Dárkové sady koření

Rakovina prsu

Příčina

Rakovina prsou je nejčastějším typem nádoru u žen v Čechách. Nejvíce se u nich vyskytuje kolem 57. roku a výskyt v populaci nadále roste. Největším rizikem při vzniku těchto nádorů je věk, přičemž nejvíce jsou ohroženy právě ženy po 45. roce života.

Dalším rizikovým faktorem je dlouhodobé působení hormonů – estrogenů. Ty si tělo tvoří normálně samo a estrogeny jsou v regulaci mnoha pochodů velmi důležité. Mohou být ale produkovány ve vyšší míře u obézních pacientek, u některých typů neplodnosti, u polycystických vaječníků (PCO). Více ohroženy jsou také ženy, které měly brzy menstruaci a současně později menopauzu. Rovněž i ženy, které nikdy nerodilykuřačky.

Významným rizikovým faktorem, o kterém se příliš nemluví, ale má na vzniku nádoru velký podíl, je chronická konzumace alkoholu.

Existují dvě formy této rakoviny – sporadický typ, který se objevuje při součtu rizikových faktorů, a geneticky podmíněný typ. U této formy se rakovina prsu vyskytuje v rodině a za dědičnou formu se dá považovat stav, kdy se rakovina prsu vyskytla u třech přímých příbuzných (například pacientka, její matka a její babička). Tyto ženy mají mutovaný gen BRCA1 nebo BRCA 2 a jejich celoživotní riziko, že se u nich rakovina prsu v průběhu života objeví, je 50 – 80%.

Může být i součástí dalších syndromů jako je třeba Li – Fraumeni syndrom nebo Crowdenův syndrom. Rakovina prsu může vzácně postihovat i muže a je probrána samostatně jako Rakovina prsu u mužů.

Průběh

Prvním projevem rakoviny prsu je ve většině případů bohužel až nahmataná bulka. Prso může být také asymetrické, na kůži se mohou objevovat zvrásnění nebo místa, kde je kůže jakoby vtahována dovnitř. Spíše vzácněji je prso bolestivé nebo z bradavky vytéká sekret.

Pokud se jedná o nádor bradavky (tzv. Pagetův karcinom bradavky), může být prsní dvorec šupinatý, nerovný, s různými defekty, bradavka může být i vtažená a opět z ní může odcházet výtok.

Později se objevuje zvětšení uzlin hlavně v podpaží, bolesti zad, kostí, úbytek hmotnosti. Stejně jako u jiných nádorů je i zde časté nechutenství, únava, případně i noční pocení.

Vyšetření

Pokud pacientka přijde s podezřením k lékaři, je obvykle vyšetřena nejprve pohmatem, kdy se lékař snaží bulku nahmatat. Poté je poslána obvykle na mamografické vyšetření. Pokud se jedná o ženu, která je mladší 40 let, měla by být nejprve poslána na ultrazvukové vyšetření, aby nebyla zatěžována rentgenovým zářením z mamografu. Později je možné provést i další vyšetření jako je PET, CT nebo magnetickou rezonanci.

Provádí se i běžná vyšetření krve. Pokud je podezření, že by žena mohla mít dědičnou formu rakoviny prsu, je vhodné provést i genetické vyšetření, aby se případně potvrdila mutace genů. Díky tomu je pak žena zařazena do speciálního programu sledování a pokud začne v prsu nějaké nádorové bujení, je odhaleno včas.

Léčba

Pokud je nádor objeven, je hlavní léčebnou složkou chirurgické odstranění. V dnešní době je i možné díky zobrazovacím metodám během operace odstranit pouze nádor. Dříve se vždy odebíral celý prs (radikální mastektomie, ablace prsu) společně s částí podpažní krajiny (uzliny, části svalů, nervy).

Dnes se provádí tato operace modifikovaně a pouze u velkých nebo pokročilých nádorů. Prs je odstraněn a pokud to je nutné, jsou z podpaží odstraněny i povrchové uzliny. Tím se zamezuje dalším nežádoucím účinkům jako jsou trvalé otoky horních končetin.

U včasně diagnostikovaných nádorů se může odebrat pouze část prsu (kvadrektomie). Navíc u žen, které chodí na pravidelné preventivní prohlídky nebo je u nich rakovina zachycena velmi brzy (nádor ještě ani není hmatný), je možné odstranit pouze nádor, takže je prs po operaci jen lehce zmenšen. Díky speciální technice se také zobrazí pouze postižené uzliny, takže místo celého paketu uzlin je odstraněna jen postižená část (třeba pouze jedna nebo dvě uzliny) a ostatní jsou zachovány.

Dále je možné operaci podpořit ozařováním nebo i chemoterapeuticky.

Prevence

Pro to, aby byla prognóza co nejlepší a operace co nejšetrnější je ale třeba, aby ženy docházely na preventivní prohlídky. Ty jsou hrazeny od 45. roku pojišťovnami a je možné je využít jednou za dva roky. Při těchto kontrolách je prs vyšetřen lékařem a poté zobrazen při mamografickém vyšetření.

