Dárkové sady koření

Zánět mozku

Encefalitida

Příčina

Encefalitida je zánět mozku, který je vyvolán obvykle virovou infekcí. Nejčastějšími patogeny jsou virus klíšťové encefalitidy, virus herpetické encefalitidy. Může být ale způsoben i bakteriemi, parazity nebo mykoticky. Viry se do mozkové tkáně dostávají s krví. Pokud zánět mozku přestoupí i na mozkové obaly, hovoří se o meningoencefalitidě. Velmi vzácně se mohou encaflitidy objevit po vakcinaci, nicméně jejich průběh je většinou lehký.

Klíšťová encefalitida vzniká při přestupu viru ze slin přisátého klíštěte do hostitele, tedy do člověka. Velmi vzácně se může objevit i po požití mléka od infikovaného zvířete, pokud toto mléko nebylo správně ošetřeno.

Průběh

Nástup onemocnění začíná chřipkovými příznaky – bolestí hlavy, únavou, teplotami až horečkou, bolestí svalů a kloubů. U klíšťové encefalitidy se objeví příznaky do dvou týdnů od přisátí klíštěte. Po několika dnech dojde k úlevě, vymizení příznaků. Ty se ale po dalších několika dnech znovu objeví, tentokrát již se silnými bolesti hlavy, pocitem na zvracení až zvracením, citlivostí na světlo a zvuky, velkou únavou.

Mohou se přidat další příznaky jako je třes, snížená pohyblivost, kmitání očí (nystagmus), obrny některých hlavových nervů, což se projeví ochabnutím napětí některých svalů, případně i poruchou citlivosti, chuti, sluchu, zraku. Dále se mohou objevit poruchy vědomí, psychické poruchy, křeče až epileptický záchvat.

Vyšetření

Pro stanovení diagnózy se provádí odběr mozkomíšního moku lumbální punkcí.

Léčba

Léčba probíhá nasazením antivirotických léků, nezbytný je absolutní klid na lůžku. Rovněž je třeba řešit případné komplikace.

Existuje i prevence a to u klíšťové encefalitidy proti níž je možné se nechat naočkovat.

Diskuze

anna003 24. červenec 2013, 17:39

Krasne odpoledne mam tokovej dotaz ped 2měsici jsem prodala akutni Meningoencefalitidu tak jsem porad doma a po doktorech pořad mě boli hlava nemužu vubec spat a take me vadej rune zvuk a tak nejak vse co myslite ze je vse normalni a jeste k tomu napadam na nohu si tak nejak pripadm u doktoru jak simulant pripadne dekuji za odpoved moc Andrea

virtualninemocnice.cz 27. červenec 2013, 21:48

Dobrý den,
po meningoencefalitidě trvá často dlouhou dobu než se vrátí stav organismus k normálnímu stavu. Rekonvalescence by měla být v klidu a často je vhodné podpořit jí i rehabilitacemi. Řekněte proto o svých obtížích lékaři (protože se nejedná o normální stav) a ten Vám jistě řekne, jaký je v danou chvíli nejvhodnější postup.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

pavla 21. srpen 2016, 14:23

v r.2014 jsem oemocněla meningoecefalitidou,nasledky- obrna očí(šilhavost)špatna chuze(častečné ochrnuti nohou) a stabilita(stale semi točí hlava)přeji heký den Pava

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.