Dárkové sady koření

Úzkostné poruchy

Fobie

Příčina

Úzkost a strach jsou běžné emoce, které nám při evoluci zůstaly, abychom byli schopni odpovědět na nebezpečí. Mnohdy je ale úzkost přehnaná, což pak pacienta limituje v běžném životě a tehdy je třeba ji léčit. Postihuje více ženy než muže a jedná se o jednu z nejčastěji léčených poruch v psychiatrii a psychologii.

Průběh

Onemocnění vzniká obvykle postupně, často se objevuje již dětství. Může souviset s nějakým nepříjemným zážitkem (dítě kousne pes a přestože třeba ani nemá žádné poranění, začne se psů bát, postupně se špatný zážitek ještě zhoršuje – daný pes je v představách stále větší a větší, může se objevovat i ves nech) nebo traumatizací okolí (sám rodič se bojí jehel nebo lékaře a svým chováním ukazuje dítěti strach nebo obavu. Dítě se pak začne bát také a v budoucnu, i když je třeba již velké, jde k lékaři s obavami a nebo k němu raději vůbec nejde).

Při úzkosti se objevuje pocení, svírání na hrudi (často pacienti přicházejí k lékaři s obavami, že mají problémy se srdcem a nejsou schopni přiznat, že se něčeho obávají, což se týká hlavně mužů), bušení na hrudi, tlak, třes, mžitky před očima. Dále pak závrať nebo mdloby. Při náhlém leknutí je někdy popisován pocit jako by tělem projel elektrický proud a pacient i v některém místě (hlavně na rukou nebo v zádech vnímá krátkou ostrou bolest, která vznikla ve chvíli, kdy leknutím ucukl).

Různé fobie (například agorafobie – strach z otevřeného prostoru nebo některé sociální fobie) člověka přímo limitují v jeho životě. U prvních dvou příkladů se pacienti co nejvíce vyhýbají vycházení z domu, telefonování, vystupování na veřejnosti a podobně. Úzkost se objevuje i ve společnosti více lidí – davy (demofobie), natlačené prostředky hromadné dopravy. To pak pacienty omezuje hlavně v zaměstnání, ale i běžném mezilidském kontaktu.

Existují i ohraničené fobiestrach z výšek (akrofobie), z uzavřených prostor (klaustrofobie), ze zvířat (zoofobie) a podobně. Jsou popisovány i kuriózní fobie – z klaunů (coulrofobie), z ohně (pyrofobie), z vlasů a chlupů (trichofobie) nebo z porodu (tokofobie).

Jako úzkostná panická porucha se bere stav, kdy se několikrát denně vyskytnou náhlé, několik minut (10 – 20min) trvající výše popisované příznaky, které ale nesouvisí s ničím, co se v okolí stalo. Hlavními pacienty, kteří tyto poruchy mají jsou ženy v šestinedělí.

Vyšetření

Pro diagnostiku úzkostné poruchy obvykle stačí běžné vyšetření psychologem nebo psychiatrem, někdy tuto úlohu splní i dobrý praktický lékař. Je třeba odlišit běžnou úzkost, kterou má někdy v životě (hlavně při větších životních změnách každý – například každý má před uzavřením sňatku pochybnosti a obavy různé míry, ale neznamená to, že má fobii z manželství – gamofobie) od úzkostné poruchy.

Léčba

Léčba se zaměřuje na mírnění úzkosti podáváním léků ze skupiny anxiolytik. Zároveň je ale třeba, aby pacient podstoupil léčbu obvykle kognitivně – behaviorální (například při strachu ze špíny, kdy si pacienti denně několik hodin myjí ruce a tím tlumí svou úzkost je při terapii nácvik běžných denních situací a vyrovnání se s nimi v bezpečném prostředí. To pak pomůže zvládnutí této situace i bez lékaře).

Diskuze

stano20 20. březen 2014, 16:20

dobry den mam pocit odcizeni jako kdybych to nebly ja uz pres rok a neco bral sem rivotril a dogmatil ale bylo my po tech praskach este hur buseni srdce tlaky na hrudi v zaltku prujem plynatost byl sem natolik vysetreni ze uz fakt nevim nekdy je mi dobre a nekdy uplne hrozne momentalne me trapi svírani na hrudi tlaky v zaludku pocit odcizeni buseni srdce pocení kourim tak 10 cigaret denne nekdy kdyz si zapalim se mi to jeste zhorsi prakticky doktor mi rekl ze to bude asi psychika

Simona 29. duben 2014, 12:25

Mám strach z davu lidí - demofobii. Kolikrát ani nemůžu dýchat, když se dostanu do davu. Můžete mi prosím poradit, co s tím? Děkuji.

Andrea 27. květen 2014, 14:38

Dobrý den,
mám po několikáté operaci různé diagn...mám za sebou i dl.dobé stresy.Po poslední operaci se mi rozjely takzvané panické ataky. Již 3 měs.beru Frontin a k tomu mám reflux jícnu a beru léky - Esomeprazol..tak nějak se jm.denně mi je zle mám každý večer pocit, že se dusím a mám nateklé v krku,pálení těla, horkost a pocení, bušení srdce,třesavky, pocit špatně na zvracení závratě po lécích se to utlumí, ale je to stále dokola..vrací se to a nechci navyšovat léky. Chci se z toho dostat, ale mám někdy pocit beznaděje....stále se to vrací, když mi je lépe za pár dní zase hůře.Po lécích usnu spím v polosedě a při otevřeném okně nesnesu vydýchané prostory pak mne bolí na hrudi a mám pocit, že se dusím..jsem k tomu i astmatička mám to převážně sezóní. Poradí mi někdo jak se z toho dostat? jak dl. to tak může trvat a jaké terapie na toto existují s možností v Pardubickém kraji?

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.