Velmi důležité je i provádění samovyšetření každý měsíc a to nejlépe v nějaký stabilní den s ohledem na menstruační cyklus, nejlépe v jeho první třetině (tedy po skončení menstruace).

Prsa také vyšetřují někteří gynekologové v rámci pravidelných gynekologických prohlídek jednou ročně.

Diskuze

Engiela 25. červen 2013, 22:47

Dobrý večer,nejprve bych Vám ráda poděkovala,za Váši odpověď na můj předešlý dotaz.Nyní bych se ráda zeptala:Již 5 let mne bolí část levého prsu.V roce 2009-RDG-mamologie.Diag.vyšetř. :Bolest v L prsu v HZQ,nezávisle na MC.Mamilly,dvorce a patologie kůže vpořádku,nález:Vícečetné benigní prominence žláz. charakteru oboustranně pohmatově bez rezistence 1.sin. V porovnání s HZQ 1.dx vlevo výrazně bohatší a výraznější ml.žláza až uzlovitého charakteru. Ložisk.změny-o.Mastodinie sin v HZQ v.s. funkč. charakt.Byla mi nasazena Éčka a kontrola za 3 měsíce.Nyní kontrola po třech měsících : Stálé výrazné mastodinie 1.sin.v ZHQ.Nález opět: Vícečetné benig. promin. žl.charakteru oboustranně,ale už zhrubělá struktura žlázy,asymetrický uzel ml. žlázy v HQ vlevo,v místě bolestivosti pouze mléčná žláza.bilat.menší množství jemných prachových částic.Přiměřená involuce ml.žlázy.Tabar I.Snad jsem napsala to nejpodstatnější.Od poslední kontroly už uplynuly asi 2 roky.Prs mě stále bolí tak,že neustále leduji a beru Ibalginy.Bolestí někdy nemohu spát. Ráda bych věděla pojem: Uzel? To zřejmě značí bulku,nárustek...a jaké prachové částice jsou myšleny?V rodině se vyskytovala rakovina prsu a to maminka mého otce,a otec mi zemřel na lymfom.Žádám o radu a názor,popř. na jaké akr. centrum se obrátit.Ty bolesti jsou velice nepříjemné.Člověk je dost podrážděný a nepříjde mi normální trápit se bolestí prsu,již tolik let.Jak je výše uvedeno,nezávisle na menzes,vlastně jsou to bolesti trvalé.Tento prs mám opticky větší.Děkuji za radu,názor a odborné prodiskutování.E.

virtualninemocnice.cz 28. červen 2013, 21:45

Dobrý den,
jako uzel se označuje nakupení tkáně obvykle benigního původu. Co je myšleno prachovými částicemi si nejsme příliš jistí, protože jednotlivá pracoviště mají různé terminologie.
Pokud jste ale byla důkladně vyšetřena a jste sledována, bylo by vhodné řešit bolest. Buď se můžete obrátit na svého praktika, nebo gynekologa, v nejlepším případě přímo na ambulanci léčby bolesti, kde je léčba asi nejefektivnější.
Prs může být větší právě kvůli nárůstu uzlů, u mnoha žen se ale vyskytuje jeden prs větší ale zcela normálně. Dodržujte ale pravidelné kontroly tak, jak jste domluvena s Vaším lékařem.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

hejna 13. listopad 2013, 16:51

Mamince byl diagnostikován nádor na prsu v roce 2012 v jejích 82 letech. V té době již byla prakticky nepohyblivá (Parkinson, vážné degenerativní změny na páteři) a léčena na Alzheimerovu chorobu. Lékaři se rozhodli nenasazovat žádnou léčbu. Stav se nejprve zhoršoval pozvolna, od června letošního roku se mění docela prudce. Nejdříve se rozšířily uzliny v paži (byli jsme na ultrazvuku) a ta se morbidně zvětšila. Žádná léčba nebyla nasazena. Byly doporučeny pouze obklady. V současnosti maminka odmítá jakoukoli stravu, nemůže se vyprázdnin ani za pomocí doporučené Lctulosy a každé jídlo (i tekuté) má snahu vyzvracet. Požádala jsem o pomoc místní chirurgické oddělení v nemocnici. Tam dali mamince nálev, po tom se vyprázdnila, a poslali ji zpátky domů s doporučením, aby konzumovala více vlákniny. Jak, když do ní nejsem schopna dostat ani naordinované léky? Neprovedli žádné hlubší vyšetření, pouze rutiní odběr krve, který vyhodnotili jako bez vážných změn.
Staráme se o maminku doma, přestože souběžně chodíme do zaměstnání.
Nebyly mi poskytnuty žádné informace, jak o takového pacienta v domácím prostředí pečovat, co hlídat a co se dá očekávat v nějakém bližším horizontu.
Obvodní ošetřující lékařka maminku navštěvuje, 3x týdně dojíždí zdravotní sestra. Všichni nás chválí a obdivují, ale to mi nepomůže.
Na internetu jsou jen doporučení pro mladší ženy, které nějakou formou onkologické léčby prošly, ale o seniorkách, které jsou na tom jako moje maminka, ani zmínka.

