Dárkové sady koření

Nádor podvěsku mozkového

Adenom hypofýzy

Příčina

Hypofýza (podvěsek mozkový) je část mozku, která pod vlivem vyšších mozkových center (hypothalamus) produkuje hormony. Tyto hormony působí na periferní žlázy v těle a ovlivňují množství hormonů, které tyto endokrinní žlázy vytvoří a uvolní. Adenom je nezhoubný nádor, který, pokud postihne hypofýzu, narušuje uvolňování jejích regulačních hormonů – uvolňuje se jich buď moc, nebo málo. Tato nadprodukce nebo naopak nedostatek regulačních hormonů působí na periferní endokrinní žlázy, které pak v závislosti na typu poruchy reagují.

Při nadprodukci regulačních hormonů produkují i ony více hormonů a ty pak v tkáních vyvolají větší reakci (například nadprodukce růstového hormonu vyvolá gigantismus – nadměrný růst u dětí). Při nedostatku je pak produkce hormonů žlázou snížena nebo chybí a ve tkáních se pak nedostavuje obvyklý účinek (například při centrálním typu Addisonovské nemoci nejsou produkovány hormony nadledvin – tím klesá tlak a je snížena schopnost reagovat při stresových situacích. Pokud tato situace nastane, dostane se pacient do šoku a může zemřít.).

Protože adenom roste, utlačuje okolní struktury v mozku.

Průběh

Při vzniku adenomu se objevují ze začátku poměrně nespecifické příznaky. Později se stávají typičtějšími. Tyto příznaky vyplývají z toho, jaká žláza je ovlivněna. Příklady jsou uvedeny v odstavci s příčinami. Jednotlivé hormonální poruchy jsou pak přesně vypsány u jednotlivých onemocnění.

Často se také objeví příznaky, které vznikají kvůli růstu adenomu v lebce a útlakem tkání, které sousedí s podvěskem mozkovým. Velmi blízko se mu nachází zrakový nerv. Tím, jak adenom na nervová vlákna tlačí dochází k výpadkům zorného pole – pacient pak vidí třeba jen polovinu obrazu jedním okem, druhá je černá. Při zasažení všech vlákem nasává slepota. Při růstu adenomu směrem k žilním splavům nastává obrna víček, jejich padání, může být také rozmazané nebo zdvojené vidění. Pokud adenom tlačí na spánkový lalok mozku, pociťuje pacient čichové halucinace. Při tlaku na centrální struktury jsou popisovány bolesti hlavy, rozvoj demence, psychóz, mohou se objevit záchvaty smíchu.

Vyšetření

Pacientovi je nejprve uděláno CT vyšetření nebo magnetická rezonance, aby se přesně zjistilo, kde se adenom nachází, jakou má velikost a kam tlačí. Je také vhodné podstoupit oftalmologické vyšetření na očním oddělení – vyšetření perimetrem.

Léčba

Samotné léčení je buď farmakologické, kdy se podávají substituční hormony při jejich nedostatku – tato metoda ale platí jako první volba pouze u nádoru zvaný prolaktinom. V ostatních případech je adenom odstraněn neurochirurgicky. Pokud je adenom hypofýzy objeven brzy, je prognóza pro pacienta velmi dobrá.

Diskuze

Viky 9. duben 2013, 17:00

Dobrý den,
již několik týdnů mám občasné tupé bolesti hlavy s čichovými halucinacemi(cítím cigaretový kouř-jsem nekuřák a v mém okolí jsou taktéž nekuřáci).Bolesti vystřelují do spánků. Dneska jsem se dala do prátání po internetu a zjistila jsem přeážně samé náorové onemocnění a v celku mě to vystašilo. Děkuji

virtualninemocnice.cz 9. duben 2013, 17:50

Dobrý den,
čichové halucinace nejsou nikdy v pořádku - zajděte si co nejdříve ideálně k neurologovi. Pokud máte současně bolesti hlavy, měla byste být vyšetřena, zda se nejedná o nějaký expanzivní proces v mozku nebo třeba o zánět.
Budeme rádi, když se ozvete, jak jste dopadla a držíme Vám palce, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Kačenka 12. duben 2013, 13:03

