Nádor žlučníku a žlučových cest

Příčina

Nádory žlučníku a žlučových cest postihují třikrát více ženy a objevují se až ve stáří – nejvíce okolo 70. roku. Riziky pro vznik této rakoviny jsou opakované záněty žlučníku a žlučovodů, vrozené vývojové anomálie vývodných žlučových cest nebo některé parazitální infekce, kdy se parazité hromadí právě v těchto místech. Nejvyšší riziko vzniku tohoto onemocnění mají ale pacienti s ulcerózní kolitidou.

Průběh

Toto onemocnění probíhá velmi dlouho bez příznaků, a proto pacienti obvykle přicházejí k lékaři až s pokročilejšími stádii. Příznaky pak vypadají jako při zánětu žlučníku nebo jiném běžnějším onemocnění – hlavní je bolest v pravém podžebří, pocit na zvracení, zvracení, trávicí potíže, někdy i průjmy, nechutenství, se kterým pak souvisí hubnutí. Většina příznaků se pak zhoršuje po příjmu tučné stravy.

Může se objevit i žlutá barva kůže – žloutenka, která je způsobena ucpáním žlučových cest nádorem. Žluč, která je žlutá a správně má odtékat do střeva, se hromadí před překážkou a postupně se vstřebává do krve a pak i do kůže, což udělá žlutou barvu kůže, sliznic a bělma. Tato kůže navíc svědí. Mohou se přidat i zvýšené teploty nebo horečky.

Vyšetření

Nádor je zobrazován hlavně pomocí CT nebo ultrazvuku.

Pomocí ERCP, což je endoskopická metoda, která probíhá jako gastroskopické vyšetření (hadička s kamerou se zavede přes jícen – u ERCP až do střev). Když se lékař dostane hadičkou až k vyústění žlučovodů do tenkého střeva – dvanáctníku, vstříkne do žlučových cest kontrastní látku a udělá rentgen. U zdravého člověka projde až do žlučníku, pokud je ale ve žlučových cestách překážka – v tomto případě nádor, může to být ale častěji kámen, zobrazí se díky tomu místo překážky.

Léčba

U pacientů je hlavní léčebnou volbou chirurgické odstranění. Pokud nádor odstranit nelze, je v jeho místě zaveden stent – trubička, která zajistí, že jsou žlučovody průchodné.

Dalšími metodami, které se s chirurgickým výkonem kombinují je ozařování (radioterapie) a chemoterapie.

Hedvika 5. prosinec 2013, 12:28

Dobrý den, patří k rizikům onemocnění rakovinou žlučník i dědičnost. Moje maminka zemřela na rakovinu žlučníku v 80 letech. Celý život v něm měla kameny a tráily jí občasné záněty. Hrozí tedy i mně rakovina žlučníku? Je mi 50 let.

mary 29. září 2015, 21:35

eva 21. červen 2018, 12:38