Dárkové sady koření

Zánět mozkových blan dospělých

Hnisavá meningitida dospělých

Příčina

Hnisavý zánět mozkových blan může být vyvolán mnoha bakteriemistafylokoky, streptokoky, listerií, pneumokoky, meningokoky, někdy i amébami. Tito patogenní činitelé se k blanám dostanou buď krví z nějakého jiného infekčního ložiska, nebo pouhým přestupem – při zánětu středního ucha, zánětu dutin (sinusitida). Mohou se tam dostat také přímo při úrazu hlavy. Při infekční endokarditidě mohou být bakterie neseny krví k mozku, kde přestoupí na mozkové obaly (mozkové pleny).

Některé typy (třeba meningokoková meningitida) jsou přenášeny i vzduchem. Pokud není onemocnění včas léčeno, dochází k rozvoji šoku, diseminované intravaskulární koagulopatie, což je obvykle smrtelné. Často postihuje spíše jedince s oslabenou imunitou.

Průběh

U pacientů dochází k náhlému zhoršení zdravotního stavu z plného zdraví. Meningitida může často připomínat svým rychlým nástupem i cévní mozkovou příhodu (mozkovou mrtvici). Náhle se objevuje horečka, nevůle, dezorientace, poruchy vědomí, bezvědomí.

Vyšetření

Protože se jedná o velmi závažné onemocnění, které je často smrtelné, je třeba, aby byla diagnóza stanovena co nejrychleji, aby byla co nejdříve poskytnuta správná léčba. Pacientovi by měl být vyšetřen mozkomíšní mok a krev. Krev se posílá na mikrobiologické vyšetření, aby se zjistilo, zda v ní nejsou přítomny bakterie. U mozkomíšního moku je možno provést rychlé vyšetření latex – aglutinační zkoušku.

Léčba

Po zjištění původce onemocnění jsou nasazena antibiotika, na která je přítomná bakterie citlivá. Pacient musí být v klidu. Onemocnění může bohužel zanechat následky.

Časté jsou i komplikace jako bolesti hlavy, myokarditida, únava, artritida.

Diskuze

Petr 12. leden 2013, 08:22

Dobrý den,jsem před 6 lety měl uraz hlavy a pateře,od té doby jsem občas ondlel a upadl,mam zhoršenou pamět,dnes po 6 letech se stav změnil že již občas neondlívám ale mam neustálou motolici,motaní hlavy je pořad i v noci,je mi na zvracení a mam nepřekonatelne bolesti hlavy i páteře,ct ani eeg nic neukázalo tak neurolog mě nechce dělat daší vyšetření,je prý zbitečné,navic od urazu mám vyšší tlak a take mi zjistily že mám crohna a chronicky znět nosohltanu,také mám rozostřený zrak a na očnim mi řekli že mam chronicky zanět očnich spojivek,nevím si již rady a ani nevím co mi vlastně muže byt,vše co navrhnu lekaři otočí že to je hloupost,zřejmě proto že jde o uraz pracovní,je možne že bych měl lechkou mozkovou mrtvici?Děkuji za odpověd.Petr

buhta 21. říjen 2013, 17:18

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je možné po prodělaném zánětu mozkových blan, hned po narození,aby v dospělosti začali změny v chování? Je možné, že se následky projeví i po 30letech? Může to něco vyvolat? Klíště, nemoc atd.? Děkuji moc Lenka

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.