Dárkové sady koření

Vši

Pediculosis

Příčina

Veš

Průběh

Existuje několik druhů vší. Jejich životní cyklus je prakticky stejný, liší se však lokalizací na těle. Veš dětská nebo hlavová žije přichycená na pokožce hlavy a lepí svá vajíčka na vlasy – těm se pak říkají hnidy. Muňky pak žijí v ochlupení na genitálu. Veš šatní žije přichycena na oděvu, ze kterého slézá na kůži a opět se vrací na oděv.

Vši patří mezi krevsající hmyz. Samotné odsátí krve je nebolestivé a nesvědí. Svědění je vyvoláno později, když sliny, které veš v kůži zanechá, začnou působit na kožní buňky. Objeví se prudce svědící pupínky, které jsou po rozškábání kryty strupy. Veš se vyskytuje hlavně v dětských kolektivech a v místech s nižší hygienou. Přenos je možný přímo z hlavy na hlavu nebo nepřímo přes předměty. Muňky se přenášejí pohlavním stykem dotykem intimních míst.

Léčba

Hubení vší je nutné opakovat, aby byl zlikvidován nejen živý parazit, ale později vši nově vylíhnuté z nakladených vajíček. Používají se různé spreje, šampóny a odvary – je nutné si vždy přečíst návod výrobce a dodržet intervaly mezi jednotlivými kůrami. Dále je třeba veškeré prádlo a oblečení vyprat, vyžehlit. Pokud se známo, že vši se vyskytují v kolektivu (například ve školce, ve škole), informovat všechny jeho členy, protože jinak by byl vyléčený jedinec pravděpodobně brzy znovu nakažen zamořeným kolektivem.

Diskuze

Starostlivá sestra 4. duben 2012, 16:29

Bratr přinesl vši domů ze školy a je to strašné. Má dlouhé vlasy, takže jich má plnou hlavu a já se teď moc bojím, že je budu mít taky. Nosím na vlasech igelitovou síťku, snad to pomůže. Několikrát jsem mu vlasy už myla šampóny proti vším, ale nepřijde mi, že by to moc pomáhalo. Taky jsem mu vyměnila povlaky na peřiny a vyluxovala jsem. Ale mám strach. Máte s tím někdo nějakou zkušenost? Nebo nějaký sprej, postřik nebo něco ..... ??? Dííííky

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.