Dobrý den nedávno jsem ležela v neocnici kde se mi prováděla magnetická rezonance,lékaři zjistili nezhoubný nádor v podvěsku mozkovém o velikosti 8*10mm.pak že mám vyšší tlak a vyšší hladinu hormonů.Pak jsem slédována v Endokrinologické poraně.A já bych ráda chtěla slyšet váš názor co se s tím tak asi dělá a jestli si mám dělat nějaké starosti.Rozhodně bych asi chtěla vše řešit operací bojím se že by mohl ten nádor být do budoucna aktvní.Předem děkuji za

Kačenka 12. duben 2013, 13:04

vaší ochotu a čas s pozdravem.Kačenka

virtualninemocnice.cz 12. duben 2013, 16:34

Dobrý den,
nádory podvěsku mozkového jsou obvykle nejvíce nebezpečné svou produkcí hormonů a riziko jejich zvratu do maligního nádoru je poměrně nízké. Větší problém dělá jejich růst, kdy nádorová masa tlačí na okolní struktury - typicky na zrakový nerv a to způsobuje tzv. skotomy - výpadky v zorném poli.
Pokud plánujete děti, dělá v tomto případě také problém hormon prolaktin, který je kvůli nádoru často produkován ve zvýšené míře a to způsobuje poruchy ovulace a menstruačního cyklu.

Pokud jste sledována v endokrinologické poradně a daří se hormonálně nádor kontrolovat s tím, že nemáte problémy kvůli útlaku, asi bychom z nádoru nebyli příliš vystrašení. Asi 10% lidí totiž drobné nádorové ložisko na podvěsku mozkovém má a obvykle se na něj ani nepřijde nebo přijde až náhodně při pitvě.

Choďte ale na pravidelné kontroly, jak máte domluveno s Vaším lékařem, v případě problémů ho samozřejmě navštivte okamžitě. Protože Váš lékař Vás zná nejlépe, jistě Vám doporučí vhodnou léčbu.

Přejeme Vám pevné zdraví, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Kačenka 15. duben 2013, 17:32

Dobrý den tento týden jsem vám psala že mi v nemocnici našli nezhoubný nádor v podvěsku mozkovém.Ještě by mě zajímalo zda hormony které tvoří tento nádor,mohou ovlivnit sexsuální život ženy a zda také může ovlivnit menstruační ciklus.Na tento nádor mi paní doktora napsala Dostinex ale stejně se cítím divně.Také by mě ještě zajímalo zda ovlivňuje chování člověka.Občas sama sebe poslední dobou nepoznávám.Velice vám děkuji za vaší odpověď.Kačenka

virtualninemocnice.cz 17. duben 2013, 15:04

Dobrý den,
protože podvěsek mozkový je hormonální regulační centrum našeho těla, produkuje několik důležitých hormonů, které pak v cílových tkáních vyvolají produkci hormonů. Mezi nejdůležitější patří ACTH (stimulace nadledvin), LH a FSH (hormony stimulující pohlavní cykly), ADH (koloběh vody v těle), prolaktin (ovlivnění laktace a libida), oxytocin (děložní kontrakce) a další.
Pokud Vám Vaše lékařka předepsala Dostinex, který se používá běžně v porodnictví při zástavě laktace, pravděpodobně Váš nádor produkuje ve zvýšené míře prolaktin. Ten mimo jiné ovlivňuje i sexuální chování a menstruační cyklus.
Protože neznáme Vaše další hormonální hodnoty, těžko se můžeme dohadovat do jaké míry ovlivňují Vaše chování - na něm se může podepisovat i stresující období, kterým si procházíte.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

myš 22. duben 2013, 00:08

Děkuji Virtuální nemocnici za velmi dobré vylíčení.

virtualninemocnice.cz 22. duben 2013, 07:57

Jsme rádi, že jsme Vám mohli alespoň takhle pomoci!
Hezký den.

