Dárkové sady koření

Rakovina žaludku

Příčina

Nádory žaludku je možné dělit na nezhoubné (benigní) a zhoubné (maligní). Převažují nezhoubné, nicméně při jejich vzniku je možnost jejich přeměna na zhoubný nádor. Příčin je větší množství – od dědičné predispozice přes konzumaci dráždivých potravin, jídel s nitrosaminy, uzenin a slaných potravin. Také pokud je nedostatečný příjem vitaminu C, který má ochranný účinek, může se postupně ve sliznici žaludku objevit nádorové bujení.

Nesmíme také zapomenout na kouření a konzumaci alkoholu a to zejména destilátů. Významnou příčinou vzniku je chronická infekce žaludku bakterií Helicobacter pylori a zánět žaludku (atrofická gastritida).

Průběh

Nezhoubné nádory, kam patří adenomy, leiomyomy nebo neurofibromy se nemusí nijak projevovat, mohou mít příznaky podobné refluxní chorobě – pálení žáhy, pocit tíhy nebo tlaku na hrudi, návrat kyselého obsahu do úst. Někdy se může objevit při testu na okultní krvácení krev ve stolici, je ale většinou přítomna jen v mikroskopickém neviditelném množství. Pokud ale trvá dlouho, může pacient trpět chudokrevností (anémií).

Dalším zajímavým nezhoubným nádorem je Menétrierova nemoc (tzv. fokální foveolární hyperplazie), při níž jsou zmnoženy okrsky žaludeční sliznice. Podobně sem patří i polypy, které mohou být buď přisedlé, nebo stopkaté, u nichž je větší riziko krvácení.

Ze zhoubných nádorů je nejčastější karcinom žaludku. Tento nádor vychází z povrchových buněk sliznice žaludku. Opět se ze začátku nemusí nijak projevovat. Později se objevuje nechutenství, hubnutí, únava, malátnost a další příznaky stejné s nezhoubnými nádory žaludku. Při rozrušení cévy nádorovým růstem může dojít i k většímu krvácení, které se může projevit zvracením krve. Podobně vypadá i další zhoubný nádor žaludku – lymfom, který se ale objevuje spíše při rozšíření Hodgkinova lymfomu po těle (tzv. generalizace nádoru).

Existuje Laurenova klasifikace karcinomu žaludku, díky níž je možné stanovit prognózu tohoto onemocnění. Ta je lepší hlavně u ohraničeného růstu – díky němu je nádor snáze odstranitelný.

1.) Intestinální typ karcinomu žaludku – dobře ohraničený nádor, který roste zejména na povrchu sliznice.
2.) Difúzní typ karcinomu žaludku – neohraničeně rostoucí nádor, který roste zejmna do hloubky.
3.) Smíšený typ karcinomu žaludku – jedná se o kombinaci prvního a druhého typu

Na povrchu žaludeční sliznice se mohou vyskytovat i malé zhoubné nádorky tzv. MALTomy. Ty jsou nejméně nebezpečné.

Vyšetření

Při podezření na nádorové onemocnění je provedeno endoskopické vyšetření. Při něm je do žaludku přes ústa zavedena sonda s kamerou. Lékař pak na obrazovce vidí stěny žaludku a z případného nádoru může odebrat vzorek na histologické vyšetření, které určí, zda se jedná o zhoubný nebo nezhoubný proces.

Léčba

Nádorové procesy by měly být operativně odstraněny. U zhoubných procesů je také zahájena léčba chemoterapií nebo radioterapií nebo oběma. U MALTomů není chirurgická léčba nutná – nejprve se podávají léky k vymýcení bakterie Helicobacter pylori. Poté se provádí další endoskopické vyšetření. Mnohdy tento nádor sám po vyléčení infekce zmizí.

Diskuze

lenka 30. červenec 2012, 14:53

Dobrý den, manželově mamince/71 let/ zjistili v žaludku polyp vel.4x6 cm! hystologie byla bohužel pozitivní. Polyp byl stopkatý. jaká je prognoza a pravděpodobná léčba? děkuji za vaši odpověď. Lenka

virtualninemocnice.cz 31. červenec 2012, 13:00

Dobrý den,
prognózu je těžké stanovit i pro ošetřujícího lékaře, natož po inernetu. Nicméně existuje několik ukazatelů, které mohou prognózu trochu poodhalit.

Pokud je polyp stopkatý, je v jednom místě a nemetastazuje, jedná se o dobré znamení, protože je možné ho lépe odstranit. Záleží pak ale, jestli odstranění bylo kompletní a nezůstaly ve stěně nějaké nádorové buňky.

Dalším ukazatelem je věk, kdy obecně je léčba starších lidí horší - hůře tolerují některou léčbu, mají delší hojení a podobně.

Velice důležitý je také typ nádoru, podle čehož se pak stanovuje i léčba.

