Dárkové sady koření

Neprůchodnost střev

Ileus

Příčina

Neprůchodnost střev má tři příčiny.

Mechanickou (obturační), která vzniká tak, že se střevo zaškrtí. To se může stát například u příliš volného střevního závěsu, kdy se střevo obtočí a vytvoří jakoby uzel.

Nervovou, kdy vlivem chybného nervového impulzu dojde ke stažení střevní stěny, což významně zúží průsvit a dochází nejprve k městnání a později i k ucpání průchodu – spastický ileus. Druhou variantou je, že jsou nervy porušeny a střevo ochabne a je porušená peristaltika. Stav se pak označuje jako paralytický ileus.

Třetím typem je cévní ileus, kdy cévy, které střevo zásobují, jsou například ucpány vmetenou sraženou krví nebo se v nich sraženina sama vytvoří. Ve střevní stěně, která nemá dostatek kyslíku a živin dochází k odumření buněk, oblast pak nefunguje správně a tvoří se tzv. ischemické ložisko. Tento princip vzniku je stejný jako například u srdečního infarktu, kde ložisko také vzniká kvůli nedostatečnému zásobení srdečních buněk kyslíkem.

Může být i tzv. smíšený ileus, kde se příčiny kombinují.

Průběh

U pacientů se objevuje bolest břicha, která se stále zvětšuje. Při poslechu břišní dutiny je v ní ticho a chybí typické přelévání střevního obsahu. Břicho je nafouklé, na pohmat bolestivé. Pokud dojde k prasknutí střeva, je břicho prkenně napnuté.

Pacienti mají horečku, mohou mít poruchy vědomí a upadat do šoku. Jedná se v mnoha případech o život ohrožující stav, je tedy nutné včas vyhledat lékaře.

Vyšetření

Pacientům je provedeno běžné vyšetření břicha a je udělán snímek břicha rentgenem.

Léčba

Obvykle je třeba provést včas operaci, kdy je postižený úsek obvykle odstraněn a zdravé části střev sešity.

Diskuze

Martina5443 19. duben 2013, 09:54

Dobrý den pane doktore,minulý týden jsem byla přijata do nemocnice s velkými bolestmi břicha v levém boku a podbříšku a následně i celého břicha,zácpou a plyny také odcházely jen obtížně.Na sonu byl jen výrazný meteorismus tračníku,na rtg také nic významnějšího.Pan doktor říkal,že ve střevě bude asi nějaká překážka.Naštěstí se to obešlo bez operace,dávali mi infuze, nálevy,ale bez většího úspěchu.Dostala jsem vypít litr Fortransu,po kterém jsem měla velké křeče,ale zabral aspoň troškuDomů mně pustili v pondělí v celkem stabilizovaném stavu.Dodržuji dietu,ale bez projímadla na velkou nejdu a když více tlačím tak ta levá strana hodně bolí.Užívám Lactulosu 3x denně 2 polévkové lžíce,mám z toho jen velké křeče v břiše a sem tam něco málo stolice.Jsem objednaná ke gastroenterologovi..Mám za sebou 6 gynekologických operací za poslední rok a půl.Poslední operace byla před měsícem.Nález byl multicystický septovaný útvar v oblasti levého ovaria,který byl přirostlý k nástěnnému peritoneu,poševnímu pahýlu a k rektosigmoideu.Může to mít nějakou souvislost a je možné,že se to bude opakovat?Pan dr mi říkal,že se to zatím obešlo bez operace. Tyto potíže jsem mívala už dříve,kdy se střídala zácpa s průjmem a velké nadýmání,občas jsem měla i hlen ve stolici,ale po té poslední operaci se to zhoršilo úplně.Na zácpu jsem zkoušela kromě lactulosy i regulax,gutalax,čaj ze senny a na nadýmání espumissan,duspatalin,ale žádná velká úleva..Moc Vám děkuji za radu a přeji hezký den.

virtualninemocnice.cz 19. duben 2013, 15:34

Dobrý den,
Vaše problémy jsou s největší pravděpodobností vyvolány srůsty v dutině břišní po operacích. Tento problém se u pacientů, kteří mají problémy, řeší obvykle laparoskopicky. Pacient se asi na půl hodiny uspí a čtyřmi centimetrovými vstupy jsou zavedeny nástroje s optikou, které srůsty rozruší.

Je dobře, že jste objednaná ke gastroenterologovi, který vyloučí případnou příčinu přímo ve střevě (větší polyp, který by bránil průchodu střevního obsahu apod.).
Do doby než ho navštívíte bychom Vám doporučili zvýšený přísun tekutin, dostatek ovoce a zeleniny. Pokud nemůžete jít na stolici, použijte laktulózu, ale s užíváním projímadel buďte opatrná, abyste na ně svá střeva nenavykla a netrpěla pak chronickými zácpami.
Pokud byste měla akutní obtíže - zástavu plynů, stolice, krvácení, bolesti a další, vyhledejte lékaře okamžitě, nebo zavolejte pohotovostní službu.

Přejeme Vám pěkný den a budeme rádi, když nám dáte vědět, jaký jste s lékařem vymysleli další postup.
Vaše Virtuální nemocnice.cz

balakustka 15. listopad 2014, 10:19

Dobry den pane doktore. Mam tokovovej dotaz , ze posledne 3 mesice mam nafoukle bricho na hmat pod briskem bolestive.K tomu unava, podrazdenost, paleni zahy nekdy, nekdy se objevuji vytoky bez zapachu,bolest bradavek uz delsi dobu, bolest celyho tela, nevolnosti. Myslela jsem, ze muzu byt tehotna, ale tes jsem si delala a visel negativni proto, ze menstruaci mam jeste dostat 27 tak snad asi to tehotenstvy neni , kdyz mam takove priznaky a test negativni. Myslim, ze uz test by neco ukazal. Od styku ubehlo 2 tydny aj par dnu...byla jsem na s. Potrebuji prosim radu dekuju

Milan 4. květen 2015, 17:04

Dobry Den Pane Doktore Prosim vas před rokem jsem Měl Bolesti 3 Dny na Leve straně Břicha Doktor řikal Kyla,ale pak to přestalo.Tedka to neboli ale občas v Třislech to jde citit a zacukana Noze,vysušuje se mě v Břiže a praskani ve Stěně.Nova Doktorka Mě poslala na Sondu ale chci se zeptat Pane Doktore muže to byt i Tluste Střevo byl jsem na rengenu a tam řikali že Dobry jen se Mě tomu nechce věřit Opravdu Mě Praska v Břiše a vydava to zvuky ale Doktorka čeka na Vysledek Sondy.Proto se vas chci zeptat Muže te Mě poradit co mam dělat dal Prosim,Zacpu nemam atd Děkuji

Jarka 23. srpen 2015, 08:26

Dobrý den pane doktore, narodila jsem se s rozštěpem páteře- ohrnutí svěračů . Trpím hronickou zácpou , od dětství jsem závislá na různých projímadlech-nejvíce Gutalax. Když přestal učinkovat ,brala jsem asi dva roky Senny čaj . Ted asi půl roku Forlax . Po antibiotikách přestal účinkovat ,tak jsem se vrátila k sennému listu. Nemůžete mi poradit nějakou bylinou směs nebo přírodní projímadlo ,které bych mohla brát dlouhodobě. Děkuji Vám za odpověď.Duškvá

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.