Mary 2. květen 2013, 18:12

Dobrý den,

ráda bych se zeptala - trpím již 3 roky nárazovitou poruchou čichu - kakosmií. Byla mi dělána veškerá ORL vyšetření, CT mozku, MR, atd...nebyla nalezna žádná příčina, která by mohla tuto poruchu způsobovat. Zajímalo by mě, zda existuje ještě nějaké vyšetření, které by mohlo zobrazit něco, co nemuselo být ve výše uvedeném vidět? Ještě bych ráda uvedla, že za poslední rok jsem přestala menstruovat, jsem hodně unavená a mám nažloutlou kůži na rukách. Mohla by být souvislot? Endokrinologické vyšetření mám v pořádku, po odběru krve jsou v normě i hormony a prolaktin.

Děkuji a budu vděčna za odpověď. M.

virtualninemocnice.cz 2. květen 2013, 19:14

Dobrý den,
tak to je opravdu oříšek, se kterým Vám asi neporadíme vzhledem k tomu, že máte udělána veškerá běžná vyšetření. Jediné, co nás napadá, je ještě vyšetření jater pokud Vám žloutnou dlaně. Předpokládáme ale, že i tato vyšetření jste podstoupila?
Hezký den, Vaše VN.cz

Mary 3. květen 2013, 07:38

Děkuji za rychlou odpověď...Testy na játra udělaná nemám, protože žlutým dlaním jsem pozornost nevěnovala, upozornil mě na ně přítel (v porovnání s jeho). Myslíte, že tam by mohla být nějaká souvislost?

virtualninemocnice.cz 4. květen 2013, 21:48

Žlutá barva kůže obecně signalizuje zvýšenou hladinu bilirubinu, která může mít mnoho příčin - zvýšený rozpad červených krvinek, potíže přímo v játrech nebo v odtoku krve z jater. Pokud Vám jaterní testy nebyly dělány, doporučili bychom Vám je.
Hezký den, Vaše VN.cz

slunecnice 14. srpen 2013, 08:56

Dobrý den,
prosím Vás, zda by bylo možno odpovědět mně na tuto otázku. Moje dcera po čtvrté operaci nádoru mozku, byla dána domů. Žádná léčba již není možná. Nádor tlačí na hypofýzu a v nemocnici zjistili velký nárůst kortikoidů. Rozházely se jí minerály a má vysoký tlak. Po jakž tak úpravě minerálů ji paní obvodní doktorka dala na úpravu těchto minerálů Hydrocortizon 10mil. 2 1 1. Psané je, že je to náhrada hormonů kůry nadledvin. Ale, když je narušena hypofíza, což je podvěsek mozkový, tak nevím, zda je dobře naordinován hormon hydrocortizon. Mám strach, aby těch hormonů neměla nějak moc. Možná, že je v nádoru mozku i nějaký otok. Nevím.Prosím, moc Vás prosím o odpověď. Děkuji Naďa

virtualninemocnice.cz 19. srpen 2013, 20:42

Dobrý den, v mozku se tvoří pouze hormony, které stimulují periferní žlázy k činnosti. Pokud nedostávají signál k produkci hormonů, neprodukují je. Věřte proto lékaři Vaší dceři, že ordinuje dobrou léčbu. Jistě má i výsledky všech hormonálních testů a ví, proč léky podává.
Budeme Vám i Vaší dcerce držet palce. Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

rostomilka 27. srpen 2013, 13:04

Dobry den ,mamnador na hypofize u asi 3 roky zjištny a ikdo stim nic neděla jen chodim na kontroly a mam problem stim že piji deně 10 litru tkutin a nikdo nevi proč a rada nikde ,proim tedy o radu