Engiela 13. listopad 2013, 20:25

hejna

Vážená paní,

po přečtení Vašeho příběhu je mi smutno.

Požádám Vás,aby jste si ho přečetla ještě jednou i Vy,a nebo se hlavně zamyslela.Je těžké něco takového připustit v případě našich nejbližších,ale sama uvádíte,jak na tom matka byla ještě před diagnostikováním Rakoviny a vzhledem k věku a jejímu stavu,by jí ozařování či chemoterapie,jen zeslabily.
Sama mám matku,které bude : 76 let a páni řeknu Vám lidi,chtěla bych se v jejich letech cítit tak jako ona a hlavně,je neskutečně vitální.Tudíž nelze odsoudit jen dle věku.Navíc hranice věku se čím dál více posouvá výše,což je jen dobře.Je třeba,ale zvážit u vaší maminky celkový zdravotní stav.Logicky a laicky,nemyslím,že by ji operace a ozařování život prodloužilo,ba naopak.Proto je nyní na Vás domluvit se s jejím ošetřujícím lékařem,zajít pro radu na Onkologickou kliniku,jak mamince pomoci od bolestí,jakými medikamenty a ty se do ní snažit dostat.Pokud je u ní nauzea- nechutenství a nepozře už téměř nic,je lepší domluvit se sestrou zřejmně aplikaci léku jehlou.
Teď bych se snažila být mamince co největší oporou a ulehčit ji od bolesti-(právě prokonzultováním s jejím lékařem,což jste mimochodem dle mého názoru měly řešit dávno)asi řešily,když uvádíte,že léky maminka nepozře.To budou asi ony.V případě,až nastane její čas, být ji na blízku.Radit,jak se připravit na odchod blízkého člověka? Na to není receptu,snad se pomalinku připravovat,že i to příjde.
Věřte,že o tom něco vím,mého otce nemohli operovat a bylo mu něco po 50-cátce-(Rakovina).Když nadešel jeho čas,byla jsem u něho,a držela ho za ruku...Co Vám teď napsat,víte je to těžké,člověk je v těchto chvílích zranitelný,nebo naopak agresivní a myslí,že celý svět je proti němu a nikdo nechce pomoci.S odstupem času pochopíme,že spousty lidí,stálo při nás.Jedno bych Vám ráda řekla: Jen čas,a pouze čas všechny rány pomalinku zhojí. Nyní Vám přeji,mnoho sil a pomáhejte, už jen svou přítomností mamince.Nikdy nevíme,co na nás život chystá.
nezapomínejte i v těchto chvílích na sebe,spěte,jezte,ať můžete fungovat a pomáhat.Soucítím s Vámi.

Engiela.

JANCA 19. prosinec 2013, 00:24

Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat,můj lékař mne poslal na mamograf a kontrolní vyšetření s tímže má fibro.mastopatii,dlouhodobě plnější mammy vHZQ AŽ S DOJMEM PALP.REZISTENCI.Pane doktore co mi vlastně je nebo má můj lékař podezření na něco špatného .Děkuji za odpověd.

aknel 21. duben 2014, 11:10

Dobrý den,před 6 měs.jsem si nahmatala bulku v pr.prsu v dolní části,byla jsem okamžitě na UZ ,kde mi byl dg.lipom a 2xdrobné fibrolipomy+drobné cystičky do 8mm, poté jsem jela do mamma centnra kde lékař nic neviděl(měla jsem těsně po MS) Nyní mám za s sebou UZ opět
v tom samém mamma screening centru s výsledkem :nacházím jen benigní změnu bez známek malignity.Vpravo v DZQ při hranici DQQ se zobrazuje dobře ohraničená formace vel 7x5x5xmm,susp.fibroadenom(v dif.dg.žlázový uzel).Jinak bilat.vícečetné drobné cysty do vel 8mm.Ko za 1 rok.Měla jsem 1den před MS.Mám se něčeho obávat?Děkuji za odpověd.Proč se odpovědi lékařů liší?Cítím bulku v dolní části prsa ale je neměnná a před MS je citlivá a lehce zduřelá jako obě prsa.Děkuji za odpověd.

aknel 21. duben 2014, 11:16

Ještě k mému dotazu je mi 35 let,1x těhotenství,nekojila jsem pro nedostatek mléka.

sarkamivojova 5. březen 2015, 09:51

Paní hejna, je mi Vás opravdu líto, i maminky, ale po přečtení příběhu si myslím, že lékaři uznali za vhodné, že by další léčba, chemoterapie atp. mohli Vaší mamince jen uškodit.

kubelkovakamila 12. březen 2015, 10:32

Taky jsem stejného názoru, mamince by to mohlo ublížit..

Lenka Poskálová 12. březen 2015, 11:46

Zdravím, známá má bulku na levém prsu, ale odmítá jít k doktorovi, jak ji přesvědčit aby šla?

stanii 29. duben 2015, 11:55

Hodně štěstí všem s touto nemocí.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.