Dárkové sady koření

Sexuální dysfunkce u žen

Obvyklé příznaky nemoci: snížená sexuální aktivita

Nedostatek sexuální touhy, ztráta sexuální touhy

Tato sexuální dysfunkce je u žen nejčastější. Souvisí to právě hlavně s tím, že ženy neberou sexuální kontakt jen jako akt, ale jako další rozvinutí partnerského vztahu. Mají při něm pocit blízkosti, intimity. Pokud má ale vztah trhliny nebo problémy, může se projevit poklesem touhy ženy po partnerovi.

Pokud je pokles sexuální touhy pouze po jednom člověku (obvykle po partneru), jedná se o selektivní dysfunkci. Existuje i generalizovaná dysfunkce, kdy je zájem o sexuální kontakt snížen nebo zcela potlačen. To je časté hlavně po traumatizujících zážitcích (úmrtí, znásilnění, katastrofy).

Ženy se v tomto případě často brání jakémukoli tělesnému kontaktu, jsou jim nepříjemné dotyky, jsou citlivé i k narážkám na tento stav.

V tomto případě je důležitá komunikace obou partnerů, vzájemné pochopení případně i oživení vztahu. Při návštěvě psychiatra nebo sexuologa se pak při sezeních pátrá po příčině tohoto stavu. Je možné i podávání léků ze skupiny dopaminů.

Nedostatečné prožívání sexuální slasti

Pro tento typ existuje i starší označení – frigidita (latinsky znamená chladný). Při této dysfunkci je velmi nízká sexuální vzrušivost, nízká sexuální aktivita, nezájem o pohlavní život. Pohlavní orgány mohou být k dotekům nebo dráždění necitlivé, což způsobí, že ani po delší předehře nedojde k dostatečné lubrikaci pochvy. Pokud dojde k pohlavnímu styku, je sliznice suchá a styk je bolestivý. To přináší velmi nepříjemné pocity a žena se pak o to více snaží dalšímu sexuálnímu kontaktu vyhnout. Další příčinou může být nadměrné stažení svalů pánevního dna a pochvy.

Ženám, které si sexuální kontakt neužívají a je pro ně stresující, je doporučována psychoterapeutická léčba. Z léků jsou předepisovány dopaminergní léky, yohimbin a léky ze skupiny inhibitorů fosfodiesterázy 5 (například Viagra). Je také vhodná autostimulace pohlavních orgánů (masturbace), při pohlavním styku je důležitá dostatečná lubrikace. Velmi významnou roli hraje také komunikace mezi partnery.

Dysfunkční orgasmus

Orgasmus u žen je mnohem složitější proces než u mužů, a proto je také snadněji narušen. Udává se, že asi 10% žen nikdy v životě orgasmus neprožije. Dalším nemalé procento z nich se ho poprvé dočkají až ve středním věku. Obvykle za nepřítomnost vyvrcholení může nedostatečná předehra, lubrikace a délka pohlavního aktu. Je tedy na obou partnerech, aby si při souloži vzájemně ukázali, co je jim příjemné, společně se poznávali a zjistili, jak tomu druhému přinést co nejlepší zážitek.

Léčba je v tomto případě hlavně na partnerech. Žena si může pomoci nácvikem posilováním svalů pánevního dna, masturbací. Díky tomu se sama naučí, co jí přinese uspokojení a to pak může při sexu s partnerem využít. Je také možné zkusit nové sexuální praktiky (uspokojování ústy, různé sexuální pomůcky), které před vlastním pohlavním spojením pomohou dosáhnout lepší míry vzrušení.

Selhání genitální odpovědi a neorganická dyspareunie

Jako dyspareunie je označován stav pohlavního dyskomfortu. U ženy vyvolávají pohyby penisu v pochvě při souloži nepříjemné a mnohdy až bolestivé podněty (algopreunie).

Léčba je opět na partnerech a jejich vzájemné komunikaci. Rovněž je možné stav konzultovat se sexuologem.

Neorganický vaginismus

Při této dysfunkci dochází při pokusu o vstupu penisu do pochvy k mimovolním stahům svalů pánevního dna a pochvy. Pokud se penis přesto do pochvy dostane, staženou svalovinu roztahuje a to vyvolává bolest. Tím opadá vzrušení ženy a pohlavní akt je nepříjemný. Navíc, pokud k této situaci dojde opakovaně, má pak žena z dalšího sexuálního styku obavy a vyhýbá se mu.