ziraj 26. listopad 2013, 08:34

Dobrý den, asi před 3 roky jsem začala vylučovat mateřské mléko.Po návštěvě u gynekologa a odběrech mě byla zjištěna velmi vysoká hladina prolaktinu.Po magnetické rezonanci zjištěn melanom asi 4 mm.Jelikož jsem brala léky na deprese u níž mohlo docházet k tvorbě mat. mléka, po vysazení těchto léků se již netvořilo. Následná kontrolní rezonance ukázala zmenšení na 2 mmm. Od té doby nechodím na žádné kontroly.Nylo mi řečeno, že jen při potížích.Ptám se sama sebe, jestli by to lékaři neměli sami alesponˇjednou za čas zkontolovat jestli se s tím něco neděje? Děkuji za odpovědˇ.Rajtarová

Reňa 19. únor 2014, 20:57

Dobrý den, asi před rokem mi byla zjištěna atrofie hypofýzy(při spodině sedla).Nyní při kontrole na endokrinologii mi byla zjištěna vysoká hladina růstového hormonu.Dle očního vyš.mám omezení zorného pole-náznak temp.výpadku.Jestli to způsobuje nádor, zatím nevím. Zajímalo by mě, když se atrofie bude zhoršovat, co to pro mne znamená, jestli to jde nějak ovlivnit.Pokud vysokou hl.růst.horm.nezpůsobuje nádor, tak jak se to léčí.Je mně 60let. Moc děkuji za odpověď. Reňa

Kačenka 25. březen 2014, 20:40

Dobrý den v dubnu jsem vám psala že mám nezhoubný nádor v podvěsku mozkovém.CHtěla bych se zeptat,předtím když jsem to zjistila jsem zhubla devět kg,ale teď se mi stává praví opak.Nastopila jsem spět do zaměstnání,a začala jsem tloustnout.Je to něco co by mohlo souviset s tím nádorem?Děkuji.

Anička 20. říjen 2014, 18:35

Dobrý den, v prosinci jsem otěhotněla, ale HCG mi rostlo strašně pomalu, tak mi v nemocnici udělali laparoskopii, protože měli podezření na mimoděložní otěhotnění. Nicméně, po laparoskolii mi nic nezjistili, tak jsem podstoupila kyretáž. HCG mi začalo klesat, ale přestala jsem menstruovat. Můj gynekolog mi nasadil proveru na nastartování menstruace. Mezi tím jsem zjistila, že se mi v menší míře vytváří mléko. Pan doktor mě vysadil proveru a chodím každý 20 den na injekce, který mě vyvolávají menstruaci.Menstruuji 2 dny.Před 3 měsíci jsem byla na odběru prolaktinu a mněla jsem hodnotu 330, tak říkal, že to je v normě, ale před týdnem jsem byla na dalším odběru prolaktinu a ta hodnota stoupla na 1200. Dnes jsem se objednala na endokrinologii a snimi zahájila další léčbu. Prosím o radu, zda můžu mít tyto problémy od doby, co jsem podstoupila zákroky v nemocnici. Chtěly by jsme s manželem miminko a nevím, zda mám ještě nějakou šanci na otěhotnění. Děkuji za odpověď. Anička

elisabeth 2. leden 2015, 09:06

Dobrý den,
poslední dobou trpím bolestmi hlavy, dřív jsem s tím nikdy problém neměla. A už delší dobu na sobě pozoruji halucinace, v šumu slyším jakoby z dálky rozhovor lidí, občas jednoho, dvou někdy i více, ale nerozumím co říkají. Když si napouštím vanu slyším nádhernou hudbu v šumu. A včera se mi stalo, když jsem vystoupila z metra kde vždy byli dva východy tak tam kde byly normálně 3 dlouhé eskalátory, byla najednou zeď vypadala jakoby tam byla vždycky, byla jsem z toho hodně zmatená, když jsem venkem obešla metro, na druhé straně eskalátory byli a lidé normálně chodili do metra, dále mám i čichové halucinace (dnes cítíla jsem pervitin) bývalý přítel byl závislý na pervitinu, a já nesnáším tyto látky. bydlím sama a drogy neberu. Občas cítím příjemnou květinovou vůni bez zjevné příčiny. Strach z halucinací nemám, spíš to ve mě vždy probudí zvědavost a snažím se přijít na to odkud to jde. Kromě té příhody se zdí. ta mě trošku vyděsila, občas mám pocit že jsem se zbláznila.

