Dárkové sady koření

Zánět ušní chrupavky

Perichondritis auriculae

Příčina

Toto onemocnění vzniká jako komplikace zánětu kůže boltce. Nejčastěji je způsobeno bakteriemi, které z povrchového ložiska zánětu prostoupí až k chrupavce, kde zánět vznikne také. Častí původci jsou pseudomonády nebo stafylokoky.

Průběh

Perichondritida zevní ušní chrupavky vzniká často na zevní straně ušního boltce. Nad postiženou chrupavkou se tvoří absces (opouzdřené ložisko zánětu) a chrupavka odumírá (avaskulární a aseptická nekróza). Po jejím odumření se zbylá chrupavka pokroutíboltec je pak deformovaný.

Vyšetření

Onemocnění je poměrně snadno rozpoznatelné při vyšetření ucha lékařem ORL. Je také možné udělat stěr z ložiska zánětu, a tak zjistit, jaká je příčina zánětu.

Léčba

Onemocnění je léčeno podáním antibiotik, která účinkují na bakterie, které zánět vyvolaly. Pokud se nad chrupavkou tvoří absces, je třeba jeho chirurgické ošetření.

Diskuze

ivana 27. listopad 2012, 23:41

Zánětem ušní chrupavky trpím už 7 let.většinou na podzim, ale i v červnu.Chtěla jsem se zeptat na nějakou prevenci a na nejúčinější ATB. Vyzkoušeli jsme Augmentin, Ciplox, Cefzil, zaberou většinou až 2.ATB.
Můj šetřující ORL lékař se přiznvá, že si neví rady.Byla jsem i na kožím - doporučili epíkové obklady, jednou i zabraly.
děkuji za radu

věra 23. srpen 2013, 09:36

distala jsem zánět ušní chruoavky. prosim pokud se boltc zkroutí je možnost plastiky? a pokud ano,na které klinice se provádí. děkuji mohokrát za odpověd

věra 23. srpen 2013, 09:38

dobrý den , dostala jsem zánět ušní chrupavky v dost vlkém rozsahu,.Pokud se boltec zkroutí je nějaká možnost plastiky.Pokud ano na jaké klinice se provádí

ivana 23. srpen 2013, 12:27

Zánětem ušní chrupavky trpím už 7 lete. Většinou na podzim, ale i v červnu.Chtěla jsem se zeptat na nějakou prevenci a na nejúčinější ATB. Vyzkoušeli jsme Augmentin, Ciplox, Cefzil, zabere většinou až 2.řada ATB.
Můj šetřující ORL lékař se přiznvá, že si neví rady.Byla jsem i na kožním - doporučili řepíkové obklady, jednou i zabraly.
děkuji za radu

Vnučka 29. září 2013, 13:33

Dobrý den v nci z pátku na sobotu se u mojí babičky náhle objevila horačks 38°C, která po podání paralenu odezněla, ale babička natekl pravý ušní boltec stále se to zhoršuje - boltec je zarudlý, silně svědí a chrupavka je na dotek bolestivá,ale žádný hnis ani boule není nikde vidět problém je, že ven k lékaři babičku nedostaneme trpí silnou agorafobií a tu nemoc ucha í také způil pobyt venku kam musela kvůli občance adruhý den se tu u ní takle projevilo takže ven užji nikdy neustím proto hledám lékaře ORL, ketr by ji prohlédl a pošetřil doma, ale ven nesdmí to yb jí zabilo !!!!

češtinář 13. listopad 2013, 08:26

Kromě vyšetření na ušním, by neškodilo některým pisálkům udělat testy na dyslexii :)

ivana 23. červenec 2014, 10:37

Dobrý den, mivam velke bolesti levé chrupavky, nemohu si na něj ani šáhnout. Bolest trva několik dni a zase zmizi včera se mi za uchem udělali dvě male bouličky. prosím o radu děkuji.

Lada 3. srpen 2014, 21:21

Dobrý večer, s tímto problémem se potýkám již několik let, ale bohužel, lékař pouze konstatoval že to mám s přeležení. Byla jsem v šoku, jelikož mě boltec bolí převážně přes den! Bolest je tak silná až mě s toho začne bolet i hlava. Nevím co mám dělat. Bulka se mi udělala až nedávno po 15 letech. Jsem s toho zničená, protože bolest pomine pouze na pár dní a pak bolest nastane znovu. Když někdo poradí, budu velice vděčná co s tím. Děkuji Lada

Lada 3. srpen 2014, 21:22

P.S. Trpím též na levý boltec

věra 3. srpen 2014, 22:32

mně to neboli ale hrozně svědí,

Lada 4. srpen 2014, 12:59

Radši bych byla kdyby mě to svědělo, tomu věřte

věra 4. srpen 2014, 18:50

enže mně se zdeformoval boltec

Lada 5. srpen 2014, 12:19

tak to je vážný! Co doktoři? Že se ptám

Tamara 13. srpen 2014, 08:44

Lékař mia to doporucil protizanetlivou terapii - Voltaren mazat 3 x denně.

