Dárkové sady koření

Rakovina hrtanu

Příčina

Nádory v hrtanu stejně jako všude jinde vznikají mutací genetické informace buněk, které hrtan vystýlají. Tyto mutace mohou být způsobeny častými záněty hrtanu, alkoholem, kouřením, vdechováním omamných látek, nezdravým ovzduším. Po vzniku mutace se buňka začíná nekontrolovaně dělit, v tkáni, která je jinak normální, najednou vzniká masa buněk, které jsou odlišné, neplní svou funkci a rychle se dělí.

Průběh

V hrtanu se mohou vyskytovat nezhoubné nádory, jako třeba papilom, který je vyvolán viry HPV (lidský papillomavirus). Vznikají tak četné útvary, které vyrůstají z hlasivek a jejich okolí a mají tvar rozinek. U dětí jsou růžové, u dospělých jejich povrch hrubne a bělá. U dospělých osob je také vysoké riziko zvratu a změně ve zhoubný nádor. To, že se na hlasivkách nachází navíc nový útvar, vyvolá příznaky, které závisí na jeho velikosti. U menších papilomů pacient chraptí, u velkých nemůže mluvit a má dýchací obtíže.

Další nezhoubné nádory jsou chondrom (benigní nádor chrupavky), hemangiom (benigní nádor cév). Tyto nádory mají podobné příznaky jako zhoubné a je u nich i riziko zvratu v maligní karcinom. Nádor může imitovat i zvětšená štítná žláza, které se říká struma.

Karcinom hrtanu má stejné příznaky, typickým pacientem jsou muži po 40. roce, kteří jsou nejčastěji kuřáci a konzumenti alkoholu. Vzniká rychle a náhle.

Léčba

Všechny druhy nádorů je třeba co nejdříve vyšetřit ORL lékařem a zvolit další postup léčby. U nezhoubných nádorů stačí pouhé chirurgické odstranění. U zhoubných karcinomů je odstraněn nádor a zasažené okolní struktury (hlasivky, kořen jazyka a podobně), pokud již nádor metastázuje, musí se vyjmout i infiltrované mízní uzliny. Na tuto léčbu může navazovat chemoterapie a ozařování.

Diskuze

zuzanek5 13. květen 2012, 02:22

mam prosim Vas dotaz ohledne bulky,kterou mam asi jiz pul roku tesne pod bradou a ted se me udelala i druha na ohryzku.obe jsou o velikosti hrasku.nejsou bolestive a asi bych na ne ani neprisla,ale zacala me na krku hodne svedit kuze a mam kuzi hodne pod bradou suchou az svrastelou a dela se me i cervena vyrazka.prosim o co by se mohlo jednat.dekuji za odpoved.myslim na nejhorsi.

virtualninemocnice.cz 13. květen 2012, 21:41

Dobrý den,
pokud máte kůži červenou, štípe Vás a nebo na ní máte nějaké další reakce, pravděpodobně se jedná o zánět v kůži. Mohlo by se jednat i o lipom. Ale záleží na spoustě dalších okolnostech. Je bulka pohyblivá proti spodině? Máte nějaké další příznaky jako hubnutí, únavu, noční pocení? Změnilo se v poslední době něco? Cestovala jste do zahraničí? Kouříte? Kolik Vám je let?

Protože je opravdu hodně věcí, co by to mohlo být od banalit až po závažná onemocnění, bylo by nejvhodnější, abyste v případě obav zašla k lékaři, nejlépe asi kožnímu nebo internistovi.

Hezký den!

zuzanek5 14. květen 2012, 16:42

Dobry den,dekuji za odpoved a jeste doplnim otazky.Je me 46 let,kourim 15-20 cigaret denne.bulka pri pohmatu pohybliva neni,ale pokud se me kuze na krku zacne zlepsovat tak si bulku nemuzu nahmatat a pak zas pri zhorseni si ji zas nahmatnu.nehubnu zvl.unavu nepocituji ,ale nocni poceni obcas mam. v zahr.jsem nebyla.na koznim odd.jsem byla a p.doktorka me dala mast po ktere me cervene skvrny zmizeli ,ale jen docasne ale svedeni a velmi sucha kuze pretrvava dale.A rekla,ze pokud tam mam nejakou bulku tak to neni jeji zalezitost.Tak jsem nevedela ke kteremu lekari zajit. Dekuji za radu,takze mam zajit k internistovi? Na krcni nemusim? Moc dekuji za odpoveded.

virtualninemocnice.cz 14. květen 2012, 18:06

Pokud kouříte denně tolik a předpokládám, že delší dobu, měla byste si tedy radši nechat tu bulku vyšetřit i jinak než jen z venku.

