Dárkové sady koření

Bolest konečníku

bolest řiti, bolest rekta, rektální bolest, anální bolest, řitní bolest, bolest anu

Konečník je jak již z názvu vypovídá konec trávící trubice, která jím ústí na povrch těla. Uvnitř je tvořen sliznicí, pod níž se nacházejí svěrače, díky nimž můžeme stolici udržet a vylučovat pouze tehdy, když chceme – tento akt je tedy pod volní kontrolou. Na povrchu těla pak konečník přechází v kůži. V okolí konečníku jsou umístěny potní, mazové a aromatické žlázky, kůže je zde hnědší než jinde na těle kvůli zmnožení pigmentových buněk (tzv. hyperpigmentace) . 

Bolest se může objevit při nadměrném tlačení stolice zejména při zácpě. Pokud je stolice tuhá nebo jsou v ní ostřejší kousky nestráveného jídla, může dráždit sliznici, která je plná nervových zakončení. To pak vyvolá bolest. Také po větších průjmech je sliznice drážděna odcházející stolicí a mechanickým otíráním po ní. Mnohdy nepříjemné pálení až bolest, pokud je zrovna sliznice podrážděna jiným jevem, se objevuje i po konzumaci hodně kořeněných jídel.

Často se úporné bolesti objevují při hemoroidech a to zejména v době komplikací, jimiž jsou trombózy žilních splavů. Mohou se ale objevit při podráždění vyklenuté části hemoroidu procházející stolicí.

Hemoroidy jsou asi ve 20% případů spojeny s anální fisurou (řitní trhlinou) při níž se bolest rovněž vyskytuje a to zejména při aktu vylučování.

Nemoci spojené s tímto příznakem:

Diskuze

kočka 6. duben 2014, 12:21

Bolest konečníku po zácpě

genurak 3. srpen 2014, 18:52

mám často tuhou stolici, takže musím dost tlačit. ted jsem měl také hemoroidy, které mi téměř zmizeli. po včerejší stolici, mě začal bolet konečník, spíše myslím svěrač. dost to bolí při zakašlání a při vstávání, když sedím. co s tím mám dělat?

Filip 8. leden 2015, 20:24

Dobrý den, mám dost časté problémy se stolicí. Mírně mě bolí už asi 3 dny v podbříšku mírně a když se vykadím, tak dost mě bolí konečník. Dost silně to bolí, že s obtíží se vytřu. Krev je jen občas. Někdy je to dost viditelny ta krev a někdy vůbec. Ale bolesti už trvají delší dobu a je to čím dál horší. Můžete mi prosím říct čím to je, jestli je to nějaký náznak a co mám dělat ?

E-mail nebude nikde zveřejněn. Slouží pouze k upozornění v případě odpovědi na Váš komentář.