Dárkové sady koření

Růže

Erysipel

Příčina

Erysipel je vyvolán bakterií streptococcus pyogenes, která patří mezi beta hemolytické streptokoky. Bakterie vnikne do těla malou oděrkou a šíří se lymfatickými cestami z tohoto místa.

Průběh

Po vniknutí do organismu se bakterie začíná množit, vyvolá náhlé vysoké horečky okolo 40°C, zimnice a otok v okolí primárního poranění. Otok se později jazykově rozbíhá do okolí, kůže nad ním je napjatá, červená, teplá a na dotek bolestivá. Někdy se v této oblasti mohou tvořit i puchýře, které ale po čase vymizí. Pokud nedojde k léčbě, nebo je léčba nedostačující, mohou se u pacienta začít objevovat otoky postižené končetiny, které jsou způsobeny nedostatečným odtékáním lymfy. Streptokok se totiž během onemocnění šířil lymfatickými cestami, které mohl poškodit.

Léčba

Růže je běžně léčena penicilinem, který je aplikován do svalu. Léčbu je třeba několikrát opakovat. Po vyléčení je třeba pacienta sledovat, aby nedošlo k návratu, který je poměrně častý. Jedná se o nakažlivé onemocnění.

Diskuze

vladka63 19. únor 2014, 17:36

zdravim.od 7,1.2014 jsem pocitovala ze se mi něco dela kolem bradavky jsem 3 mesice po ozarovani.lekarka na mamo mi rekla ze je to reakce po ozarovani,tak jsem stim chodila ještě mesic az uz jse to nemohla vydrzet ,jela jsem do liberce.tam mi napsali do papiru ze je to erysipel.po 14 dnech uz mam v sobe 6 krabicek dalacinu ale nic se nedeje.naopak mi pripada , ze se mi to siri ke krku.trochu me bolela hlava a v noci nespim.jinak zadny příznaky nebyly.v unoru 2013 jsem mela zapal plic.uz mi ty antibiotika ani nezabiraji,penicilin/alergie/.to uz mam treti prasky zarok.mam k tomu ještě CHOPN2.CO MAM DELAT.MAM JIT JESTE NA KOZNI NEBO FAKT NEVIM.VL.

jaja 3. březen 2014, 07:45

Dobrý den, mám růži na noze, byla jsem u lékaře,atibiot. jsem začala užívat 14.2.2014,využívala jsem dvoje antibiotika Amoksiklav 1 g, nohy mám napuchlé čím dál více. Prosím poraďte co dělat.

jupik 8. říjen 2014, 21:41

mila jajko ja mel uz ruzi dvakkrat na leve noze ale asi jse pokousi uz po treti v poradi boli mne zada kycle a mam strasnou zimnici a tresavku jsem primo u topeni ale moc nezabira piji i teple napoje apod. jsice jsem jsi vzal dva panadoli a trochu to zabira ale noha boli primo na berci a to jse moc nezamlouva ono jse to moc vylecit neda jedina lecba je amputace nohy....ale ruze napada jaky koliv casti tela a kdyz bere ty leky tak nesmite vubec na prime a jake koliv slunce....

viera 11. duben 2015, 08:33

Kamarátke sa urobila ruža z palca na nohe, ktorý si poranila pri bežnej pedikúre. Po týždni brania antibiotík mala stále opuch až po koleno, nohu veľmi bolestivú takmer fialovú. Poradila som jej obklad z dužiny aloe vera /len vnútorná časť/ a do dvoch dní sa mohla na nohu postaviť, opuch aj bolestivosť sa značne zmiernili. Pokračuje antibiotikami, ale cíti sa oveľa lepšie.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.