Zkuste tedy internistu (nejlépe plicní, kde by Vám mohli udělat i vyšetření plic) nebo můžete i ORL (ušní - nosní - krční), ale raději někde v nemocnici, kde Vás rovnou mohou vyšetřit, než v normální ambulanci.

Držíme palce, ať dobře dopadnete a budeme rádi, když se ozvete jak to s Vámi vypadá.

Hezký den!

ellamo 28. prosinec 2012, 23:16

Dobrý den, oběvila sem pod bradou bulku kdyz na ni sahnu, pohybuje se dovnitř. Nevíte prosim co to je? dekuji

lenka 2. leden 2013, 17:47

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou dotazem. Pod pravou krční mandlí mám takový napuchlý růžový oválek o velikosti cca 5mm*1mm. Navštívila jsem ORL a lékař mi sdělil, že se jedná o mízní uzlinu a že je to normální. Již uběhly dva měsíce a uzlina se nezmenšila, nezvětšila. Stále se dívám do krku a stav mne znepokojuje, nemůže se jednat o nádor? případně se uzlina změnit v nádor? Lze ji nějak odstranit, nebo jak podpořit její zmizení? Děkuji moc Lenka

Martin 11. leden 2013, 23:35

Dobry den,chtel jsem se zeptat boli mne pri polikani v krku trva to uz asi pul roku vystridal jsem jiz 3pracoviste Orl a nikde mi nebylo nic zjisteno.

jirka 5. březen 2013, 20:45

Dobrý den,můj otec má přes rok,stále chrapot a chrapot v krku ho nebolí,ani nejde s váhou dolu,je aktivní rád jí,když byl na ORL,doktorka mu řekla že má medinkokok a streptokok takže na to bral antibiotika,ale chrapot zůstal tak šel na CT a také na vyšetření jak strkají ty dráty do nosu,a zjistili že má rakovinu v krku,levá hlasivka má uzlinu velkou 5CM,a pak několik malých uzlin,nyní má rakovinu nově nalezenou v hrtanu,zajímá mě co dál dělat nyní půjde na biopsii a tam uvidí co a jak,myslíte že mu budou muset vzít hlasivky a bude mít slavíka ?.to on ale nechce jeho otec měl též rakovinu hlasivky levé a zemřel nechtěl operaci slavíka,a má napsaná ve správě na hranici a možné meta.nevíme co to znamená a co s ním budou dělat ??

Mirek 15. březen 2013, 10:35

Dobrý den,

v posledním roce jsem prodělal několikrát angínu kterou jsem díky pracovnímu vytížení léčil "po domácku". Nyní cca před dvěma mesícema přes večer (strávená v hospodě) jsem se ráno brobral s pocitem knedliku v krku. Současně zvíšené teploty, jako by se opět vrátila angína. Od té do pocit knedliku v krku přetrvává. Nedávno jsem si nahmátl při onom pocitu výstupek na hlasivkách na levé straně (hladký). Nijak mne hlasivky nebolí jen ten pocit knedliku. Chrapot též nemám, pouze lehce zahleněn. sportuji a při sportovní zátěží tyto pocity odeznívjí a nastane úleva. Dříve příležitotní kuřák (2 krabičky za měsíc). Věk 25 let.

martan 3. duben 2013, 14:46

Dobry den mam dotaz jsem kuracka a poslednich 14dni mam v krku jakoby knedlik a vykaslavam hleny a tizi me na plicich muze se jednat o neco vazneho?

