Dárkové sady koření

Zánět hrtanové příklopky

Epiglotitis

Příčina

Příčinou zánětu hrtanové příklopky je bakterie Haemophilus infuenzae typu B.

Průběh

Toto onemocnění postihuje hlavně děti mezi 1. – 6. rokem života. Probíhá obvykle velice akutně a může způsobit i smrt. Vstup do dýchacích cest uzavírá hrtanová příklopka – epiglotis (v překladu toto slovo znamená “nad hlasivkami”). Ta má za úkol zaklopit dýchací cesty při polykání, a tak zamezit vdechnutí potravy nebo cizích těles.

Pokud se na ní ale usídlí hemofilus, dojde k jejímu rychlému otoku a tím částečnému nebo úplnému ucpání dýchacích cest. Pacient pak modrá, je dušný a pokud nedojde k rychlému zprůchodnění, udusí se. Současně je přítomna bolest při polykání.

Toto onemocnění vzniká častěji v noci než v kteroukoli jinou část dne. Pacient je dušný, sedí, čímž zapojuje i pomocné dýchací svaly a to mu usnadňuje dýchání. Má otevřenou pusu, ze které vytékají sliny, které nemůže kvůli otoku polknout.

Vyšetření

Onemocnění je velice akutní a vyšetření musí provést až zkušený ORL lékař v podmínkách, kde je možné poskytnout řádnou zdravotní pomoc. Pokud by se do krku dítěti snažil podívat laik a stlačil by hrtanovou záklopku, mohlo by dojít k reflexnímu stažení a okamžitému udušení.

Lékař se potom do krku podívá s pomocí zrcátka.

Léčba

Pokud k rozvoji onemocnění dochází, je nejdůležitější co nejrychlejší transport k lékaři, protože v mnoha případech jde o minuty, aby se pacient neudusil. Je také třeba, aby byla zachována poloha v polosedě a pacient nebyl násilím pokládán na záda. To by pouze urychlilo vznik otoku a udušení.

V nemocnici jsou pak okamžitě zajištěny dýchací cesty a podány léky proti otoku – kortikoidy, které zmírní celkovou reakci.

Současně se podávají antibiotika, která léčí zánět vyvolaný bakterií.

Prevence

Díky očkování dětí se dnes toto onemocnění prakticky nevyskytuje.

Diskuze

Renata 15. srpen 2013, 17:55

dobrý den chtěla jsem se zeptat.. v noci mi zaskočí slina a dusim se nevim čím by to mohlo být poradíte prosím?Během krátké doby už po třetí mám strach usinat

virtualninemocnice.cz 19. srpen 2013, 20:44

Dobrý den,
bylo by vhodné zjistit, proč např. více sliníte, že Vám zaskakují sliny. Zkuste nejprve usínat řeba na boku, abyste eliminovala obavy ze zaskočení. Pokud to nepomůže, navštivte lékaře. Bylo by vhodné také zkontrolovat nežádoucí účinky některých léků.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

roman 5. listopad 2013, 13:26

Dorý den chtěl bych se zaptatdělá mi to jen v zimě při dýcáni nebo jen mluení se mi špatně dýcá a navaluje se mi tak dlouho než se vyzvracím :( ted mi to dělá odedns už pořád :( špatě se my dýchá td byl sem dnes u doktora dlal mi vátěr kku ale do rku se nemohl dostat okažitě to jde se m :( poradte prosím mám ztrach ab to nebyla rakovina nebo něo :(

Maru 30. květen 2014, 21:29

Manžel má dýchací i polykací potíže, při jídle stále kašle, potrava vniká do dýchací trubice, dusí se. nejhorší jsou hleny, které se stále tvoří, jsou jich desítky a pokud je nevykašle, nemůže jíst. Hrozně se zhubnul, má již 55 kg, je velmi slabý, sotva chodí. Byl již několikráte hospitalizován, našli mu nějaké vrozené vady a od hlenů a dušnosti mu zatím nikdo nepomohl. S hrůzou jde jíst, vše musí být tekuté a kašovité a přes to nemůže stravu bez problémů pozřít. Je od kašle celý ztrhaný, všechno ho bolí, rozbuší se mu srdce a než se zklidní, začíná všechno znovu. Tento stav trvá od 1.6.2013, tedy v sobotu to bude na den 1 rok. Pokud se někdo s něčím podobným setkal, budeme vděčni za každou radu.

