Dárkové sady koření

Sjogrenův syndrom

Příčina

Příčina onemocnění spočívá v autoimunitním procesu, při kterém tvoří imunitní systém protilátky (tzv. Autoprotilátky) proti vlastním zdravým buňkám – v tomto případě proti slzným a slinným žlázám. Uvažuje se také o genetické predispozici spojené s virovým onemocněním.

Průběh

Onemocnění začíná pozvolna a postihuje desetkrát častěji ženy než muže. Sjogrenův syndrom se objevuje hlavně ve věku 40 – 60 let. Hlavním příznakem je suchost všech sliznic. Pacienti mají častěji zánět spojivek kvůli nedostatečné čistící funkci oka. Je u nich obrovská kazivost zubů, protože nemají dostatek slin. V nich je u zdravého jedince obsažen i vápník, který narušenou sklovinu pomáhá obnovovat. U Sjogrenova syndromu je ale produkce slin nedostatečná, proto je i málo vápníku v ústech. V některých případech se mohou objevit i další symptomy jako únava, bolesti kloubů nebo Reynaudův syndrom, při kterém záchvatovitě blednou prsty, aby se po několika minutách zbarvily sytě červeně. Mohou být také zvětšené uzliny a přítomna bolest svalů.

Vyšetření

U pacientů je možno obvykle stanovit z krve protilátky (autoprotilátky). Někdy je v krvi přítomný i revmatoidní faktor (autoprotilátka typická pro revmatoidní artritidu). Při použití Schirmerova testu se měří pomocí speciálního papírku množství sliz, které slzná žláza vyprodukuje za daný čas. Při Sjogrenově syndromu je tato hodnota výrazně snížena. Podobný test je možné použít i pro stanovení funkce slinných žláz. Někdy se přistupuje i k biopsii (odebrání vzorku) vyšetřované žlázy.

Léčba

Nejedná se o příliš závažné onemocnění a léčba je pouze symptomatická. Podávají se léky zvyšující sekreci žláz – například pilokarpin. Pacienti také musí dbát na hygienu – zejména čištění ústní dutiny je nezbytné jako prevence zubního kazu. Používání umělých slz pro prevenci suchého oka by mělo být samozřejmostí.

Diskuze

Mikina 7. leden 2013, 22:31

Mám bytnění nosních sliznic. Bez olynthu nemohu být.Byla jsem ve styku s synovcem. Měl sinou virozu s následkem krvácení do ucha Dva dny na to, mě mírně bolelo ucho a nepatrně škrábalo v krku. Toto však přešlo. Uzliny v podčelisti zůstávají stejné už měsíc. Již do druhého dne jsem se nemohla nadechnout jak ústy tak nosem. Přestaly e mi tvořit sliny. Stále piji, ale je o zbytečné. Jazyk v noci mrtví je přilepený na patro. Po hodině až hodině a půl se budím nemohu se nadechnout a musím pít , rozkapat nos a jednu tabletu s lišejník vycumlat, pak opět na hodinu usnu. Jsem šíleně unavená a situace je horší a horší. Nemohu vše udýchat a mám obrovský pocit tlaku hlavě. Poraďte mi prosím jaké vyšetření podstoupit a co může být příčinou. Nic horšího jsem zatím nepoznala. Děkuji za Vaši odpověď.

jan 22. leden 2014, 21:40

dobry den, mam velmi podobne priznaky i kdyz o neco mirnejsi nez zde vy popisujete. take musim rict, ze je to velmi neprijemne a nikdy jsem ni podobneho nemel. zacalo mi to 13.ledna porucha slineni se pridala o dva dny pozdeji a take me mirne pali oci.

valentýn 13. únor 2014, 13:22

Dobrý den, mám podobný problém jako paní pod přezdívkou Mikina.Trápí mě toto sucho v ústech už dva měsíce,zjistili mi panickou úzkost a beru Zoloft dva týdny.Bohužel však i při Zoloftu mě trápí stále sucho v ústech přes den i přes noc.Je to velmi nepříjemný pocit a pocit jakoby cizího tělíska v krku. Může to prosím souviset i s perimenopauzou. Nevím, jak si pomoci...Beru umělé slzy na syndrom suchých očí.Mám pocit i suchosti v nose, vyšetření žláz v krku vyšel vpořádku.Děkuji za odpovědˇ.

Šárka 23. březen 2015, 17:05

Dobrý den,
jsem studentka Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kde studuji na Zdravotně sociální fakultě. Provádím výzkum, který se zabývá problematikou Sicca syndromu a Sjogrenova syndromu. Tento výzkum bude součástí mé bakalářské práce. Chtěla bych Vás tímto požádat, zda byste obětoval/a pár minut Vašeho drahocenného času a pomohl/a mi k získání informací ohledně Vaší nemoci. Chtěla bych se dozvědět, jak vy snášíte toto onemocnění a jaká jsou jeho úskalí. Zde je k dispozici můj email: sarka.strzinkova@seznam.cz , na který mě můžeme kontaktovat. Vše je naprosto anonymní a dobrovolné. Předem moc děkuji za pomoc.

Jana 20. duben 2016, 13:05

Z ničeho nic,jako blesk z nebe mám bolest ve vagíně.Dosti velkou a už druhý den.Přitom jsem byla před měsícem na gynekol.prohlídce,vše v pořádku.NEMÁM žádný výtok.pohlavní styk jsem neměla měsíc.Co to může být?Budu vděčná za radu a co to může být.Díky.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.