Dárkové sady koření

Revmatoidní artritida

Příčina

Revmatoidní artritida nebo lidově řečeno revma je chronický zánět, který postihuje hlavně malé klouby – hlavně klouby článků prstů ruky a nohy, zápěstních a zánártních kůstek. Příčina není zcela jasná.

Víme, že se jedná o autoimunitní nemoc – to znamená, že imunitní systém tvoří protilátky proti vlastním strukturám – v tomto případě proti složkám kloubu. Na vzniku onemocnění se pravděpodobně podílí i dědičné faktory a některé faktory životního stylu (působení chladu a podobně). Třikrát častěji jsou postiženy ženy.

Průběh

Přestože je kloub před začátkem onemocnění zcela zdráv, imunitní systém ho omylem považuje za nemocný a vysílá do něj protilátky. Ty se pak váží na jednotlivé buňky, které postupně likvidují. Část kloubu, které se říká synoviální membrána a jejímž úkolem je kloub vyživovat, se výrazně rozrůstá a tím rozrušuje lesklé a hladké chrupavky kloubu. V pozdějších fázích chrupavka degeneruje a kloub ztrácí svou hybnost. Typická je ranní ztuhlost, při které mají pacienti problém s postiženými klouby déle než hodinu po probuzení hýbat. V pozdějších fázích se klouby deformují.

Protože je v kloubu i zánět, je on a jeho okolí mírně zarudlé, oteklé a teplejší než okolí. U poloviny pacientů se v okolí kloubů vytvoří tuhé, nebolestivé revmatoidní uzly v okolí kloubu. Protože jsou nervová zakončení, která jsou v blízkosti kloubu, drážděna látkami, které jsou produkovány v důsledku zánětu, nastupuje bolest. Ta může být buď trvalá, pouze při pohybu nebo dotyku a nebo v některých obdobích.

Onemocnění začíná u vice než 90% pacientů pozvolna a plíživě. Velmi časté jsou i nespecifické celkové příznaky jako mírně zvýšená teplota, nechutenství, hubnutí. Po několika týdnech až měsících začne mít revmatoidní artritida své typické příznaky. Nejčastěji postihuje onemocnění nejprve malé klouby, po několika měsících až letech může zasáhnout i klouby velké – ramenní nebo kolenní, to se ale týká pacientů hlavně ve vyšším věku a ve vyšším stupni onemocnění. Revma začíná obvykle ve věku * 35 – 55 let*. Asi polovina pacientů má i některé z mimokloubních projevů – asymptomatický zánět osrdečníku, ateroskleróza, infarkt myokardu, postižení plic, záněty spojivek, osteoporóza, poruchy citlivosti kůže, karpální tunel a vyšší riziko infekcí.

Vyšetření

Provádí se vyšetření krevního obrazu, kde mohou být zvýšeny krevní destičky a naopak sníženy červené krvinky. U většiny pacientů jsou také zvýšeny markery akutní fáze zánětu (C – reaktivní protein – CRP, sedimentace). Často je ale nález prakticky v normě. Je také možné vyšetřet protilátky, které jsou označovány jako revmatoidní faktory. Ty jsou zvýšeny u asi 80% nemocných, proto je při podezření toto vyšetření doporučováno. Nejlepším vyšetřením přesto zůstává rentgen postižených kloubů.

Léčba

Pokud je léčba zahájena včas, je možné i úplné potlačení autoimunitního procesu a tím i zabránění rozvoje kloubních změn a deformit. V akutní fázi onemocnění je třeba mít klidový režim, později také rehabilitace a fyzikální terapie jako prevence vzniku zkrácení šlach. Z léků jsou podávány léky, které mírní symptomy onemocnění – mezi ně patří nesteroidní antirevmatika (ibuprofen, diclofenak) nebo glukokortikoidy. Tyto léky by měly být pravidelně podávány pouze velmi omezenou dobu.