Léčbou je hlavně opět partnerská spolupráce. Muž by měl být k potížím ženy chápavý, při pokusu o vyvrcholení je vhodné se ještě před začátkem domluvit, že nemusí dojít ke vstupu penisu do pochvy. To ženu uklidní a ze sexuálního kontaktu nemá obavy. Partneři se pak mohou vzájemně uspokojit dotýkáním, ústy nebo jinými způsoby.

Po několika úspěšných vyvrcholeních nebo alespoň příjemných chvílích je možné zkoušet do pochvy zavádět malé vibrátory. To opět pomůže snížit obavu z bolesti při roztahování křečovitě stažených svalů penisem. Později je pak možný i jeho vstup a oba partneři si sexuální život mohou začít opět naplno užívat.

Diskuze

26. září 2012, 23:38

Dobrý den, mám problém .Jeste nikdy jsem nezažila orgasmus pri sexu s přítelem, a to ani s bývalými příteli. Nevím jestli je problém ve me nebo v nich. Čtu ve vašem sloupku ,že orgasmu nekdy nedosáhne 10% žen nikdy bojím se že je to můj případ. Kolikrát jsem si říkala jestli není problém v nich se nevydrží , ale uz mi to príjde divné a trápí mě to. Tudyž ani sex nejak extremne nevyhledavam , jako například moji vrstevníci . Děkuji za odpověd :)

virtualninemocnice.cz 28. září 2012, 14:29

Dobrý den,

pokud máte tyto problémy, často pomůže uplatnit nejprve autoerotiku, kdy zjistíte, co přesně se Vám nejvíce líbí a jaký způsobem se dokážete sama uspokojit nejlépe. Poté můžete tyto techniky ukázat partnerovi - například při společné masturbaci. Jistě i jemu se budou milostné chvíle s Vámi více líbit, když bude vědět, že Vás dokáže vzrušit a sex s ním si náležitě užíváte.

Hezký den, hodně úspěchů a příjemných společných zážitků, Vaše Virtuální nemocnice

De 21. červenec 2013, 21:00

Dobrý den, chtěla bych se zeptat...je mi 16 a začala jsem sice sexuálně žít nedávno(pár měsíců zpět), ale zatím se mi nepodařilo dosáhnout s přítelem orgasmu, zkoušeli jsme co by se dalo, jenže když je ve mně,skoro nic to se mnou nedělá.Jako bych byla necitlivá uvnitř.Cítím,že tam je ,ale nic zvláštního to se mnou nedělá.Velmi mě to trápí.Myslíte,že se to časem zlepší nebo je to nějaká moje vada? Rukou jsme to zkoušeli, ale zatím se nepovedlo.Skoro ano, ale trvá to.Samotné se mi to povede vždy.Chtěla bych zažít orgasmus při sexu.Nevím co mám dělat.Děkuji za radu.

virtualninemocnice.cz 27. červenec 2013, 21:42

Dobrý den,
určité procento žen nezažije vaginální orgasmus. Zkuste proto využít s přítelem ten klitoridální. Nechte svého přítele, ať Vám klitoris dráždí klidně i při souloži a orgasmu časem jistě dosáhnete. Nebo můžete zpočátku masturbovat společně a můžete mu ukázat, co přesně děláte, co se Vám líbí. Jistě ho to inspiruje k dalším nápadům. Hlavně se tím nestresujte, pokud jste začala sexuálně žít před pár měsíci, jedná se o úplně normální stav.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Amča 30. červenec 2013, 21:00

dobrý den,jsem rok po porodu a ztratila jsem chuť na sex,nedokáži se nijak vzrušit,zkouším to sama i s manželem často a stále nic,svému gynekologovy jsem se svěřila ale prý žádné léky na chuť nejsou,nemáte nějakou radu a nebo nevíte o léku?děkuji předem za odpověď.

virtualninemocnice.cz 2. srpen 2013, 13:01

Dobrý den,
po porodu se toto může stát. Spíše než léky bychom Vám doporučili pomoc psychologa, protože nové miminko v domě často přehodnotí zcela mezilidské vztahy a s tím pak může souviset Vaše nechuť k sexu.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Amča 2. srpen 2013, 13:38

dobrý den,žádnou nechutí k sexu netrpím!sex miluji potřebuji ho každý den i když nejsem vzrušená a doma nám to klape ze synem my i hodně pomáhá mamka takže jsem odpočatá,jen bych prostě chtěla mít zas chuť a ne stále používat lubrikační gely po kterých to občas dole svědí i když se hned osprchuji.Tak my aspoň poraďte nějakou mastičku místo gelu.děkuji

