Dárkové sady koření

Nádor sítnice

Ratinoblastom

Obvyklé příznaky nemoci: Neostré vidění, výpadek zorného pole, bolest hlavy

Příčina

Retinoblastom je zhoubný nádor sítnice, který se vyskytuje u dětí většinou v prvních třech letech, vzácně pak po šestém roce. Objevuje se přibližně u 1 dítěte z 20 000.

Příčinou je ve velké části případů dědičná vada, která se dědí autosomálně dominantně – postihuje tedy obě pohlaví stejně a vyskytuje se v rodině u více členů. Proto, pokud se objeví nádor sítnice u jednoho dítěte, měli by být všichni jeho sourozenci zvýšeně sledováni.

Může se ale také jednat o náhodně vzniklý nádor. Pravděpodobnost tohoto náhodného vzniknutí zvyšují infekce v těhotenství, kouření, alkohol a další návykové látky během celé doby těhotenství.

Průběh

Nádor postihuje obvykle pouze jedno oko, výjimečně se objevuje v obou očích. Může začínat šilháním, poruchami vidění, mžitkami. Zajímavé je, že některé nádory byly objeveny náhodou, kdy si rodiče všimli, že na fotografiích má jejich dítě pravidelně při focení s bleskem červené pouze jedno oko. U druhého byla jeho barva spíše šedo – modrá.

Tím, jak nádor roste, zamezuje cirkulaci nitrooční tekutiny, což se projeví zvýšeným nitroočním tlakem, který vede ke vzniku zeleného zákalu (sekundární glaukom).

Nádor může svým růstem prorůstat podél zrakového nervu až do mozku.

Vyšetření

Velmi důležité je včasné vyšetření oka očním lékařem. Ten prohlédne sítnici s pomocí štěrbinové lampy a poté navrhne případná další vyšetření jako je magnetická rezonance a další.

Léčba

Léčba závisí hodně na tom, jak je nádor velký. U malých nádorů, kdy pacienti na oko ještě vidí, je možné vyzkoušet nádor odstranit laserem. U větších nádorů se pak odstraňuje celé slepé oko. Současně se podává i chemoterapie.

Diskuze

aladin 2. leden 2013, 20:54

Prosím o vyjádření odborníka-jedná se ale o 60-ti letou ženu, kde ji ultrazvukem diagnostikovali melanom na sítnici(nem.Most)a posílají ji do Prahy (9.1.013)Je možné,že to může postihnout i dospělého člověka?Pociťuje to asi měsíc, na oko vidí, ale má ty mžitky. Vím, že se 9.1. dozvíme v Praze víc, ale jsem z to

aladin 2. leden 2013, 21:04

Prosím o vyjádření-jedná se o moji ženu-60 let, na oko vidí, ale má mžitky-v nem.Most ji lékařka dle ultrazvuku diagnostikovala melanom na sítnici a posílá ji do Prahy na 9.1.2013- píšete,že to postihuje malé děti-tak myslíte, že to musí být skutečně ono, nebo je ještě naděje, že se muže jednat o něco jiného a nehrozí metastáze třeba do mozku?Jsem zoufalý-Děkuji za odpověď-Vladimír Štěch

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.