Další skupinou jsou léky, které upravují průběh onemocnění a ty jsou jako jediné schopny nemoc zastavit nebo alespoň zpomalit. Klasickými léky jsou metotrexát nebo leflunomid, z novějších postupů se uplatňuje biologická léčba. Pokud je kloub velmi poškozen, je možné ho odstranit a nahradit endoprotézou. V případě kontraktur (zkrácení svalů a vazů) se také přistupuje k chirurgickému řešení s cílem vrátit pacientovi hybnost omezené končetiny. Velmi důležitá je včasná diagnóza a rychlé zahájení terapie.

Diskuze

Šolc Martin 7. červenec 2012, 10:09

Dobrý den , prosím o radu jak se zbavit otoku na kotníku a koleni.Mám artritidu při změně počasí mi čas od času nateče kloub a s tímto i silná bolest. prosím o radu. Děkuji Šolc

virtualninemocnice.cz 8. červenec 2012, 11:35

Dobrý den,
při revmatoidní artritidě je v akutním stavu, kdy dojde k otoku a silným bolestem, vhodné zachovávání klidového režimu. Bolest také sníží krátkodobá fixace končetiny dlahami. Můžete zkusit i obklady na klouby nebo masti na ně určené, což by Vám mohlo trošku ulevit.

Z léků se podávají léky ze skupiny nesteroidních antirevmatik, kam patří třeba ibuprofen nebo diclofenac. Působí symptomaticky - tedy tlumí příznaky. Kvůli vlivu na trávicí trakt by ale měly být užívány co nejkratší dobu. Podobně rychlý účinek mají i glukokortikoidy, které se podávají v nízkých dávkách právě v době akutních příznaků.

V článku pak máte vypsány i další způsoby léčby. Nicméně současně byste měl být i sledován a Váš stav konzultovat s lékařem, který Vám nasadí vhodnou léčbu, díky níž nebudou příznaky během akutního stavu takové a budete jim moci lépe předcházet.

Přejeme Vám, ať se Vaše obtíže brzy zmírní.

Hezký den, Vaše virtuální nemocnice.

Ivana 27. říjen 2013, 15:11

Dobrý den,
prosím vás o radu co dělat s boulí na zápěstí ruky revmatického původu. Bouli mám asi rok,revmatolog z ní vytáhl trošku žluté tekutiny zbytek je rossol a strašně to bolí. Nevím už co s tím mám dělat,můj revmatolog to nijak neřeší.Užívám MTX 10mg a kys. list. 1x týdně. Doporučujete operaci a jak probíhá? Děkuji vám Ivana

Ivana 27. říjen 2013, 15:18

Ještě bych se chtěla zeptat,jestli můžou být revmatoidní uzly i různě roztroušené po těle. Mám jich plné stehna,taky mám dvě bouličky v prsou (údajně fibroadenomy),v rukách volně ve svalovině si je taky nahmatám.Můžu se zeptat z jaké tkáně pocházejí a jestli se nemůžou během života zvrhnout? Je to dost nepříjemné,když víte,že jich máte po těle spousty.Děkuji vám Ivana

ELZA 7. duben 2014, 09:49

Maminka je po operaci kyčelního kloubu, operace proběhla dobře, ale bohužel má nový zánět v koleni (otoky, zarudlá kůže ) a při pohybu ji loupe hlasitě v kostech v celém těle, co to znamená??? má bolesti a špatně chodí. Bere léky(prednisol, injekce) a opakovaně kupujeme Wobenzym na posílení imunity, ale nic se nelepší. Prosím o radu co dál???? děkuji Pavinská

Alena 5. únor 2016, 17:42

Dobrý den,od loňského dubna mám diagnostikovanou artritidu bez RA faktoru ( po úmrtí bratra a psychické zátěži) seronegativní. Byla agresivni v celém těle, tak byl nasazen Metypred.( 12 mg až do vysazení v říjnu) Od října 2015 do letošního konce ledna jsem byla bez léků a nebolelo mě vůbec nic. Nyní mě začaly bolet oba klouby palců na rukou a jeden prostředníček pravé ruky. Bolest je hlavně v noci, ale není už tak úporná a ve dne je opravdu malá a v rukou mám velkou sílu. Na kontrolu jdu až v dubnu. Prosím o radu zda i na tyto menší bolesti budu muset brát zase kortikoidy nebo mi postačí NSA. Velice děkuji za odpověď.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.