Dárkové sady koření

Rakovina štítné žlázy

Příčina

Nádory štítné žlázy postihují asi dvakrát více ženy než muže, stejně jako jiná její onemocnění. Objevují se hlavně okolo 40. roku, ale nejsou vzácné ani u dětí.

Jednoznačnou příčinu prakticky nelze ukázat, jedná se spíše o součet rizikových faktorů. Ve zvýšeném riziku jsou lidé vystavení ionizujícímu záření, pacienti se zvýšenou hladinou hormonu, který stimuluje štítnou žlázu v tvorbě hormonů (jedná se o hormon podvěsku mozkového, který se jmenuje TSH, jeho zvýšení je objevuje u některých pacientů se sníženou funkcí štítné žlázy – hypofunkcí).

Dalším rizikem – stejně jako u jiných druhů nádorů – je kouření a výskyt nádorových onemocnění v rodině.  

Průběh

Prvním příznakem, kterého si pacienti obvykle brzy všimnou, protože většina lidí si na krk často sahá, je buď zduření v celém rozsahu žlázy nebo jeden až více tuhých uzlíků v oblasti hrtanových chrupavek. Pokud nádor již roste více a tím utlačuje struktury pod ním (hlasivky, průdušnici, hltan), objeví se příznaky jako chrapot, problémy při polykání, pocit dušnosti, nedokonalého nádechu nebo výdechu, bolesti v krku a podobně.

Časem s rozvojem metastáz se zvětšují i uzliny v oblasti krku. Stejně jako u jiných nádorových onemocnění se i zde objevuje nechutenství, hubnutí, únava, pocení.

Někdy také může dojít k tomu, že nádor obsahuje i buňky, které dokáží tvořit hormony. Protože jsou ale tyto buňky nádorově postižené a je jich hodně, uvolňuje se i hormonů štítné žlázy více, což pak může vyvolat další příznaky jako je zvýšená aktivita, pocení, hubnutí, poruchy vidění a podobně.

Vyšetření

Protože nádorové onemocněné štítné žlázy není nijak vzácné, je třeba při každém zvětšení nebo nahmatání útvaru v této oblasti co nejdříve vyhledat lékaře. Stejně jako u jiných rakovinných onemocnění hraje i zde čas významnou roli v prognóze.

Pacientovi je obvykle provedeno vyšetření krve, poté je poslán na ultrazvukové vyšetření. Při něm je možné odebrat přes kůži tenkou jehlou i vzorek tkáně na histologické vyšetření. Při něm se určí, o jakou tkáň jde – jestli je v ní nádor a pokud ano, zda je zhoubný nebo nezhoubný a o jaký typ se přesně jedná.

Hlavními nádory štítné žlázy jsou papilární a folikulární karcinom, které vznikají z buněk žlázy, medulární karcinom, který vychází z C buněk, které produkují hormony štítné žlázy nebo anaplastický karcinom, který je vzácný, ale za to nejrychleji rostoucí.

Případně se doplňují další vyšetření jako magnetická rezonance, CT, radionuklidová diagnostika a podobně.

Léčba

Hlavním léčebným opatřením je odstranění štítné žlázy s nádorem. Užívá se také ozařování, radiojód, podávání hormonů nebo chemoterapie.

Diskuze

NikiS 15. únor 2013, 01:19

Zdravm chtela bych se zeptat jestli jsou priznaky i to ze vypadavaji vlasy.Zjistili mi stitnou zlazu az v tehotenstvi ale doktorka mi rikala ze to muze byt jen v tehotenstvi a pak zmizet.Diky za odpoved

gsxr 1000 9. leden 2014, 01:24

Zdravím nemám žádnou štítnou žlázu..beru eutirox 150 asi 3roky bohuju z unavou od najaké doby občas mám úskostní stavy měl jsem i deprese za jak dlouho se člověk dostane do normálu než před operací ,,zapomínám atd má někdo podobné skošenosti,, díky za odpověd

eniie007 13. únor 2014, 11:46

Ahoj, mám hypothyreosu 5 let, dávka léků - též euthyrox - mi postupně zvyšují, jsem na 125 a průvodních příznaků jsem se do dnes úplně nezbavila. Mívám návaly horka, zimnice, poruchy spánku, velmi často fyzickou únavu,pocity úzkosti, hypertenzi, občas deprese a zapomínání mi způsobuje velké problémy doma i v zaměstnání.. V podstatě jsem se zbavila jen otékání končetin, přibírání na váze a nepravidelnosti v menstruačním cyklu. I když i to považuji za jistou úlevu, stejně bych také ráda slyšela nějakou útěchu, že se člověk zase může cítit zdráv, ale bohužel se přesvědčuji, že to už asi nikdy o nic moc lepší nebude. Člověk asi musí brát pozitivní energii z toho, co má kolem sebe dobrého.. Takže gsxr 1000 držím pěsti :-)

gsxr 1000 16. únor 2014, 13:30

tobě taky držím palečky a hodně zdravíčka eniie007

ropuska 8. březen 2014, 12:10

Ahoj lidi, minulý týden přesnějí 24. února 2014 mi byla odebrána celá štítná žláza, spolu s ní my bylo odebráno také jedno příštitné tělízko, takže jsem cca 3 dny po operaci docela dost brněla. Byl mi tehdy podávan vápník v infuzích a místo 5 dnů jsem zůstla v nemocnici 7 dnů. Domu mi předepsali vápník rozpustný ve vodě + vitamín D.
Největší šok přišel s výsledky z histologie, kde mi bylo zjištěn Karcinom Papilaris. Nevím co mě teď čeká mám docela strach. Má někdo podobné zkušenosti jak se cítíte po podání radiaktivního jodů.
Ještě se chci zeptat jizva je krásná, ale kolem je tvrdá tkáň a hůře se mi polyká.
Děkuji všem za odpověď :-)

terísek 1. duben 2016, 08:10

Dobrý den asi před rokem se my na pravý straně krku oběvily bulky jak korálky zvětšily a bolely a zmyzely ted mám problémy s páteří vyhozenou plotínku v zánětu přes noc se my opět udělaly bulky asi ve velikosti oněco menší než k kuličky na cvrnkání bolely ted jsou menší muže to být k páteři i když předtím jsem páteř neměla mám s tím něco dělat .Dekuju

Moni 2. srpen 2018, 19:16

Dobry den sem po.operaci štítné žlázy nador je pozivni chci se zeptat když to celi vyndali je tam pirad rakovina může se mi dostat i jinam do tela da se to vylecit pokud beru jen prasky hormony du na genitiku

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.