rostomilka 2. leden 2015, 09:51

Tak ja jsem od 8.12.2014 po operaci hypofizi,bolesti hlavy ustoupili,nasadili leky na vše možné co zjistili a budu prý asi rok marodit tak uvidime co ukáže v dobnu rezonance jak to vypada

žofka 31. březen 2015, 00:01

Dobrý den,
můj otec má již po několikáté nádor na podvěšku mozkovém. Nádor tlačil na oční nerv. Teď mu bylo řečeno, že když půjde na další operaci mohl by přijít o zbytek zraku, který ještě má. Měl by jít na gamanůž. Zajímalo by mě jestli není možné ještě nějak zrak zachránit. Děkuji

Stanča 8. duben 2015, 18:33

Dobrý den v šesti letech v roce 1989 sem měla nádor v podvěsku mokovém který mi vyoperovaly a po té sem přestala vidět na pravé oko,prý kvůli poškození očního nervu mam na Vás dotaz zda to třeba v budoucnu půjde nějak operovat abych na to oko viděla ptala sem se svého endokrinologa ale chtěla bych slyšet váš názor a pohled protože jeho odpověď nebyla dostačujcí.Děkuji Stáňa

Stanča 8. duben 2015, 18:36

tady ještě Stanča u dotaazu jsem vyplnila špatně meil teď už snad správně

ivana 29. duben 2015, 14:40

dobrý den, prosím má dcera 25let má občasné potíže a to takové, že se jí udělá špatně, vidí rozmazaně vypadávají jí některé písmena a trne jí půlka obličeje někdy i ruka. byla na neurologii na vyšetření a řekli jí že je to začínající migréna. nemůže to být také porucha podvěsku mozkového?děkuji za odpověď ivana

Anička 30. duben 2015, 19:45

Ať si dcera nechá odebrat krev ohledně podvěsku mozkového a poté bych si nechala napsat žádanku na magnetickou rezonanci, kde důkladně prozkoumají podvěsek.

Stanča 7. květen 2015, 10:39

ahoj je tu vůbec někdo z virtuální nemcnice?pořád čekám na odpověd a zatím nic jak dlouho se tak čeká na odpověď?díky ahoj Stáňa

sandra 8. květen 2015, 11:52

Dobrý den,snaše objevili lékaři při mag.rezonanci malý nádorek v podvěsku mozkovém.Může to mít vliv na otěhotnění? Děkuji za odpověď,Sandra

tyna 15. leden 2016, 20:45

Dobrý den mám dotaz 8.1.2016jsem byla na nagneticé rezonanci kvůli zvýšené hladine prolaktinu a dnes jsem volala na výledky a je tam nález asi 3,1mm ale nevím k se postupuje dálv léčbě na engokrinologii jsem obědnaná ž na 22.2.2016 a chtěla bych se zeptat je nějká šance na otěhotnění zajak dlouho a jestli může nádor na hypofíze nějak ovlivnovat růst HCG při raném těhotenstv moc děkuji

eva 24. duben 2016, 19:24

Dobry den
chtela jsem se zeptat ktera medikace je nejlepsi na lecbu podvesku mozkoveho.ziji v anglii nador mam jiz 10 let a doktori tu moc zajem zda se nemaji.co me prekvapolo je ze mi rekli ze je to prolactin ale mleko mi z prsu nikdy neteklo.dali mi bromocriptine ze ktereho se dusim a je mi zle do takove miry ze nezvladam fungovat.poslednich par mesicu me zacali hodne bolet klouby v rukach a kolenou.kdyz jdu na kontrolu je to na 5minut.nikdo nema zajem o ton ze nedokazu kobtkontrolovat vahu a metabolismus mam rozhazeny.je mi 37 a kdyz jsem se ptala o tehotenstvi nikdo nemel zajem
dekuji za radu eva

