Dárkové sady koření

Bílé skvrny na kůži

depigmentace

depigmentace kůže, kůže s místy bez pigmentu

Bílé skvrny jsou způsobeny ztrátou pigmentu – melaninu v daném místě. Mohou se na kůži objevovat z mnoha příčin. Mohou být vrozené jako u albinismu (ten ale postihuje celou kůži), nebo získané. Například po poškození kůže některými chemikáliemi – například peroxidem. Také po dlouhodobém chemickém dráždění může kůže nabýt jiné barvy. Proto je třeba kůži, která je takto vystavována agresivním látkám, chránit. A to nejlépe gumovými rukavicemi (i třeba při mytí podlahy, používání mycích písků a podobně). Po takovéto zátěži by měla být postižená místa namazána ochranným krémem.

Skvrny vznikají také často na místech po poraněních kůže. Pokud nebylo poranění hluboké, pigment se začne po určité době zase tvořit. Větší poranění jsou ale depigmentována trvale. O jizvy je třeba se starat, měly by být v průběhu své tvorby promazávány, masírovány, kůže v okolí by měla být v klidu, aby nedošlo ke vzniku keloidu, což je vyklenutá jizva, která může být i různě pigmentovaná – nejčastěji červeně nebo růžově.

Existuje také onemocnění zvané vitiligo, při němž se z neznámé příčiny objevují na pacientově kůži různě rozsáhlá a četná ostře ohraničená ložiska depigmentací. Ta začínají nejčastěji na končetinách – obvykle na prstech. Tato místa by měla být zvýšeně chráněna před slunečním zářením, dlouhé slunění není doporučováno i po aplikaci opalovacích krémů.

Nemoci spojené s tímto příznakem:

Diskuze

Ket 1. srpen 2013, 14:20

Dobrý den, mám problém - Bílé skvrny na kůži - největší mám pod pravým podpažím a na boku pravého ňadra, další jsem si nedávno našla na genitálu, zde jsem si také všimla jiné věci, z místa této bílé skvrny mi vyrůstají bílé chlupy....docela se děsím a nevím,jaksi pomoci.
Děkuji za radu.

virtualninemocnice.cz 19. srpen 2013, 18:23

Milá Ket,
navštivte určitě praktického lékaře, ať skvrnky vidí a pošle Vás buď na kožní nebo na imunologii, ať se vám skrvnky nezvětšují!
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

Ket 20. srpen 2013, 15:34

Dobrý den, byla jsem u obvodního lékaře, ten ě odeslal na kožní.Na kožním mi řekli,že má Vitiligo.Čekají mě odběry krve a pak léčba.Byl mi oporučen krém Vitskin.
Chci se zeptat zda je dobrý a nějaké zkušenosti s tímto přípravkem, pomůže mi a neb to jsou zbytčně vyhozené peníze ? Moc děkuji za radu i odpověď.

virtualninemocnice.cz 21. srpen 2013, 11:09

Dobrý den,
každímu na Vitiligo zabírá něco jiného, je tedy na Vás abyste si našla krém, který bude vyhovovat Vám. Pokud Vám doporučili u lékaře Vitskin, májí s ním pravděpodobně zkušenosti, a tak bychom Vám ho doporučili také. Pokud Vám vyhovovat nebude, zkuste se poptat v lékárně nebo u kožního lékaře po alternativním přípravku.
Hezký den, Vaše Virtuální nemocnice.cz

justýna 5. září 2013, 15:31

Dobrý den,
v průběhu 5.měsíce těhotenství a po dovolené v Itálii se mi začaly v oblasti prsou a výše ke krku dělat bílé skvrnky.Nesvědí a nezvětšují se,ale nevypadá to hezky a také mám obavy,abych při pozdějším kojení nenakazila miminko.Děkuji za odpověď.

monika 4. říjen 2013, 08:50

Dorý den,chtěla bych se zeptat,začalasem brát antikoncepci a začali se mi nad prsama bíl skvrny(jako po spálení sluníčkem... chci se zeptat jestli je to hormonama nebo čím?? Děkuji za odpvěd.

denis 26. listopad 2013, 22:50

mám na levé ruce bílé flíčky z červenou tečkou u prostřed a neví co te je poradí temí kde do lečít popřipadnějak ? děkují

lukas 6. prosinec 2013, 13:20

Dobrý den chtěl bych se zeptat: dělaji se mi bíle fleky na hrudniku a na krku krk jsem měl pěkně hnědý po opalování ale ted je flekatej i hrudník... když to mažu tak mi přijde jako kdyby to bylo čim dál tim větší děkuji za odpověd..

jirka 21. únor 2014, 04:58

Mému manželovi se udělaly bílé skvrny na rukách na těle a nakonec se mu začali dělat i na obličeji. V orientální diagnostice jsem se dočetla, že vznikají z přemíry mléčných výrobků a tuků, tak jsme striktně vyloučili tyto produkty ze stravy a fleky zmizely nejdříve z obličeje pak z rukou a dnes už čekáme až zmizí poslední tři fleky na těle. Přeji všem uzdravení.

Lucie 3. březen 2014, 13:18

Dobry den. Prosim Vas, chtela jsem se zeptat: Na obou rukou se mi objevuji bile skvrnky, ale nejsou viditelne porad. Objevi se vzdy kdyz je mi zima nebo pri nejake praci {pri vytirani podlahy apod}. Ale pote zase zmizi. Nikdy predtim jsem je nemela az ted posledni 2 mesice to na sobe pozoruji.Mam obcas i zvetsene a bolave uzliny v trislech a na prsou. Nevim jestli mam navstivit praktickeho lekare. Nerada bych, aby mi jednou ty flicky na rukou zustali naporad. Dekuji za odpoved.

Nikol 9. červen 2014, 18:46

Mam. Bílé skvrny na nohou. Jak se toho zbavim

Emma 26. březen 2015, 11:32

Dobrý den, nemáte nekdo zkušenosti s užíváním senzycolu na pigmentaci? http://www.senzycol.cz/ nevím si už moc rady a tak bych se chtěla zeptat zdali to pomáhá. děkuji

honza k. 12. duben 2016, 19:44

Dobrý den dneska jsem si všiml bíle skvrny nebo spíš také bílé tečky na noze u place fakt nevim co to znamena napištemi prosím co mam dělat
Předem děkuji..

Sarka 1. březen 2018, 16:16

Na kůži, hlavně na hrudi a krku, se mi dělají bílé fleky, už pár let je tam mám ale teď mi přijde, že se mi dělá jeden na obličeji. Nevím čím to je a potřebovala bych poradit jak tomu zabránit. Taky se chci zeptat jestli není nějaký krém který mi když se opaluju by mi opálil i ty pleky. Prosím, každá rada mi bude dobrá, děkuji.

SamakHD 22. listopad 2018, 14:14

Dobrý den, mám tečky bílé na rukou ... někdy se objeví a po pár hodinách zase zmizí, už to mám asi půl roku, doteď jsem nezjistil co to je. 15 let

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.