Pety 12. srpen 2013, 11:04

Dobrý den, také mám problémy s necitlivělostí při sexu. Je mi 25 a sexuálně aktivní jsem 8 let. Vyzkoušela jsem několik partnerů, ale u žádného jsem nic necítila, jen občas, ale pak to opět přešlo. Čím víc se tím trápím, tím více odmítám sex. Bojím se, že je to psychické. Několik let mám stálého partnera a má pochopení, ale nevím jak dlouho.Myslíte, že bych měla navštívit psychologa nebo se takové věci prostě stávají?

virtualninemocnice.cz 19. srpen 2013, 18:21

Dobrý den, Pety,
psychologa určitě zkuste. Pokud se Vaše problémy tak dlouho nelepší, jistě stojí za to se pustit do nějaké nápravy.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Gabriela 5. únor 2014, 21:54

Dobrý den,
ráda bych se zeptala. Je mi 18 a mám problém se sexem. Když jsme s přítelem zazačali se sexem bylo vše v pořádku a užívali jsme si naplno, ale jednoho dne se vše změnilo. Teď když jsme spolu jsem stažená a když do mě vstupuje strašně to bolí. Vlhkostí to není, protože vzrušená jsem maximálně. Už to trvá půl roku a jsem zoufalá. Děkuji.

inka 6. červen 2014, 12:22

Dobrý den mámproblém při sexu je 43 let nikd jsem probléy neměla ba naopak svého manžela miluji ale v poslední době nemám chut na sex a když už je tak mi to nic neříká nevzrušuje mě to někdy mě je to až odporné čím to mže být

Markéta 26. září 2014, 10:29

Dobrý den,
mám partnera, s kterým jsme už nějaký čas a souložíme pravidelně již dva měsce. Je to můj první sexuální partner. Parner je vždy sexuálně uspokojen (vždy ale velmi rychle), ale já necítím při sexu vůbec nic. Mohla bych mí nějakou vadu?

Děkuji za odpověď

Hanka 28. prosinec 2015, 12:31

Dobrý den, je mi 18 let a s přítelem jsem spolu 3 roky. Dva roky jsme neměli žádný problém, až poslední rok mě bolí pohlavní styk. Dochází k pálení a stahování vagíny. S vlhkostí problém není.
Předem děkuji za radu.

LOL 8. únor 2016, 23:19

Dobrý den,
je mi 17 let,s mým přítelem jsme zkoušeli vše, ale uspokojit mě nedokáže. Vždy když se mě snaží uspokojit jsem vlhká, ale nijak mě to nevzruší.Strašně nás to oba mrzí.Co se s tím dá dělat?

Hanka 26. duben 2016, 21:43

Dobrý den, je mi 17 let, s přítelem jsme spolu půl roku a se sexuálním stykem nikdy doteď nebyl problém, s dosáhnutím orgasmu taky ne, ale poslední 3 styky byly trochu nepříjemné, protože se mi nevím proč stáhne svalstvo, nejde o blok, sex si užívám. Nic mě nebolí, ale přítele bolí zavedení. Prosím o radu, nevíme, co s tím. Děkuji

Kolo 28. červen 2016, 19:55

dobrý den chtěla bych se zeptat bude to rok, co jsem byla znásilněna naštěstí si nic z toho nepamatuju byla jsem totiž v bezvědomí. Nicméně mi trvalo půl roku, než jsem začala sex vnímat jako něco hezkého a teď poslední cca dva měsíce je to zase to samé sex mi prostě nic neříká nic z toho nemám nevím, co s tím můžu dělat. Moc děkuju za jakoukoli radu

toni 17. prosinec 2016, 20:10

Dobrý den. Je mi 24 let, nikdy jsem neměla orgasmus, ale i tak se mi sex vždy líbil do doby, než jsem poznala svého nynějšího partnera. Nejsem vzrusena, ani vlhka, absolutně se mi to nelíbí. Moc ho Miluju, ale nevím co dělat. Jsem z toho na nervy. Nejhorší je, že dělá vše správně a mluví o tom otevřeně. Snaží se, takže je evidentně neco špatně u mě. Předem děkuji za radu.

eva 28. červenec 2017, 21:16

Dobrý den,mám od doktora zákaz pohlavního styku, protože jsem po konizaci a chci se zeptat jestli smím masturbovat přes klitoris,děkuji.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.