tyna 24. duben 2016, 19:35

Dobrý den eva mám tímto také problém snažili jsme se o miminko a byl mi zjištěý zvýšený prolaktin dostala jsem na to na 4 měsíce Dotinex a po prážkách to mám pořádku ale byla jsem poslána na magnetickou reznanci kde mi zjistili nádor ma hypofíze podvěsku mozkovém 3,1mm ak tomu mi zjistili odchylu v štítné žláze meabolismus i menstruace je rozházená ted jsem to měla 3 měsíce v pořádku na štítnou žlázu mi byl napsán letrox 50mg půlka každý den až na sotu a neděli v úterý jedu na kontrolu z krve na ndokrinologii tak napíšu co mi řekli e t prý léčitelný a doprovází to vysoká váha nebo nízká pravidelnst měsíčků a nednost oufám že jsem vám to aspon rochu objasnila

eva 24. duben 2016, 19:44

Dekuji.hledam si ted soukromehi lekare v brne . Vaha mi vyletela o 40kg a jim malo. Pomohly vam leky snizit vahu? Podarilo se Vam otehotnet s dostinex?
Dekuji eva

tyna 24. duben 2016, 20:00

Bohužel se stále snažíme při začátku užívání letroxu jsem dala dolu za měsíc 8 kylo ale pak se to zastavilo a udržovalo se to ale doktorka říkala že to tak bude že za měsíc pk můžu dát domlu jenom kylo

Kajka 12. květen 2016, 12:14

Dobrý den, chtela bych se zeptat...sla jsem na gynekologii s bolesti prsou a zvetsovani se asi tyden pred menstruaci, poslal me na mamologii a z tama jsem byla poslana na sono prsou a na krev.v prsou nastesti nic nenasly, ale z krve meli vysoke hodnoty hormonu a cehosi. Rekli mi, ze to vypada na nador na hypofyze. Mam tu i vysledky. Chtela bych znat vas nazor zda z toho neco vyctete...s_tsh 5,304 mu/l , prolaktin s: 628 miu/l. , progesteron s: 8,31 nmol/l .....jsem objednana ke specialistovi, ale az za mesic...tak bych rada znala vas nazor, zda si i vy myslite ze by to mohl byt ten nador nebo ne, a co by to v pripade toho nadoru pro me znamenalo...dekuji moc predem za odpived :) klara

tyna 12. květen 2016, 18:33

já ho mám a kvůli tomu jsem měla vyšší prolaktin a sníženou fnkci štítné žlázy podívám se na své výsldky které mám v pořádu a můžee si porovnat hodnoty tsh 3,355 mlU/l prl 22,1 miu/l

Kajka 12. květen 2016, 18:44

Takze to chaßu tak, ze ten nador mate? A jak se to u vas resilo?

Kajka 12. květen 2016, 18:45

Aha, uz to ctu. A na to berete jen prasky a ono se to spravi? I ten nador ? :-o

tyna 12. květen 2016, 18:47

beru letrox kdyby jse chtěla věděn něco víc napište na email martinakys@centrum.cz letrox je na štítnou žlázu i ten nádorek že by se měl zmenšit až vymizet

Týna 13. květen 2016, 13:51

Dobrý den,
před dvěmi lety jsem měla poprvé záchvat bolesti hlavy, který vypadal jako migrenický, ale od té doby nic. Poté jsem byla na očním, kde mi dělali vyšetření perimetrem a paní doktorka říkala, že výsledky jsou špatné a měla jsem výpadky zorného pole. Byla jsem poslána na neurologii, kde mě odeslali na CT a později na MRI, kde se ukázalo, že mám prý jen zvětšenou hypofýzu a na neurologii mi diagnostikovali migrénu. Ale nyní, pár měsíců se mi začíná horšit zrak, tak nevím jestli je důvod se plašit kvůli hypofýze, nebo je to pouze zrakem. Díky za odpověď.