virtualninemocnice.cz 3. duben 2013, 15:02

Dobrý den,
záleží hodně na tom jak dlouho kouříte, kolik cigaret, kolik Vám je let atd. Nicméně pokud Vaše problémy trvají dvy týdny, bylo by vhodné vyhledat ORL lékaře nebo zajít na plicní kliniku, kde Vás vyšetří a určí další postup.
Hezký den, Vaše virtuální nemocnice.cz

lenka 3. duben 2013, 15:08

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou dotazem. Pod pravou krční mandlí(uvnitř v krku-ústech) mám takový napuchlý růžový oválek o velikosti cca 5mm*1mm. Navštívila jsem ORL a lékař mi sdělil, že se jedná o mízní uzlinu a že je to normální. Již uběhly dva měsíce a uzlina se nezmenšila, nezvětšila. Stále se dívám do krku a stav mne znepokojuje, nemůže se jednat o nádor? případně se uzlina změnit v nádor? Lze ji nějak odstranit, nebo jak podpořit její zmizení? Děkuji moc Lenka

virtualninemocnice.cz 3. duben 2013, 15:16

Dobrý den,
pokud Vám na ORL řekli, že se jedná o uzlinku (nebo v tomto případě spíše lymfatický uzlíček) a jiné obtíže nemáte, můžete být v klidu. Oblast pod sliznicí v krku je lymfatické tkáně (tedy tkáně imunitního systému) plná, díky čemuž jsme schopní se lépe bránit běžným infekcím. Někdy právě třeba prodělaná infekce způsobí aktivaci imunitního systému a probíhající obranná reakce pak způsobí jeho zvětšení. S časem pak zduření zase odezní. Je také možné, že máte v krku chronicky bakterii, která vám nepůsobí obtíže, ale udržuje podslizniční imunitní systém "bdělý". Pokud by vás tedy uzlíček obtěžoval, můžete požádat lékaře o stěry z krku, které jsou pak odeslány na kultivační vyšetření a zjistí se, jaké bakterie Vás osidlují.
Přejeme Vám krásný den a hodně zdraví, Vaše virtuální nemocnice.cz

Dava 14. květen 2013, 18:02

Dobry den, uz delsi dobu sem tam citim jako bych mel neco v krku. kourim asi tak prumerne 12cigaret dene. ale kdyz polikam bo cokoliv tak me nic neboli. casto kaslu a vykaslavam hleny, ale to je urcite z toho koureni. je mi 23let. nedavno me napadlo esi to nemuze byt ta rakovina hrtanu. dekuji predem za odpoved.

andrea 30. květen 2013, 19:43

Dobrý den, při polknutí mě bolí na pravé straně v krku. Zhruba před měsícem jsem měla stejné obtíže. Ty vymizely asi po necelém týdnu a nyní se objevily opět. Po hmatu na krku nic necítím, pouze ten krk bolí při polknutí. Je mi 22 let a 2 roky vykouřím asi 15 cigaret denně. Předem děkuji za Vaši odpověď. Andrea

virtualninemocnice.cz 2. červen 2013, 09:56

Dobrý den, Dave i Andreo,
protože jste oba kuřáci, jsou Vaše obtíže pravděpodobně z velké části způsobeny inhalací kouře a postupným rozvojem chronického zánětu. Ideální by bylo zcela přestat kouřit nebo kouření alespoň omezit, aby se Vám udělalo lépe. Pokud máte i další obtíže, stálo by za to navštívit lékaře, aby Vás vyšetřil a případně provedl výtěr z krku, zda se nemůže jednat o počínající akutní zánět.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Mirek 1. červenec 2013, 10:55

Dobrý den,již deší dobu mě bolí pravá čát krku ( uzliny ) a 14 dní jsem chraptěl.Asi před dvěmi měsíci sem byl na všetření na ORL.Tam mi udělali endoskopické vyšetření a zdělili mi, že mám slabý zánět. Je to asi týden, co má pocit , že v krku mám cizí těleso. Při jídle mě hrtan vůbec nebolí, jen někdy lehce při prázdném polknutí.Je mi 36 let a jsem nekuřák. Prosím o radu. Děkuji

virtualninemocnice.cz 7. červenec 2013, 14:05

Dobrý den,
pokud Vaše obtíže trvají, měl byste ORL lékaře znovu navštívit, aby Vás prohlédl. Pocit cizího tělesa v krku ani zánět nejsou normální.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Marek 10. září 2013, 17:37

Dobry den.Mam bolesti v krku na prave strane.U lekaře jsem zatim nebyl.Chodim co tři mesice na krev krevni obraz mam vyborny.Tak jsem se chtel informovat jestli de zjistit z krevniho obrazu přiznaky rakoviny.Je mi 41 roku.Dekuji za informaci.

