě jsou také výborní lékaři a mám radu-nenechte se odbýt ,ptejte se lékařů vždyť i ta Praha není tak daleko......hodně sil
Po operaci jsem byla doma necelý rok,měla jsem problém s rovnováhou a soustředěním ,dnes se vyhýbám velkému hluku ale na toto se dá zvyknout.Přeji aby měl váš manžel tolik štěstí jako já...

Maty 13. březen 2017, 13:32

Dobrý den, já jsem po operaci v 09/2015 viz. mé příspěvky výše, doma jsem byl 10 měsíců, po operaci se mi stále motá hlava, někdy více někdy méně, záleží i na změně počasí, dle lékaře se to časem zlepší, ale moc tomu již nevěřím, je to už přece jen dost dlouho po operaci, jinak Neurochirurgii v Ústí nad Labem doporučuji, primář prof. MUDr. Sameš CsC. je kapacita, hodně štěstí ať to dobře dopadne

Michaela 14. březen 2017, 17:27

Dobrý den, děkuji za odpověď. Prof. Sameše jsme již kontaktovali a operace je naplánovaná na květen. Mohla bych se zeptat, zda máte s touto klinikou a konkrétně s prof. Samešem nějaké zkušenosti? Jsme z toho dost nervózní, hlavně aby vše dobře dopadlo. Snad se Váš stav ještě zlepší, manžel má motání hlavy už teď tak nevím. Děkuji za odpověď.

Maty 15. březen 2017, 09:11

Tak zkušenosti kladné, prof. Sameš je nástupcem a řekl bych i žákem prof. Beneš, předního neurologa, který je v současné době primářem v Praze, pokud ho bude operovat přímo prof. Sameš, tak to jistě dobře dopadne, jinak personál vlídný, prostředí i vybavení na úrovni. I ostatní lékaři velmi dobří, držím palce a v případě, že by Vás ještě něco napadlo, rád zodpovím.

Pavla 12. říjen 2017, 21:42

NÁDOR MOZKU
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, četla jsem mnoho čláků, ale nikde jsem se nedočetla odpověď na svou otázku.
Můj tatínek, bohužel již zemřel na glioblastom 4.stupně. Žil zdravě, nikdy nekouřil, celý život jedl mnoho ovoce a zeleniny, z 80% jedl pouze bio maso (byl to myslivec i chovatel domácích zvířat), žil na vesnici v blízkosti lesa, nebýval nemocný, s ničím se dlouhodobě neléčil, nejedl léky a ani netrpěl žádnou nemocí ani virózou před vypuknutím nemoci. Přibližně měsíc před propuknutím prvních příznaků se nedopatřením uhodil do hlavy. Neměl otřes mozku ani nic podobného. Po ráně upadl (klopýtl) na zem, ale hned vstal a byl zcela normální.
Prosím, je možné, že ránou do hlavy propukla tato zákeřná nemoc?
Předem moc děkuji za jakoukoliv odpověď.
Pavla

Pety 13. říjen 2017, 08:26

Dobrý den, jsem po operaci objemného meningeomu z 2/2016 a jako jedna z příčin vzniku mohl být úraz hlavy či jednoduše došlo k náhodné mutaci buněk.

Pavla 13. říjen 2017, 10:41

Děkuji za odpověď.

Dáda 29. listopad 2018, 22:29

dobrý den ,sestra má už 9 měsíců po operaci nádoru v hlavě,byl dost veliký ,ale podařilo se jim to celé odstranit.Ovšem vidí jen světlo a tmu ..byl naštěstí nezhoubný. Je vůbec nějaká šance,že bude někdy vidět, děkuji za odpoved

Dáda 29. listopad 2018, 22:29

dobrý den ,sestra má už 9 měsíců po operaci nádoru v hlavě,byl dost veliký ,ale podařilo se jim to celé odstranit.Ovšem vidí jen světlo a tmu ..byl naštěstí nezhoubný. Je vůbec nějaká šance,že bude někdy vidět, děkuji za odpoved

Pety 1. prosinec 2018, 05:02

To je otázka spíše pro lékaře.. Mně meningeom operovali, jak se říká za 5 min 12 a dioptrie už mi zůstaly, takže z vlastní zkušenosti bych nějakému zázračnému zlepšení už nevěřila...

Pety 1. prosinec 2018, 05:02

To je otázka spíše pro lékaře.. Mně meningeom operovali, jak se říká za 5 min 12 a dioptrie už mi zůstaly, takže z vlastní zkušenosti bych nějakému zázračnému zlepšení už nevěřila...

patricie 22. prosinec 2019, 13:06

dobry den mne se zda ze mam asi nador na mozku uz pul roku mne boli hlava a sili uz skoro nevidim na blizko ani na dalku mam mlhavo pred ocima uz neslisim na jedno ucho ani leky nezabyraj a nehorazni bolesti hlavi mam pokazdy mi znehybny jedna strana tela nevim co mam delat poradte

patricie 22. prosinec 2019, 13:07

uz i zapominam jsem nekdy i mimo ze nevnimam mluvim nekdy ze ani mi neni rozumnet

Pety 26. prosinec 2019, 19:10

CT hlavy Vám dělali?

Pety 26. prosinec 2019, 19:10

CT hlavy Vám dělali?

patricie 30. prosinec 2019, 00:44

ano

Pety 30. prosinec 2019, 07:28

A bylo tam něco?

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.