Dárkové sady koření

Zánět pobřišnice

Peritonitida

Příčina

Pobřišnice (peritoneum) je tenká blána, která vystýlá břišní dutinu a odděluje ji od břišních, zádových svalů a svalů pánevního dna, Tím vzniká ohraničený prostor. V něm je normálně menší množství tekutiny (asi 20ml), která se neustále vyměňuje a zajišťuje, aby byly střevní kličky, které se břišní dutinou probíhají, stále vlhké a mohly se bez obtíží pohybovat a tím posouvat a rozmělňovat potravu.

V břišní dutině se za normálního stavu nenacházejí žádné bakterie. Bakteriální flóra střeva je od břišní dutiny oddělena střevní stěnou. Pokud je ale tato bariéra narušena, dostanou se bakterie na pobřišnici a vyvolají zánět. Narušení může být způsobeno třeba protržením střeva třeba při rozsáhlém zánětu slepého střeva, při vředové chorobě, při ileu (zástava peristaltiky z různých důvodů).

Zánět může být ale i aseptický, což znamená bez přítomnosti mikroorganismů. V tomto případě jde o podráždění pobřišnice tělní tekutinoužlučí (z prasklého žlučovodu), žaludeční šťávou (při vředové chorobě žaludku), močí (při prasknutí močového měchýře) nebo pankreatickou šťávou (při prasknutí vývodu slinivky nebo při zánětu slinivky). Často se objevuje při úrazech dutiny břišní, kdy perforace (protržení) střeva nebo jiného břišního orgánu, jehož tekutina pak pobřišnici podráždí, peritonitidu způsobí.

Průběh

Onemocnění vzniká náhle během několika hodin a je třeba ho co nejrychleji řešit – to znamená vyhledat lékaře. Pacient nejprve cítí únavu, nauzeu (pocit na zvracení), ztrácí chuť k jídlu. O několik hodin později ho začíná bolet břicho. Tato bolest je dominujícím příznakem. Břišní svaly se stahují, takže břicho je prkenně tuhé. Pacient zaujímá úlevovou polohu nejčastěji stočením do klubíčka. Objevuje se také horečka.

Jedná se o velmi závažné onemocnění, protože v mnoha případech může končit smrtí.

Vyšetření

Protože příznaky nastupují postupně, nemusí být z počátku jasné, zda se jedná o peritonitidu, nebo třeba jen o větší dietní chybu. Pacient musí být důkladně vyšetřen – břicho je na pohmat tuhé, na poklep velmi bolestivé. Při poslechu se z břicha obvykle neozývají žádné zvuky. Pacient by měl být při podezření odeslán na rentgen břicha nebo na sono břicha.

Léčba

Podle nálezu pak probíhá případná chirurgická léčba – při perforacích orgánů dutiny břišní. Pacient musí dostat vždy antibiotika do žíly a musí být kvůli možnému rozvoji komplikací hospitalizován.

Diskuze

Adissenka 22. říjen 2013, 18:34

Dobrý den minulí ro jsem byla v březnu na odběru vajiček bohužel to teď mám podbřišek tvrdej jemi občas na zvraceni motá se mi hlava a nemám chut na jídlo někdy...mám strašný křeče...nevíte co by to mohlo být?U doktora mi nic nenašli :(

Adissenka 22. říjen 2013, 18:35

Jsem nafouklá jak balon každej si ze mě dělá srandu že jsem těhotná :( vypadám jak v 5-6 měsíci těhotenství ale těhotná nejsem :(!

Milan 9. červen 2015, 11:47

Tohle Same Mam Ja ale Lekaři na Nic nepřišli

Milan 13. červen 2015, 17:26

Tyhle zvuky Mam Ja ale Doktorka řikala že je to Dobry a vše v Pořadku 737 060 561

D.S 9. říjen 2015, 15:44

dobrý den pane Milane myslím si že by se mohlo jednat o nějaký druh onemocnění střev proto doporučuji vyšetření u enterologa d.S

puketka 29. září 2016, 20:42

dobrý den chtěla bych poradit,každý měsíc tak 5 dnů před menstruací se mi nafoukne břicho a je i tvrdé,břicho je nafouklé i během menstruace a až po menstruaci tak 3 dny se zmenší teprve.Z břichem vypadám jak těhotná ve 3 měsíci a trošku mě i pobolívá v podbřišku a zpodbřiška to někdy trošku vystřeluje zešikma nahoru do levé a i pravé strany tak 5cm od pupku to je a i v pase mě bolí a někdy i trochu nohy stehna přesněji,bolest nohou je jako by šla na mě chřipka,můžete mi teda poradit co mám dělat,co to můžu mít a připadně kam mám zajíd děkuji moc mějte se hezky m.

puketka 29. září 2016, 20:47

dobrý den mám dermatitidu a bezlepkovou dietu a když jsem bezlepkovou dietu nedodržovala,tak se mi fleky dermatitidy objevovali na obličeji a na nohách jen tak 2 fleky byli,ale co jsem začal dodržovat bezlepkovou dietu,tak na obličeji nemám nic,ale na nohách mám snad 20 fleků strašně se mi nohy zhoršili,tak se chci zeptat,čim to může byt a můžete mi prosím poradit,jakou mast můžu používat na dermatitidy,pořád.Protože všechny masti obsahujou kortoikoidy a ty se nemůžou mazát pořád,tak nevíte náhodou čim to můžu mazat pořad každý den děkuji mockrát mějte se hezky m.

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.