Danika 29. září 2013, 22:46

Dobrý den ,je mi 35 let mám delší dobu bolesti a pálení v krku ,byla jsem na vyšetření,kde my,bylo řečeno že léčba bude zachájena po Ph metrii vubec to mu nerozumím doktorka my nic nevysvětlila jen podala papíry ve kterých je psáno krk: měkke patro s mapovitým začervenanim v urovni sliznice ,bez klasickych mykot povlaku ,edem uvuly,distalne je i naznak fibrinoveho naletu Laryng optika:bez infitrace sliznice ,lehky otok arytenoidu reetrokrikoidne a zadni komisury ,vstup ventrikulu volny hlasivky sede minim nastrikle zadni konce subglottis volna Zaver:haranicni znamky mozneho EER v laryngu ,vyznamne zmeny necharakteristicke mukositidy mek patra : kandidosa? EER? moc vas prosim o vysvetleni

Danika 29. září 2013, 22:47

předem děkuji za odpověd

zuzu 16. říjen 2013, 15:12

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, posledních 5 let jsem mívala alespoň 3krát do roka angínu. Naposled letos v červenci. Nyní se mi asi před 14dny objevily v krku čepy bílé až šedivé. Nic mě nebolí, nemám teploty. K doktorce jsem s tím nešla, čepy mizí a objevují se zase jinde. Jdou vatičkou setřít. Chtěla jsem se zeptat, zda to je angína, nebo to může být něco jiného. A ještě jeden problém je, že po jednom velkém čepu my zbyla v mandli velká díra, která mi krvácela. Jelikož jsem kuřák, bojím se, zda by se nemohlo jednat o rakovinu mandlí. Mockrát děkuji za odpověď

Marty 29. prosinec 2013, 19:22

Dobrý Den.
Již delší dobu mě trápý tlak v krku.respektivě tak kolem krčních mandlí, ale někdy i pod ohryzkem.Většinu potravy co sním říhám zpátky a někdy se mi i vrací až do krku.V létě jsem šel na ORL, tam mi provedly základní vyšetření které trvalo asi 10 minut.Doktorka mi řekla že mám nejspíš reflux jícnu ať příjdu na kontrolu za dva měsíce.Poté mne poslala na gastro vyšetření,které jsem před dvěma měsíci absolvoval.Slabý reflux jícnu.aplikovány prášky rozeprazol ráno na lačno.říhání tak o 50 procent zlepšení.Trápí mne ale ten pocit tlaku v krku,který trvá od rána až do večera.V noci mám klid, jako bych byl zdraví.Jen co se proberu a zvednu,tak se to začne projevovat.občas pobolívání i krční uzliny.spíše levé. Obvodní lékařka i doktor tvrdí, že se to za čas srovná? mám čekat? trochu se bojím rakoviny hrtanu.děkuji

marty 5. leden 2014, 12:58

Dobry den.je mi 33 let.jak poznám rakovinu hrtanu zpúsobenou virem HPV. Jsem 13 let zenatý.oralní sex provadíme s manzelkou od zacatku.Take ma zena trpý na vytoky. Posledni dobou mne tlaci v krku jakesy cizi teleso,nekdy obtizne polikani,podle Toho co snim.v noci mam klid.problem uz pocituji asi rok a pul.zacal zniceho Nic.na orl jsem byl a Nic.mam vyhledat jineho lekare?dekuji

hhxpnx 8. březen 2014, 22:39

Dobrý den potřebuji prosím poradit. Vedle ohryzku mám nějakou bulku o velikosti 3 cm je pohyblivá a při deformaci nebo posunu bolestivá v určité poloze mi zabraňuje v dýchání (při spánku). Jsem rok nekuřák a bulka se mi objevila asi před půl rokem ale až teď ji znatelně pociťuji.Děkuji za odpověď