Lada 14. srpen 2014, 20:26

Hm, tak to si užijte, to nezabírá, chytrý doktor

věra 18. srpen 2014, 01:39

prosim tě který blb ti doporučil voltaren na zanět ušni chrupavky --- voltaren je přeci na bolest--- na zanět ušni chrpavky se uživá antibiotika a kortikoidni mast--- to pomáhá ale lečba je velmi zdlouhavá

ivana 18. srpen 2014, 08:04

Souhlasím s Věrou, bohužel někdy zabere až 2.řada ATB - asi když je zánět už "rozjetý", a zánět se stejně nepravidelně vrací. Na kožním mi jednou doporučili chladivé řepíkové obklady a kupdivu jednoujedinkát zabraly(možná to nebyl klasický záně. Já v tom tápu už si 7let a se mnou, bohužel, tápou i lékaři.

věra 18. srpen 2014, 14:10

děkuji Ivano mě se to rozjelo po celém boltci na bolci mi to již zmizlo ale mám jej ztenčený a za uchem mám bořád tak 1cm nalez který se kortikoidni masti nelepší , takže mi přimo do něj pichai kortikoidni injekce jednou za dva měsice---našla jsem na soukromé klinice Asklepion dr Liperta který mi hodně pomohl ale bohužel odešel pracovat do ciziny

ivana 18. srpen 2014, 15:02

Já jsem si našla také lékaře v Praze, konzultovali jsme to ale pouze mailem, posílám vám odpověď, která mě docela vyděsila. Absolvovala jsem potom řadu vyšetření a na nic se nepřišlo. Žádnou deformaci uší zatím nemám a nyní mám skoro 2 roky pokoj...( úplně poslední léčba byla homeopatiky a paní mě ujišťovala, že budu mít pokoj... ???

mail od lékaře: ..Opakované perichondritidy boltce se vaskytují u některých vzácnějších onemocnění zvaných systémová onemocnění např. lupus erytematodes. Každá taková ataka se chová jako prostá perichondritis, ale příčina je odlišná, vetšinou autoimunní. Těmito chorobami se zabývá zpravidla revmatologie, protože dosti často bývá též postižen pohybový aparát ve smyslu revmatických potíží.
Doporučuji vám se na revmatologii obrátit. Budu velmi rád, když mě posléze budete informovat jak o průběhu onemocnění, tak o výsledcích vyšetření...

věra 18. srpen 2014, 18:56

děkuji za radu , na vyšetřenii autoimuntního systemu jsem byla ake nnic se nepotrdilo, již s tim marodim rok . mužete mi napsat meno toho doktora jsem z Prahy diky

ivana 18. srpen 2014, 19:58

Napište mi své tel. číslo, pošlu sms se jménem doktora. Nechce se mi to psát sem.

Lada 18. srpen 2014, 21:45

mě se to už dostalo do chrupavky nad boltcem, je to ještě horší než před tím. Ucho mi modrá, bohužel i v sedě v práci.

věra 18. srpen 2014, 21:45

721 449 873 a když bych ohla prosit i tu homeoptičkuDky

Tamara 19. srpen 2014, 08:54

ME BOLI USNI BOLTEC, ALE NA KUZI NIC NEMAM, BOLI ME CHRUPAVKA, pod boltcem mam jednu zvetsenou uzlinu...LEKAR URCIL, ZE JE POTREBA ODSTRANIT ZANET - proto Voltaren - DELAL MI STERY, NIC SE V UCHU NEPROKAZALO, UCHO MAM JINAK KLIDNE, ale bolestive-myslite, ze by ATB mohli v takovem pripade pomoci??

Barbetinka 25. únor 2016, 08:39

Prodělala jsem Herpes meningo encefalitida nyní se mně ušní Bolt EC, zarudnul a zvětšil se svědí poradíte Jakš antibiotika

Lada 25. únor 2016, 18:23

Zdravím všechny co se snaží pomoci, na svědění bohužel nevím co by pomohlo, já svou bolest vyřešila po svém, jiná lékařka mi řekla ,,že tu bolest mám,, a pozor!!! Protože to budu mít určitě ,,zlomené,,!!! Nepochopila jsem jak bych si to tam mohla zlomit a šla jsem dom :-D
Já ustřihnu malý proužek náplasti,,tape klasik,, a nalepím ho od otvoru směrem ven kde to bolí a každý druhý den to vyměňuji, mám klid! Už několik měsíců! Jen jsem to zkusila a vyšlo to :-D bolest necítím :-)Myslím si že pomůže i normální náplast :-) tak to zkuste :-) sama na sobě jsem to zkusila a vřele doporučuji.

Alternativní doktorka 4. říjen 2016, 00:18

Když mě osloví nějaká maminka dítěte, co ho bolí ouško, řešíme takový zánět docela rychle, co nejvíce tělu přirozeně. Místo ATB nasazuji PG a do ucha naliji kojeneckou vodu smíchanou s PW. PW zajistí, že se problém řeší okamžitě lokálně a bolest usoupí, PG zase pokosí nepřátelské viry či bakterie (většinou jdo streptokoka), posílí přirozenou imunitu a přitom nezničí střevní mikrofloru a nevzniká něj rezistence, jako u antibiotik. Tyhle dva pomocníci skvěle fungují i u opravdu silných infekcí. Zde jsem s nimi například zchránila krční mandle, které lékaři chtěli akutně vyndat http://www.alternativni-doktorka.cz/2016/02/dite-plne-strepotokoku-4-roky.html#more

Majka 1. prosinec 2018, 11:44

Na zánět chrupavek všeobecně a pevnost kostí mi velmi pomohl boron , který obsahuje 3 mg bóru . Užívala jsem 2 tablety ( 6 mg) , denně s jídlem a hořčíkem ( jedla jsem to pondělí až pátek , ( sobota a neděle pauza ) a vysledky už za měsíc ! Zbavilo mě to revmatologických zánětů v těle a zpevnilo kosti , chrupavky i nehty ! Teď beru 1 boron denne s hořčíkem a super ;-) Na herpes mi pomohl L- Lysine 1000 mg - vše je přírodní ;-)

Majka 1. prosinec 2018, 17:44

Bor, lysin

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.