Yvon 8. listopad 2014, 21:41

Dobrý den,
manžel je třetí měsíc po operaci zhoubného nádoru na močovém měchýři,který mu byl odstraněn a má vývodovou trubici se sáčkem. Musel být operován dvakrát během tří dnů. Během druhé operace nastaly velké komplikace a manžel bojoval o život. Několik dnů byl v umělém spánku. Po probuzení dostal zápal plic. Během léčby se dusil hleny a špatně dýchal, a proto mu lékaři udělali otvor do krku a dali mu trubici pro snadnější dýchání a vykašláván hlenů. Od té doby manžel nemůže jíst ani pít. Cokoliv polkne, začne vykašlávat hleny smíchané s potravou a stále se mu tvoří hleny, které ho nutí kašlat. Z 82 kg zhubl na 68 kg a stal se z něho ležák. Leží v nemocnici na dd. DIOP. Lékař říkal, že musí trénovat polykání, že během pooperačních komplikací došlo k porušení nerstva, které ovládají hrtanovou příklopku.Pokud můžete poradit, na koho se obrátit s léčbou, budu Vám velmi vděčná.
,

Maru 12. listopad 2014, 18:22

Pdobný případ se stal mému manželovi (77 roků). Loni 1.6.2013 se z nčeho nic začal dusit a nemohl se nadechnout. Záchranka ho odvezla do nemonice, tam celkem nic nezjistili, dělali pár vyšetření, na 2 vyšetření musel ješě sám a poslali ho domů. Odjel celkem zdravý pohyblivý člověk a domů se vrtil "ležák", chrčel při dýchání i při jídle. Bylo to hrozné, když nemůže člověk pomoci. A k tomu věčné hleny, hleny,....
Denně vykašlával stovky bílých hlenů, někdy větších někdy menších. Když si vzal nějaký prášek, aby se hleny zasavily, tak se dusil, chrčel a zase dokola. Zhubl se na 56 kg (nikdy nebyl silák) a neměl sílu ani koukat. Když nejedl, tak spal a to ve dne i v noci. Měl stále hlad, za noc jedl několikrát a nic se nelepšilo. Asi za dva měsíce byl týden v IKEMu, protože měl zrychlený tep a byl tím vysílený úplně. Tam dostal prášky BETALOC a tep se srovnal. Udělali mu CT hrudníku, krku a hlavy a zjistili, že má vrozenou vadu, na krčních obratlech výrůstky, obrácené směrem dovnitř, tedy k hltanu a ten se mezi výrůstky tvoří esíčko, ve kterém se polykaná strava zastavuje, někdy zasekává. To v té první nemocnici nevěděli a asi při vyšetřování mu v krku něco poškodili, protože nemohl několik dní polykat. Stále se jeho stav zhoršoval, nejhorší to bylo loni o vánocích, to už nemohl nic jíst. Hledala jsem také nějakou radu na internetu a našla jsem dr. Martínka, odborníka na gastro (najdete v IKEMu i telef. číslo) a dcera ho tam objednala. Tam bylo ještě zjištěno, že má polykací trubici zúženou a dýchací zase velkou tedy obráceně, než má být a proto při polykání skáče potrava do dýchací tubice, tedy do plic, plíce se brání kašlem a hleny a ty vypuzují potravu ven Takže, někdy mu potava vychází ven i nosem. Poslali manžel k oborníkovi ORL a na neurochirurgii, ale pro jeho slabost zatím nikde nebyl. Doporučili mu mixovanou, kašovitou stravu a tak vařím husté polévky, masové, zeleninové, střídám, jak mám čas a sílu. Té už mnoho nemám, ale vařím a mixuji stále. Manžel se už začíná sbírat, už vyjde i na dvůr i na ulici, přibral asi 2 kg. Nejhorší na tom je, že bydlíme na vesnici a mě čeká venku kolem chalupy všechna práce, kterou jsme dělali s manželem oba. Bojím se zimy, (topíme kotlem ve sklepě), potože již loňskou zimu jsem topila sama, štěstí, že brzy skončila. Nemohu od manžela nikam jít,bojí se, aby nedostal záchvat kašle, tak jsem 18 měsíců v pohotovosti ve dne i v noci. Omlouvám se, že jsem Vás oběžovala svými problémy, ale mohu s přátli i s dětmi komunikovat jen telefonem a mailem.
PS.: Ještě nám doporučili nutridrinky z lékárny, ale ty nám neyhovují, jsou sladké a dělají se po nich hleny. A zase ty hleny .....
Pozdravy z Vysočiny, kde je každý den vítr a vítr posílá M.S. (mail: sed.maru@seznam.cz)

Breik 7. březen 2016, 15:49

prosím o radu, při škrábání v krku mi občas zaskočí a nemohu se nadechnout již jsem se 2x málem udusil,co v tomto okamžiku dělat abych se mohl nadechnout.Moc děkuji za radu M.H.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.