Dárkové sady koření

Ulcerózní kolitida

Ulcerózní colitis

Příčina

Ulcerózní kolitida je zánět sliznice tlustého střeva, který postihuje různě velkou oblast. Vyskytuje se ve třech formách – jako proktitida – v konečníku (25% pacientů) nebo jako levostranný zánět tlustého střeva (50% pacientů) nebo jako extenzivní zánět tlustého střeva (25% pacientů).

Průběh

Ulcerózní kolitida je chronické onemocnění, které se u pacienta objevuje obvykle po 25. roce. Je charakteristická přítomností tenesmů – což je příznak, který popisuje bolestivé nucení na stolici. Po vyprázdnění obsahuje stolice hlen a krev. U levostranné formy se vyskytují i krvavé průjmy (asi 45%pacientů). Naopak někteří pacienti mají spíše zácpu (25%pacientů).

Komplikací ulcerózní kolitidy je toxické megakolon. Je způsobeno zástavou pasáže střevního obsahu. Protože se střevní obsah nehýbe, pronikají látky, které se vlivem bakterií rozkládají, přes střevní stěnu do krve. Také je vysoké riziko prasknutí střeva, protože při zastavení trávení se ve střevě hromadí obsah a plyny. Po prasknutí střeva pak následuje zánět pobřišnice – peritonitida. Pacienti jsou také několikanásobně více ohroženi kolorektálním karcinomem.

Vyšetření

Pacientům je většinou udělán nejprve rozbor krve. Diagnóza je stanovena až po koloskopickém vyšetření (kolonoskopie).

Léčba

Toto onemocnění je vyléčitelné pouze chirurgickou cestou a to celkovým odstraněním tlustého střeva. Po určité době od operace vedou pacienti normální život bez omezení, pokud nebyly přítomny komplikace. Přistupuje se k ní až po selhání medikamentózní léčby.

Ulcerózní kolitida je nevyléčitelná léky a jimi lze pouze mírnit obtíže. Podávají se aminosalicyláty, kortikoidy nebo imunosupresiva. Jejich množství závisí na aktuální aktivitě zánětu. Pacientům se také doporučuje dlouhodobé užívání probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardi.

Zajímavostí je, že lidé, kteří již kouří, mají u ulcerózní kolitidy slabší příznaky než nekuřáci. Pokud však pacient – nekuřák začne kouřit ve chvíli, kdy už onemocnění propuklo, má příznaky stále stejné.

Diskuze

Michaela 26. duben 2013, 19:01


Dobrý den,
jmenuji se Michaela Janáčková a jsem studentkou VŠ zdravotnictví a sociální práce. Zároveň již několik let bojuji s ulcerózní kolitidou a primární sklerozující cholangiotidou. Vzhledem k tomu, že moc dobře vím, jaký je život s touto chorobou, zahrnula jsem ji i do své bakalářské práce. Chtěla bych se dozvědět, jak jsou pacienti edukováni (informaváni) zdravotníky a co by se mělo zlepšit. Sama jsem se spoustu věcí dozvěděla spíše z internetu a knih než od setřiček a lékařů a v tom vidím velkou mezeru. Do dnes mi nikdo nedoporučil dietní sestru, která by mi pomohla sestavit jídelníček nebo psychologa, když už mám pocit, že prostě nemůžu dál. Nechci psát o sobě, jen vysvětluji, o co mi v dotazníkovém šetření vlastně jde. Poslední půlrok jsem s přestávkami po nemocnicích a zkoušky dodělávám, jak se dá. Bohužel mi utekl čas na bakalářskou práci a teď se vše snažím dohnat.Proto Vaše sdružení velmi prosím o pomoc s vyplňováním dotazníků. Samozřejmě bych se s Vámi podělila o výsledky mého šetření.
Předem děkuji.
Zdravím, Janáčková
V případě zájmu jsou dotazníky k dispozici na tomto odkazu : http://www.survio.com/survey/d/V0X1Y8S6T2N6Y6F9X
=

Jirka 18. březen 2014, 11:54

Hledám 5 dobrovolníků, kteří by byli ochotni vyzkoušet přípravek k vyléčení či zmírnění příznaků ulcerózní kolitidy či Crohnovy choroby. Více informací zde: http://jirigutknecht.blog.cz/1402
Pokud by se našel nějaký schopný podnikatel či firma, kteří by byli schopni a ochotni tento přípravek vyrábět, nabízí se jim možnost velmi slušného výdělku.
Upozorńuji, že v tomto fóru nebudu reagovat na řádné příspěvky. Na veškeré slušné a nezávadné příspěvky budu reagovat (vždy v nejbližší době při návštěvě počítače) výhradně ve svém blogu.

Jirka 18. březen 2014, 12:01

Errata: Slovo "řádné" ve třetím řádku odspda opravuiji na "žádné".

Jirka 29. duben 2014, 12:30

Ke svému příspěvku z 18. 3. 2014 bych rád doplnil, že přípravek se osvědčil a jsou na něj velice příznivé ohlasy. V nejbližších dnech budou ohlasy zveřejněny v mém blogu. Případní zájemci se pak podle toho mohou rozhodnout.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.