marichuy 26. březen 2014, 16:19

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda můžu "zdědit"rakovinu hlasivek po otci, který ji měl,neměl žádné problémy, necítil se ani vůbec zle či nemocný,ale čirou náhodou se jemu lékaři(ke kterému si chodil měřit tlak)nelíbil jeho hlas.zjistili mu zhoubnou rakovinu hlasivek.já jsem žena a je mi letos 36 let,nekouřím,ale jsem pasivní kuřák, v podstatě mám po něm nemocné kolena,problémy s vysokým tlakem,tachykardii,tak chci vědět,zda je možné zdědit i tu rakovinu. Už delší dobu se mi stává,že když něco jím, vždy mi uvízne kousek jídla v krku,který nejde nijak spolknout ani zajíst dalším kouskem,ani spláchnout vodou, musím ho "vykašlat,takovým to "dávivím eeee" ven. navíc cítím takový ten knedlík v krku při polykání,ale myslím,že né stále (moc jsem se nepozorovala) a chraptění bych řekla,že mám,ale spíše mírnější,kdy ho asi slyším a cítím jenom já(možná i druzí,ale to já se jich neptám) "takové to chraptící, brnící vrnění při mluveni",a pocit vyschlého krku,navíc už třetím dnem mám zvýšenou teplotu a už přesně týden,každé ráno bušení srdíčka hned po probuzení. včera mi doktorka brala krev na CRP a výsledky byl O.K.,poslala mě na EKG a tam také výsledky O.K.
děkuji za odpověď

Evča 17. srpen 2014, 11:39

Zdravím.
Manželovi je55 roků.
Před7 lety měl těžou nehodu a od té doby se ojevila alergie na maso..to byl náš názor, protože nemohl hovězí. Špatně polikal a dusilo ho to. Vyzkoušeli jsme zirtek, ale nějak se to nezlepšilo. Reakce na jídlo se zhoršují. Včera nemohl ani nudle s tvarohem, jahou sní jednu...skrátka polykání je problém, u toho se dusí.
V lednu mněl jakýsi horečkový sav. Nic mu nebylo a hrozně se potil a byl unavený. Říkal, že ho bolí levá spodní čelist. Tralo to asi měsíc-pár dní dobrý a pak pocební a únava. Od té doby se to vrací, dnes zase, i s tou čelistí.
Zhubnul už pod váhu kerou měl při naší svatbě.
Chraplavý hlas mněl vžycky. Bojím se, aby to nebyl nějaký problém.Myslíte, ž je to jen alergie? Nechce k doktorovi, protožese bojí strkání hadiček do krku.
Děkuji za odpověď.

Ivča 14. říjen 2014, 08:48

Dobrý den , chtěla jsem se zeptat, zdaje možné nakazit se rakovinou hrtanu a hlasivek po použití stejného nádobí(sklenice či příboru)? Děkuji za odpověď

ladka 28. říjen 2014, 11:06

Dobrý den, je mi 60 let a na mandli mám neboletivé bílé tečky, nejdou seškrábnout, ale nevím jak je tam mám dlouho. Nemůže to být rakovina? Děkujiza odpověd.

ladka 28. říjen 2014, 11:32

Ještě k mému dotazu, čepy to asi nejsou, protože to vůbec nemizí.

BEÁTA 29. duben 2015, 09:40

Dobrý den,dobírám druhá antibiotika penicilin,nález streptokok.Stále mě pálí a bolí v krku,mám knedlík v krku,zadní rýmu.Jsem strašně unavená.Co mám dělat,ta únava mě ničí,musím do práce,nemůže to být alergie? Prosím o radu.Děkuji

Veronika 23. červen 2015, 17:13

Dobrý den,
asi již měsíc me trápí bolest v krku. Krk byl zarudly a po používání sprejů atd ustoupilo zarudnuti. Akorat ze nad mandlí se mi udělala červena boulicka. Krk stale svedi. U doktora jsem byla. Na nic nepřišel. Děkuji za odpověď.

klara 5. říjen 2015, 14:27

Dobrý den, mám dotaz ohledně bolesti při polykani, ktere přišlo po vytržení zubu, který mi umrtvili, tudíž jsem spolykala část anesteze, jestli toto muže souviset? Asi třihodiny po zzákroku mam v krku jako přiaangíně, trápí me rezava bolest, ktera jde az do uši. Za odpověď dekuji

