Dárkové sady koření

Příušnice

Parotitida

Příčina

Příušnice neboli parotitida je zánět příušní slinné žlázy, která se nachází v tváři před uchem. Onemocnění je vyvoláno virem paramyxovirem, který se přenáší vzduchem. Při vstupu do organismu je pak rozeset krví. Pokud se dostane s krví i do slinivky břišní, varlat nervového systému, vyvolává zde zánět.

Průběh

Onemocnění začíná malátností, zvýšenou teplotou, pacienti pociťují napětí ve tvářích v oblasti nad příušními žlázami. Později se tyto žlázy symetricky zvětšují a kůže nad nimi je napjatá a teplá. Později vlivem zvětšení a otoku žlázy nastupuje bolest při otevírání úst. Viry nemusí napadnout pouze příušní žlázu, ale mohou napadnout i ostatní slinné žlázy – podčelistní a podjazykovou. Ty pak také zduří a bolí.

Pokud je parotitida komplikovaná, napadá virus slinivku břišní. Pacient má pak bolesti břicha, pocity na zvracení a nebo i zvrací. U mužů se může virus dostat do varlat, kde působí také zánět varlat – orchitidu a nadvarlat – epididimitidu. Varlata jsou oteklá, bolestivá. V některých případech jsou právě příušnice prodělané v dětství důvodem mužské neplodnosti.

Vyšetření

Příušnice mají poměrně typické příznaky. Pacientovi je také možné udělat vyšetření krve (sedimentace, krevní obraz, sérologie).

Léčba

Důležitý je klid na lůžku, přikládání studených obkladů na zduřelé žlázy. Při zažívacích potížích je také třeba dodržovat pankreatickou dietu. V dnešní době se proti příušnicím očkuje.

Diskuze

olča 17. září 2012, 09:54

Dobrý de,
chytla jsme přiušnice i vzhledem k tomu,že sem byla očkovaná jako dítě...měla jsme jen sabší pruběh,bouli na jdné starně a za 4dny bylo v celku po všem,akorát sem byla zrovna 10tt je náké riziko poškozní plodu?nebo co mě (miminku)hrozí?
Děkuji za odpověd V.O.

Jirka 15. srpen 2016, 23:43

Dobrý den.
Chytil jsem příušnice někdy asi v únoru. Od té doby, po tom, co se mi krk zmenšil se mi stále zdá, že mam krk lehce nateklý a občas mě bolí-na stejných místech jako u příušnic (pod stoličkama). Také, nevím, jestli jsem to měl i dříve, ale když jedu jakoby směrem od těla nahoru, tak můžu na čelisti prstem "skřípnout" tkáň/uzlinu, nebo co to je a právě to co skřípnu mě bolí. PS: Asi to nemá souvislost, ale byl jsem v nemocnici kvůli příušnicím se žaludkem, potom jsem měl dietu.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.