Eva 11. září 2016, 01:29

Dobrý den,
Nevím kam bych měla jít, jsem už docela zoufalá mám poslední dobou velké bolesti hlavy vysvětlující do spánku bolesti praveho oka vadí mi svetlo vidím jakoby mlhu nemuzu zaostřít ani se soustředit, navaluje se mi na zvraceni i kdyz se snažím bolest mi i nechce ustát i přes prášek.
Mám čechové potize mnohdy necítím nic chvílemi slabé a jen určití pach.
Mám sníženou funkci štítné žlázy asi za 4 roky jsem přibrala o 30 kg i kdyz jsem jídelníček nebo pohyb nezměnila na břiše mám purpurové vystouple strije a za krkem se mi dělá hrb docela jsem jsem si zacla všímat změn a stydím se za ty velké strije, několik let bojují s poruchami menstruace vůbec jsem mexický nedostávalo i rok. Pak jsem přešla na jinou gynekologie kde byla paní doktorka ochotná a snažila se abych menstruaci dostala jenže se mi začali dát cysty, a teď zase menstruaci dostávám a nedostavam...
Dále se lecim na koznim s infekcemi kůže ve formě impetigo které mám velmi často a špatné se mi hojí tak jsem byla odeslána na alergologie kde mě paní doktorka zkoumá dále na potravinovou alergií protože jsem často nafoukla jako vzduchovky mám zácpu nemuzu chodit na velkou a paní doktorka na fastru si myslí zda mi nevadí mouka proto také chce vysetreni na potravinou alergii...Mam toho fakt hodně a nevím co mi je chtěla jsem vám jen nastínit situaci hlavně me zajímá proč mě bolí ta hlava oko a ten čich a proč mám ty stáří které němuž i jsem sledována na ebdokrinologii a paní endokrinolozka mi řekla ze pokud pribirat tak ať se kontrolují sama a z moci jsou pri nadledviny v pořádku ale já se tedy necítím v pořádku prosím pomozte?

Michal V. 12. listopad 2016, 18:25

Dobrý den,
Může nadměrné užívání drog (zjm. pervitinu, popř. jiných toxických látek či jedů) zapříčinit vznik adenomu hypofýzy?

Děkuji za odpověď.

Lucienne 2. březen 2017, 00:42

Dobrý den Michale V. Můj názor je takový,že to nezpůsobí nádor na mozku,ale demenci ;) Kdyby jsi nefetoval, nemusel by jsi mít tak přihlouplé otázky ;)

Michal V. 3. březen 2017, 17:45

Dobrý den Lucienne. Děkuji za odpověď. Jen podotýkám, že hypofýza nemá s mozkem nic společného, nachází se zcela mimo něj. Díky Vaší "chytré" odpovědi jsem rád, že ta demence se týká spíše Vás, protože takhle pitomou odpověď na mou otázku může napsat opravdu jen dement jako Vy (s prominutím) :-) Hezký den

Michal V. 3. březen 2017, 17:54

Mohu požádat o seriózní odpověď na mou výše uvedenou otázku "Zda může nadměrné užívání drog (zjm. pervitinu, popř. jiných toxických látek či jedů) zapříčinit vznik adenomu hypofýzy?" otázku bych ještě doplnil "Zda může může nadměrné užívání drog (zjm. pervitinu, popř. jiných toxických látek či jedů) zapříčinit nesprávné fungování hypofýzy?" Děkuji za odpověď.

luk 24. leden 2018, 18:22

Zdravím jsem po operaci nádoru 15.1.2018 na hypofyze o velikosti 40x38mm
vše proběhlo v pořádku druhy den jste na nohách neboj te se toho doporučuji UVN uměj to piju méně ostatní testy ještě nemam.

Ahoj Lukáš


E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.