Nádor tlustého střeva a konečníku

Kolorektální karcinom

Příčina

Příčiny kolorektálního karcinomu lze rozdělit do dvou skupin. Největší z nich (tedy asi 90% případů) vznikají na podkladě rizikových faktorů – nevyvážená strava s převahou masa (hlavně druhotně zpracované masné výrobky – uzeniny, masné polotovary), nedostatkem zeleniny, vlákniny, kouření, konzumace alkoholu – a to hlavně tvrdého, obezita. Patří sem i předchozí nádorové onemocnění – hlavně karcinom prsu, vaječníku nebo endometria (dělohy). Druhou skupinu příčin (10% případů) tvoří nádory vznikající na genetickém podkladě. Sem patří zejména familiární adenomatózní polypóza a syndromy Gardnerův, Turcotův a Lynchův. Přesto jsou ve zvýšeném riziku i osoby, které rakovinu tlustého střeva již v rodině měly – riziko pak roste s blízkostí nemocného příbuzného.

Průběh

Ve většině případů vzniká nádor tlustého střeva na podkladě polypu. Polyp je vlastně zmnožení buněk sliznice. Tyto buňky se ale snáze než ostatní slizniční buňky přemění a z polypu po čase může vzniknout právě nádor. U familiární adenomatózní polypózy, Gardnerova a Turcotova syndromu vznikají ve střevě polypy v počtu větším než je 100. I tyto polypy se pak časem přeměňují a je u nich vysoké riziko nádorového zvratu. U osob, které ale nemají tyto syndromy je polypů mnohem méně. Pokud polypy zasahují do střevní dutiny, mohou být procházející potravou poraněny a mohou krvácet. Pokud dojde k nádorové přestavbě a ve střevě se již nachází karcinom, může krvácet i on. Není to ale pravidlem. Pokud trvá drobné krvácení do střeva dlouho – a mnohdy je opravdu tak malé, že ani není poznat, často dojde k anémii – tedy nedostatku krevního barviva v krvi (hemoglobinu). Úkolem hemoglobinu je přenášet kyslík ke tkáním. Pokud je ho ale málo, trpí člověk zvýšenou unavitelností, snadno se zadýchává. Další potíže se objevují spíše nespecificky, takže mnohdy trvá dlouho než se pacient rozhodne navštívit lékaře, protože je přikládá dietní chybě. Jedná se hlavně o bolestivé nucení na stolici nebo neuspokojivé vyprázdnění, střídání zácpy a průjmu, bolest břicha, trávicí obtíže, později často přistupuje hubnutí, únava, lehké teploty. Stolice může být tmavší nebo až černá, což je dáno trávením krve, na jejím povrchu může být také čerstvá krev nebo i hlen.

Vyšetření

Pokud pacient některý z těchto příznaků pozoruje, měl by vyhledat lékaře a nechat se vyšetřit. Významným vyšetřením je vyšetření per rectum – lékař zavede do konečníku prst a prohmatá jeho střeny. Touto metodou se ročně odhalí významné procento kolorektálních karcinomů. Zároveň je možné vyšetřit stolici, zda se v ní nenachází krev pomocí testu na okultní krvácení. Přesto však tyto metody nejsou dostačující. V prvním případě může růst nádor výše než lékařův prst dosáhne, ve druhém pak může jít o nádor, který nekrvácí. Výsledky jsou pak negativní, nádor však roste dále. Proto je nejúčinnějším vyšetřením koloskopie (kolonoskopie).

Léčba

Pokud je při koloskopii odhalen pouze polyp, je vždy preventivně odstraněn a to přímo během koloskopického vyšetření, aby byla vyloučena jeho nádorová transformace. Tím je vše vyřešeno a pacient je pouze sledován při pravidelných kontrolách. Pokud je ale nalezen nádor, který je operabilní, je nejdůležitějším krokem léčby jeho odstranění. Při včasném odhalení je možné provést odstranění endoskopicky – jedná se o stejný výkon jako při kolonoskopii, ale navíc je odstraněna nádorově změněná sliznice. U později odhalených nádorů je již třeba provést resekci střeva – tedy vyříznutí postiženého úseku střeva. Mnohdy je ale nemožné operaci provést a je třeba nádor nejprve ozařovat, aby došlo k jeho zmenšení. Významná je rovněž chemoterapie nebo biologická léčba. V České republice jsou zavedeny preventivní programy, kterých je výhodné se zúčastnit, protože jsme celosvětově první ve výskytu tohoto onemocnění na světě. Jedná se o preventivní test na okultní krvácení a preventivní koloskopii (kolonoskopii).

Petr 11. srpen 2014, 16:22