Dárkové sady koření

Spolknutí zubu

Obvyklé příznaky nemoci: bolest v ústech, krvácení, bolest břicha

Příčina

Spolknutí zubu nastává po jeho vypadnutí nebo vyražení.

Průběh

Zub, který vypadne, může být spolknut. Protože se jedná o malé tělísko, většinou bez problémů projde trávicím traktem a vyjde společně se stolicí. Ve velmi vzácných případech se může stát, že se objeví zánět slepého střeva, kdy procházející zub uvízne v červovitém výběžku. Jedná se ale opravdu o vzácné výjimečné případy.

Pokud se jedná o vyražený zub, je vhodné počkat až vyjde se stolicí, omýt ho a donést zubnímu lékaři. Tvorba umělého zubu je mnohdy velmi nákladná a často je možné uražený zub fixovat na jeho původní místo.

Vyšetření

To, že byl zub spolknut není v případě, že pacient nemá žádné potíže, nijak vyšetřovat. Jiná situace nastává, pokud byl zub vdechnut, protože pak je třeba ho co nejdříve bronchoskopicky (zavedením sondy s kamerou do dýchacích cest a jeho vytažením malými kleštičkami) odstranit. U vdechnutí je pak proveden rentgen nebo právě kontrola bronchoskopem.

Léčba

Zub obvykle vyjde se stolicí, léčba proto není nutná. Pokud ale místo, odkud zub vypadl nebo by vyražen, více krvácí, je třeba krvácení stavět. Při jeho delším trvání nebo větším množství je vhodné vyhledat zubního lékaře, který místo ošetří.

Rovněž pokud byl zub uražen je vhodné vyhledat dentistu, který na místo uraženého zubu dá náhradu. Pro tyto situace je ale vhodné uražený úlomek nebo celý zub přinést.

Diskuze

Míša 4. březen 2015, 13:53

Dobrý den paní doktorko, doktore,
mám tento problém.
Chtěla bych se zeptat do jaké míry je nebezpečné spolknutí pecky od meruňky , a za jak dlouho se případně objeví potíže a jakého rázu? Těžko mohu zkoumat stolici v rámci pracovní doby, tak bych se musela držet právě vnějších příznaků. Mám za to, že by šlo o náhlou příhodu břišní a potíže by nastaly brzy. Pecku jsem spolkla 1.3.2015, do dnešního dne mám pravidelnou stolici a větry také odcházejí. Pokud mi trochu pobolívá břicho, tak mi do břicha vystřeluje bolest od páteře, to u mě není nic neobvyklého.
Děkuji za odpověď a čas, který mému dotazu věnujete.
Ing.M.K.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.