Omlouváme se, že asi odpověď není přesně to, co jste očekávala, ale hlavně důvěřujte lékaři, který se o Vaši maminku stará. Jistě Vám doporučí tu nejvhodnější léčbu.

Hezký den a Vám i Vaší mamince hodně zdraví,

Vaše virtuální nemocnice.cz

sisi 25. červen 2013, 13:14

Dobrý den.Maminka před rokem a půl zmřela na rakoinu žaludku.J tato rakovina dědičná?Jaká je prvence?Děkuji Simona

virtualninemocnice.cz 25. červen 2013, 21:22

Dobrý den,
některé typy rakoviny žaludku mohou být dědičné, obvykle ale v rámci syndromů, které jsou velice vzácné. Jako dědičná se bere rakovina stejného orgánu, která již postihla více než tři příbuzné. Je proto málo pravděpodobné, že by rakovina žaludku Vaší maminky mohla poskytnout v rámci genetiky i Vás.
Prevencí rakoviny je zdravý životní styl, vyvarování se uzeninám, přepalovaným tukům atd., zároveň také ale i léčení infekce Helikobakterem pylori.
Pokud máte obavy, že jste ve zvýšeném riziku, poproste Vašeho praktického lékaře, aby Vás odeslal na vyšetření gastroenterologem.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

radek 30. červenec 2013, 19:38

Dobry den,
Nějak mě skáče žaludek,když si na něho zatlačím zhruba tak 1 mesic ,cim to muze byt?

virtualninemocnice.cz 2. srpen 2013, 13:00

Dobrý den,
Váš dotaz je velice obecný a je na něj velice těžké odpovědět. Doplňte, prosím, podrobnosti.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

marketa 9. listopad 2013, 12:43

Dobrý den,
mám asi 3 měsíce problémy se žaludkem často se mi dělá špatně a zvracím. Ovšem ne měsíce v kuse, ale vždy se to vrátí po pár týdnech a nevolnost a zvracení trvá např. 3-5 dní, pak zase jsem vpořádku, co by to prosím mohlo být?
Děkuji

Pacient 5. únor 2014, 21:19

Dobrý den,mám diagnózu helicobacter pylori ++++ ,léčím se Entizol,Kalcid 500,Loseprazol stolice mi zapáchá zkažený rybičkami olejovkama,je to normální? Nebo mám běžet k lékaři, děkuji.

aneta 27. květen 2014, 18:33

dobry den muj strejda ma zhoubnou rakovinu ale doktori rekli ze to nejde operovat ze je to ve velkem stadiu ale na internetu sem nasla prirodni lek lneny olej a cottage chese sem v zahranici a doktori se mi moc nezamlouvaji protoze pokazde tvrdi jinej opak... strejda nema chut k jidlu zvraci hubne prestava mluvit a chodit jen mu vytahuji nejakou vodu z zaludku prosimvas odpovedte mi na email prosim zda je nejaka sance a zda tem lneny olej a cottage chesse pomuze dekuji aneta prosim co nejrychleji

Příbuzná 25. červen 2014, 21:29

Dobrý den. Sestřenice v 35ti letech má metastazující rakovinu žaludku. Po chemoterapeutické léčbě jí pustili domů, že to nejde operovat a chemoterapie nezabírá. Leží doma, doktoři s ní nechtějí nic mít a jen jezdí na pohotovost na vytahání vody. Doktoři v Praze ani v Liberci, kde se léčila, nejsou sdílný a odmítají komunikovat a sdělit alespoň diagnosu a co bude dál. Existují soukromé nemocnice, kde odstraňují žaludek nebo případně léčí rakovinu? Nebo tohle řeší jen státní nemocnice? Prosím odpovězte na mail. Děkuji

katka 2. září 2015, 21:53

Dobry večer maminka už bude 14 dni v nemocnici a každm dnem by jsme meli vedet vysledky z hystologie kde ji brali vzorek ohledne udajnemu nadoru na žaludku , předtím ji brali krev snad na vše co je potřebné i márkery a vše bylo v pořádku,,je možné že to je opravdu nádor? pokud ano jak se to prosím léčí a za jak dlouho by ji mohli pustit domů? myslím tím po provedene operaci a když by melo nastat chemo jestli musí zustat v nemocnici nebo tam bude docházet,, Děkuji

jiří 30. září 2016, 19:27

Dobrý den, otec má nechutenství k jídlu,velké pálení žáhy a silně oteklý žaludek. Dnes mu vytáhli 2,5 litru vody. Co to může znamenat? Děkuji

jana 9. listopad 2016, 23:03

Manžel 58 dg. objemny rakovinný nador žaludku. Chemoterapie, ozařovaní . Nyní PEJ . Souvisí se zaklad. onem. špatna řeč. Téměř ho není slyšet ani rozumět. Díky

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.