Dárkové sady koření

Zánět srdce

Myokarditis

Příčina

Zánět srdeční svaloviny je obvykle způsoben viry – nejčastěji chřipkovými, cytomegalovirovými, virem EBV nebo Coxsackie B. Může se také objevit při infekci HIV.

Průběh

Toto onemocnění se objevuje několik týdnů po proběhlé virové infekci, která nebyla řádně léčena a byla takzvaně přechozena. Vypadá to, jako by se virové onemocnění vrátilo a pacient má z počátku chřipkové příznaky – bolesti hlavy, svalů, zvýšenou teplotu, je unavený. Později dochází k poruchám srdečních funkcí, mohou se objevit arytmie (bušení na hrudi, pocit vynechaného tepu a podobně). Onemocnění může přejít i na srdeční obal – perikard – vzniká pak perimyokarditida.

Vyšetření

Na EKG je možné zobrazit různé převodní poruchy, kvůli kterým vznikají arytmie. Při echokardiografii, což je vlastně sonografie srdce, je možné zobrazit všechny srdeční oddíly a je obvykle zjištěno roztažení srdce. Levá komora může být hypokinetická – to znamená, že se málo stahuje a vypuzuje tedy do oběhu málo krve. Z toho pak vyplývají další příznaky – porucha prokrvení periferních orgánů (bledá kůže, synkopy a podobně). Může také docházet k městnání tekutiny na plicích, což se projeví vlhkým kašlem různého stupně a dušností z počátku námahovou, později i klidovou. Při perimyokarditidě jsou typické i poslechové šelesty.

Léčba

Důležité je dodržovat během léčby klid. Pokud již dochází k selhávání srdce, je třeba ho řádně léčit – obvykle se podávají betablokátory, ACE ihibitory a diuretika. Při přítomnosti arytmií existují i léky ze skupiny antiarytmik (například amiodaron). Pokud jsou arytmie větší nebo na léky nereagují, je vhodné zavedení kardiostimulátoru. Z preventivních opatření je důležité doporučit nepřecházet i banální virózy.

Diskuze

Michaela 30. květen 2012, 13:26

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat... Můj dědeček má \"budíka\" na srdíčku. Nyní dostal zánět srdce....Zánět byl zpozorován poté, co utrpěl pád a musel být hospitalizován. Dědečkovi je 82 let. Lékaři sice říkají, že budou dělat co je v jejich silách. Ano v to doufám, ale mám pocit, že je to hodně zlé... Dá se tento zánět vyléčit nebo máme počítat s horší variantou? Děkuji moc

virtualninemocnice.cz 2. červen 2012, 10:29

Dobrý den,

důležité je, že se o zánětu ví. Je třeba zjistit, co ho vyvolalo a zda je infikován (zda jsou v něm třeba bakterie). Pokud ano, musel by děděček podstoupit vyšetření, při němž by bylo do srdce přes stehenní žílu zavedena dlouhá jehla (výkone je nenáročný a není při něm celková anestezie). Až by se lékař jehlou dostal do místa zánětu, mohl by odebrat vzorek a nasadit co nejdříve antibiotika, která by účinkovala přímo na vyvolavatele zánětu.

Nejvhodnější je, aby ležel na kardiologii (mnohdy jsou z nedostatku lůžek starší pacienti někdy i na jiných odděleních - například na gastroenterologii, pokud mají i jiné zdravotní potíže, ale v tuto chvíli je srdce nejdůležitější a měl by ležet tam).

Protože má Váš dědeček ale kardiostimulátor (budík), bude léčba asi o něco horší, protože zánět může některé srdeční funkce zhoršit. Navíc Váš dědeček měl v minulosti se srdíčkem nějaké potíže, takže je možné, že se při léčbě objeví různé komplikace.

Budeme Vám i Vašemu dědečkovi držet palce, ať se co nejlépe uzdraví.

Pam 21. listopad 2012, 01:29

Dobry den,prosim mam obavy ,mam problemy asi 2,5roku se srdcem synus tachykardie v noci mě budi buseni srdce, zimnice beru Egilok 1/4 0 1/4 kvuli nizkymu tlaku nemužu zvysovat davky uz 2 roky mi nedelali echo a zatezove ekg delali pred 10 mes. muj stav se zhorsil myvam bolesti ,dušnost aj težko se mi dycha +skolioza hrudní patere, navíc opakovane stracim kalium . Výte mam 2 deti a bojim se nekdy sou to infarktove stavy .porad nevým jak to vzniklo a proc stitna zlaza byla v poradku vzdy. Hrozi mi infarkt i kdyz nekourim a nepiju alkohol, sem hubena a mam 31 let .Děkuji s pozdravem

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.