Sára 5. srpen 2016, 09:52

Dobrý den, je mi 17 let a jako malá jsem hodně trpěla na uzliny. Už dlouhou dobu (cca 7-9 let) mám bulku na levé straně pod čelistí (bradou), mamka mě nechce vzít k lékaři, protože ji mám už dlouho, ale občas se stane , že se zvětší a hrozně to bolí. Nevím co mám dělat a zda navštívit nějakého lékáře, prosím o radu. Předem děkuji za odpověď

Dana 6. říjen 2016, 09:40

Dobrý den, můj 70 letý manžel má již několik týdnů na krku vepředu zvětšené uzliny. Střídavě trpí únavou, bolestí kloubů, pálením v krku a nočním pocením. Nejříve bral Septilen, na čas se mu vždy ulevilo, pak se obtíže vrátily. Když obtíže neustupovaly, uvažoval o borelioze, výsledky byly negativní. Před 14 dny mu lékař naordinoval Erdomed a Stopangin. Krevní obraz byl údajně v pořádku. Obtíže nyní ustoupily, uzliny na krku jsou ale stále zvětšené. Děkuji za odpověď.

dasin 24. říjen 2016, 19:06

Dobrý den, manžel je po odebrání celého hrtanu včetně uzlin.
Po operaci měl velké otoky na krku, které mu postupně splaskly. Nyní je to již 4 týdny, ale na levé straně krku je otok stále. Je možné, že se časem nějak vstřebá? Celý krk až v ušním lalůčkům má necitlivý a celé ho to jakoby stahuje nějakou "obručí". Je to hodně nepříjemné. Není necitlivost krku překážkou v nácviku řeči?
Také má problém se zvedáním pravé ruky a rameno má hodně pokleslé. Hodně těžko polyká, každé sousto musí zapíjet tekutinou. Za kořenem jazyka se sousto zastaví a musí mu jazykem pomoci. Jsou to následky operace. Bylo mu řečeno, že se s tím nedá nic dělat. Můžeme doufat alespoň v něčem zlepšení? Pomohl by třeba wobenzym, nebo nějaké přípravky, čaje, masáže? Děkuji

janca 11. září 2017, 22:52

Dobry den mam dotaz , jsem 40tt tehotenstvi tak mesoc mam pod pravou celisti bouli mekou . U doktorky jsem bLa nejdrove mi nasadila antibiotika . ty nezabrala bulka tam zustala . Po te me poslaa na Sono . Tak mi rekly ze to ani stitna zlaza neni . bulka je ohranicena . ale nikdo nevi c to je :-/ Dnes sem zjistila ze se bulka zvetcuje a zacina me do toho vystrelovat bolest ale jde to do celeho krku . Nevim co tp je a docela me tp desi uz kvuli tehotenstvi :-( nevite co b to mohlo byt ? Predem dekuji za odpoved.

Nisa24 11. červen 2018, 14:51

Dobry den,mela bych dotaz. Byla jsem na dovolene v zahranici, kde jsem pochopitelne travila cele dny na slunicku. Po par dnech jsem si nahmatala pod bradou bulku,ktera boli pouze pri hmatu. Myslela jsem,ze pujde o anginu ze zmeny klimatizovaneho prostredi a venkovniho tepla ale angina se nastesti nekonala. Po prijezdu zpet do CR se mi vytvorila druha bulku asi cm nad původní. Nevíte o co by se mohlo jednat a zda je potreba navstivit lekare nebo jen pockat az to zmizi??

Dekuji predem a preji hezky den.

Evzuu1nm 17. prosinec 2018, 01:01

Dobrý den. V krku za mandlemi jsem si objevila tvrdou boulicku a pod tím jakoby natekle puchýřky, níž z toho nebolí, napohmat je to tvrdé, je mi 21, nekouřím a piju príležitostne. Mám to takhle už měsíc. Můžu se zeptat o co se jedná? Jiné o btize nemám. Pri polykání nevadí. Nebolí. Jen to tam je. Děkuji za odpověď

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.